Ж. Әбдірашевтің «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасының жанрлық ерекшелігіАшық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ж. Әбдірашевтің «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасының жанрлық ерекшелігіАшық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ж.Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасынасюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету.
Материалдың қысқаша нұсқасы






Бөлім:Кеңістік пен уақыт

Сынып : 11

Сабақ тақырыбы

Ж. Әбдірашевтің «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасының жанрлық ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету.

Сабақ мақсаты:

Ж.Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасынасюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





І. Сәлемдесу.

Үй тапсырмасы. Сұрақ- жауап

  1. Қаламгер қай өңірде туып-өскен?

  2. Қаламгердің еңбек жолы қашан басталды?

  3. «Қауіпті бұдан» шығармасының екінші атауы?

  4. Қаламгердің драмалық шығармалары?

  5. О.Бөкейдің шығармашылық әлемі қандай еді?

  6. Шығарманың идеясы қандай? Романда өмір шындығы қалай көрінеді?

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыпты анықтайды.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі






11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы






Сабақтың

ортасы




















1-тапсырма.«Серпілген сауал» әдісі.

Дескриптор:

1.Ақынның өз даусымен жазылған өлеңін тыңдайды.

2.«Дала,сенің ұлыңмын» поэмасынан үзінді оқиды.



Мағынаны тану. 2-тапсырма.

Оқушыларға «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы таратылады. Оқушылар өлеңнің негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.


Схема 2



Дескрипторлар:

  • Өлеңнің негізгі идеясын анықтайды;

  • Мақсатын анықтайды;

  • Құрылысына талдау жасайды;

  • Сөздердің мағынасын ашады.

ҚБ

3-тапсырма. «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасыныңқұрылымдық ерекшелігін анықтаңыз, үзінділерді ретімен орналастырыңыз.

Шығарма жолдары

Реттілігі

О,кеңістік, жанарыма сыймаған

Жүрегіме қалай сыйып кеткенсің

Туған дала кең болғанмен аумағың

Таңданғанмен достарың hәм жауларың


Туған дала достар түгіл қастарсың

Айта алмайтын құдіретті дастансың

Бақытын бер бірақ келер ақынның

Бір тарауын мына менен басталсын.


Бітпейді әсте

Бас ілгері, бас алға

Мен білетін бір ақиқат-

Жомарттың қастарынан достары көп қашанда.


Сақта сендік қасіретті сезбеуден

Сақта сендік қасиетті білмеуден

Туған дала тұғырымсың сен менің

Ерте түлеп,еркін қанат сермедім



Дескриптор:

  • шығарманың құрылымын анықтайды;

  • ерекшелігін көрсетеді;

  • үзінділердің ретін көрсетеді.

ҚБ

4-тапсырма.

Туған даланың басынан кешкен тарихи кезеңдеріне хронологиялық кесте толтырады.


Дескрипторлар:

  • -Оқиғаға арқау болған тарихи кезеңдерді суреттейді;

  • -Ақынның ұлы тұлғалар бейнесін жырға қосудағы негізгі ойын табады;



Бағалау

Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды.



5-тапсырма.

«Екі жақты күнделік» әдісі бойынша мазмұндас шығармаларды салыстыра талдайды.

Дескриптор:

-Шығарманың идеясын талдайды;

-Мазмұнын қысқаша жазады;


. «Тұжырым картасы» арқылы сабақты қорытындылау. «Жарасқан Әбдірашев -өз заманының талантты суреткері»

«Менің ойымша, ...................................................................... »

«Себебі, мен оны былай ............................................түсіндіремін »

«Оны мен мынафактілермен, мысалдармен................................................. дәлелдейаламын. ….................................. »

«Осығанбайланысты мен мынадай ....................................

..қорытындышешімгекелдім»


Үйге тапсырма: Эссе жазу.






Оқушыларға «Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы таратылады. Оқушылар өлеңнің негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.

















«Дала, сенің ұлыңмын» поэмасының құрылымдық ерекшелігін анықтаңыз, үзінділерді ретімен орналастырыңыз.





















Туған даланың басынан кешкен тарихи кезеңдеріне хронологиялық кесте толтырып,оқиғаға арқау болған тарихи кезеңдерді суреттейді.








Шығарманың идеясын талдап,

мазмұндас шығармаларды салыстырады.


Дескриптор

Білім алушы

-«Серпілген сауал» әдісі арқылы жауап береді-1 балл



Дескриптор

Білім алушы

-Сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды-2 балл















Дескриптор

Білім алушы

-Поэманың құрылымдық ерекшелігін анықтап, үзінділерді ретімен орналастырады-2 балл




















Дескриптор

Білім алушы

- Оқиғаға арқау болған тарихи кезеңдерді суреттеп,хронологиялық кесте толтырады-2 балл







Дескриптор

Білім алушы

-Мазмұнын қысқаша жазады-1 балл,

шығарманың идеясын талдайды-2 балл






«Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы
























«Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы



























«Дала, сенің ұлыңмын» поэмасы














Ж.Нәжімединов

«Меніңелім» өлеңі


Қ.Аманжолов

«Туғанжер» өлеңі

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.02.2025
285
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі