|
Бөлім: |
Химиялық байланыс түрлері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калиев Ербол Серикбаевич, Ильясова Сауле Айтуаркызы |
|
Күні: |
06.02.2025 жыл |
|
Сыныбы: |
8 |
|
Қатысушылар саны |
14/12 |
|
Қатыспағандар саны |
14/12 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Иондық байланыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Иондық байланыс және оның түзілуін анықтайды Иондық қосылыстардың қасиеттерін сипаттайды. Иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттайды |
|
Құндылықты дарыту: |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Құндылық-жасампаздық пен жаңашылдық «Жасампаздық бәрімізге өнеге» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа 3-түрлі асықтар арқылы бөлу. Сұра-жауап әдісі мен Wordwall платформасында мтапсырмаларды ұсыну. |
Сұрақ – жауап әдісі: 1.Химиялық байланыс дегеніміз не? 2.Электртерістілік дегеніміз не? 3.Ковалентті байланыс дегеніміз не? 4.Ковалентті полюссіз байланыс 5.Ковалентті полюсті байланыс Wordwall платформасында тапсырма орындайды. Коваленттік полюсті және ковалентті полюссіз байланыстарды жіктеу. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Презентация, түрлі түсті асықтар https://wordwall.net/ru/resource/
|
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап алу. Бейнеролик арқылы жаңа білімді игерту. |
1.Иондар дегеніміз не? 2.Катиондар дегеніміз не? 3.Аниондар дегеніміз не? Иондық байланыс тақырыбына бейнеролик қарау |
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 1-балл |
Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру. |
|
Жеке жұмыс |
Білім алушылар жеке жұмыс жасайды. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. |
Ұялы телефон арқылы сілтемені басып https://learningapps.org/view28848751 берілген қосылыстарды ковалентті және иондық байланыстарға жіктейді |
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 2-балл |
|
|
Жұппен жұмыс |
Білім алушылар жұптасады. Қалыптастырушы бағалау «Шын» немесе «жалған» тапсырмасын орындайды. |
|
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 2-балл |
Презентация |
|
Топтық жұмыс |
Алған білімді бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, тапсырма беріледі. |
1-топ: NaF молекулаларындағы иондық байланыстың түзілу механизмін айқыштар мен нүктелер арқылы сипаттаңыз. 2-топ: Мына қосылыстардың молекулалық модельдерін құрастырыңыз: H2O, NH3, O2, H2, CH4, NaF. 3-топ: Берілген диаграмманы ермексаз арқылы электрондарын толтырыңыз: Натрий (2,8,1) және Күкірт (2,8,6) Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. |
«Асық» бағалау парағы арқылы топтар бірін-бірі бағалайды: 5-балл. |
Постер, маркер, шарлар мен өзекшелер, ермексаз |
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
«Білім қоржыны» арқылы сабаққа кері байланыс беруін ұсынады. Білім алушыларды бағалайды. |
Білім қоржынын таңдайды, «жасыл»- бәрі түсінікті, «сары»- сұрағым бар, «қызыл»-түсініксіз. |
Бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін белгілейді. |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Иондық байланыс 8-сынып
Иондық байланыс 8-сынып
|
Бөлім: |
Химиялық байланыс түрлері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калиев Ербол Серикбаевич, Ильясова Сауле Айтуаркызы |
|
Күні: |
06.02.2025 жыл |
|
Сыныбы: |
8 |
|
Қатысушылар саны |
14/12 |
|
Қатыспағандар саны |
14/12 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Иондық байланыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Иондық байланыс және оның түзілуін анықтайды Иондық қосылыстардың қасиеттерін сипаттайды. Иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттайды |
|
Құндылықты дарыту: |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Құндылық-жасампаздық пен жаңашылдық «Жасампаздық бәрімізге өнеге» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа 3-түрлі асықтар арқылы бөлу. Сұра-жауап әдісі мен Wordwall платформасында мтапсырмаларды ұсыну. |
Сұрақ – жауап әдісі: 1.Химиялық байланыс дегеніміз не? 2.Электртерістілік дегеніміз не? 3.Ковалентті байланыс дегеніміз не? 4.Ковалентті полюссіз байланыс 5.Ковалентті полюсті байланыс Wordwall платформасында тапсырма орындайды. Коваленттік полюсті және ковалентті полюссіз байланыстарды жіктеу. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Презентация, түрлі түсті асықтар https://wordwall.net/ru/resource/
|
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап алу. Бейнеролик арқылы жаңа білімді игерту. |
1.Иондар дегеніміз не? 2.Катиондар дегеніміз не? 3.Аниондар дегеніміз не? Иондық байланыс тақырыбына бейнеролик қарау |
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 1-балл |
Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру. |
|
Жеке жұмыс |
Білім алушылар жеке жұмыс жасайды. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. |
Ұялы телефон арқылы сілтемені басып https://learningapps.org/view28848751 берілген қосылыстарды ковалентті және иондық байланыстарға жіктейді |
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 2-балл |
|
|
Жұппен жұмыс |
Білім алушылар жұптасады. Қалыптастырушы бағалау «Шын» немесе «жалған» тапсырмасын орындайды. |
|
«Асық» бағалау парағы арқылы бағаланады: 2-балл |
Презентация |
|
Топтық жұмыс |
Алған білімді бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, тапсырма беріледі. |
1-топ: NaF молекулаларындағы иондық байланыстың түзілу механизмін айқыштар мен нүктелер арқылы сипаттаңыз. 2-топ: Мына қосылыстардың молекулалық модельдерін құрастырыңыз: H2O, NH3, O2, H2, CH4, NaF. 3-топ: Берілген диаграмманы ермексаз арқылы электрондарын толтырыңыз: Натрий (2,8,1) және Күкірт (2,8,6) Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. |
«Асық» бағалау парағы арқылы топтар бірін-бірі бағалайды: 5-балл. |
Постер, маркер, шарлар мен өзекшелер, ермексаз |
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
«Білім қоржыны» арқылы сабаққа кері байланыс беруін ұсынады. Білім алушыларды бағалайды. |
Білім қоржынын таңдайды, «жасыл»- бәрі түсінікті, «сары»- сұрағым бар, «қызыл»-түсініксіз. |
Бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін белгілейді. |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз















