Сабақ:
№20
|
Мектеп:
№2
|
Пәні:
информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Габдуллина Л К
|
Сынып: 6
сынып
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Сценарийді жұзеге
асыру
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
6.3.2.1 - есептің шешімін
кезеңмен талдау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Программалық
жабдықтамасы туралы біледі. Программалық жабдықтаманың қызметімен
танысады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Программалық жабдықтаманың түрлерге бөлінетінін құрылымын, қызметін
ажырата алады.
Кейбір оқушылар: ОЖ-ні іске
қосуды, тапсырмалар тақтасының таңбаларын пайдалануды, қосымшаларға
мысал келтіре алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Программалық жабдықтаманың
түрлерін атау.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
ОЖ, ЖПЖ,ҚПЖ,ПЖ,
қосымшалар
Сыныптағы диалог үшін пайдалы
тілдік бірліктер:
Қалай ойлайсыңдар, неге ОЖ-нің
біреуі кең тараған?
Компьютерден басқа қандай
құрылғыларда ОЖ бар?
Талқылауға арналған
тармақтар:
1.Компьютердің программалық
жабдықтамасы деген не?
2.ОЖ қашан
жүктеледі?
3.Компьютерлеріңде қандай
ОЖ орнатылған?
4.Қосымшаларға қандай
программа жатады?
5.Программалық
жабдықтаманың қандай түрін өздеріңе құруға
болады?
|
Бағалау
критерийлері
|
Программалар қалай
сақталатынын анықтайды.
Операциялық жүйенің басты
қызметін сипаттайды.
Программалық қамтамасыз ету
қалай жіктелетінін түсінеді.
Программаның жұмыс істеу
схемасын құрастырады.
Арнай мақсаттағы
программаларға мысал келтіреді.
Жалпы мақсаттағы программалар
мен арнайы мақсаттағы программаларды бір - бірімен
салыстырады.
Сабақ барысында алынған
мәліметтерді қайта қарайды.
Программалық қамтамасыз етудің
жалпы сипаттамасы мен жіктелуін
түйіндейді..
|
Құндылықтарды
анықтау
|
Программалық қамсыздандыру
тақырыбын түсіндіре отырып оқушыларды ойлау ,есте сақтау ,және
алған білімдерін өмірде қолдануға үйрету
.
Мәңгілік ел идеясын дамытуға
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
музыка
|
Алдыңғы
тақырып
|
Ақпараттың өлшем
бірліктері.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
5
мин
Басталуы
5
минут
«Өрмекші торы» әдісі арқылы
өткенді қайталау
|
Шаттық шеңберін
құру
«Ой қозғау»
әдісі
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік
жұмыстарды дұрыс орындау.
Жаңа тақырыпты
қорытындылау.
Ұйымдастыру.
Сурет қиындылары арқылы 2
топқа бірігу.
Оқушылардың өткен тақырыпты
«өрмекші торы » әдісі арқылы
пысықтаймын.
-
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс
дәптері
|
Ортасы
15
минут
|
Мұғалім
әрекеті
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар
беріледі.
Оқушылар берілген тақырыпты
оқиды.Постер қорғайды
Өзгелерді тыңдай отырып, өз
білімін толықтырады.
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме
қағаздар,
интерактивті
тақта
|
Деңгейлік практикалық
тапсырмалар
10
минут
|
Оқушыларға деңгейлік
практикалық тапсырманы орындауға
беремін.
Компьютердегі тәжірибелік
жұмыс
Оқулықтағы 63,64,65
бет
|
Оқушылар дәптерге және
компьютерге практикалық тапсырманы
орындайды.
|
Оқулық, дәптер,
компьютер
|
Аяқталуы
5
мин
Кері
байланыс
|
Табыс сатысы
әдісі
|
«Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі
сатының суреті, сатының
1 - баспалдағы Мен..............
БІЛЕМІН
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*,
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ
АЛАМЫН
|
Оқулық,
Үлестірме
қағаздар
|
Бағалау
критерийлары
|
1.Қолданбалы және жүйелік
программа ұғымын түсінеді.
2. Программалық жабдықтаманың
түрлерге бөлінетінін құрылымын, қызметін ажырата
алады.
|
Дискрипторлар
1..Қолданбалы және жүйелік
программа ұғымын түсінді.
2. Программалық жабдықтаманың
түрлерге бөлінетінін құрылымын, қызметін
ажыратады.
3.Алғашқы шыққан операциялық
жүйе мен қазіргі операциялардың айырмашылықтарын
біледі.
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
Деңгейлік тапсырмалар беру
арқылы
|
|
Сабақта таныстырылымдар
пайдалану, интернеттен алынған
мәліметтер.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Бұл сабақ бойынша мен берілген
мақсатқа жеттім.Бұл сабақта оқушылар программалық қамтамасыз ету
ұғымын түсінді және алғашқы шыққан операциялық жүйе мен қазіргі
операциялардың айырмашылықтарын
біледі.
|
Қорытынды
бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1: топтық
жұмыс
2: постер
қорғау.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз?)
1:
бағалау
2: деңгейлік
тапсырмалар
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Кері байланыста жазылған
ұсыныстар мен сұраныстарға
негізделемін.
|