Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Информатика пәні бойынша 3 D модельдеу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
4 сынып
№ 1-2 сағат
1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші |
Сабақтың тақырыбы: Күй дәстүрінің шежіресі Қали Жантілеуов. |
|||
Күні: |
Мұғалім:___________________________ |
|||
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушы: cаны________ |
Қатыспаған оқушы cаны________ |
||
Осы сабақтағы негізгі мақсаттары |
Сабақтың мақсаты: Қ. Жантілеуовтың шығармашылығымен танысу. Білімділік мақсаты:Құрманғазының «Адай» күйінің тарихымен танысу. Дамытушылық мақсаты: Ән айту өнерін дамыту. Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу. Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі. Ән үйрену-орындау: «Мектебім» Әні: мен сөзі: А. Меңжанова |
|||
Сабақтағы музыкалар |
|
|||
Музыка сауаты |
Дыбыс қатары қайталау. Гамма До- До. |
|||
Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру: |
Оқушыларға 3 сыныпта үйренген әндерін қайталатамын. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын. |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 0-5 минут |
Оқушылар кірер алдында «Той бастар» (Дина) күйі орындалып тұрады. Ұйымдастыру: Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар. |
Аудиожазба |
||
Сабақтың ортасы 7-11 минут 12-14 15-20 21-35 |
Сабақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін орындаудан басталады. А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы. 1) Оқушыларға ұлттық өнерімізде қалыптасқан Батыс Қазақстан және Шығыс Қазақстан орындаушылық мектептері туралы айтылады. Атақты әнші-күйшілер, сал-серілер өздерінің шәкірттерін тәрбиелек арқылы өнерімізді жалғастырып отырған. Дина Құрманғазының шәкірті екенін өткен сыныптардан білеміз. Ал басқа күйшілердің шәкірттері туралы не білеміз? Батыс Қазақстан күйшілік өнерін бүгінгі күнге жеткізген Қали Жантілеуов. Ол ұлы Мәмен күйшінің шәкірті. Мәмен құрманғазының шәкірті. (Құрманғазының дәстүрлі мектебінің жалғасуы жайлы шежіре дерек схема арқылы көрсетіледі).
Құрманғазы
Мәмен Дина Қали Оқап Музыка тыңдайық: «Адай » күйі. Не туралы? Күйдің шығу тарихымен танысады. Қали Жантілеуовтың орындауында. Бұл күй «төкпе» күй. («төкпе күй» дегеніміз не?) Тыңдауға жеңіл болғанмен, орындауға өте күрделі. Ән орындайық: «Мектебім» әні, Әні мен сөзін жазған А. Меңжанова, Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау. |
Мемлекеттік гимн Аудиожазба Схема «Адай» күйі(Құрманғазы Аудиожазба «Мектебім» (А.Меңжанова) |
||
Сабақтың соңы 35-45 |
Сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: Қ. Жантілеуов жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Мектебім» әнінің сөзін жаттау. Бағалау: Тексерілді:____________________ |
жазылған карталар |
4 сынып
№ 3 сағат
1-тоқсан: Ұлы ұстаздар көші |
Сабақтың тақырыбы: Ән өнерінің майталманы Манарбек Ержанов. |
|||
Күні: |
Мұғалім:___________________________ |
|||
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушы: cаны________ |
Қатыспаған оқушы cаны________ |
||
Осы сабақтағы негізгі мақсаттары |
Сабақтың мақсаты: М. Ержановтың шығармашылығымен танысу. Білімділік мақсаты: Қазақ операсынң негізгі жанрларымен танысу. Дамытушылық мақсаты: Ән айту қаблетін дамыту. Тәрбиелік мақсаты: Ұлттық өнерімізді қадірлеуге баулу. Міндеті: Қазақ халқының күйшілік дәстүрін білуі. Ән үйрену-орындау: «Мектебім» Әні: мен сөзі: А. Меңжанова |
|||
Сабақтағы музыкалар |
|
|||
Музыка сауаты |
Музыкалық сауаттылық: Динамикалық белгілер. |
|||
Алдыңғы сабақтағы білімді тексеру: |
Оқушыларға өткен сабақта үйренген әндерін қайталатамын. Үй тапсырмасын тексеремін. Өз шығармашылықтарын көрсетуін сұраймын. |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 0-5 минут |
Оқушылар кірер алдында мұғалімнің қалауы бойынша музыка орындалып тұрады. Ұйымдастыру: Сыныпты түгендеу, сабаққа психологиялық дайындықтар. |
Аудиожазба |
||
Сабақтың ортасы 7-11 минут 12-14 15-20 21-35 |
А) Жаңа тақырыпты меңгерту, әңгіме әдісі арқылы. 1) Өткен сабақты пысықтау. Оқушыларға ұлттық өнерімізде қалыптасқан Батыс Қазақстан және Шығыс Қазақстан орындаушылық мектептері туралы сұралады. Атақты әнші-күйшілер, сал-серілер өздерінің шәкірттерін тәрбиелек арқылы өнерімізді жалғастырып отырған. Манрбек Ержанов –Арқа өңірінің әншілік дәстүрін жалғастырушы. Манарбектің дауысы өте әдемі жоғары тенорда, қазақтар мұндай дауысты «қаз дауысты» деп атаған. Оның ән репертуары өте көп болған. Манарбек Ақан сері, Біржан сал, Мәди, Әсет, Жаяу Мұса сынды көптеген әнші-композиторлардың әндерін орындап кейінгі ұрпаққа жеткізді. М. Ержанов ән айтып қана қойған жоқ, олтеатр артисі болып халыққа танымал бола білді. Музыка тыңдайық: «Қыз Жібек» операсындағы Шегенің ариясы.. Не туралы? Опера тарихымен танысады. Оқушылар бұл әнді Манарбек Ержановтың орындауында тыңдайды. «Ария» деп операдағы әнді айтамыз. М. Ержанов тағы да басқа көптеген операларға қатысып түрлі арияларды орындаған. Ән орындайық: «Мектебім» әні, Әні мен сөзін жазған А. Меңжанова, (өткен сабақты жалғастырамыз) Әнді орындамас бұрын мәтінін мәнерлеп оқып беремін. Ән орындағанда, оқушылардың зейінін әннің сөзіне аударған жөн. Әсіресе ауыспалы кварта ноталарын таза орындалуын қадағалау. |
Мемлекеттік гимн Аудиожазба «Адай» күйі(Құрманғазы Аудиожазба «Мектебім» (А.Меңжанова) |
||
Сабақтың соңы 35-45 |
Сабақты қорытындылау: 1) Манарбектің ұстаздары кім болды? 2) М Ержанов кімдердің әндерін жеткізді? 3) Манарбек қандай әнші? 4) «Ария» дегеніміз не? Үйге тапсырма: Қ. Жантілеуов жайлы қосымша мәліметтер оқып, жинау. «Мектебім» әнінің сөзін жаттау. Бағалау:
Тексерілді:____________________ |
жазылған карталар |
4 сынып
№ 4 сағат