Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Ирискулова Гулрух Жансурқызы |
|||||
|
Күні: |
14.11.2023ж |
|||||
|
Сыныбы: 5 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді косу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: - бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту мен натурал саннан бөлшекті азайтудың ережесін біле отырып, есептер шығарады Кейбіреуі: - жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар арасында белсенділікті арттыру мақсатында топтарға бөлінеді «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша топтарға ортақ ауызша есептер беріледі. 1Алымы бөлімінен кіші бөлшек ....бөлшек деп аталады. 2Алымы бөлімінен үлкен бөлшек немесе тең бөлшек....бөлшек деп аталады. 3Бөлшектің алымын да,бөлімін де олардың ортақ бөліміне / 1-ден өзге/бөлуді... деп атайды. Осы сұрақтың жауабын (дұрыс, бұрыс, аралас сан) білгеннен кейін сол бойынша оқушыларға кеспе қағаздары таратылып аралас топқа бөлеміз. І топ: дұрыс бөлшектер ІІ топ: бұрыс бөлшектер ІІІ топ: аралас сан |
Оқушылар амандасады. Үйге берілген тапсырманы топ башысы тексереді, өткен тақырып сұрақтарына жауап береді. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Оқулық, парақтар. Flippity сайт Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды қалай орындау керектігін түсіну үшін жұппен практикалық жұмыс орындайды: Қағаздан ұзындығы 9см,ені Қағаздан ұзындығы 9см,ені 1см болатын жолақ кесіп алу керек. Сұрақ: осы жолақтың көмегімен 7/9-2/9 азайту амалын қалай көрсетуге болады? |
Күтілетін нәтиже Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Презентация |
||
|
Топпен жұмыс 5 мин
|
І деңгей: 1. Берілген бөлшектерге қосу және азайту амалын орындап, есепте. 7/10+3/10=? 5/11+6/11=? 1/3+2/3=? 7/27 – 2/27 ═? 37/50 – 13/50 ═? 2. Бөлшектерді қос: 3/20+9/20+1/20=? 5/18+1/18+7/18=? 4/25+8/25+3/25=? 3. Бөлімдері әртүрлі бөлшекті қос және азайт: 2/7+1/3=? 5/6+2/9=38/36=? 2/8+1/3=14/24=? 3/5 – 1/4 ═? 11/16 – 3/8 ═? 4. Натурал саннан бөлшекті азайту 19 – 7/36 ═? 3-2/5=? 7-4/5=? |
Есепті аяқтағаннан кейін, интербелсенді тақтада берілген есептердің жауаптары көрсетіледі. Қай топтың есептері дұрыс немесе дұрыс еместігін қол көтеріп көрсетеді «Баспалдақ» стратегиясы арқылы әр топ өз деңгейіне байланысты баспалдақ сатысының төменнен жоғарыға қарай (есептің жеңілінен күрделісіне бағытталған) шығатын есептер мен тапсырмаларды орындайды. |
Әр топ бір-бірін «Бас бармақ» стратегиясымен бағалайды. Дескриптор: - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады |
|
||
|
Бекіту тапсырмасы 10 мин |
Жеке жұмыс. Оқушылар
кітаптағы берілген тапсырманы жеке
орындайды Educaplay сайт арқылы берілген тапсырманы оқушылар топпен бірігіп орындайды.
|
Тапсырманы орындайды Әр топтан 4 оқушыдан шығып интрактивті тақтадан шықан сұрақтарға жауап береді. Жұптасып оқулықтағы берілген есептердң орындайды тақтаға жазып талдады топтармен.
|
Дескриптор: 1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады Дескриптор: 1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады. |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Табыс
баспалдағы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың
суреті, баспалдақтың Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №427 №428 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Топ бойынша қатемен жұмыс жасайды берілген бағалау парағын толық есептеп бүгінгі сабақты қортындылайды. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Презентация |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жай бөлшектерді қосу және азайту
жай бөлшектерді қосу және азайту
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
Ирискулова Гулрух Жансурқызы |
|||||
|
Күні: |
14.11.2023ж |
|||||
|
Сыныбы: 5 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді косу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: - бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту мен натурал саннан бөлшекті азайтудың ережесін біле отырып, есептер шығарады Кейбіреуі: - жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар арасында белсенділікті арттыру мақсатында топтарға бөлінеді «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша топтарға ортақ ауызша есептер беріледі. 1Алымы бөлімінен кіші бөлшек ....бөлшек деп аталады. 2Алымы бөлімінен үлкен бөлшек немесе тең бөлшек....бөлшек деп аталады. 3Бөлшектің алымын да,бөлімін де олардың ортақ бөліміне / 1-ден өзге/бөлуді... деп атайды. Осы сұрақтың жауабын (дұрыс, бұрыс, аралас сан) білгеннен кейін сол бойынша оқушыларға кеспе қағаздары таратылып аралас топқа бөлеміз. І топ: дұрыс бөлшектер ІІ топ: бұрыс бөлшектер ІІІ топ: аралас сан |
Оқушылар амандасады. Үйге берілген тапсырманы топ башысы тексереді, өткен тақырып сұрақтарына жауап береді. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Оқулық, парақтар. Flippity сайт Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды қалай орындау керектігін түсіну үшін жұппен практикалық жұмыс орындайды: Қағаздан ұзындығы 9см,ені Қағаздан ұзындығы 9см,ені 1см болатын жолақ кесіп алу керек. Сұрақ: осы жолақтың көмегімен 7/9-2/9 азайту амалын қалай көрсетуге болады? |
Күтілетін нәтиже Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Презентация |
||
|
Топпен жұмыс 5 мин
|
І деңгей: 1. Берілген бөлшектерге қосу және азайту амалын орындап, есепте. 7/10+3/10=? 5/11+6/11=? 1/3+2/3=? 7/27 – 2/27 ═? 37/50 – 13/50 ═? 2. Бөлшектерді қос: 3/20+9/20+1/20=? 5/18+1/18+7/18=? 4/25+8/25+3/25=? 3. Бөлімдері әртүрлі бөлшекті қос және азайт: 2/7+1/3=? 5/6+2/9=38/36=? 2/8+1/3=14/24=? 3/5 – 1/4 ═? 11/16 – 3/8 ═? 4. Натурал саннан бөлшекті азайту 19 – 7/36 ═? 3-2/5=? 7-4/5=? |
Есепті аяқтағаннан кейін, интербелсенді тақтада берілген есептердің жауаптары көрсетіледі. Қай топтың есептері дұрыс немесе дұрыс еместігін қол көтеріп көрсетеді «Баспалдақ» стратегиясы арқылы әр топ өз деңгейіне байланысты баспалдақ сатысының төменнен жоғарыға қарай (есептің жеңілінен күрделісіне бағытталған) шығатын есептер мен тапсырмаларды орындайды. |
Әр топ бір-бірін «Бас бармақ» стратегиясымен бағалайды. Дескриптор: - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады |
|
||
|
Бекіту тапсырмасы 10 мин |
Жеке жұмыс. Оқушылар
кітаптағы берілген тапсырманы жеке
орындайды Educaplay сайт арқылы берілген тапсырманы оқушылар топпен бірігіп орындайды.
|
Тапсырманы орындайды Әр топтан 4 оқушыдан шығып интрактивті тақтадан шықан сұрақтарға жауап береді. Жұптасып оқулықтағы берілген есептердң орындайды тақтаға жазып талдады топтармен.
|
Дескриптор: 1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады Дескриптор: 1) Бөлшектің бөлімін сақтап, алымдарын қосады. |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Табыс
баспалдағы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың
суреті, баспалдақтың Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №427 №428 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Топ бойынша қатемен жұмыс жасайды берілген бағалау парағын толық есептеп бүгінгі сабақты қортындылайды. |
Мадақтау сөздер, смайликтер арқылы
|
Презентация |
||
шағым қалдыра аласыз





















