Тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту
Математика
5 сынып
Математика пәні мұғалімі: ФИО
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін: _________________________________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп |
Мектептің атауы толық |
|
||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|
||||||||||||||||
Cынып |
5 « А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
Күні: 13.11.2025 ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Жазарсың |
|
||||||||||||||||
Бөлімі |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
||||||||||||||||
Оқу мақсаты/ ұзақ мерзім жоспардан |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты/ бағалау критерийлері |
Окушы: - бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады. |
|
||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Бірлік және ынтымақ
Әділдік және жауапкершілік
|
|
||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақ басы 2 мин
4 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру №509
А)
А)
А) |
Сәлемдеседі, назарларын мұғалімге аударады. Әуе шарларын таңдау арқылы топтарын анықтап, топ болып бірігеді
Көршісінің үй тапсырмасын тақтадағы дайын үлгімен тeксeрeді, қателіктерін болса анықтайды, өзара талдайды
Өтілген тақырыпты еске түсіреді, топтасып тапсырманы орындайды. Оқушылар жауаптарын келесі кестеге толтырады.
Дескриптор: - дұрыс және бұрыс бөлшектерді табады; - бөлшекті қысқартуды орындайды. - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады ;
|
Мадақтау
«+» және «-»
«Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
|
|
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин
Сабақ соңы 7 мин
|
ІV. «Ең зейінді» әдіс Жеке жұмыс Бөлімдері бірдей бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:
Жұптық жұмыс
Жеке.ж
(Қосымша есептер беру)***
VI. «Бірге ойлаймыз, бірге талқылаймыз» әдісі Топтық жұмыс Рhet -цифрлық платформасы арқылы ойлау қабілеттері мен жылдамдықтарын шыңдауға тапсырма орындату V. «Логика әлемі» Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма № 2. Аянның анасының 3 баласы бар. Егер олардың үлкенінің аты –Қыркүйек, ортаншысының аты –Қазан болса, кенжесінің аты кім болғаны? (Аян) VІ. «Бинго» ойыны Ойынның шарты бойынша олар берілген ұяшықтан тек 5-ін таңдап А-4 парағындағы торкөздерге жауабын жазады. Содан кейін қайсы топ (жеке оқушы) торкөзді бірінші болып толтырса сол топ (оқушы) жеңімпаз болады( Нәтижесі дұрыс болғанда «Бинго» сөзін айтады) (Қосымша есептер беру)++++
|
Оқушылар
берілген есептерді
орындайды.
Жылдам есептегендер
Дескриптор: - жай бөлшектерді азайтады.
Дескриптор: - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады;
-
бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді
азайтады.
Дескриптор: - қосындыдан белгілі қосылғышты азайтады; - белгісіз қосылғышты табады
Кеспе карточкалардағы есептерді жеке орындайды (мұғалім таңдаған оқушылар)
Оқушылар өз топтарымен платформа- дағы тапсырмаларды топпен ойласып, шапшаң орындайды
Оқушылардың берілген есепті шығару барысында математикалық сауаттылығы дамытып, ойлау қабілеттері шыңдалады. Жылдам ойланып жауап берген оқушы, жауабын айтады
Оқушылар білім деңгейлерін тексереді Оқушылар 20 жай бөлшектің ішінен өздері қалаған ұяшықты таңдап сұрақтарды ашады, дұрыс жауап беріп, асық алады Дескриптор: - бөлімдері бірдей (әр түрлі) жай бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей (әр түрлі) жай бөлшектерді азайтады. |
Мадақтау
Дұрыс
жауапқа:
«Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
«Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!»
Дұрыс
жауапқа:
|
«Жұмыс парағы»
Смарт тақта
Смарт тақта
Кеспе карточкалар
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-a-fraction/latest/build-a-fraction_all.html
Слайд
Смарт тақта
|
||||||||||||||
VIІ «Бір сөйлеммен түйіндеу» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, пікірін тыңдайды. Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер?
ІХ Үй тапсырмасы: §42, № 772 есеп (66-бет) (үй тапсырмасына түсінік беру) Х
Оқушыларды бағалау
(жинаған
асықтарының санына қарай оқушыларды
бағалайды)
|
Оқушылар
бүгінгі сабақта тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінігін, пікірін, өз ойын
айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Күнделіктеріне бағаны қойдырып алады
Өздеріне торсықтан қымыз құйып алады (өз пікірлерімен тақтада торсықты белгілеу арқылы бөліседі) |
«Жарайсың!
Өте жақсы! Талпын!»
10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.
|
|
|||||||||||||||
Жеке.ж (Қосымша есептер беру)***
Үй жұмысы №509 есеп
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді қосу және азайту
Тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту
Математика
5 сынып
Математика пәні мұғалімі: ФИО
2025-2026 оқу жылы
Бекітемін: _________________________________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп |
Мектептің атауы толық |
|
||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|
||||||||||||||||
Cынып |
5 « А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
Күні: 13.11.2025 ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Жазарсың |
|
||||||||||||||||
Бөлімі |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
||||||||||||||||
Оқу мақсаты/ ұзақ мерзім жоспардан |
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
|
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты/ бағалау критерийлері |
Окушы: - бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады. |
|
||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Бірлік және ынтымақ
Әділдік және жауапкершілік
|
|
||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақ басы 2 мин
4 мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру №509
А)
А)
А) |
Сәлемдеседі, назарларын мұғалімге аударады. Әуе шарларын таңдау арқылы топтарын анықтап, топ болып бірігеді
Көршісінің үй тапсырмасын тақтадағы дайын үлгімен тeксeрeді, қателіктерін болса анықтайды, өзара талдайды
Өтілген тақырыпты еске түсіреді, топтасып тапсырманы орындайды. Оқушылар жауаптарын келесі кестеге толтырады.
Дескриптор: - дұрыс және бұрыс бөлшектерді табады; - бөлшекті қысқартуды орындайды. - бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады ;
|
Мадақтау
«+» және «-»
«Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
|
|
||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин
Сабақ соңы 7 мин
|
ІV. «Ең зейінді» әдіс Жеке жұмыс Бөлімдері бірдей бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:
Жұптық жұмыс
Жеке.ж
(Қосымша есептер беру)***
VI. «Бірге ойлаймыз, бірге талқылаймыз» әдісі Топтық жұмыс Рhet -цифрлық платформасы арқылы ойлау қабілеттері мен жылдамдықтарын шыңдауға тапсырма орындату V. «Логика әлемі» Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма № 2. Аянның анасының 3 баласы бар. Егер олардың үлкенінің аты –Қыркүйек, ортаншысының аты –Қазан болса, кенжесінің аты кім болғаны? (Аян) VІ. «Бинго» ойыны Ойынның шарты бойынша олар берілген ұяшықтан тек 5-ін таңдап А-4 парағындағы торкөздерге жауабын жазады. Содан кейін қайсы топ (жеке оқушы) торкөзді бірінші болып толтырса сол топ (оқушы) жеңімпаз болады( Нәтижесі дұрыс болғанда «Бинго» сөзін айтады) (Қосымша есептер беру)++++
|
Оқушылар
берілген есептерді
орындайды.
Жылдам есептегендер
Дескриптор: - жай бөлшектерді азайтады.
Дескриптор: - бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосады;
-
бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді
азайтады.
Дескриптор: - қосындыдан белгілі қосылғышты азайтады; - белгісіз қосылғышты табады
Кеспе карточкалардағы есептерді жеке орындайды (мұғалім таңдаған оқушылар)
Оқушылар өз топтарымен платформа- дағы тапсырмаларды топпен ойласып, шапшаң орындайды
Оқушылардың берілген есепті шығару барысында математикалық сауаттылығы дамытып, ойлау қабілеттері шыңдалады. Жылдам ойланып жауап берген оқушы, жауабын айтады
Оқушылар білім деңгейлерін тексереді Оқушылар 20 жай бөлшектің ішінен өздері қалаған ұяшықты таңдап сұрақтарды ашады, дұрыс жауап беріп, асық алады Дескриптор: - бөлімдері бірдей (әр түрлі) жай бөлшектерді қосады; - бөлімдері бірдей (әр түрлі) жай бөлшектерді азайтады. |
Мадақтау
Дұрыс
жауапқа:
«Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
«Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!»
Дұрыс
жауапқа:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!»
Дұрыс
жауапқа:
|
«Жұмыс парағы»
Смарт тақта
Смарт тақта
Кеспе карточкалар
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-a-fraction/latest/build-a-fraction_all.html
Слайд
Смарт тақта
|
||||||||||||||
VIІ «Бір сөйлеммен түйіндеу» Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, пікірін тыңдайды. Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер?
ІХ Үй тапсырмасы: §42, № 772 есеп (66-бет) (үй тапсырмасына түсінік беру) Х
Оқушыларды бағалау
(жинаған
асықтарының санына қарай оқушыларды
бағалайды)
|
Оқушылар
бүгінгі сабақта тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінігін, пікірін, өз ойын
айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Күнделіктеріне бағаны қойдырып алады
Өздеріне торсықтан қымыз құйып алады (өз пікірлерімен тақтада торсықты белгілеу арқылы бөліседі) |
«Жарайсың!
Өте жақсы! Талпын!»
10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.
|
|
|||||||||||||||
Жеке.ж (Қосымша есептер беру)***
Үй жұмысы №509 есеп
шағым қалдыра аласыз


