Қысқа мерзімді жоспар
|
САБАҚ: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: |
Мектеп: №113 Әл-Фараби атындағы ЖОББМ |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ірі кітапханалар |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Юлдашова Наргиза Мирсидиковна |
|
|
|
|
|
||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны:30 |
Қатыспаған дар:0 |
|
|
|
|
|
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну. 5.А3.Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып аясында өзіндік көзқарасын білдіреді және қазақ тілінің дыбыстар жүйесін орфографиялық нормаға сай жазады, дыбыстайды. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:.Сөздерді үш тілде еркін қолданып, өз пікірін білдіре қысқаша түрде ұсына алады. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді мысал сөздерді еркін қолданып, талдау жасайды. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: аумағы, қолжазба, сирек кездесетін, жуық, кітапханалар, ірі кітапхана т.б |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 4-3 минут ішінде тыңдалым ұзақтығы 150-200 сөз. Жазылым 60-100 сөз жазады тақырып аясында 4-6 сөйлеммен монологке, 4-6 сөйлем
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
ишара:Сергіту сәті. Екі қолды жұмысқа жұмылдыру |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Алдыңғы тақырып: Ұлттық кітапхана. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жоспар |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|
|
|
|||||||||
|
Басы (10 минут) |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Шаттық шеңбері «Сиқырлы гүл» Сыныпты стикерлердің формасына қарап, топқа біріктіру. 1- топ - «Ертегі» 2-топ-«Көркем шығарма» 3-топ-«Кітапхана» тобы. Үй тапсырмасы: «Таза тақта» әдісі арқылы еске түсіру. (Қалыптастырушы бағалау) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суретке қарап тақырыптың атын табу. |
Оқулық 5 – сынып “Атамұра” Алматы гүл стикерлер смайлик |
|
|
|
|||||||||
|
Ортасы (25 минут) |
Жаңа сабақ : «Ірі кітапханалар» «Ойтүрткі » сұрақтар:
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты бастаймын. Оқушыларды 4-тапсырмадағы мәтінді оқуға шақырамын. Деңгейлік тапсырмалар: «Ертегі» тобы – Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіндіреді. «Көркем шығарма» тобы - Мәтіндер бойынша сұрақтар құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. «Кітапхана» тобы - Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды. Сергіту сәті «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» оқушылар екі қолына да қаламсап алып, бір мезгілде екі қолымен әрекеттерді атқарады. |
АКТ Маркер, стикер,пла каттар
Оқулық мәтін
Плакат маркер
Фигуралар А 4 |
|
|
|
|||||||||
|
Соңы (10минут) |
Кері байланыс. «Интервью» 1. Бүгін мен ........................ білдім 2. Маған ............................... қызық 3. Маған ................... ........... қиын болды. Бағалау. (ҚБ) Бағалау критерийі және кері байланыс – қалыптастырушы бағалау нәтижесіне сәйкес жүреді жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: 6-тапсырма. Суретті пайдаланып, қиял ғажайып ертегілер жазып көріңдер. Өзара ой бөлісіп, үздік жұмысты анықтаңдар. |
қобдиша Стикерлер Смайлик оқулық |
|
|
|
|||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну. 5.А3.Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту.
|
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік
,АКТ-мен
байланыс. |
|
|
||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма 1-деңгей. Мәтіндер бойынша сұрақтар құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 2-деңгей. Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды. 3-деңгей. Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіндіреді. |
Критерий: 1. Тыңдалым мәтін бойынша жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді, біледі.
2.Негізгі ойды анықтайды. 3.Мәтіннен қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 4. Болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді біледі, қолданады. 9-8-«5» 7-6-«4» 5-4- «3» 0-2-«әрекет» |
Дескриптор: 1.Қазақ тіліне тән дыбыстар жүйесінің орфографиялық нормаға сай жазады, стильдерін біледі, түсінеді.
2.Ұсынылған мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, тапсырманы жүйелі орындайды. 3. Мәтін желісі бойынша ойын жүйелі жинақтайды. |
2 балл
3 балл
4балл
|
АКТ |
|
Олғанын |
||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау іске асты ма?(тапсырмалар сәйсес болды ма?) Уақтты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ барысында жоспарға сай тапсырмалар толық орындалды. Оқушылар Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды, үйренеді. Сабағымда өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Себебі тиімді стратегияларды орынды қолдана білдім. Негізгі сабағымның мақсатына жеттім деп ойлаймын. Уақытты ұтымды пайдалана білдім. Ешқандай жоспарыма өзгеріс енгізбедім. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) .
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ?(оқыту мен оқуға қатысты.)
3. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін.
|
|
|
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ірі кітапханалар" Ашық сабақ 5-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
САБАҚ: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: |
Мектеп: №113 Әл-Фараби атындағы ЖОББМ |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ірі кітапханалар |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Юлдашова Наргиза Мирсидиковна |
|
|
|
|
|
||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны:30 |
Қатыспаған дар:0 |
|
|
|
|
|
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну. 5.А3.Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып аясында өзіндік көзқарасын білдіреді және қазақ тілінің дыбыстар жүйесін орфографиялық нормаға сай жазады, дыбыстайды. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:.Сөздерді үш тілде еркін қолданып, өз пікірін білдіре қысқаша түрде ұсына алады. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді мысал сөздерді еркін қолданып, талдау жасайды. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: аумағы, қолжазба, сирек кездесетін, жуық, кітапханалар, ірі кітапхана т.б |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 4-3 минут ішінде тыңдалым ұзақтығы 150-200 сөз. Жазылым 60-100 сөз жазады тақырып аясында 4-6 сөйлеммен монологке, 4-6 сөйлем
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
ишара:Сергіту сәті. Екі қолды жұмысқа жұмылдыру |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Алдыңғы тақырып: Ұлттық кітапхана. |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жоспар |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|
|
|
|||||||||
|
Басы (10 минут) |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Шаттық шеңбері «Сиқырлы гүл» Сыныпты стикерлердің формасына қарап, топқа біріктіру. 1- топ - «Ертегі» 2-топ-«Көркем шығарма» 3-топ-«Кітапхана» тобы. Үй тапсырмасы: «Таза тақта» әдісі арқылы еске түсіру. (Қалыптастырушы бағалау) «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суретке қарап тақырыптың атын табу. |
Оқулық 5 – сынып “Атамұра” Алматы гүл стикерлер смайлик |
|
|
|
|||||||||
|
Ортасы (25 минут) |
Жаңа сабақ : «Ірі кітапханалар» «Ойтүрткі » сұрақтар:
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақты бастаймын. Оқушыларды 4-тапсырмадағы мәтінді оқуға шақырамын. Деңгейлік тапсырмалар: «Ертегі» тобы – Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіндіреді. «Көркем шығарма» тобы - Мәтіндер бойынша сұрақтар құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. «Кітапхана» тобы - Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды. Сергіту сәті «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» оқушылар екі қолына да қаламсап алып, бір мезгілде екі қолымен әрекеттерді атқарады. |
АКТ Маркер, стикер,пла каттар
Оқулық мәтін
Плакат маркер
Фигуралар А 4 |
|
|
|
|||||||||
|
Соңы (10минут) |
Кері байланыс. «Интервью» 1. Бүгін мен ........................ білдім 2. Маған ............................... қызық 3. Маған ................... ........... қиын болды. Бағалау. (ҚБ) Бағалау критерийі және кері байланыс – қалыптастырушы бағалау нәтижесіне сәйкес жүреді жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: 6-тапсырма. Суретті пайдаланып, қиял ғажайып ертегілер жазып көріңдер. Өзара ой бөлісіп, үздік жұмысты анықтаңдар. |
қобдиша Стикерлер Смайлик оқулық |
|
|
|
|||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну. 5.А3.Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту.
|
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік
,АКТ-мен
байланыс. |
|
|
||||||||||
|
Деңгейлік тапсырма 1-деңгей. Мәтіндер бойынша сұрақтар құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 2-деңгей. Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды. 3-деңгей. Тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіндіреді. |
Критерий: 1. Тыңдалым мәтін бойынша жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді, біледі.
2.Негізгі ойды анықтайды. 3.Мәтіннен қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 4. Болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді біледі, қолданады. 9-8-«5» 7-6-«4» 5-4- «3» 0-2-«әрекет» |
Дескриптор: 1.Қазақ тіліне тән дыбыстар жүйесінің орфографиялық нормаға сай жазады, стильдерін біледі, түсінеді.
2.Ұсынылған мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, тапсырманы жүйелі орындайды. 3. Мәтін желісі бойынша ойын жүйелі жинақтайды. |
2 балл
3 балл
4балл
|
АКТ |
|
Олғанын |
||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау іске асты ма?(тапсырмалар сәйсес болды ма?) Уақтты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ барысында жоспарға сай тапсырмалар толық орындалды. Оқушылар Мәтін ішінен болымсыз етістік тудыратын жұрнақтар мен көмекші етістіктерді тауып, талдау жасайды, үйренеді. Сабағымда өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Себебі тиімді стратегияларды орынды қолдана білдім. Негізгі сабағымның мақсатына жеттім деп ойлаймын. Уақытты ұтымды пайдалана білдім. Ешқандай жоспарыма өзгеріс енгізбедім. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
Қорытынды бағалау 1.Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) .
2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ?(оқыту мен оқуға қатысты.)
3. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін.
|
|
|
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


