Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Бекітемін»

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары ____________

«02» желтоқсан 2025ж.


Бөлім:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Акжигитова Г.Т.

Пән/Сынып:

5 «Б» сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:

02.12.2025ж.

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау тақырыбына берілген есептерді көркем әдебиетпен байланыстыра отырып, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды орындай алады

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Бірлік және ынтымақ

-Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

Әділдік және жауапкершілік

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут

Ұйымдастыру

Кіріспе бөлім

Бірлік және ынтымақ


-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;


Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту тақырыбына есептер шығарамыз.

Психологиялық ахуал: оқушылардың сабақ басында көңіл күйлерін сұрап,мотивация беріледі.(Менің атым- Қожа фильмінен үзінді)

Оқушыларды 3 топқа бөлу:

  1. Білім шырағы

  2. Арман қиял

  3. Еңбек қыраны

Миға шабуыл. Сұрақтар:

Білім шырағы тобына: Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеді?

Арман қиял тобына: Жай бөлшектер қалай көбейтіледі?

Еңбек қыраны тобына: Аралас сандар қалай көбейтіледі?




Сәлемдесу;

Үй тапсырмасын көрсету;

Сабақ мақсатын тыңдау, танысу

Сұрақтарға жауап береді










Білім шырағы тобы

Бөлшекті натурал санға көбейту үшін натурал санды бөлшектің алымына көбейтіп, алым етіп жазып, бөлімін сол қалпында жазу керек.

Арман қиял тобы

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.

Еңбек қыраны тобы:

Аралас сандарды көбейту үшін

аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырып,бөлшекті бөлшекке көбейтеміз.


Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім

ауызша мақтау сөздермен бағалауы






Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру




10мин

Негізгі бөлім

Бірлік және ынтымақ

-Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;


Топтық жұмыс

Жауабы:

Дескриптор:

-Аралас сандарды көбейтеді.

-Жай бөлшектерді көбейту ережесін қолданып бұрыс бөлшектер түріндегі көбейтуге есептер шығара алады

2 балл


Бекіту тапсырмалары



Жұптық жұмыс

(ЖИ арқылы жасалған мульфилм арқылы есептің шартымен танысады)
«Ұшқыр ойдан ұтымды жауап»
Таң атар шақ. Қожа мен Сұлтан саймандарын жинап, атты ерттеп Қарасудан балық аулауға шықты. Өзен жағасына жеткен соң балалар ау торларын суға тастады. Сұлтан бүгінгі ұстаған балықтарының бөлігін үйге алып кетпек болды. Оның ішінде сол үйге апаратын балықтардың бөлігі – табан балық.
 
1)Егер Сұлтан барлығы 24 балық ұстаса, табан балықтың санын табыңдар.
2) 1 кг балықтың бағасы 350тг болса, 4
кг балықты неше тг-ге сатады?


Жауабы:


1 есеп.


(үйге апарылған балық саны)

( табан балық саны)



2 есеп.





Дескриптор:
- Жай бөлшектерді көбейту ережесін біледі
- Аралас сандарды көбейту ережесін біледі
2 балл



Жеке жұмыс

1.Қожа шахмат үйірмесіне қатысып жүр. Ол бір аптада 1 сағат 30 минуттан 4 апта дайындалды. Қожа шахматқа жалпы қанша сағат жұмсады?

2. Мектептегі тәртіпсіздігі үшін Қожа күн сайын ауланың бөлігін тазалайды. Жазасы «екі жарым» күнге созылды. Қожа осы уақыт аралығында ауланың қандай бөлігін тазалап үлгереді?


3. Жантас Қожадан озамын деп, сызу сабағына мұқият дайындалды. Ол сызғыштың ұзындығының 2 есе ұзынын сатып алғысы келді. Егер ескі сызғышының ұзындығы 12 см болса, жаңа сызғыш неше см болу керек?


Жауабы


1.


2. (толығымен тазалады)


3.







Дескриптор:

-Аралас сандарды көбейтеді.

-Жай бөлшектерді көбейту ережесін қолданып бұрыс бөлшектер түріндегі көбейтуге есептер шығара алады.

3 балл




Оқулықпен жұмыс


Дескриптор:

-Жай бөлшектерді көбейтеді

-Аралас сандарды көбейтеді

2 балл



Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытынды бөлім

Әділдік және жауапкершілік

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу


Қорытындылау.

Рефлексия

Бағалау

Үйге тапсырма. Оқулықтан №505

Анықтамаларды жаттау


ББҮ кестесін толтыру




Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану














































«Бекітемін»

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары ____________

«04» желтоқсан 2025ж.


Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Акжигитова Г.Т.

Қатысушылар:

Жас мамандар

Күні:

04.12.2025ж.

Тақырыбы:

Математикалық брейнг-ринг

Мақсаты

Мұғалімдердің логикалық ойлауын, шапшаңдығын, математикалық сауатын арттыру;

Командалық жұмысты дамыту;

Пәнге деген қызығушылықты көтеру және кәсіби шеберлікті таныту.

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

-Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

Әділдік және жауапкершілік

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Қатысушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе бөлім

Кіріспе бөлім

Бірлік және ынтымақ


-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;


Сәлеметсіздерме!

Бүгін, бүгінгі жас мамандар арасындағы «Математикалық брейнг-ринг» сайысына қош келдіңіздер!

Қатысушыларды 2 топқа бөлу:

Сайыс кезеңдерімен таныстыру:

1. Таныстыру

2. Жедел есеп

3.Әнді ребустар

4. Суреттер сөйлейді

5. Қорытынды




Сайысқа қатысушылар 2 топқа бөлінеді;

Сайыс кезеңдерімен танысады.











Интербелсенді тақта

Негізгі бөлім

Бірлік және ынтымақ

-Командада жұмыс істей білу ;


Сайысымыздың бірінші кезеңі:Таныстыру




Сайысымыздың екінші кезеңі:Жедел есеп


1. 2, 6, 18, 54, … Келесі сан?

162

2. 144 санының квадрат түбірі?

12

3. Егер 1 кг алма 700 тг болса, 3,5 кг қанша?

2450 тг

4. Екі санның қосындысы 40, айырмасы 8. Сандар?

24 және 16

5. 15% құрамында қанша пайыз жоқ?

85%

  1. Астанадан Қарағандыға жету үшін 2 сағат 30 минут қажет.Ал Қарағандыдан Астанаға қайтуға 150 минут керек. Неге олай?

2 сағ 30 мин=150мин

  1. Батыс Қазақстандағы бір мереке математикалық шамаға сәйкес келеді.Бұл қандай мереке?

Көрісу күні- наурыздың 14-і




Әр команда 1 минут ішінде өзін қызықты форматта таныстырады.



Қатысушылар берілген сұраққа жылдам жауап беруі тиіс.қ

Әр сұраққа — 30 секунд.















Жылдам жауап берген командаға 1 ұпай

Интербелсенді тақта

Ұялы телефон

ChatGPT


Үшінші кезең: Әнді ребустар

  1. Миллион раушан гүл

  2. Дискотека из 90

  3. 4 маусым

  4. 18 бен 25

  5. 30 дан асып барамын

  6. Мамау

Қатысушылар тақтада берілген ребусттар бойынша әнді табуы керек.

Жылдам жауап берген командаға 1 ұпай

Презентация



Төртінші кезең: Суреттер сөйлейді

Бұл кезең бойынша топ қатысушылары берілген суреттер бойынша ертегі құрастыруы керек.

Жүйелі құрастырылған топқа 1-5 аралығында бағалайды

Презентация

Үлестірмелі қағаздар

Қорытынды бөлім

Қорытынды бөлім

Әділдік және жауапкершілік

Қатысушыларды марапаттау




Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану




















































«Бекітемін»

Мектеп директорының оқу ісі

жөніндегі орынбасары

____________ Г.Е.Мамытова


Өтетін күні: 04.12.2025 жыл

Уақыты: 12:15

Өтілетін орны :АКТ зал




Сыныптан тыс жұмыс

«Математикалық брейн-ринг»

(тренинг-сайыс)


Мақсаты:

-Мұғалімдердің логикалық ойлауын, шапшаңдығын, математикалық сауатын арттыру;

-Командалық жұмысты дамыту;

-Пәнге деген қызығушылықты көтеру және кәсіби шеберлікті таныту.



Сайыс кезеңдері:


1. Таныстыру. Әр команда 1 минут ішінде өзін қызықты форматта таныстырады.

2. Жедел есеп. Берілген логикалық сұрақтарға жылдам жауап береді.

3.Әнді ребустар. Қатысушылар тақтада берілген ребусттар бойынша әнді табуы керек.

4. Суреттер сөйлейді. Топ қатысушылары берілген суреттер бойынша ертегі құрастыруы керек.

5. «Математикалық брейн-ринг» сайысының жеңімпаздарын анықтау.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі