Жаhaндық құзыреттер курсының ерекшелігі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаhaндық құзыреттер курсының ерекшелігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Жахандық құзыреттер курсы
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың тақырыбы: «Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның
хромосомдық аурулары.
Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы: 10 «Ә»
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
Сабақтың мақсаты:

10.3 Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Алдатаева Ж.Д
16.02.2022
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның
хромосомдық аурулары.
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты
адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық)
сипаттау
Барлық оқушылар үшін:
Хромосомалық аурулардың себептерін оқып-біледі.
Көпшілік оқушылар үшін:
Хромосомалық аурулардың пайда болу механизімдерін түсіндіре
алады.

Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің іскезеңі/Уақыты
әрекеті
Сабақтың басы Ұйымдастыру
Қызығушылық кезеңі:
ты ояту.
1. Оқушылармен
амандасу,
түгендеу.
2.топтық ережені
еске түсіру
3. Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
Оқушыларды
топқа бөлу
1 топ
2 топ
3 топ
4.Оқушыларды
топтарға
біріктіру
5.Бағалау парағы
беріледі.
1тапсырма
«Quizizz»
орындату, өткен
сабақты
бүгінгі
тақырыппен
байланыстыру

Оқушының іс-әрекеті
Сұрақтар:
1.Тұқымқуалаушылық пен
өзгергіштікті зерттейтін
ғылым
Генетика
Селекция
Экология
эволюция
2. Биологиялық
мутагендерге не жатады?
Колхицин
Этиленимин
Никотин қышқылы
стронциий
3.Партоногенез жолымен
көбейетін ағзалар
Дрозофила шыбыны
Асбұршақ
Намазшам гүлі
Аскарида
4.Хромосома ұштарының
жетіспеушілігі қалай
аталады?
Дефишенция
Дупликация
Делеция
транслокация
5.Плазмогендердің әсерінен
туындайтын мутация
Анеуплойдия
Полиплоидия
Цитоплазмалық мутация

Бағалау

Ресурстар

Оқушылар
АКТ
«Quizizz»
оқулықтар
жауаптарының
Интербелсен
орындалуына
ді тақта
қарай
балл
Ұялы
беріледі.
телефон

Хромосомалық мутация
6.Хромосома бөлігінің 180®
қа бұрылуына байланысты
гендердің орналасу ретінің
өзгеруі
Инверсия
Дупликация
Делеция
Транслокация
7.ДНҚ молекуласының
белгілі бір бөлігінде
нуклеотидтердің қатар
тізбегінің өзгеруі
Хромосомалық мутация
Гендік мутация
Цитоплазмалық мутация
Геномдық мутация
Жаңа сабаққа
кіріспе

Тақтаға даун
синдромы, патау
синдромының
суреттері
көрсетіледі. Сурет
көрсету арқылы
тақырыпты
ашамын.
Сабақтың
мақсатын
оқушылармен
бірлесе отырып
анықтаймын,
тапсырмалармен,
бағалау
критерийлерімен
таныстырамын Әр
оқушылар өз
оймен бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.

Суреттерге қарап бүгінгі
сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтайды
1.Хромосомалық
аурулардың пайда болу
механизімдері қандай?
2. Тұқым қуалайтын
ауруларды қалай емдеуге
болады?

Мақсаты:
Жылдам әрі
функционалды
түрде сыни
ойлануды
дамыту.
Тиімділігі:
оқушының
танымдық
дағдысы артады.
Сонымен қатар
оқушыға
сабақтың
өмірмен
байланысын
көрсетеді және
сабақтың
тақырыбы мен
мақсатын
анықтауға
мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл
жерде
саралаудың
«Диалог және
қолдау
көрсету» тәсілі
көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап
беруге бағыттау
мақсатында
кейбір
оқушыларға

АКТ.
Оқулық

Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.

«Кинометафора»
әдісі бойынша
IMG_2533.MP4

IMG_2532.MP4

жаңа тақырыпқа
байланысты
видеоролик
көрсетіледі.Әр
топқа синдромдар
бейнеленген
суреттер беріледі
Оқулықтағы жаңа
сабақтың мәтінін
оқуға тапсырма
береді

3 тапсырма.
Интербелсенді
тақтаға Wordwall
дың сійкестендіру
тапсырмаларын әр
топтың
оөушылары
орындайды

Дискриптор
-суреттен ауру түрін
анықтайды,
-хромосомасындағы
ауытқушылықты көрсетеді
-Синдром белгілерін
сипаттайды.
-Хромосомалық аурулардың
пайда болу механизімдерін
түсіндіреді.
Әр топ

Wordwall

1. Хромосомалық
аурулардың басқа тұқым
қуалайтын аурулардан
айырмашылығын атайды.

ашық сұрақтар,
ал кейбір көмек
қажет ететін
оқушыларға
жетелеуші
сұрақтар
қойылады.
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.
Хромосомалық
аурулардың
пайда болу
механизімдерін
сипаттайды.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Тапсырманы
орындайды

Оқулық
Тақырыпқа
байланысты
интернет
желісін
пайдаланып
видео көріп
танысу.

Wordwall
Интербелсен
ді тапқа

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.

Мұғалім сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушылардың
сабаққа деген
көзқарасын,
рефлексиясын
Whats App желісі
арқылыбілім
алушылардан кері
байланыс аламын
Мақсаты:
Оқушы алған
білімін саралай
білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып
бойынша
оқушылардың
пікірін
анықтайды.
Жинақталған
деректердің құнды
болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.

2. Хромосомалық
аурулардың пайда болуының
басты себебі неде?
3. Жаңа туылған қыз
нәрестелерде айқын
байқауға болатын ауру түрі
қандай?
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз
ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне
сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға
болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім,
үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым,
жасай аламын. т.б.

оқушыларды
ң сабаққа
қатысқан
белсенілігіне
қарай 1-10
баллдық
жүйе
бойынша әр
оқушының
өзіне тиісті
баллын
қойып
бағалайды.
СОнымен
қатар,
оқушыларды
ынталандыру
үшін
«тәтті
конфеттер
» әдісі
арқылы
бағалайды.
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
10.05.2023
338
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі