Черкасск орта мектебі
Ашық сабақ
Инженер болғың келе ме?
Өткізген : Ахметжанова Э.Т.
Сыныбы: 8 А
Пәні: қазақ тілі
2025 жыл
Черкасск орта мектебі Тексерілді:
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметжанова Э.Т. |
|
|
Күні: |
19.11.2025ж. |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Инженер болғың келе ме? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 -мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбекқорлыққа, жауапкершілікке, жаңашылдыққа, шығармашылыққа, үздіксіз білім алуға, техника мен ғылымға құрметпен қарауға және қоғам игілігі үшін адал еңбек етуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Әрбір бала бағалы інжу-маржан» әдісі Көңіл-күйге де оң әсерін беретіні анық Үй тапсырмасын пысықтау Инт.тақтадағы органайзер арқылы оқушыларды 2 топқа бөлемін |
Оқушылар инт.тақтадан таңдаған маржанның суретін басып оқиды, әр маржанның астында жасырылған сөздерді оқып, олардың көңілдері көтеріледі. Үй тапсырмасын талқылайды Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. Оқушылар 2 топқа бөлініп отырады |
Ауызша бағалау Тамаша! Жарайсың! |
Оқулық авторлары: Т.Н. Ермекова, Ш.Л. Ерхожина, А.Е.Тоқбаева –Астана: «Арман -ПВ» баспасы, 2018ж |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
ИНЖЕНЕР МАМАНДЫҒЫ ТУРАЛЫ НЕ БІЛЕМІЗ? ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтаңдар.
Инженер – қашаннан сұранысқа ие маман. Болашақта шығарылатын өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу; өнімнің конструкциясын жетілдіру және жаңарту; өндірісті техникалық тұрғыдан дайындау және өндірістік процесті ұйымдастыру сияқты қыруар жұмыс инженерлердің көмегімен жүзеге асады. Техникамен технологияның заманын да мұндай мамандарға деген сұраныс екі есе артып отыр. Инженерлік – нано-технологиялық, ақпараттық жүйелерді жобалау, жетілдіру және іске қосу, басқару процестерін қамтамасыз ететін, ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық. Сондықтан үлкен шығармашылық ізденісті талап етеді. 1.Инженер мамандығын заманауи мамандық деп есептеуге бола ма? Дәлелдеңдер. 2. Инженер болу үшін қандай қасиеттер қажет? 3. Инженер болу үшін мектепте қай пәндерді жақсы игеру қажет деп ойлайсыңдар?
/Gamma ЖИ/ Инженер туралы слайдпен танысу
ТІЛДІК БАҒДАР ДИАЛЕКТ МЕН ЖАРГОН СӨЗДЕР Екі топқа бөлініңдер, екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізіңдер. Тұжырым шығарыңдар. 1. Жаргон сөздермен сөйлеу – өмір талабы. 2. Жаргон сөздерді қолдану дұрыс емес, қай ортада болма- сын әдеби тілде сөйлеген жөн. 3. Берілген жергілікті сөздердің әдеби нұсқасын тауып, қай өңірде қолданылатынын анықтаңдар. Өздерің осы тізімді жалғастырыңдар. Диалектологиялық сөздікті пайдаланыңдар. Азанда, әйбат, сым, ауқат, тұқым, нән, кірлен, құдағай 4. «Инженер мамандарға қойылатын талаптар» мәтінін (06. mp3) тыңдап, түйген ойларыңды өз сөздеріңмен жүйелі баяндаңдар. 5. Тыңдалым мәтіні бойынша деңгейлік тапсырманы орындаңдар. 1-деңгей. Мәтіндегі тірек сөздерді, негізгі ойды анықтаңдар. Мәтін-ге басқа тақырып таңдаңдар. 2-деңгей. Автордың нақты пікірін білдіретін ақпаратты, мәтін мазмұнын нақтылайтын қорытындыны анықтаңдар. 3-деңгей. Негізгі ақпаратты толықтырып тұрған қосымша ақпаратты анықтаңдар. Мәтіндегі ойға баға беріңдер. 6. Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерден мәтін құрастырып жазыңдар.
|
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды.
Сұрақтарға жауап береді
1.Инженер мамандығын заманауи мамандық деп есептеуге бола ма? Дәлелдеңдер. 2. Инженер болу үшін қандай қасиеттер қажет? 3. Инженер болу үшін мектепте қай пәндерді жақсы игеру қажет деп ойлайсыңдар?
Екі топқа бөлініп, екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізеді. Тұжырым шығарады.
Берілген жергілікті сөздердің әдеби нұсқасын тауып, қай өңірде қолданылатынын анықтайды. Өздері осы тізімді жалғастырады.
«Инженер мамандарға қойылатын талаптар» мәтінін (06. mp3) тыңдап, түйген ойларың өз сөздерімен жүйелі баяндап береді.
Тыңдалым мәтіні бойынша деңгейлік тапсырманы орындайды.
Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерден мәтін құрастырып жазады.
|
Дескриптор -мәтінде көтерілген мәселені талдайды – 2б. -мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-2б -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрасты рып жазады-2б
Киіз үй макетімен бағалау
Киіз үй макетімен бағалау
Дескриптор -мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды – 2 балл -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрастырып жазады- 2 балл
|
Оқулық авторлары: Т.Н. Ермекова, Ш.Л. Ерхожина, А.Е.Тоқбаева –Астана: «Арман -ПВ» баспасы, 2018ж «Инженер мамандар ға қойылатын талаптар» мәтіні (06. mp3)
ЖИ Гамма, Чатджпт
Кесте Инт.тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
«3-2-1»
|
Киіз үй макетімен бағалау
«5»- 8-10 балл «4»-6-7 «3»-4-5
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Оқу тапсырмасы:
|
Диалект және жаргон сөздерге мысалдар жазып, сөйлем құрау
|
|
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Инженер болғың келе ме?
Черкасск орта мектебі
Ашық сабақ
Инженер болғың келе ме?
Өткізген : Ахметжанова Э.Т.
Сыныбы: 8 А
Пәні: қазақ тілі
2025 жыл
Черкасск орта мектебі Тексерілді:
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметжанова Э.Т. |
|
|
Күні: |
19.11.2025ж. |
|
|
Сынып: 8 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Инженер болғың келе ме? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 -мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбекқорлыққа, жауапкершілікке, жаңашылдыққа, шығармашылыққа, үздіксіз білім алуға, техника мен ғылымға құрметпен қарауға және қоғам игілігі үшін адал еңбек етуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Әрбір бала бағалы інжу-маржан» әдісі Көңіл-күйге де оң әсерін беретіні анық Үй тапсырмасын пысықтау Инт.тақтадағы органайзер арқылы оқушыларды 2 топқа бөлемін |
Оқушылар инт.тақтадан таңдаған маржанның суретін басып оқиды, әр маржанның астында жасырылған сөздерді оқып, олардың көңілдері көтеріледі. Үй тапсырмасын талқылайды Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. Оқушылар 2 топқа бөлініп отырады |
Ауызша бағалау Тамаша! Жарайсың! |
Оқулық авторлары: Т.Н. Ермекова, Ш.Л. Ерхожина, А.Е.Тоқбаева –Астана: «Арман -ПВ» баспасы, 2018ж |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
ИНЖЕНЕР МАМАНДЫҒЫ ТУРАЛЫ НЕ БІЛЕМІЗ? ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтаңдар.
Инженер – қашаннан сұранысқа ие маман. Болашақта шығарылатын өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу; өнімнің конструкциясын жетілдіру және жаңарту; өндірісті техникалық тұрғыдан дайындау және өндірістік процесті ұйымдастыру сияқты қыруар жұмыс инженерлердің көмегімен жүзеге асады. Техникамен технологияның заманын да мұндай мамандарға деген сұраныс екі есе артып отыр. Инженерлік – нано-технологиялық, ақпараттық жүйелерді жобалау, жетілдіру және іске қосу, басқару процестерін қамтамасыз ететін, ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық. Сондықтан үлкен шығармашылық ізденісті талап етеді. 1.Инженер мамандығын заманауи мамандық деп есептеуге бола ма? Дәлелдеңдер. 2. Инженер болу үшін қандай қасиеттер қажет? 3. Инженер болу үшін мектепте қай пәндерді жақсы игеру қажет деп ойлайсыңдар?
/Gamma ЖИ/ Инженер туралы слайдпен танысу
ТІЛДІК БАҒДАР ДИАЛЕКТ МЕН ЖАРГОН СӨЗДЕР Екі топқа бөлініңдер, екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізіңдер. Тұжырым шығарыңдар. 1. Жаргон сөздермен сөйлеу – өмір талабы. 2. Жаргон сөздерді қолдану дұрыс емес, қай ортада болма- сын әдеби тілде сөйлеген жөн. 3. Берілген жергілікті сөздердің әдеби нұсқасын тауып, қай өңірде қолданылатынын анықтаңдар. Өздерің осы тізімді жалғастырыңдар. Диалектологиялық сөздікті пайдаланыңдар. Азанда, әйбат, сым, ауқат, тұқым, нән, кірлен, құдағай 4. «Инженер мамандарға қойылатын талаптар» мәтінін (06. mp3) тыңдап, түйген ойларыңды өз сөздеріңмен жүйелі баяндаңдар. 5. Тыңдалым мәтіні бойынша деңгейлік тапсырманы орындаңдар. 1-деңгей. Мәтіндегі тірек сөздерді, негізгі ойды анықтаңдар. Мәтін-ге басқа тақырып таңдаңдар. 2-деңгей. Автордың нақты пікірін білдіретін ақпаратты, мәтін мазмұнын нақтылайтын қорытындыны анықтаңдар. 3-деңгей. Негізгі ақпаратты толықтырып тұрған қосымша ақпаратты анықтаңдар. Мәтіндегі ойға баға беріңдер. 6. Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерден мәтін құрастырып жазыңдар.
|
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды.
Сұрақтарға жауап береді
1.Инженер мамандығын заманауи мамандық деп есептеуге бола ма? Дәлелдеңдер. 2. Инженер болу үшін қандай қасиеттер қажет? 3. Инженер болу үшін мектепте қай пәндерді жақсы игеру қажет деп ойлайсыңдар?
Екі топқа бөлініп, екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізеді. Тұжырым шығарады.
Берілген жергілікті сөздердің әдеби нұсқасын тауып, қай өңірде қолданылатынын анықтайды. Өздері осы тізімді жалғастырады.
«Инженер мамандарға қойылатын талаптар» мәтінін (06. mp3) тыңдап, түйген ойларың өз сөздерімен жүйелі баяндап береді.
Тыңдалым мәтіні бойынша деңгейлік тапсырманы орындайды.
Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерден мәтін құрастырып жазады.
|
Дескриптор -мәтінде көтерілген мәселені талдайды – 2б. -мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-2б -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрасты рып жазады-2б
Киіз үй макетімен бағалау
Киіз үй макетімен бағалау
Дескриптор -мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды – 2 балл -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрастырып жазады- 2 балл
|
Оқулық авторлары: Т.Н. Ермекова, Ш.Л. Ерхожина, А.Е.Тоқбаева –Астана: «Арман -ПВ» баспасы, 2018ж «Инженер мамандар ға қойылатын талаптар» мәтіні (06. mp3)
ЖИ Гамма, Чатджпт
Кесте Инт.тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 жағдай Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
«3-2-1»
|
Киіз үй макетімен бағалау
«5»- 8-10 балл «4»-6-7 «3»-4-5
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Оқу тапсырмасы:
|
Диалект және жаргон сөздерге мысалдар жазып, сөйлем құрау
|
|
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


