Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Т.Сапарова
|
Бөлім:5.2АЖай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: №273 |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жайылканова Жулдызай Галымбековна |
|||||
|
Күні: 07.11.2025 ж |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пән/сынып: |
Математика 5 «А » |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.16жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды үйренеді. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыруды біледі. Бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектері салыстыруды үйренеді. Аралас сандарды салыстыруды біледі. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын бақылау. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру. «Дәрумендер» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Геометриялық фигуралар» арқылы топқа бөлу.
«Көршіме сенемін» әдісі арқылы №287 үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады. 1.Бөлшек сызығы нені білдіреді? 2.Жай бөлшектердің неше түрі бар? 3.Дұрыс бөлшек дегеніміз не? 4.Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 5. Қай бөлшекті аралас сан түрінде жаза аламыз? Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Сабақ барысында: -зейіндерін ашады; -жылдам жауап беруге ұмтылады; -ізденімпаз болуға жетелейді. Оқушылар топқа бөлінеді. І топ үшбұрыш – дұрыс бөлшек ІІ топ шаршы – бұрыс бөлшек ІІІ топ тіктөртбұрыш – аралас сан Оқушылар көршілерімен дәптерлерін алмасу арқылы үй тапсырмасын өзара тексереді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау парағы Әр топ басшысы белсенді қатысқан, бағаланған оқушыға балл қойып отырады. «Құмсағат» әдісі бағалау Мұғалімнің кері байланысы арқылы өзін-өзі бағалау. Үй тапсырмасы бойынша барлығы дұрыс болса, 2 ұпай
Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай. Топ басшысы белгілеп алып отырады. |
Презентация «Дәрумендер» әлісі
«Құмсағат» әдісі бағалау
|
||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
2.Өткен тақырыптарды пысықтау Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы үлкен(кіші) болса, сол бөлшек үлкен(кіші) болады. Координаталық сәуле бойында үлкен бөлшек оң жақта, ал одан кіші бөлшек сол жақта кескінделеді. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші(үлкен) болса сол бөлшек үлкен(кіші) болады. Алдымен аралас сандардың бүтін бөліктері салыстырылады. Қай аралас санның бүтін бөлігі үлкен(кіші) болса, сол аралас сан үлкен(кіші). Егер аралас сандардың бүтін бөліктері тең болса, онда олардың бөлшек бөліктері салыстырылады. Бүтін бөліктері бірдей екі аралас санның қайсысының бөлшек бөлігі үлкен болса, сол аралас сан үлкен. 3.Жеке жұмыс «Жұмыртқа ашу» арқылы жеке жұмыс орындайды.
4.Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. 5.Оқулықпен жұмыс
6.Сергіту сәті «Dolly song»
7. Топтық жұмыс «Пирамида» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды. |
Оқушылар жаңа тақырыпты еске түсіреді
Әр оқушы жеке тапсырмаларын орындайды.
Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды.
|
Дескриптор: Бөлімі бірдей, алымы бірдей бөлшектерді, аралас сандарды салыстырады. Есеп жауабы дұрыс болса 2 ұпай. Дұрыс емес болса ұпай берілмейді. Дескриптор: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірмей салыстырады. Салыстыруды дұрыс орындаса 2 ұпайдан беріледі. Дескриптор: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірмей салыстырады. Салыстыруды дұрыс орындаса 2 ұпайдан беріледі. Дескриптор: «Пирамида» әдісі бойынша оқушылар есеп пен оның жауабын сәйкестендіреді. Дұрыс сәйкестендірсе әр оқушыға 2 ұпайдан беріледі. |
Презентация Оқулық
Жұмыртқа таратпа материалдар
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
8.Қорытындылау Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды үйренді. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыруды білді. Бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектері салыстыруды үйренді. Аралас сандарды салыстыруды есептер шығаруда қолдана білді. Үйге тапсырма №489 172-бет Бағалау 9.Кері байланыс «Көңілді көзілдірік» әдісі
|
Оқушылар үй тапсырмасын белгілеп алады. Оқушылар көзілдіріктегі смайликтер арқылы кері байланыс жасайды. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Т.Сапарова
|
Бөлім:5.2АЖай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: №273 |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жайылканова Жулдызай Галымбековна |
|||||
|
Күні: 07.11.2025 ж |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пән/сынып: |
Математика 5 «А » |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.16жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды үйренеді. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыруды біледі. Бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектері салыстыруды үйренеді. Аралас сандарды салыстыруды біледі. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын бақылау. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру. «Дәрумендер» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Геометриялық фигуралар» арқылы топқа бөлу.
«Көршіме сенемін» әдісі арқылы №287 үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылады. 1.Бөлшек сызығы нені білдіреді? 2.Жай бөлшектердің неше түрі бар? 3.Дұрыс бөлшек дегеніміз не? 4.Бұрыс бөлшек дегеніміз не? 5. Қай бөлшекті аралас сан түрінде жаза аламыз? Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады. Психологиялық ахуал қалыптастырады. Сабақ барысында: -зейіндерін ашады; -жылдам жауап беруге ұмтылады; -ізденімпаз болуға жетелейді. Оқушылар топқа бөлінеді. І топ үшбұрыш – дұрыс бөлшек ІІ топ шаршы – бұрыс бөлшек ІІІ топ тіктөртбұрыш – аралас сан Оқушылар көршілерімен дәптерлерін алмасу арқылы үй тапсырмасын өзара тексереді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау парағы Әр топ басшысы белсенді қатысқан, бағаланған оқушыға балл қойып отырады. «Құмсағат» әдісі бағалау Мұғалімнің кері байланысы арқылы өзін-өзі бағалау. Үй тапсырмасы бойынша барлығы дұрыс болса, 2 ұпай
Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа 2 ұпай. Топ басшысы белгілеп алып отырады. |
Презентация «Дәрумендер» әлісі
«Құмсағат» әдісі бағалау
|
||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
2.Өткен тақырыптарды пысықтау Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы үлкен(кіші) болса, сол бөлшек үлкен(кіші) болады. Координаталық сәуле бойында үлкен бөлшек оң жақта, ал одан кіші бөлшек сол жақта кескінделеді. Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші(үлкен) болса сол бөлшек үлкен(кіші) болады. Алдымен аралас сандардың бүтін бөліктері салыстырылады. Қай аралас санның бүтін бөлігі үлкен(кіші) болса, сол аралас сан үлкен(кіші). Егер аралас сандардың бүтін бөліктері тең болса, онда олардың бөлшек бөліктері салыстырылады. Бүтін бөліктері бірдей екі аралас санның қайсысының бөлшек бөлігі үлкен болса, сол аралас сан үлкен. 3.Жеке жұмыс «Жұмыртқа ашу» арқылы жеке жұмыс орындайды.
4.Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. 5.Оқулықпен жұмыс
6.Сергіту сәті «Dolly song»
7. Топтық жұмыс «Пирамида» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды. |
Оқушылар жаңа тақырыпты еске түсіреді
Әр оқушы жеке тапсырмаларын орындайды.
Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды.
|
Дескриптор: Бөлімі бірдей, алымы бірдей бөлшектерді, аралас сандарды салыстырады. Есеп жауабы дұрыс болса 2 ұпай. Дұрыс емес болса ұпай берілмейді. Дескриптор: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірмей салыстырады. Салыстыруды дұрыс орындаса 2 ұпайдан беріледі. Дескриптор: Бөлшектерді ортақ бөлімге келтірмей салыстырады. Салыстыруды дұрыс орындаса 2 ұпайдан беріледі. Дескриптор: «Пирамида» әдісі бойынша оқушылар есеп пен оның жауабын сәйкестендіреді. Дұрыс сәйкестендірсе әр оқушыға 2 ұпайдан беріледі. |
Презентация Оқулық
Жұмыртқа таратпа материалдар
Таратпа материалдар
Таратпа материалдар |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
8.Қорытындылау Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыруды үйренді. Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыруды білді. Бөлімдері де, алымдары да әртүрлі бөлшектері салыстыруды үйренді. Аралас сандарды салыстыруды есептер шығаруда қолдана білді. Үйге тапсырма №489 172-бет Бағалау 9.Кері байланыс «Көңілді көзілдірік» әдісі
|
Оқушылар үй тапсырмасын белгілеп алады. Оқушылар көзілдіріктегі смайликтер арқылы кері байланыс жасайды. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз



























