|
Тақырыбы: Іштей және сырттай сызылған конустар |
Мектеп:№6 |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Омаралиева |
||||
|
Сынып:11 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын. |
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар |
||||
|
Бастапқы білім |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл» Қорада тауықтар мен қояндар бар. Олардың барлығы 15 бас, 50 аяқ болса, неше тауық, неше қоян бар? |
|
|||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 20 минут |
Қайталау сұрақтары; ия-жоқ стратегиясы: (6 минут) 1. Цилиндр деген көпжаққа жатады. |
|
|||
|
Қазақша |
Русский |
English |
|
Конус |
Конус |
Cone |
|
Сфера |
Сфера |
Sphere |
|
Цилиндр |
Цилиндр |
Cylinder |
|
Табаны |
основания |
Base |
|
Ось |
Ось |
Axis |
|
Осьтік қима |
Осевое сечение |
Axial section |
|
Аудан |
Площадь |
Area |
|
Жасаушы |
Образующая |
Slant height |
|
|
10.Шеңбердің ұзындығы C=2πR формуласымен есептеледі 11.Жауаптары: 1. - ; 2. +; 3. +; 4. -; 5. -; 6. +; 7. -; 8. -; 9. +; 10. + Қызығушылығын ояту жаңа тақырыпты анықтау : Қазір балалар бізге Гүлмира сөзжұмбақ құрастырып әкелді. Екі топ болып сөзжұмбақты шешейік - сөзжұмбақ шешу: (2минут) 1 |
|
||||||||||||
|
|
д |
ө |
ң |
г |
е |
л |
е |
к |
|
|||||
|
2 |
о |
қ |
т |
а |
|
|||||||||
|
|
|
|
3 |
ц |
и |
л |
и |
н |
д |
р |
|
|||
|
|
|
|
4 |
р |
а |
д |
и |
у |
с |
|
||||
|
5 |
э |
л |
л |
и |
п |
с |
|
|||||||
|
1. Цилиндрдің табандырында жататын фигура қалай аталады? дөңгелек |
||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақты түсіндіру: сөзжұмбағымыздың тірек сөзі конус болып шықты. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : Тік дөңгелек конус, оның элементтері. Конустың жазықтықпен қималары. Сызығышты бір катетінен айналдырып көрсету. Элементтерін айту. «Бізді қоршаған орта - ол толығымен геометрия» А.Д. Александров Клоунға бола аласың бас киім, Тіп – тік болып тұра аласың тас түйін. Бір катеттен айналғанда үшбұрыш, Конус болып қаланады басты үйің. Көрнекі түрде тақта мен макеттерді пайдалану арқылы түсіндіру. 7 минут КОНУС КОНУС АЙНАЛУ ДЕНЕСІ ТІК БҰРЫШТЫ ҮШБҰРЫШТЫ КАТЕТІНЕН АЙНАЛДЫРҒАНДА ШЫҒАТЫН ФИГУРА КОНУС ДЕП АТАЛАДЫ А АОВ - тік бұрышты үшбұрыш Н, r- катет , l - гипотенуза ℓ Н О r В |
|

|
|
КОНУСТЫҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІ КОНУСТЫҢ ТӨБЕСІНЕН ТАБАН ЖАЗЫҚТЫҒЫНА ТҮСІРІЛГЕН ПЕРПЕНДИКУЛЯР- КОНУСТЫҢ БИІКТІГІ ТІК КОНУСТЫҢ ОСІ МЕН БИІКТІГІ БЕТТЕСЕДІ ℓ - жасаушысы ℓ Н – биікткгі Н R- табан радиусы, конустың радиусы
О r
Конустың жазықтықпен қимасы Екі жасаушы және Конусың осі арқылы Оське перпендикуляр табанының хордасы өтетін қима – осьтік және перпендикуляр арқылы өтетін қима қима емес жазықтықтармен қию,
Тең бүйірлі үшбұрыш : Тең бүйірлі үшбұрыш : бүйір Эллипс, бүйір қабырғалары– қабырғалары– жасаушылар, дөңгелек жасаушылар, табаны – табаны– конустың диаметрі. табан шеңберінің Егер үшбұрыш тең қабырғалы хордасы болса – конус тең қабырғалы деп аталады. Жанама жазықтық – Жасаушысы арқылы өтіп, осьтік қимаға перпендикуляр болатын жазықтық
Конустың түрлері Көлбеу конус Тік дөңгелек конус Қиық конус |
|
|
Топпен жұмыс 15 минут |
Оқулықпен жұмыс |
|

|
|
|
|
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек ...» әдісі Үйге тапсырма: №198-200 |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Іштей және сырттай сызылған конустар
Іштей және сырттай сызылған конустар
|
Тақырыбы: Іштей және сырттай сызылған конустар |
Мектеп:№6 |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Омаралиева |
||||
|
Сынып:11 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын. |
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, тұрмыста қолдана алу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар |
||||
|
Бастапқы білім |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл» Қорада тауықтар мен қояндар бар. Олардың барлығы 15 бас, 50 аяқ болса, неше тауық, неше қоян бар? |
|
|||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 20 минут |
Қайталау сұрақтары; ия-жоқ стратегиясы: (6 минут) 1. Цилиндр деген көпжаққа жатады. |
|
|||
|
Қазақша |
Русский |
English |
|
Конус |
Конус |
Cone |
|
Сфера |
Сфера |
Sphere |
|
Цилиндр |
Цилиндр |
Cylinder |
|
Табаны |
основания |
Base |
|
Ось |
Ось |
Axis |
|
Осьтік қима |
Осевое сечение |
Axial section |
|
Аудан |
Площадь |
Area |
|
Жасаушы |
Образующая |
Slant height |
|
|
10.Шеңбердің ұзындығы C=2πR формуласымен есептеледі 11.Жауаптары: 1. - ; 2. +; 3. +; 4. -; 5. -; 6. +; 7. -; 8. -; 9. +; 10. + Қызығушылығын ояту жаңа тақырыпты анықтау : Қазір балалар бізге Гүлмира сөзжұмбақ құрастырып әкелді. Екі топ болып сөзжұмбақты шешейік - сөзжұмбақ шешу: (2минут) 1 |
|
||||||||||||
|
|
д |
ө |
ң |
г |
е |
л |
е |
к |
|
|||||
|
2 |
о |
қ |
т |
а |
|
|||||||||
|
|
|
|
3 |
ц |
и |
л |
и |
н |
д |
р |
|
|||
|
|
|
|
4 |
р |
а |
д |
и |
у |
с |
|
||||
|
5 |
э |
л |
л |
и |
п |
с |
|
|||||||
|
1. Цилиндрдің табандырында жататын фигура қалай аталады? дөңгелек |
||||||||||||||
|
|
Жаңа сабақты түсіндіру: сөзжұмбағымыздың тірек сөзі конус болып шықты. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы : Тік дөңгелек конус, оның элементтері. Конустың жазықтықпен қималары. Сызығышты бір катетінен айналдырып көрсету. Элементтерін айту. «Бізді қоршаған орта - ол толығымен геометрия» А.Д. Александров Клоунға бола аласың бас киім, Тіп – тік болып тұра аласың тас түйін. Бір катеттен айналғанда үшбұрыш, Конус болып қаланады басты үйің. Көрнекі түрде тақта мен макеттерді пайдалану арқылы түсіндіру. 7 минут КОНУС КОНУС АЙНАЛУ ДЕНЕСІ ТІК БҰРЫШТЫ ҮШБҰРЫШТЫ КАТЕТІНЕН АЙНАЛДЫРҒАНДА ШЫҒАТЫН ФИГУРА КОНУС ДЕП АТАЛАДЫ А АОВ - тік бұрышты үшбұрыш Н, r- катет , l - гипотенуза ℓ Н О r В |
|

|
|
КОНУСТЫҢ ЭЛЕМЕНТТЕРІ КОНУСТЫҢ ТӨБЕСІНЕН ТАБАН ЖАЗЫҚТЫҒЫНА ТҮСІРІЛГЕН ПЕРПЕНДИКУЛЯР- КОНУСТЫҢ БИІКТІГІ ТІК КОНУСТЫҢ ОСІ МЕН БИІКТІГІ БЕТТЕСЕДІ ℓ - жасаушысы ℓ Н – биікткгі Н R- табан радиусы, конустың радиусы
О r
Конустың жазықтықпен қимасы Екі жасаушы және Конусың осі арқылы Оське перпендикуляр табанының хордасы өтетін қима – осьтік және перпендикуляр арқылы өтетін қима қима емес жазықтықтармен қию,
Тең бүйірлі үшбұрыш : Тең бүйірлі үшбұрыш : бүйір Эллипс, бүйір қабырғалары– қабырғалары– жасаушылар, дөңгелек жасаушылар, табаны – табаны– конустың диаметрі. табан шеңберінің Егер үшбұрыш тең қабырғалы хордасы болса – конус тең қабырғалы деп аталады. Жанама жазықтық – Жасаушысы арқылы өтіп, осьтік қимаға перпендикуляр болатын жазықтық
Конустың түрлері Көлбеу конус Тік дөңгелек конус Қиық конус |
|
|
Топпен жұмыс 15 минут |
Оқулықпен жұмыс |
|

|
|
|
|
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек ...» әдісі Үйге тапсырма: №198-200 |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз














