«Бекітемін»:
Оқу ісінің орынбасары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың атауы: |
Компьютер және қауіпсіздік |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||
|
Күні: |
18.04.2024 |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Үй тапсырмасын тексеру. («Educaplay» платформасы). |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Кестеде берілген әріптерден сабаққа қатысты сөздерді табады. |
«Лайк беру» әдісі арқылы өткен сабақтың терминдерін қайталап, жаңа сабаққа дайындық жүргізу үшін қызығушылығын арттыру |
Оқулық, интербелсенді панель
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (36 минут) |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. 1. Интернет желісінде жұмыс істеу ережелері: 2. Интернет желісіндегі қауіп көздері: туралы ақпарат беру. Мектепте сабақта және сабақтан тыс уақытта берілген тапсырмаларды орындау барысында ақпарат іздеп, интернетті сан рет ашуға тура келеді. Интернеттегі авторлық құқық мәселесі-өте күрделі мәселе. Интернет кеңістігінде ақпарат еркін таратылғанымен, онда жарияланған ақпараттың бәрін еркін пайдалануға болмайды. Интернет сайттарындағы әрбір әдемі сурет, қызықты мақала, ән, музыка, кино немесе басқа да жарияланған өнер туындыларының авторы бар. Интернет әлемінде авторлық құқықты қорғау шынайы өмірдегідей жүзеге асырылады. Сайттарда жарияланған мәтіндер мен суреттер авторлық құқық туралы заңға сәйкес қорғалады. Сілтеме жасамай пайдаланған ақпаратты «плагиат» деп атайды. Плагиат басқа автордың әдеби, ғылыми туындысын немесе жазған еңбегінен үзінділерін өз еңбегінде авторын көрсетпей пайдалану. Басқа біреудің шығармасын иемденіп, еңбегін пайдаланған адам авторлық құқықты бұзғаны үшін заң алдында жауапқа тартылады. Интернеттегі ақпарат автор құқығын бұзбай қолдану үшін:
Кейбір материалдарға авторлық құқық жүрмейді. Оларды еркін пайдалануға болады:
Сұрақтарға жауап берейік.
Себебін анықтайық.
Ноутбукте орындайық.
Сергіту сәті: «, 2, 3, 4, 5» жаттығуы Кестені толтыр.
|
Мұғалімді тыңдайды
Сұрақтарға жауап береді.
Себебін анықтап, талқылайды.
Интернеттен Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тауып, жүктейді. Ноутбукты пайдаланып, браузерден электронды пошта жәшігін ашады. Интернеттен тапқан материалын авторлық құқықты сақтай ортырып, электронды поштамен мұғалімге жібереді.
Сергіту жаттығуын орындайды.
Кестені толтырады.
|
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс жауапқа – 2 балл
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс орындалған тапсырмаға – 4 балл
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс жауапқа – 2 балл
|
Интербелсенді панель
Ноутбук
Таратпа қағаздар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы (4 минут)
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Ауа райы» әдісі арқылы қорытындылау
3.Үй тапсырмасы: Меруерт «Қазақстан» тақырыбында екі шумақ өлең құрастырып, Интернетке жариялады. Бірнеше күннен кейін Меруерт жариялаған өлеңді оның жақын досы Марат Инетернеттен алып, сыныптастарына «мен шығардым» деп хабарлайды және оны сыныптастарымен талқылайды. Оны Меруерт көріп таңғалады. Интернеттегі бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңсыз екендігін Маратқа қалай түсіндірер едің? |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
«Ауа райы» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
|
|
Кеспе қағаздар. |
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар?
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар?
«Бекітемін»:
Оқу ісінің орынбасары:
|
Ұзақ мерзімді жоспардың атауы: |
Компьютер және қауіпсіздік |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||
|
Күні: |
18.04.2024 |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар? |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Үй тапсырмасын тексеру. («Educaplay» платформасы). |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Кестеде берілген әріптерден сабаққа қатысты сөздерді табады. |
«Лайк беру» әдісі арқылы өткен сабақтың терминдерін қайталап, жаңа сабаққа дайындық жүргізу үшін қызығушылығын арттыру |
Оқулық, интербелсенді панель
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (36 минут) |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. 1. Интернет желісінде жұмыс істеу ережелері: 2. Интернет желісіндегі қауіп көздері: туралы ақпарат беру. Мектепте сабақта және сабақтан тыс уақытта берілген тапсырмаларды орындау барысында ақпарат іздеп, интернетті сан рет ашуға тура келеді. Интернеттегі авторлық құқық мәселесі-өте күрделі мәселе. Интернет кеңістігінде ақпарат еркін таратылғанымен, онда жарияланған ақпараттың бәрін еркін пайдалануға болмайды. Интернет сайттарындағы әрбір әдемі сурет, қызықты мақала, ән, музыка, кино немесе басқа да жарияланған өнер туындыларының авторы бар. Интернет әлемінде авторлық құқықты қорғау шынайы өмірдегідей жүзеге асырылады. Сайттарда жарияланған мәтіндер мен суреттер авторлық құқық туралы заңға сәйкес қорғалады. Сілтеме жасамай пайдаланған ақпаратты «плагиат» деп атайды. Плагиат басқа автордың әдеби, ғылыми туындысын немесе жазған еңбегінен үзінділерін өз еңбегінде авторын көрсетпей пайдалану. Басқа біреудің шығармасын иемденіп, еңбегін пайдаланған адам авторлық құқықты бұзғаны үшін заң алдында жауапқа тартылады. Интернеттегі ақпарат автор құқығын бұзбай қолдану үшін:
Кейбір материалдарға авторлық құқық жүрмейді. Оларды еркін пайдалануға болады:
Сұрақтарға жауап берейік.
Себебін анықтайық.
Ноутбукте орындайық.
Сергіту сәті: «, 2, 3, 4, 5» жаттығуы Кестені толтыр.
|
Мұғалімді тыңдайды
Сұрақтарға жауап береді.
Себебін анықтап, талқылайды.
Интернеттен Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тауып, жүктейді. Ноутбукты пайдаланып, браузерден электронды пошта жәшігін ашады. Интернеттен тапқан материалын авторлық құқықты сақтай ортырып, электронды поштамен мұғалімге жібереді.
Сергіту жаттығуын орындайды.
Кестені толтырады.
|
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс жауапқа – 2 балл
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс орындалған тапсырмаға – 4 балл
ФБ: «Лайк беру» әдісі Дұрыс жауапқа – 2 балл
|
Интербелсенді панель
Ноутбук
Таратпа қағаздар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы (4 минут)
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Ауа райы» әдісі арқылы қорытындылау
3.Үй тапсырмасы: Меруерт «Қазақстан» тақырыбында екі шумақ өлең құрастырып, Интернетке жариялады. Бірнеше күннен кейін Меруерт жариялаған өлеңді оның жақын досы Марат Инетернеттен алып, сыныптастарына «мен шығардым» деп хабарлайды және оны сыныптастарымен талқылайды. Оны Меруерт көріп таңғалады. Интернеттегі бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңсыз екендігін Маратқа қалай түсіндірер едің? |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
«Ауа райы» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды.
|
|
Кеспе қағаздар. |
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
Тапсырмаларды орындау жеңіл әрі қызықты болды |
Тапрсырмаларды орындауда қиындықтар туындады |
Тапсырмаларды орындай алмадым |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
|
1 |
Пароль орнатылған ақпараттарды ешқашан бұзуға әрекет жасамау керек. |
|
|
2 |
Интернеттегі мәліметтердің бәрі бірдей ақиқат емес. Сайттардағы ақпараттардың барлыңын дұрыс деп есептеуге болмайды. |
|
|
3 |
Әлеуметтік желіні пайдаланғанда қолданушылармен сыпайы қарым-қатынаста бол. |
|
|
4 |
Интернетте жарияланған әрбір ақпарат үшін жауапты екеніңді ұмытпа. |
|
шағым қалдыра аласыз
















