Тақырып бойынша 17 материал табылды

Ізгілік адамгершіліктің белгісі тәрбие сағатының қмжсы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ізгілік адамгершіліктің белгісі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

Ізгілік адамгершіліктің белгісі

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

22-САБАҚ

8 –сыныптар: «Саяхат кезіндегі төтенше жағдайлар (өрт, жер сілкінісі, су тасқыны)

Сабақтың мақсаты:

Қауіпсіз қоғам ұғымын түсіндіру.

Қауіпсіз қоғамның негізгі элементтерін атау.

Қоғамдағы қауіпсіздікке қатысты өз пікірін білдіру және шешім ұсыну.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: саяхат кезінде төтенше жағдайларда (ТЖ) дұрыс әрекет етуге және пайдалы әдеттерді дамытуға үйрету.


Қауіпсіздік міндеті:

Негізгі міндеттер:

1. Балаларды төтенше жағдайлардың түрлерімен және олардың ерекшеліктерімен таныстыру.

2. Төтенше жағдайлар кезіндегі негізгі әрекеттерді (өрт, су тасқыны, жер сілкінісі және т.б.) қарастырыңыз.

3. Балаларды саяхат кезінде төтенше жағдай жоспарын құруға үйрету.

Дәйексөз

«Өнерлі бала - өрге жүзер»

Құндылық

Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстыру.

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, «Жақсы сөз – жарым ырыс» атты сергіту ойынын өткізу (бір-біріне жылы сөз айту).

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа

Компьютер




Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

22 САБАҚ. «CАЯХАТ КЕЗІНДЕГІ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР (ӨРТ, ЖЕР СІЛКІНІСІ, СУ ТАСҚЫНЫ)»

Материалдар мен ресурстар

- ТЖ мысалдарымен таныстыру.

- ТЖ жағдайына арналған іс-қимыл жоспары бар үлестірме материалдар.

- Топтарда жұмыс істеуге арналған аймақ карталары.

- Карточкалар бойынша ТЖ жағдайларын талдау.

Сабақтың барысы

1. Кіріспе (2 минутқа дейін)

2. Негізгі бөлім

Төтенше жағдайлар: дауыл, жер сілкінісі, жел, өрт, су тасқыны.

- Төтенше жағдайларды қандай 2 топқа бөлуге болатынын ойлаңыз?

Табиғи апат Адамның әрекетінен болатын жағдайлар

жер сілкінісі химиялық заттармен улану

жел ұшақ апаты

дауыл кеме апаты

шабуыл өрттер

су тасқыны шабуылдар

Өрт

Өрт – бұл бақылауға алынбайтын жану үрдісі, адам өмірі мен денсаулығына, материалдық құндылықтарды жоюға қарай сүйемелдейтін тілсіз жау.

Өрттің негізгі әсер етуші факторлары:

қоршаған ортаның жоғары температурасы; түтін құрамында улы заттар бар;

түтін салдарынан көрінудің жоғалуы.

Өрт кезінде не істеу керек:

Өрт кезінде 101 нөміріне қоңырау шалу керек.

Өрт сөндіру: эвакуация, өрт шығу жолдарын пайдалану.

Су тасқыны: биік жерлерді іздеу, жертөлелерден аулақ болу.

Жер сілкінісі: күшті заттардың астында баспана, ашық кеңістікті пайдалану. Топтық жұмыс: нақты сценарий үшін төтенше жағдай жоспарын құру.

«Сөйлемді аяқта» ойыны

«Сөйлемді аяқта» ойыны бізге осы ережелерді есте сақтауға көмектеседі.

Өрт болғанда 101

Сіріңке балаларға ойыншық емес

Өр пен түтіннен қашу керек

Полиция нөмірі 102

Жедел жәрдем нөмірі 103

Түтін шыққан бөлмеде еңкейіп жүру керек

Хлормен ластану қаупінен қашу жердің төменгі бөлігінде

ТЖ кезіндегі ережелер


Төтенше жағдайда тез, мұқият әрекет ету керек, қырағы және сақ болу керек.

Команда бойынша сізге қажет:

Таңғышты кию.

Портфельдер/сөмкелер алу.

Белгіленген нүктеге өту.

Орнына оралу. Педагогтің бұйрығымен балалар орындарын ауыстырып, орындарына оралады.

3. Қорытынды

Сабақты қорытындылау.

ТЖ жағдайына арналған іс-қимыл жоспары бар жадынамаларды тарату.


«Есте сақта!»

Өрт күзеті 101

Полиция 102

Жедел жәрдем 103

Төтенше газ қызметі 104,112

Бірыңғай құтқару қызметі 112

«111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған.

- «111» нөмірі – 24/7 байланыста

- «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды

- «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста. 111



Пайдалы сілтемелер:


https://drive.google.com/file/d/19wpRcA_4fC0LL70sxwitJ7bs0-7zZIBq/view


https://drive.google.com/file/d/1Evig09Ds3VRYA6K5uSMFkNUqjpkj9abH/view


https://youtu.be/HBgZoMfOcIE?si=EZJu9AyOvXc6UNRO










Ортасы (30 мин)


Миға шабуыл.

  • "Ізгілік деген не?"

  • "Қандай іс-әрекеттерді ізгілікке жатқызамыз?"

  • "Сен қандай игі істер жасадың?"


"Адамгершілік асыл қасиет. Адам бойындағы ізгілік, мейірімділік, қайырымдылық секілді қасиеттер оны шын мәнінде жақсы адам етеді. Ізгілік тек жақсылық жасау ғана емес, айналаға жанашырлықпен қарау, өзгеге қол ұшын созу, әрдайым әділ болу. Бүгінгі тәрбие сағатында біз осы құндылықтар жайында ой бөлісіп, өз пікірімізді ортаға саламыз."


Оқушыларға ұлы тұлғалардың ізгілік пен адамгершілік туралы айтқан сөздерін ұсыну және олардың мағынасын талқылау:

  • Абай Құнанбаев: "Адам баласын заман өсіреді, кімде-кім жаман болса, оның замандасының бәрі кінәлі."

  • Ыбырай Алтынсарин: "Адамгершілікке тәрбиелеу баланың жасынан басталады."

  • Шәкәрім Құдайбердіұлы: "Жаман мінез – жан ауруы."



"Ізгілік – жүрек ісі" (Шығармашылық жұмыс)

Оқушыларды топқа бөліп, оларға әртүрлі тапсырма беру:

  • 1-топ: Ізгілік туралы шағын сахналық көрініс қою.

  • 2-топ: "Ізгілік дегеніміз не?" атты постер дайындау.

  • 3-топ: "Менің жасаған игі істерім" атты шағын эссе жазу.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.














Ұлы тұлғалардың сөздерін талқылайды















Соңы


(2 мин)




Әр топ өз жұмысын таныстырады.

Мұғалім ізгілік пен адамгершіліктің маңыздылығы туралы қорытынды сөз айтады.

"Ізгілік эстафетасы" ойыны: әр оқушы өзіне міндет қояды (мысалы, біреуге көмектесу, жылы сөз айту, жануарларға қамқор болу) және оны орындауға уәде береді.

"Адам болып өмірге келген соң, ізгілік жасау – біздің парызымыз. Жақсылық жасау арқылы біз өмірімізді мәнді етеміз, айналамыздағы адамдарға қуаныш сыйлаймыз. Сондықтан жүрегімізде әрқашан мейірім мен адамгершілік болсын!"



Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.02.2025
118
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11