Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Отарлау және ұлт-азаттық күрес Күні: 06.12.2019 жыл Сынып: 8 Е |
Мектеп: ФМБ НЗМ Шымкент қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Баглан Алтаевич Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||
|
Кәсіби даму |
Диалогтық оқыту арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 қазақ халқының отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 8.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
қазақ халқының отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат халықтың отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп салдарын анықтап, маңыздылығына баға береді Пәнге қатысты лексика мен терминология Отар, отаршылдық, казак, губернатор, әкімшілік басқару шекара шебі , бекіністер шебі, ұлт-азаттық қозғалыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Негізгі өзгерістер... Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені... |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік Ашықтық, Ынтымақтастық, Құрмет |
||||
|
Жаһандық азаматтық |
Тәуелсіздік қасиетті ұғым ұстанымын негізге ала отырып, патриотизмге тәрбиелеу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс |
||||
|
Бастапқы білім |
ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттерін біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Алдыңғы өтілген сабақпен байланыс орнату мақсатында «ЛОТО» ойынын ойнатамын. Миға шабуыл: Көтеріліс басшылары Е. Пугачев, С. Датұлы, И. Тайманұлы, М. Өтемісұлы суреттерін интерактитвті тақтаға шығарып қойып, төмендегі сұрақтарды қоямын: 1. Бұл тұлғалардың не байланыстырады? 2. Олардың мақсаттары бірдей болды ма/ болмады ма? Себебі, ....... 3. Бұл тұлғалар қазақ халқының құқықтарын, мүдделерін қорғай алды ма/ алмады ма? Себебі, .......
Оқушылар тақырыпты анықтағаннан кейін сыныпты сабақ мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Карточкалар Презентация слайды Презентация слайды |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Зерттеу сұрағы:
Зерттеу және талдау Т Оқушыларды үш топқа бөліп, мәтін таратып беремін. Берілген мәтінмен жұмыс жасап, нақты сұраққа жауап қарастырады. 1-ші топ: Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері мен көтерілісшілердің мақсатын анықтау.
Дескриптор: -Көтерілістің 3-5 себептерін көрсетеді; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттау; -Көтеріліс болған аймақты картада дұрыс көрсетеді - Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға береді 2-ші топ: Көтерілістің барысына талдау жасайды.
Дескриптор: -Көтерілісті кезеңдерге бөліп, диаграмма тұрғызады -Көтеріліс кезіндегі оқиғаларға хронология жасап, диаграммада көрсетеді; -Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға беру 4- 3-ші топ: Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызын анықтау
Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін анықтау; -Көтерілістің тарихи маңызын сипаттау; -Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға беру Т Мәтінмен жұмыстан кейін қорытынды шығару үшін: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? Әр топтың лидерлері тұжырым түрінде қорытынды шығарады. Топтарда үлгерімі жоғары оқушылар үлгерімі әлсіз оқушыларға қолдау көрсету арқылы дифференциация жүреді. Т.Ж. Топтарға сабақты бекіту мақсатында «Миллион кімге бұйырады?» ойыны ойнатылады. Ойынның соңғы кезеңіне келген сәтте ұпайы ең аз топ ойыннан шығарылады. Ең көп ұпай жинаған топ сыйлықпен марапатталады.
|
Карточкалар таратуға болады немесе оқулықпен жұмыс жүргізіледі Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
V. "Бес саусақ" әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі. Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім? Ортан терек – Менің көңіл-күйім? Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым? Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?
Үйге тапсырма.
|
|
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Отарлау және ұлт-азаттық күрес Күні: 06.12.2019 жыл Сынып: 8 Е |
Мектеп: ФМБ НЗМ Шымкент қаласы Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Баглан Алтаевич Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? |
||||
|
Кәсіби даму |
Диалогтық оқыту арқылы оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.5 қазақ халқының отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау 8.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
қазақ халқының отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат халықтың отаршылдыққа қарсы азаттық күресінің себеп салдарын анықтап, маңыздылығына баға береді Пәнге қатысты лексика мен терминология Отар, отаршылдық, казак, губернатор, әкімшілік басқару шекара шебі , бекіністер шебі, ұлт-азаттық қозғалыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Негізгі өзгерістер... Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені... |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік Ашықтық, Ынтымақтастық, Құрмет |
||||
|
Жаһандық азаматтық |
Тәуелсіздік қасиетті ұғым ұстанымын негізге ала отырып, патриотизмге тәрбиелеу |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс |
||||
|
Бастапқы білім |
ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттерін біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Алдыңғы өтілген сабақпен байланыс орнату мақсатында «ЛОТО» ойынын ойнатамын. Миға шабуыл: Көтеріліс басшылары Е. Пугачев, С. Датұлы, И. Тайманұлы, М. Өтемісұлы суреттерін интерактитвті тақтаға шығарып қойып, төмендегі сұрақтарды қоямын: 1. Бұл тұлғалардың не байланыстырады? 2. Олардың мақсаттары бірдей болды ма/ болмады ма? Себебі, ....... 3. Бұл тұлғалар қазақ халқының құқықтарын, мүдделерін қорғай алды ма/ алмады ма? Себебі, .......
Оқушылар тақырыпты анықтағаннан кейін сыныпты сабақ мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Карточкалар Презентация слайды Презентация слайды |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Зерттеу сұрағы:
Зерттеу және талдау Т Оқушыларды үш топқа бөліп, мәтін таратып беремін. Берілген мәтінмен жұмыс жасап, нақты сұраққа жауап қарастырады. 1-ші топ: Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері мен көтерілісшілердің мақсатын анықтау.
Дескриптор: -Көтерілістің 3-5 себептерін көрсетеді; -Көтерілісшілердің мақсатын сипаттау; -Көтеріліс болған аймақты картада дұрыс көрсетеді - Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға береді 2-ші топ: Көтерілістің барысына талдау жасайды.
Дескриптор: -Көтерілісті кезеңдерге бөліп, диаграмма тұрғызады -Көтеріліс кезіндегі оқиғаларға хронология жасап, диаграммада көрсетеді; -Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға беру 4- 3-ші топ: Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызын анықтау
Дескриптор: -Көтерілістің жеңілу себептерін анықтау; -Көтерілістің тарихи маңызын сипаттау; -Көтеріліс жетекшілерінің рөліне баға беру Т Мәтінмен жұмыстан кейін қорытынды шығару үшін: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? Әр топтың лидерлері тұжырым түрінде қорытынды шығарады. Топтарда үлгерімі жоғары оқушылар үлгерімі әлсіз оқушыларға қолдау көрсету арқылы дифференциация жүреді. Т.Ж. Топтарға сабақты бекіту мақсатында «Миллион кімге бұйырады?» ойыны ойнатылады. Ойынның соңғы кезеңіне келген сәтте ұпайы ең аз топ ойыннан шығарылады. Ең көп ұпай жинаған топ сыйлықпен марапатталады.
|
Карточкалар таратуға болады немесе оқулықпен жұмыс жүргізіледі Презентация |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
V. "Бес саусақ" әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі. Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім? Ортан терек – Менің көңіл-күйім? Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым? Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?
Үйге тапсырма.
|
|
|||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз















