|
Мектеп |
Ахмет Байтұрсынов ЖОМ ЖШС |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
І бөлім: «Атадан қалған асыл сөз» |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Далиева К |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.09.2025ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ж. Баласағұн "Құтты білік". Тіл өнерінің қасиет-сипаты мен пайда-зияны |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдана алады |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ • Еңбекқорлық және Кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 8 минут 7 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
1.Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және
демала біл» жаттығуы Тақырыптық ақпарат
1. Жүсіп Баласағұнның өміріне кішігірім
тоқталу Жүсіп Баласағұни, Жүсіп
Хас Хажиб Баласағұни (1020) – ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет
қайраткері. Поэманы толық көлемінде неміс тіліне
аударысымен және түпнұсқасымен 1891-1900 жылдары В. В. Радлов ғылым
әлеміне паш етті. 1896 ж. К. Керимов өзбек тіліне аударды. 1971
жылы Н. Гребнев "Бақытты болу ғылымы" деген атпен еркін аударма
жасады. 1983 жылы С. Н. Иванов
"Благодатное знание" деген атпен орыс оқырмандарына ұсынды. Ал 1986
жылы бұл дастанды ақын А. Егеубаев қазақ тіліне
аударды. Ой түрткі 1. Ел басқарған әкім болу үшін адам бойында қандай қасиеттер болу қажет деп ойлайсыңдар? 1-топ: Әділ болу үшін не істеу керек? 2-топ: Ақылды, зерек адам елді жалғыз өзі басқара ала ма? 3-топ: Қандай адамдар билік жүргізе алмайды? 1-тапсырма: Ж.Баласағұнның «ақыл, білім, білік, дағды» ұғымдарына қандай анықтамалар бергенін жалғастырыңдар:
2-тапсырма: Жұптық жұмыс: Оқиғаның басталуы _____________ Оқиғаның дамуы________________ Оқиғаның байланысуы __________ Оқиғаның шиеленісуі __________ Оқиғаның шарықтау шегі _______ Оқиғаның шешімі ____________ 3-тапсырма: Жеке жұмыс:
1.Жүсіп Баласағұн жайлы не білесіңдер? 2. «Құтты білік» шығармасының кейіпкерлері туралы не айтар едің? 3. Құтты білік» шығармасы кімге арналған? 4.Үзіндіде адамның қандай қасиеттері болады?
Үйге: 4 - тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Сызбаны толтырады. Ақын ойын талдап көрсетеді. Достықты сипаттап, ақыл-білім туралы ой айтады. шығарма сюжетіндегі тіл туралы ойды жазады.
Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды "Құтты білік" дастаны белгілі бір мағынада елдегі Ата заң (Конституция) қызметін атқарған. Дастанның басты идеясы төрт принципке негізделген. Біріншісі, мемлекетті дұрыс басқару үшін қара қылды қақ жаратындай әділ заңның болуы. Автор әділдіктің символдық бейнесі ретінде Күн туды патшаны көрсетеді. Екіншісі, бақ-дәулет, яғни елге кұт қонсын деген тілек. Бақ-дәулет мәселесі патшаның уәзірі Айтолды бейнесі арқылы жырға қосылған.
Оқиғаның басталуы Айтолды данышпанның Күнтуды патшаны іздеуі Оқиғаның байланысуы Күнтуды патшаның Айтолдыны сынауы Оқиғаның дамуы Айтолдының ауыр дертке шалдығып, ұлына өсет айтуы Оқиғаның шиеленісуі Өгдүлміштің паша қызметкері болуы, көзге түсуі Оқиғаның шарықтау шегі Өгдүлміштің Одғұрмышты іздеп табуы Оқиғаның шешімі Одғұрмыштың қызметтен бас тартуы, Одғұрмыштың Ауыр дертке шалдығып қайтыс болуы
Сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ақын ойын талдайды; - достықты сипаттайды; -ақыл-білім туралы ой айтады; -шығарма сюжетіндегі тіл туралы ойды жазады.
Берілген тапсырмалар дың барлығын жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ж. Баласағұн "Құтты білік". Тіл өнерінің қасиет-сипаты мен пайда-зияны
Ж. Баласағұн "Құтты білік". Тіл өнерінің қасиет-сипаты мен пайда-зияны
|
Мектеп |
Ахмет Байтұрсынов ЖОМ ЖШС |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
І бөлім: «Атадан қалған асыл сөз» |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Далиева К |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.09.2025ж |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ж. Баласағұн "Құтты білік". Тіл өнерінің қасиет-сипаты мен пайда-зияны |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдана алады |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ • Еңбекқорлық және Кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 8 минут 7 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
1.Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және
демала біл» жаттығуы Тақырыптық ақпарат
1. Жүсіп Баласағұнның өміріне кішігірім
тоқталу Жүсіп Баласағұни, Жүсіп
Хас Хажиб Баласағұни (1020) – ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет
қайраткері. Поэманы толық көлемінде неміс тіліне
аударысымен және түпнұсқасымен 1891-1900 жылдары В. В. Радлов ғылым
әлеміне паш етті. 1896 ж. К. Керимов өзбек тіліне аударды. 1971
жылы Н. Гребнев "Бақытты болу ғылымы" деген атпен еркін аударма
жасады. 1983 жылы С. Н. Иванов
"Благодатное знание" деген атпен орыс оқырмандарына ұсынды. Ал 1986
жылы бұл дастанды ақын А. Егеубаев қазақ тіліне
аударды. Ой түрткі 1. Ел басқарған әкім болу үшін адам бойында қандай қасиеттер болу қажет деп ойлайсыңдар? 1-топ: Әділ болу үшін не істеу керек? 2-топ: Ақылды, зерек адам елді жалғыз өзі басқара ала ма? 3-топ: Қандай адамдар билік жүргізе алмайды? 1-тапсырма: Ж.Баласағұнның «ақыл, білім, білік, дағды» ұғымдарына қандай анықтамалар бергенін жалғастырыңдар:
2-тапсырма: Жұптық жұмыс: Оқиғаның басталуы _____________ Оқиғаның дамуы________________ Оқиғаның байланысуы __________ Оқиғаның шиеленісуі __________ Оқиғаның шарықтау шегі _______ Оқиғаның шешімі ____________ 3-тапсырма: Жеке жұмыс:
1.Жүсіп Баласағұн жайлы не білесіңдер? 2. «Құтты білік» шығармасының кейіпкерлері туралы не айтар едің? 3. Құтты білік» шығармасы кімге арналған? 4.Үзіндіде адамның қандай қасиеттері болады?
Үйге: 4 - тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Әдемі ойлай және демала
біл» жаттығуы
Сызбаны толтырады. Ақын ойын талдап көрсетеді. Достықты сипаттап, ақыл-білім туралы ой айтады. шығарма сюжетіндегі тіл туралы ойды жазады.
Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды "Құтты білік" дастаны белгілі бір мағынада елдегі Ата заң (Конституция) қызметін атқарған. Дастанның басты идеясы төрт принципке негізделген. Біріншісі, мемлекетті дұрыс басқару үшін қара қылды қақ жаратындай әділ заңның болуы. Автор әділдіктің символдық бейнесі ретінде Күн туды патшаны көрсетеді. Екіншісі, бақ-дәулет, яғни елге кұт қонсын деген тілек. Бақ-дәулет мәселесі патшаның уәзірі Айтолды бейнесі арқылы жырға қосылған.
Оқиғаның басталуы Айтолды данышпанның Күнтуды патшаны іздеуі Оқиғаның байланысуы Күнтуды патшаның Айтолдыны сынауы Оқиғаның дамуы Айтолдының ауыр дертке шалдығып, ұлына өсет айтуы Оқиғаның шиеленісуі Өгдүлміштің паша қызметкері болуы, көзге түсуі Оқиғаның шарықтау шегі Өгдүлміштің Одғұрмышты іздеп табуы Оқиғаның шешімі Одғұрмыштың қызметтен бас тартуы, Одғұрмыштың Ауыр дертке шалдығып қайтыс болуы
Сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -ақын ойын талдайды; - достықты сипаттайды; -ақыл-білім туралы ой айтады; -шығарма сюжетіндегі тіл туралы ойды жазады.
Берілген тапсырмалар дың барлығын жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 9-сынып
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















