Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
||
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Молдаханова Меруерт |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 5 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығын дамыту мақсатында оқушыларды тапсырмаларды ұқыпты орындауға, өз ойын дәлелді жеткізуге үйретемін.» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Айна»әдісі Үй тапсырмасы Wordwoll платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/ru/resource/57076443 1 тоқсан тақырыбын еске түсіру
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын орындайды. Оқушылар жұптасып тұрады. Біреуі қимыл жасайды, екіншісі қайталайды. |
Дискриптор : 5 сынып бойынша еске түсіру тапсырмалары. Үй тапсырмасына берілген тапсырманы дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/psuDuIYpK6o?si=gaTECum6OptIKBng
Тапсырма Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді сәйкестендіреді. https://phet.colorado.edu/sims/html/fractions-mixed-numbers/latest/fractions-mixed-numbers_all.html
Тапсырма Берілген жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз 1)
2)
3)
4)
Тапсырма Бөлшектерді қысқартып, ең кіші ортақ бөлімге келтіру) №1. №2 Тапсырма
Топтық тапсырма . Тапсырма: «Пицца дүкені» ойыны
Әр топқа түрлі пиццаның суреті беріледі (мысалы, бір пицца 8 бөлікке, екіншісі 12 бөлікке бөлінген). Тапсырма: 1)Асхат 3/8 пицца, ал Айгерім 5/12 пицца жеді. Кім көбірек жеді? Барлығы қанша бөлік жеді? Қалған пиццаның үлесін бөлшекпен көрсет. 2)Болат 2/3 литр шырын, ал Меруерт 7/12 литр шырын ішті. Кім көбірек шырын ішті? Қанша литрге артық ішті? Әр топ пиццаны қағазға сурет салып немесе бөлшек түрінде жазып, ортақ бөлімге келтіреді. Соңында топтар өз шешімдерін постер түрінде қорғап шығады. Жеке тапсырма
Оқулықпен жұмыс
ЕБҚ тапсырмасы: Гармониялық тербелісЕБҚ тапсырмасы: Жай бөлшектер Теориялық түсінік Жай бөлшек – бүтіннің бір немесе бірнеше тең бөлігі. Бөлшектің алымы – бөлшектің үстіндегі сан. Бөлшектің бөлімі – бөлшектің астындағы сан. Ортақ бөлім – екі немесе бірнеше бөлшектің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі.
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Мәтін
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды. Оқушылар ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды. Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды. Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Ортақ бөлімін дұрыс табады; Бөлшектерді дұрыс түрлендіреді. 1 балл
Дискриптор : ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындай алады; 1 балл
Дискриптор : -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады 4 балл
Дискриптор : Функционалдық сауаттылық тапсырмасын дұрыс орындай алады; Екі бөлшектің бөлімдерін таба алады; Ең кіші ортақ бөлімді анықтай алады; Бөлшектерді ортақ бөлімге дұрыс келтіреді. 2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тапсырмасы Learning apps платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды.
https://learningapps.org/view1754670 |
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Жай бөлшектерді салыстырады Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефлексия
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу.Жаттығу есептерін аяқтау. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері Жұмыс парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру
Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
||
|
Бөлім |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Молдаханова Меруерт |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 5 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығын дамыту мақсатында оқушыларды тапсырмаларды ұқыпты орындауға, өз ойын дәлелді жеткізуге үйретемін.» «Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік» құндылығы
Ахуал орнату «Айна»әдісі Үй тапсырмасы Wordwoll платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/ru/resource/57076443 1 тоқсан тақырыбын еске түсіру
|
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын орындайды. Оқушылар жұптасып тұрады. Біреуі қимыл жасайды, екіншісі қайталайды. |
Дискриптор : 5 сынып бойынша еске түсіру тапсырмалары. Үй тапсырмасына берілген тапсырманы дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ https://youtu.be/psuDuIYpK6o?si=gaTECum6OptIKBng
Тапсырма Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, жай бөлшектерді сәйкестендіреді. https://phet.colorado.edu/sims/html/fractions-mixed-numbers/latest/fractions-mixed-numbers_all.html
Тапсырма Берілген жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз 1)
2)
3)
4)
Тапсырма Бөлшектерді қысқартып, ең кіші ортақ бөлімге келтіру) №1. №2 Тапсырма
Топтық тапсырма . Тапсырма: «Пицца дүкені» ойыны
Әр топқа түрлі пиццаның суреті беріледі (мысалы, бір пицца 8 бөлікке, екіншісі 12 бөлікке бөлінген). Тапсырма: 1)Асхат 3/8 пицца, ал Айгерім 5/12 пицца жеді. Кім көбірек жеді? Барлығы қанша бөлік жеді? Қалған пиццаның үлесін бөлшекпен көрсет. 2)Болат 2/3 литр шырын, ал Меруерт 7/12 литр шырын ішті. Кім көбірек шырын ішті? Қанша литрге артық ішті? Әр топ пиццаны қағазға сурет салып немесе бөлшек түрінде жазып, ортақ бөлімге келтіреді. Соңында топтар өз шешімдерін постер түрінде қорғап шығады. Жеке тапсырма
Оқулықпен жұмыс
ЕБҚ тапсырмасы: Гармониялық тербелісЕБҚ тапсырмасы: Жай бөлшектер Теориялық түсінік Жай бөлшек – бүтіннің бір немесе бірнеше тең бөлігі. Бөлшектің алымы – бөлшектің үстіндегі сан. Бөлшектің бөлімі – бөлшектің астындағы сан. Ортақ бөлім – екі немесе бірнеше бөлшектің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі.
Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Мәтін
|
Оқушылар жаңа сабақты меңгеріп ,тапсырмалар орындайды. Оқушылар ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындайды. Оқушылар оқулықтағы тапсырманы орындайды. Оқушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын орындайды. |
Дискриптор : Ортақ бөлімін дұрыс табады; Бөлшектерді дұрыс түрлендіреді. 1 балл
Дискриптор : ЖИ көмегімен берілген тапсырманы орындай алады; 1 балл
Дискриптор : -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады 4 балл
Дискриптор : Функционалдық сауаттылық тапсырмасын дұрыс орындай алады; Екі бөлшектің бөлімдерін таба алады; Ең кіші ортақ бөлімді анықтай алады; Бөлшектерді ортақ бөлімге дұрыс келтіреді. 2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Cергіту 3 минут |
Нейро жаттығулар « Оң қол,сол қол» нейрожаттығуын жасайды |
Оқушылар нейрожаттығуларды орындайды. |
Мақтау ,мадақтау. |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут Рефексия Бағалау Үй тапсырмасы |
Сабақты бекіту тапсырмасы Learning apps платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды.
https://learningapps.org/view1754670 |
Сабақты бекітуге берілген тапсырманы орындайды. |
Дискриптор : Жай бөлшектерді салыстырады Сабақты бекіту тапсырмасын дұрыс орындай алады; 1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар |
|
Рефлексия
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы сұрақтарға жауап жазу.Жаттығу есептерін аяқтау. |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Жұмыс парағында Өзін өзі бағалап бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Жұмыс парағында Өзін-өзі бағалау жүргізеді.
|
Кері байланыс стиккерлері Жұмыс парағы |
шағым қалдыра аласыз

























