Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жай бөлшек. Жай бөлшекті оқу және жазу
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
1 – бөлім. ІІІ тарау. Жай бөлшектер. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
12.10.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: жай бөлшектердің анықтамасын өз сөзімен айта алады, жай бөлшектерді оқып, жаза алады; Басым көпшілігі: фигураларды тең бөліктерге бөле алады және боялған бөліктерін жай бөлшекпен жаза алады. Кейбірі: жай бөлшектерді өмірмен байланыстыра алады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
7 минут |
Сәлеметсіздерме! Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастыратын боламыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жай бөлшек ұғымын меңгеру; - жай бөлшектерді оқу және жазу Жаңа тарауды бастамас бұрын өткен тараудағы тақырыптарды қайталаймыз. Қорапшада берілген шариктерді таңдап, таңдалған шариктегі сұрақтарға біртіндеп жауап беретін боламыз. |
Өткен тарауды қорытындылау мақсатында шарик таңдап, топ бойынша сұрақтарға жауап беретін болады. |
Сұраққа жауап бергендеріне қарай оқушылар бағаланады. |
Қорапша ішіндегі шариктер және бағалау картасы
|
|
10 минут |
Жаңа сабақ. Көрнекіліктер арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы үлес деп аталады. Жай бөлшекті оқығанда алдымен бөлшек сызығының астындағы сан (бөлімі) шығыс септігінде оқылады. Сонан соң бөлшек сызығының үстіндегі сан (бөлімі) атау септігінде оқылады. Жай бөлшектердің жазылуы. Бөлшек сызығының астындағы сан бір бүтіннің неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді. Оны бөлшектің бөлімі деп атайды. Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше бөліктің алынғанын көрсетеді. Оны бөлшектің алымы деп атайды. Әріптермен жазсақ:
Жай бөлшек
- Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазуға болады. Мысалы, 12 :
4 = |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, жай бөлшек, жай бөлшектің алымы және бөлімімен танысады. Сұрақтарға жауап береді. |
|
Презентация Көрнекіліктер:
|
|
13 минут |
Тақтаға есеп шығаруға оқушылар шығады. №350 Бөліндіні бөлшек түрінде жазыңдар.
№351
7 : 12; 9 : 11; 8 : 7; 14 : 20; 30 : 41; 61 : 100.
|
Берілген жай бөлшектерді оқып, алымы мен бөлімін атайды. Есепте берілген фигуралардың қанша бөлігі боялғандығын және қанша бөлігі боялмағандығын анықтап жазады. Оқушылар бөліндіні бөлшек түрінде жазады. Оқушылар бөлшекті бөлінді түрінде жазатын болады. |
Сұраққа жауап бергендеріне қарай оқушылар бағаланады.
|
Презентация беті Оқулық
|
|
5 минут |
Берілген пазл бойынша жай бөлшектердің құрамын толықтырады. |
Топтың құрамындағы оқушылар бірлесе отырып, жай бөлшектерді пазл арқылы құрастырады. |
|
Көрнекілік: |
|
5 минут |
Рефлексия. «Қоржындағы асық» әдісі бойынша бүгінгі өткен сабақты түсініп не түсінбегендігін жазады. «Жасыл қоржын» - Сабақты жақсы түсіндім! «Көк қоржын» - Сабақты жартылай түсіндім! «Қызыл қоржын» - Сабақты түсіу қиын болды! Үй жұмысы: №355, №356 |
Оқушылар бүгінгі өткен сабақты түсініп не түсінбегендігін жазады. |
|
Көрнекілік: қоржын және асық.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшек. Жай бөлшекті оқу және жазу
Жай бөлшек. Жай бөлшекті оқу және жазу
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жай бөлшек. Жай бөлшекті оқу және жазу
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
1 – бөлім. ІІІ тарау. Жай бөлшектер. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
12.10.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: жай бөлшектердің анықтамасын өз сөзімен айта алады, жай бөлшектерді оқып, жаза алады; Басым көпшілігі: фигураларды тең бөліктерге бөле алады және боялған бөліктерін жай бөлшекпен жаза алады. Кейбірі: жай бөлшектерді өмірмен байланыстыра алады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
7 минут |
Сәлеметсіздерме! Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастыратын боламыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - жай бөлшек ұғымын меңгеру; - жай бөлшектерді оқу және жазу Жаңа тарауды бастамас бұрын өткен тараудағы тақырыптарды қайталаймыз. Қорапшада берілген шариктерді таңдап, таңдалған шариктегі сұрақтарға біртіндеп жауап беретін боламыз. |
Өткен тарауды қорытындылау мақсатында шарик таңдап, топ бойынша сұрақтарға жауап беретін болады. |
Сұраққа жауап бергендеріне қарай оқушылар бағаланады. |
Қорапша ішіндегі шариктер және бағалау картасы
|
|
10 минут |
Жаңа сабақ. Көрнекіліктер арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы үлес деп аталады. Жай бөлшекті оқығанда алдымен бөлшек сызығының астындағы сан (бөлімі) шығыс септігінде оқылады. Сонан соң бөлшек сызығының үстіндегі сан (бөлімі) атау септігінде оқылады. Жай бөлшектердің жазылуы. Бөлшек сызығының астындағы сан бір бүтіннің неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді. Оны бөлшектің бөлімі деп атайды. Бөлшек сызығының үстіндегі сан неше бөліктің алынғанын көрсетеді. Оны бөлшектің алымы деп атайды. Әріптермен жазсақ:
Жай бөлшек
- Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазуға болады. Мысалы, 12 :
4 = |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, жай бөлшек, жай бөлшектің алымы және бөлімімен танысады. Сұрақтарға жауап береді. |
|
Презентация Көрнекіліктер:
|
|
13 минут |
Тақтаға есеп шығаруға оқушылар шығады. №350 Бөліндіні бөлшек түрінде жазыңдар.
№351
7 : 12; 9 : 11; 8 : 7; 14 : 20; 30 : 41; 61 : 100.
|
Берілген жай бөлшектерді оқып, алымы мен бөлімін атайды. Есепте берілген фигуралардың қанша бөлігі боялғандығын және қанша бөлігі боялмағандығын анықтап жазады. Оқушылар бөліндіні бөлшек түрінде жазады. Оқушылар бөлшекті бөлінді түрінде жазатын болады. |
Сұраққа жауап бергендеріне қарай оқушылар бағаланады.
|
Презентация беті Оқулық
|
|
5 минут |
Берілген пазл бойынша жай бөлшектердің құрамын толықтырады. |
Топтың құрамындағы оқушылар бірлесе отырып, жай бөлшектерді пазл арқылы құрастырады. |
|
Көрнекілік: |
|
5 минут |
Рефлексия. «Қоржындағы асық» әдісі бойынша бүгінгі өткен сабақты түсініп не түсінбегендігін жазады. «Жасыл қоржын» - Сабақты жақсы түсіндім! «Көк қоржын» - Сабақты жартылай түсіндім! «Қызыл қоржын» - Сабақты түсіу қиын болды! Үй жұмысы: №355, №356 |
Оқушылар бүгінгі өткен сабақты түсініп не түсінбегендігін жазады. |
|
Көрнекілік: қоржын және асық.
|
шағым қалдыра аласыз























