|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік графика |
Мектеп: №47 ЖОББМ |
||||||||||||
|
Күні: 21.12.2018 |
Машықкердің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: _______ Қатыспағандар:_______ |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3. Растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Растрлық және векторлық графиканың ерекшеліктерін анықтайды |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу арқылы тәжірибелік жұмыста шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау арқылы жүзеге асады |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Суреттер салу арқылы бейнелеу, сызу, фигуралар сызу арқылы геометрия пәндерімен байланысады |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Векторлық кескіндерді құру және өңдеу |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 3 мин 10 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, көңіл – күйлерін сұрау.Сабаққа дайындау. II.Психологиялық дайындық: Тибет
Көптеген елдерде тіл шығару әдепсіздік
болып танылса, кейбір жерде тілін шығарған жан жазаға тартылады.
Тіл шығару тибет халқына жат емес, себебі, олар бір-бірін көргенде,
тілдерін шығарады. Тувалу еліндегі дәстүрлі сәлемдесу дәстүрі өте қызық. Полинезияда орналасқан арал мемлекетіне саяхат жасаған жандар жергілікті халықпен жақындасу әрекетіне дайын болуы керек. Бір-бірін көрген бойда екі жан бір-бірінің беттеріне жақындап, терең дем алады. Жапония
Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса ән
береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Жастар өзара бастарын
изеп амандасады. Ал татамиде тізерлеп отырып, жерге қарай иілу
керек. Кенияға сапар шеккен жандар масаи тайпасын кездестіреді. Масаи тайпасының халқы бір-бірін көргенде, билей бастайды. Би арқылы олар бір-бірімен амандасады. Сәлемдесу биі «адаму» деп аталады, яғни «секіру биі». Билеген кезде шеңбер жасап, ырғалып, секіре бастайды.
Жаңа сабақты ашу. Мұғалімнің өзіндік таныстыру арқылы Растрлық бейнелер (немесе биттік карталар — Вitmар) дегеніміз — түрлі түсті нүктелердің (пиксельдердің) жиынтығы. Олардың саны бейненің өлшемі және шешу қабілетімен анықталады, ал файлдың өлшемі пайдаланылған палитраға қосымша тәуелді болады. Растрлық деп сканердің көмегімен алынған, сондай-ақ, графикалық редакторлар жасаған (мысалы, Рaint) бейнелер аталады. Графикалық файлдардың неғұрлым кең тараған пішімдері – bmp, dib, gif, jpeg, рсх, rle, tiff.
Бейнелерді векторлық әдіспен құрағанда графикалық объектілер қарапайым элементтердің, яғни үзік сызықтардың, доғалардың, шеңберлер мен көп бұрыштардың жиынтығы түрінде көрінеді. Векторлық графикада бейнені құрайтын қисық және түрлі түсті құйылмалардың математикалық жазбасы бар. Оның маңызды бір артықшылығы — бейнелердің масштабы өзгере алады. Суреттің өлшемі өзгертілгенде примитивтер теңгерулері қайта есептеліп, сызықтарды құру сол теңгерулер бойынша жүргізіледі. Нәтижесінде растрлық бейнелерге тән объектінің бұрмалануына жол берілмейді.
Фракталды графиканың жасалу әдісі сурет салуға немесе безендіруге емес,програмалауға негізделеді. Егер растрлық графикада растр (пиксель), ал векторлық графикада сызық базалық элемент болып табылса, фракталдық графикада математикалық формуланың өзі базалық элемент болып табылады, бұл компьютердің жадында ешқандай объект сақталмайды, кескін тек қана теңдік бойынша салынады деген сөз.
Практикалық жұмыс ( топқа сурет беру арқылы Paintnet графикалық редакторында жұмыс жасау)
1 тапсырма: Paintnet графикалық редакторында төмендегі нысанды салу:
|
Kahoot бағдарламасы
Суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Дескриптор. Білім алушы: -Paintnet графикалық редакторында берілген нысанды салады -Түстер палитрасын қолданады
2тапсырма
Inkscapeбағдарламасында графикалық
кескіндерді пайдалана отырып мемлектіміздің туын
салды
Дескриптор. Білім алушы: - Inkscapeбағдарламасындаграфикалық кескіндерді пайдаланады «ZipGrade» бағдарламасы арқылы оқушыларға тест тапсырмалары беріледі 1.Графиктік редактор қызметтерінің біреуін ата:
2. Растрлық графиктік редакторда қолданылатын элементарлық объектіні ата:
3.Суреттің өлшемін өзгерту жағдайында бейнелердің бұзылуы негізгі кемшіліктің бірі саналатын графика түрін ата:
4.Грфикалық редактор қызметі тиімді болып табылады:
5. Құралдар тақтасы, палитра,жұмыс алаңы, меню батырмалары нені құрайды?:
6.Нүктелер жиынтығы түрінде бейнеленетін бейнені түрлендіретін графика қалай аталады?
Д. төртбұрышты.
|
Плакат Түрлі түсті маркерлер
АКТ
Paintnet бағдарламасы
Inkscape бағдарламасы
|
|||||||||||
|
Тест парақтары |
|||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия |
Үйге тапсырма: «Растрлық графика мен векторлық графиканың ерекшеліктері» тақырыбында реферат жазып келу
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Информатика Компьютерлік графика
Информатика Компьютерлік графика
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік графика |
Мектеп: №47 ЖОББМ |
||||||||||||
|
Күні: 21.12.2018 |
Машықкердің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 6 «а» |
Қатысқандар: _______ Қатыспағандар:_______ |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Растрлық және векторлық бейнелерді салыстыру |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3. Растрлық және векторлық графика артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Растрлық және векторлық графиканың ерекшеліктерін анықтайды |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылықтарға баулу арқылы тәжірибелік жұмыста шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау арқылы жүзеге асады |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Суреттер салу арқылы бейнелеу, сызу, фигуралар сызу арқылы геометрия пәндерімен байланысады |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Векторлық кескіндерді құру және өңдеу |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин 3 мин 10 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, көңіл – күйлерін сұрау.Сабаққа дайындау. II.Психологиялық дайындық: Тибет
Көптеген елдерде тіл шығару әдепсіздік
болып танылса, кейбір жерде тілін шығарған жан жазаға тартылады.
Тіл шығару тибет халқына жат емес, себебі, олар бір-бірін көргенде,
тілдерін шығарады. Тувалу еліндегі дәстүрлі сәлемдесу дәстүрі өте қызық. Полинезияда орналасқан арал мемлекетіне саяхат жасаған жандар жергілікті халықпен жақындасу әрекетіне дайын болуы керек. Бір-бірін көрген бойда екі жан бір-бірінің беттеріне жақындап, терең дем алады. Жапония
Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса ән
береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Жастар өзара бастарын
изеп амандасады. Ал татамиде тізерлеп отырып, жерге қарай иілу
керек. Кенияға сапар шеккен жандар масаи тайпасын кездестіреді. Масаи тайпасының халқы бір-бірін көргенде, билей бастайды. Би арқылы олар бір-бірімен амандасады. Сәлемдесу биі «адаму» деп аталады, яғни «секіру биі». Билеген кезде шеңбер жасап, ырғалып, секіре бастайды.
Жаңа сабақты ашу. Мұғалімнің өзіндік таныстыру арқылы Растрлық бейнелер (немесе биттік карталар — Вitmар) дегеніміз — түрлі түсті нүктелердің (пиксельдердің) жиынтығы. Олардың саны бейненің өлшемі және шешу қабілетімен анықталады, ал файлдың өлшемі пайдаланылған палитраға қосымша тәуелді болады. Растрлық деп сканердің көмегімен алынған, сондай-ақ, графикалық редакторлар жасаған (мысалы, Рaint) бейнелер аталады. Графикалық файлдардың неғұрлым кең тараған пішімдері – bmp, dib, gif, jpeg, рсх, rle, tiff.
Бейнелерді векторлық әдіспен құрағанда графикалық объектілер қарапайым элементтердің, яғни үзік сызықтардың, доғалардың, шеңберлер мен көп бұрыштардың жиынтығы түрінде көрінеді. Векторлық графикада бейнені құрайтын қисық және түрлі түсті құйылмалардың математикалық жазбасы бар. Оның маңызды бір артықшылығы — бейнелердің масштабы өзгере алады. Суреттің өлшемі өзгертілгенде примитивтер теңгерулері қайта есептеліп, сызықтарды құру сол теңгерулер бойынша жүргізіледі. Нәтижесінде растрлық бейнелерге тән объектінің бұрмалануына жол берілмейді.
Фракталды графиканың жасалу әдісі сурет салуға немесе безендіруге емес,програмалауға негізделеді. Егер растрлық графикада растр (пиксель), ал векторлық графикада сызық базалық элемент болып табылса, фракталдық графикада математикалық формуланың өзі базалық элемент болып табылады, бұл компьютердің жадында ешқандай объект сақталмайды, кескін тек қана теңдік бойынша салынады деген сөз.
Практикалық жұмыс ( топқа сурет беру арқылы Paintnet графикалық редакторында жұмыс жасау)
1 тапсырма: Paintnet графикалық редакторында төмендегі нысанды салу:
|
Kahoot бағдарламасы
Суреттер
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Дескриптор. Білім алушы: -Paintnet графикалық редакторында берілген нысанды салады -Түстер палитрасын қолданады
2тапсырма
Inkscapeбағдарламасында графикалық
кескіндерді пайдалана отырып мемлектіміздің туын
салды
Дескриптор. Білім алушы: - Inkscapeбағдарламасындаграфикалық кескіндерді пайдаланады «ZipGrade» бағдарламасы арқылы оқушыларға тест тапсырмалары беріледі 1.Графиктік редактор қызметтерінің біреуін ата:
2. Растрлық графиктік редакторда қолданылатын элементарлық объектіні ата:
3.Суреттің өлшемін өзгерту жағдайында бейнелердің бұзылуы негізгі кемшіліктің бірі саналатын графика түрін ата:
4.Грфикалық редактор қызметі тиімді болып табылады:
5. Құралдар тақтасы, палитра,жұмыс алаңы, меню батырмалары нені құрайды?:
6.Нүктелер жиынтығы түрінде бейнеленетін бейнені түрлендіретін графика қалай аталады?
Д. төртбұрышты.
|
Плакат Түрлі түсті маркерлер
АКТ
Paintnet бағдарламасы
Inkscape бағдарламасы
|
|||||||||||
|
Тест парақтары |
|||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия |
Үйге тапсырма: «Растрлық графика мен векторлық графиканың ерекшеліктері» тақырыбында реферат жазып келу
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















