Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінің көркемдік ерекшелігі

Тақырып бойынша 12 материал табылды

Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінің көркемдік ерекшелігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінің көркемдік ерекшелігі
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: «Толғауы тоқсан қызыл тіл»

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:7

Қатысқан оқушылар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ж. Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңінің көркемдік ерекшелігі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

7.2.3.1 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;

7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетін салыстыру , шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтау;

Көпшілігі: «Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстыру, көркемдегіш құралдарды анықтап, талдау;

Кейбір оқушылар: жырдағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру.


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын құру

«Сенімділік» жаттығуы

Шарты: оқушыларға ақ парақтар таратылып, ортасынан екіге бөлу тапсырылады. Бір бөлігіне өздерінің жақсы қасиеттерін, екінші бөлігіне жағымсыз қылықтарын жазады. «Балалар, осы парақтың сіздердің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып, өзіңізге алып қалыңыз, екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз.

ІІ. Қызығушылықты ояту

Сабақ басталмас бұрын мұғалім оқушылардың өткен сабақта қазіргі заман ағымы жайлы жеке параққа жазып келген 5 жолды өлеңдерін жинап алады.

Мұғалім оқушылардың қазіргі заман ағымы жайлы жеке параққа жазып келген өлеңдерін жинап алады.

Оқушыларға оқу мақсаты мен бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі.

Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Сабақ басталмас бұрын мұғалім оқушылардың өткен сабақта қазіргі заман ағымы жайлы жеке параққа жазып келген 5 жолды өлеңдерін жинап алады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

ҚБ «Нысана»

Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалайды.

7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Өлең жолдарын орынды қолданып, кейіпкер бейнесін талдаңыз.

Кейіпкер

Кейіпкер бейнесі

Пристав


Халық


Дескриптор:

  • өлең жолдарындағы кейіпкер бейнесін талдайды;

  • шығарма үзінділерін жатқа біледі;

  • кейіпкер бейнесі қарастырылған өлең жолдарын орынды қолданады.

ҚБ

2-тапсырма. Өлең жолдарындағы көркемдегіш құралдарды анықтап, өлеңнің идеясын ашудағы маңызына талдау жасаңыз.

Ақыры ұлыққа түк қыла алмастан,

Не боларын бұл істің біле алмастан,

Күш жинамай, қарусыз ұрыс қылып,

Бозбаланы бітірді кек алмастан.

...Шулайды абақтыға қамалған көп,

Сырттағы жүр: «Біз енді қайтеміз?» - деп,

Губернатор жандарал жауапқа алды:

«Жайлауда ту көтеріп шапқан кім?» - деп.

Ешқайсысы айтпаған соң, айғай сап кеп,

Өзі айтты жандаралдың «Бекболат!» деп.

Бекболат бола қалса ту көтерген,

Бұйрық қылды: «Дараға асып, тарт!» деп.

Қалиқұлды бірге жазды дарасына,

Байбосын қоса кетті арасында.

Абақтыда қалғандар естен танды,

Көзінің қамшы тиіп қарасына.

басы – тақырыптың мәселесі;

үстіңгі сүйектері – көркемдегіш құрал түрлерін жазу;

астыңғы сүйектері – көркемдегіш сөздерге мәтіннен

тапқан мысалдарды жазу;

құйрығы – шығарманың көркем тілі жайлы түйінді сөз.

Дескриптор:

  • оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;

  • мәтіндегі көркемдегіш құрал түрлеріне кемінде 5 мысал келтіреді;

  • көркемдегіш сөздердің түрлерін үзінді арқылы дәлелдейді.

ҚБ

3-тапсырма. Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, ақын шығармаларының көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.

Дескриптор:

  • оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;

  • шығарма жайлы түйінді ой қорытады.

ҚБ

Өлең жолдарын орынды қолданып, кейіпкер бейнесін талдаңыз.









Өлең жолдарындағы көркемдегіш құралдарды анықтап, өлеңнің идеясын ашудағы маңызына талдау жасаңыз.














Оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;

мәтіндегі көркемдегіш құрал түрлеріне кемінде 5 мысал келтіреді;

көркемдегіш сөздердің түрлерін үзінді арқылы дәлелдейді.






Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, ақын шығармаларының көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.



ҚБ «Нысана»

Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалайды.


























ҚБ «Нысана»

Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалайды.



ҚБ «Нысана»

Оқушылар стикер жапсыру арқылы бағалайды.

7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы



https://bilim-all.kz/olen/2093-Zildi-buiryq


Сабақтың соңы


Рефлексия

Байқағаным..............

Білгенім...................

Түйгенім...................

Үйге тапсырма

Ақынға айтарым” деген тақырыпта жұбыңызбен

жеке параққа хат жазып келіңіздер.








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.08.2025
109
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі