«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсенбаева С.А. |
||
|
Күні: |
04.11.2025 |
||
|
Сынып: |
5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
||
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыруға есептер шығарады. |
||
|
Құндылық |
Есепті шешуде әділ әрі шынайы нәтижеге ұмтылады.Берілген тапсырманы уақытында және жауапкершілікпен орындайды |
||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
1-кезең: Сабақтың басы: Ұйымдастыру 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеріп, талдау. №382 Ортақ бөлімге келіріңдер
жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруде қандай тәсілдерді қолдандың? деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. «Ой қозғау» өткен тақырыпты еске түсіру. 1)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2)Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2)Алымдары бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз? 3)Аралас сандарды қалай салыстырамыз?
Оқушылар көмегімен суретке қарап сабақ мақсатын айқындау
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Үй тапсырмасын дайын жауаптар арқылы тексереді және талдайды.
Сұрақтарға жауап береді Сабақ мақсатын болжайды жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырады. |
Мұғалім тарапынан кері байланыс Мұғалім тарапынан кері байланыс |
Слайд
Classroom screen
|
|
||
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 35 мин
|
1-тапсырма Топтық жұмыс «Бал арасы» №384 жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырыңдар 1)
3)
4)
Талқылау сұрақтары: -Қандай қиындық болды? - Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп тапсырманы орындай алдық па? ЕБҚ бар оқушылар сыныппен бірлесе формуланы қолданып тапсырма орындайды. ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп, сыныпқа көмек береді. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Бірге ойлаймыз» Бейне тапсырманы орында Әселдің 10 қадамы 9 м құрайды, Салтанаттың 20 қадамы 17 м құрайды. Кімнің қадамы қысқарырақ Әселдің бе, әлде Салтанаттың ба? Талқылау сұрақтары: -Мәтін бойынша жай бөлшекті құрастыра алдыңдар ма? -Салыстыруды қандай тәсілмен орындадың? ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп жұбына көмек көрсетеді ЕББҚ бар оқушы жұбынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды.
Жеке жұмыс «Ең зейінді» жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырыңдар
3)
4)
5)
6) 7) Талқылау сұрақтары: -Қандай қиындық болды? - жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыруды орындай алдық па? ЕБҚ бар оқушылар сыныппен бірлесе формуланы қолданып тапсырма орындайды. ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп, сыныпқа көмек береді.
|
Оқушылар топтасып тапсырманы орындайды.
Жауаптары:
1)
3)
4)
Оқушылар жанындағы оқушымен ақылдаса отырып, берілген тапсырманы орындайды. Жауаптары:
1)
Оқушылар жеке жұмысқа берілген тапсырманы өз бетінше орындайды. Жауаптары:
3)
4)
5)
6)
7)
Қосымша тапсырманы орындайды |
Дескриптор
- жай
бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіреді
-жай бөлшектерді
салыстырады
-аралас сандарды
салыстырады -аралас сан мен жай бөлшекті салыстырады.
Дескриптор: Білім алушы есеп шартына сәйкес жай бөлшектерді құрайды; бөлшектерді тиімді тәсілмен салыстырады.
Дескриптор 1) - бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады-1б; 2) -алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстырады-1б; 3) -бүтін бөлігі әр түрлі аралас сандарды салыстырады-1б;
4) - бөлшектерді тиімді тәсілмен салыстырады-1б; 5) -бүтін бөлігі бірдей аралас сандарды ортақ бөлімге келтіреді-1б; -бүтін бөлігі бірдей аралас сандарды салыстырады-1б; 6) -жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді-1б; -жай бөлшектерді салыстырады-1б; 7) -жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді-1б; -жай бөлшектерді салыстырады-1б;
жалпы 10 балл
Дескриптор - Бөлшектерді қысқартады; - ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; - салыстыруды орындайды.
Жеке жұмыс бойынша 10 баллдық жүйе |
Үлестірме қағаз Слайд
Fliki.аi Слайд ҚБ тапсырмаcы
Үлестірме қағаз Слайд
Күнделік.кз |
|
||
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5мин |
Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім ағашы» әдісі арқылы Жасыл жапырақ-бәрін түсіндім Сары жапырақ-кей жерін түсінбедім Қызыл жапырақ-қиын блды,көмек қажет
|
Үйге тапсырма: оқулықпен жұмыс104-бет №385 Ортақ бөлімге келтір және салыстыр |
Оқулық, 5-сынып «Математика» Абылкасымова.А, Кучер.Т, Жумагулова.З «Мектеп» 2017 баспасы |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
«Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсенбаева С.А. |
||
|
Күні: |
04.11.2025 |
||
|
Сынып: |
5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
||
|
Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек) |
жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыруға есептер шығарады. |
||
|
Құндылық |
Есепті шешуде әділ әрі шынайы нәтижеге ұмтылады.Берілген тапсырманы уақытында және жауапкершілікпен орындайды |
||
|
Сабақтың кезеңі уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
1-кезең: Сабақтың басы: Ұйымдастыру 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеріп, талдау. №382 Ортақ бөлімге келіріңдер
жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруде қандай тәсілдерді қолдандың? деген сұрақтар қою арқылы үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру. «Ой қозғау» өткен тақырыпты еске түсіру. 1)Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2)Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай салыстырамыз? 2)Алымдары бірдей бөлшектерді қалай салыстырамыз? 3)Аралас сандарды қалай салыстырамыз?
Оқушылар көмегімен суретке қарап сабақ мақсатын айқындау
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Үй тапсырмасын дайын жауаптар арқылы тексереді және талдайды.
Сұрақтарға жауап береді Сабақ мақсатын болжайды жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырады. |
Мұғалім тарапынан кері байланыс Мұғалім тарапынан кері байланыс |
Слайд
Classroom screen
|
|
||
|
2-кезең: сабақтың ортасы: 35 мин
|
1-тапсырма Топтық жұмыс «Бал арасы» №384 жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырыңдар 1)
3)
4)
Талқылау сұрақтары: -Қандай қиындық болды? - Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп тапсырманы орындай алдық па? ЕБҚ бар оқушылар сыныппен бірлесе формуланы қолданып тапсырма орындайды. ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп, сыныпқа көмек береді. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Бірге ойлаймыз» Бейне тапсырманы орында Әселдің 10 қадамы 9 м құрайды, Салтанаттың 20 қадамы 17 м құрайды. Кімнің қадамы қысқарырақ Әселдің бе, әлде Салтанаттың ба? Талқылау сұрақтары: -Мәтін бойынша жай бөлшекті құрастыра алдыңдар ма? -Салыстыруды қандай тәсілмен орындадың? ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп жұбына көмек көрсетеді ЕББҚ бар оқушы жұбынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды.
Жеке жұмыс «Ең зейінді» жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстырыңдар
3)
4)
5)
6) 7) Талқылау сұрақтары: -Қандай қиындық болды? - жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыруды орындай алдық па? ЕБҚ бар оқушылар сыныппен бірлесе формуланы қолданып тапсырма орындайды. ЕҚБ бар оқушылар тапсырманы орындауды түсіндіріп, сыныпқа көмек береді.
|
Оқушылар топтасып тапсырманы орындайды.
Жауаптары:
1)
3)
4)
Оқушылар жанындағы оқушымен ақылдаса отырып, берілген тапсырманы орындайды. Жауаптары:
1)
Оқушылар жеке жұмысқа берілген тапсырманы өз бетінше орындайды. Жауаптары:
3)
4)
5)
6)
7)
Қосымша тапсырманы орындайды |
Дескриптор
- жай
бөлшектерді ортақ бөлімге
келтіреді
-жай бөлшектерді
салыстырады
-аралас сандарды
салыстырады -аралас сан мен жай бөлшекті салыстырады.
Дескриптор: Білім алушы есеп шартына сәйкес жай бөлшектерді құрайды; бөлшектерді тиімді тәсілмен салыстырады.
Дескриптор 1) - бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады-1б; 2) -алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстырады-1б; 3) -бүтін бөлігі әр түрлі аралас сандарды салыстырады-1б;
4) - бөлшектерді тиімді тәсілмен салыстырады-1б; 5) -бүтін бөлігі бірдей аралас сандарды ортақ бөлімге келтіреді-1б; -бүтін бөлігі бірдей аралас сандарды салыстырады-1б; 6) -жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді-1б; -жай бөлшектерді салыстырады-1б; 7) -жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді-1б; -жай бөлшектерді салыстырады-1б;
жалпы 10 балл
Дескриптор - Бөлшектерді қысқартады; - ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; - салыстыруды орындайды.
Жеке жұмыс бойынша 10 баллдық жүйе |
Үлестірме қағаз Слайд
Fliki.аi Слайд ҚБ тапсырмаcы
Үлестірме қағаз Слайд
Күнделік.кз |
|
||
|
3-кезең: Сабақтың соңы: рефлексия 5мин |
Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім ағашы» әдісі арқылы Жасыл жапырақ-бәрін түсіндім Сары жапырақ-кей жерін түсінбедім Қызыл жапырақ-қиын блды,көмек қажет
|
Үйге тапсырма: оқулықпен жұмыс104-бет №385 Ортақ бөлімге келтір және салыстыр |
Оқулық, 5-сынып «Математика» Абылкасымова.А, Кучер.Т, Жумагулова.З «Мектеп» 2017 баспасы |
||||
шағым қалдыра аласыз








































