|
Сабақ № 22 |
Мектеп: Д.А.Қонаев (Жамбыл облысы Талас ауданы Қаратау қаласы) |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова З.С. |
||||||||||||
|
Сынып: 11 «а» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Интегралдау тәсілдері: айнымалыны алмастыру әдісі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.4-айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Жұптасу әдісі, Күн шуағы әдісі, Еркін микрафон әдісі |
||||||||||||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру. Өз таңдауларыменбір топта болуға мүмкіндік беріп, сыныпты үш топқа бөлемін. Үйге тапсырмасын тексеру: №26 «Жұптасу» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексертемін. «Күн шуағы» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап аламын 1.Функция туындысының анықтамасы; 2.Алғашқы функция ұғымын; 3. Берілген функция үшін оның барлық алғашқы функцияларын табуды; 4.Анықталмаған интеграл анықтамасын; 5.Интегралдау дегеніміз ? |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін «Шаттық шеңберіне» жиналып оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады
Оқушылар өткен сабақты пысықтау үшін топтар бір-бірімен сұрақ-жауап алмасады. |
|
|
|||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Алмастыру тәсілін пайдаланып интегралдау: Көп жағдайда тәуелсіз х айнымалысын алмастыру арқылы интегралын есептеуге болады. 1. Анықталмаған интегралдың айнымалысын екі түрлі тәсілмен алмастыруға болады. а) мұндағы -монотоннды үзіліссіз дифференциалданатын функция. Бұл жағдайдағы айнымалыны алмастыру формуласы. (3) Мысалы: Шешуі: деп алсақ, онда
ә) Алмастырудың екінші түрі мұндағы u – жаңа айнымалы. Алмастыру формуласы: (4) (4) Мысалы: Шешуі: Жаңа айнымалыны алмастыру арқылы еңгіземіз. Бұл формуладан деп алып, интеграл астындағы өрнекке қойсақ . Енді алғашқы айнымалыға ораламыз.
Тригонометриялық алмастырулар а) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады; ә) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады;
б) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады |
Жұмыс дәптеріне жазылым орындау
Тақырып бойынша , келтірілген мысалдардымұғаліммен бірге ілесе отырып орындайды, түсінбегені болса сұрақтар қояды
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны
|
|||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жұппен жұмыс 422 -есеп. Шешуі: деп алсақ, . Осыдан
Енді теңдігінен Сондықтан,
. №423-425 есептерді шығарту (№1-№5 есептерде) Анықталмаған интегралдарды тап. Нәтижесін дифференциалдау арқылы тексер.
Шешуі: Интеграл астындағы функцияның алымын бөліміне бөліп, ±φ(х))dx=; (a = const), қасиеттерін, сонымен қоса негізгі анықталмаған интегралдардың кестесін қолдансақ: Алынған нәтижені тексерейік:
|
Тақырып бойынша , келтірілген мысалдарды шешу жұмыстарын орындайды
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа) Оқушылар тапсырмаларды орындап,критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды.
|
Топтық тапсырмалар.
Смайликтер
|
|||||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: №3.3, №3.6 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||||
|
Кері байланыс |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды |
«Еркін микрофон» оқушылар сабаққа қатысты өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіреді .
|
|
Кері байланыс «Еркін микрофон»
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Интегралдау тәсілдері: айнымалыны алмастыру әдісі
|
Сабақ № 22 |
Мектеп: Д.А.Қонаев (Жамбыл облысы Талас ауданы Қаратау қаласы) |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова З.С. |
||||||||||||
|
Сынып: 11 «а» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Интегралдау тәсілдері: айнымалыны алмастыру әдісі |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.4-айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Жұптасу әдісі, Күн шуағы әдісі, Еркін микрафон әдісі |
||||||||||||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру. Өз таңдауларыменбір топта болуға мүмкіндік беріп, сыныпты үш топқа бөлемін. Үйге тапсырмасын тексеру: №26 «Жұптасу» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексертемін. «Күн шуағы» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап аламын 1.Функция туындысының анықтамасы; 2.Алғашқы функция ұғымын; 3. Берілген функция үшін оның барлық алғашқы функцияларын табуды; 4.Анықталмаған интеграл анықтамасын; 5.Интегралдау дегеніміз ? |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру үшін «Шаттық шеңберіне» жиналып оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады
Оқушылар өткен сабақты пысықтау үшін топтар бір-бірімен сұрақ-жауап алмасады. |
|
|
|||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Алмастыру тәсілін пайдаланып интегралдау: Көп жағдайда тәуелсіз х айнымалысын алмастыру арқылы интегралын есептеуге болады. 1. Анықталмаған интегралдың айнымалысын екі түрлі тәсілмен алмастыруға болады. а) мұндағы -монотоннды үзіліссіз дифференциалданатын функция. Бұл жағдайдағы айнымалыны алмастыру формуласы. (3) Мысалы: Шешуі: деп алсақ, онда
ә) Алмастырудың екінші түрі мұндағы u – жаңа айнымалы. Алмастыру формуласы: (4) (4) Мысалы: Шешуі: Жаңа айнымалыны алмастыру арқылы еңгіземіз. Бұл формуладан деп алып, интеграл астындағы өрнекке қойсақ . Енді алғашқы айнымалыға ораламыз.
Тригонометриялық алмастырулар а) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады; ә) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады;
б) Егер интегралда түріндегі өрнек кездессе, деп алынады да, , болады |
Жұмыс дәптеріне жазылым орындау
Тақырып бойынша , келтірілген мысалдардымұғаліммен бірге ілесе отырып орындайды, түсінбегені болса сұрақтар қояды
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны
|
|||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жұппен жұмыс 422 -есеп. Шешуі: деп алсақ, . Осыдан
Енді теңдігінен Сондықтан,
. №423-425 есептерді шығарту (№1-№5 есептерде) Анықталмаған интегралдарды тап. Нәтижесін дифференциалдау арқылы тексер.
Шешуі: Интеграл астындағы функцияның алымын бөліміне бөліп, ±φ(х))dx=; (a = const), қасиеттерін, сонымен қоса негізгі анықталмаған интегралдардың кестесін қолдансақ: Алынған нәтижені тексерейік:
|
Тақырып бойынша , келтірілген мысалдарды шешу жұмыстарын орындайды
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа) Оқушылар тапсырмаларды орындап,критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды.
|
Топтық тапсырмалар.
Смайликтер
|
|||||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: №3.3, №3.6 |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|||||||||
|
Кері байланыс |
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды |
«Еркін микрофон» оқушылар сабаққа қатысты өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіреді .
|
|
Кері байланыс «Еркін микрофон»
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз









