«Шонжы политехникалық колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары № 10
Сабақ тақырыбы: Ішкі энергия және энтальпия. Гесс заңы. Энтропия
Модуль /пән атауы: Химия
Дайындаған педагог: Асатова А.Т.
1. Жалпы мәліметтер:
Курс: 1 Топтар: 103
Сабақ типі: аралас
2. Мақсаты, міндеті: Ішкі энергияның өзгеруі және энтальпия химиялық реакцияның жылу эффектісі болып табылатынын білу
Кинетикалық және потенциалдық энергияның ішкі энергияға айналуын түсіну;
Ішкі энергия мен механикалық энергияны ажырата білу;
Дененің ішкі энергиясын өзгерту жолдарын білу.
3. Күтілетін нәтижелер:
1) Химиялық реакцияларды жылу әсері бойынша жіктейді;
2) Химиялық реакциялардың жылу әсерінің маңыздылығын түсіндіреді;
3) Химиялық реакциялар байланыстардың үзілуі мен жаңа химиялық байланыстардың пайда болу процестерін қамтитынын түсіндіреді;
4) Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіреді.
4. Қажетті ресурстар: оқулық, сабақ презентациясы, бейнематериал http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=11335
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=10251
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=10249
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=11305
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=11335
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. |
Амандасады Жағымды ахуал қалыптастырады |
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 75 мин
|
Бейне таспадан тәжірибелер көрсету. - Натрий кесегін суға салу, өзгерістерді бақылау. - Магнийді жағу, өзгерістерді бақылау - Мыс купоросын суда еріту, өгерістерді бақылау Мақсаты: жалпы экзо- және эндотермиялық реакцияларды еске түсіру. Стандартты жағдай
Тапсырма 1. -Реакцияға қатысатын заттарда байланыстардың үзілуі мен реакция өнімдерінде жаңа байланыстардың түзілу үдерістерінің айырмашылығы неде? Тапсырма 2. Жұптық жұмыс Білім алушыларға видео-ролик көрсетіледі. - Гесс заңы қалай тұжырымдалады? - Гесс заңы анықтамасын оқу - Гесс заңы анықтамасын дәптерге жазу; - Герман Генри Гесс туралы мәліметпен танысу; - Гесс заңының бірнеше салдарымен танысу; Гесс заңы және оның салдарларын қолдану. Тапсырма 3. Топтық жұмыс. Мақсаты: Гесс заңының салдарын және ішкі энергияның айналуын есептеуде осы заңды қалай қолданғанын түсіндіреді. Мысал №1 Берілгені:
Білім алушыларға әртүрлі байланыс энергиясының мәндерімен кесте беру және ол мәндердің айырмашылығын түсіндіруді сұрау. Сандық есептерге мысалдар келтіру: байланыс энергиясы арқылы реакция энтальпиясын есептеу
Тапсырма 4. Жұптық жұмыс. Берілген «Байланыс энтальпиясы кестесін» пайдаланып, пропанның түзілу энтальпиясын есептеңдер. Тапсырма 5. Жеке жұмыс Тест тапсырмасы 20 сұрақ |
Бейнеролик көреді
Экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды сипаттайды
Байланыс түзу үдерістерінің айырмашылығын көрсетеді Бейнеролик көру арқылы Гесс заңымен және оның негізіндегі энергетикалық циклдермен танысады Болжам жауап Шешуі: 2Н2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж Н2+F2→2HF ∆H2 =1084 кДж
2Н2О+2F2→4HF+O2 ∆Hжалпы=∆H1- H2 ∆H=-512 кДж әртүрлі байланыс энергиясының мәндерімен кесте беру және ол мәндердің айырмашылығын түсіндіреді .
|
ҚБ Мадақтау
20 б
ҚБ: «Жарқын жұлдыз 20 б
ҚБ «Қол шапалақ тау» 20 б
Өзара бірін-бірі бағалау 20 б
20 б |
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=11335 http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=10251
https://www.youtube.com/watch?v=mb3KeGgSUDw
Қосымша 1 Тест сұрақтары |
|||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Рефлексия 5-мин |
|
Тақырыптан алған білімдерін түйіндейді Рефлексия жүргізеді |
ҚБ Жарайсың |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы туралы ақпарат тандыру 2-мин |
<
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. |
Амандасады Жағымды ахуал қалыптастырады |
|
|
|
Сабақ ортасы 75 мин
|
Бейне таспадан тәжірибелер көрсету. - Натрий кесегін суға салу, өзгерістерді бақылау. - Магнийді жағу, өзгерістерді бақылау - Мыс купоросын суда еріту, өгерістерді бақылау Мақсаты: жалпы экзо- және эндотермиялық реакцияларды еске түсіру. Стандартты жағдай
Тапсырма 1. -Реакцияға қатысатын заттарда байланыстардың үзілуі мен реакция өнімдерінде жаңа байланыстардың түзілу үдерістерінің айырмашылығы неде? Тапсырма 2. Жұптық жұмыс Білім алушыларға видео-ролик көрсетіледі. - Гесс заңы қалай тұжырымдалады? - Гесс заңы анықтамасын оқу - Гесс заңы анықтамасын дәптерге жазу; - Герман Генри Гесс туралы мәліметпен танысу; - Гесс заңының бірнеше салдарымен танысу; Гесс заңы және оның салдарларын қолдану. Тапсырма 3. Топтық жұмыс. Мақсаты: Гесс заңының салдарын және ішкі энергияның айналуын есептеуде осы заңды қалай қолданғанын түсіндіреді. Мысал №1 Берілгені:
Білім алушыларға әртүрлі байланыс энергиясының мәндерімен кесте беру және ол мәндердің айырмашылығын түсіндіруді сұрау. Сандық есептерге мысалдар келтіру: байланыс энергиясы арқылы реакция энтальпиясын есептеу
Тапсырма 4. Жұптық жұмыс. Берілген «Байланыс энтальпиясы кестесін» пайдаланып, пропанның түзілу энтальпиясын есептеңдер. Тапсырма 5. Жеке жұмыс Тест тапсырмасы 20 сұрақ |
Бейнеролик көреді
Экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды сипаттайды
Байланыс түзу үдерістерінің айырмашылығын көрсетеді Бейнеролик көру арқылы Гесс заңымен және оның негізіндегі энергетикалық циклдермен танысады Болжам жауап Шешуі: 2Н2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж Н2+F2→2HF ∆H2 =1084 кДж
2Н2О+2F2→4HF+O2 ∆Hжалпы=∆H1- H2 ∆H=-512 кДж әртүрлі байланыс энергиясының мәндерімен кесте беру және ол мәндердің айырмашылығын түсіндіреді .
|
ҚБ Мадақтау
20 б
ҚБ: «Жарқын жұлдыз 20 б
ҚБ «Қол шапалақ тау» 20 б
Өзара бірін-бірі бағалау 20 б
20 б |
http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=11335 http://bilimland.kz/kk/content/structure/977-zhalpy_ximiya#lesson=10251
https://www.youtube.com/watch?v=mb3KeGgSUDw
Қосымша 1 Тест сұрақтары |
|
Сабақ соңы Рефлексия 5-мин |
|
Тақырыптан алған білімдерін түйіндейді Рефлексия жүргізеді |
ҚБ Жарайсың |
|
|
Үй тапсырмасы туралы ақпарат тандыру 2-мин |
<















