Материалдар / Жай және құрмалас сөйлем

Жай және құрмалас сөйлем

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспарында оқушылар стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау тапсырмалары қарастырылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Сәуір 2023
332
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

26 Жамбыл атындағы мектеп-гимназиясы

Сабақтың тақырыбы: Жай және құрмалас сөйлем.

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім

Құндылықтар

Педагогтың аты-жөні

Мұратбек Нағима Елемесқызы

Күні


Сынып 4

Қатысушылар саны: ...............

Қатыспағандар саны: .............

Сабақтың тақырыбы

Жай және құрмалас сөйлем.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

4.3.7.1 - құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою

4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жай сөйлем мен  құрмалас сөйлемді  ажыратады

Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қояды;

Оқушылардың басым бөлігі: Мәтіннен құрмалас сөйлемді тауып жазады;

Кейбір оқушылар: бір жай сөйлем, бір құрмалас сөйлемнен тұратын мақал –мәтел құрастыра алады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы











Амандасу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Шаттық шеңбері арқылы оқушылардың  көңіл - күйін  реттеу


Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,

Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.

Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз,

Үлгі алсын көрген жан мына бізден.

Мозайка әдісі арқылы топқа біріктіру.

«Еркін микрофон» әдісі арқылы өткенді пысықтау:

І топ.

1. Сөйлем дегеніміз не?

2. Сөйлемнің белгілері

ІІ топ.

1. Буын үндестігі

2. Дыбыс үндестігі

ІІІ топ.

1. Мәтін дегеніміз не?

2. Мәтін және оның түрлері

IV топ.

1. Жай сөйлем дегеніміз не?

2. Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

Мұғаліммен сәлемдеседі.


Шаттық шеңберін құрып тақпақтарды айтады






Сурет қиындысы арқылы топқа бірігеді.


Топтар берілген сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

-жай сөйлемді күрделі сөйлемге айналдыра алады;

-буын мен дыбыс үндестігі туралы айтады; мысал келтіре алады;

- мәтін және оның түрлерін біледі; мысал келтіре алады;

-жай сөйлем мен құрмалас сөйлемге анықтама береді;

-мысалдар келтіре алады;

Ауызша мадақтау әдісі














.


ҚБ: «От шашу» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды / 1балл



Презентация слайд №1



Презентация

слайд №2





Жыл мезгілдерінің қиынды суреттері




микрофон

Презентация

слайд №3










Презентация

слайд №4




Сабақ ортасы


Жаңа сабақ. « “Мюссенберг” әдісі

Жтнжайпржәневтқұрмаласнвпрсөйлем

Берілген әріптер тізімінен сөзді анықтау

Жай және құрмалас сөйлем”


Жай сөйлем – бір ғана тиянақты ойды білдіретін сөйлем.

Құрмалас сөйлем – екі немесе одан да көп жай сөйлемнен құралған сөйлем.

Берілген әріптер тізімінен сөзді анықтайды.


Жай және құрмалас сөйлем”




Дескриптор:

- жай сөйлемнің анықтамасын біледі;

- құрмалас сөйлемнің анықтамасын біледі;











ҚБ: «Жұлдызша» әдісі / 2 балл


Интерактивті тақта







Презентация

Слайд №5




Оқулықпен жұмыс

(59-жаттығу, 63бет).

Сөйлемдердің тиісті тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз.

Біздің сынып шәкірттері тәртіпті, білімді болса ұстаз қуанады туған жерге туың тік туған жердей жер болмас туған елдей ел болмас мен өз елімді сүйемін бірлік болмай тірлік болмайды.


Дұрыс жауабы:

Біздің сынып шәкірттері тәртіпті, білімді болса, ұстаз қуанады. Туған жерге туың тік. Туған жердей - жер болмас, туған елдей - ел болмас. Мен өз елімді сүйемін. Бірлік болмай, тірлік болмайды.




Сергіту сәті

«Кім зерек?»

Мақсаты:

- ширату жаттығуларын үш тілде санап жасайды.






Оқушылар оқулықтағы 59 жаттығуды орындайды. Сөйлемдердің тиісті тыныс белгілерін қойып, көшіріп жазады.


Дескриптор:

- берілген тапсырмадағы сөздерді оқып мазмұнына қарай тыныс белгілерін қоя алады;

- жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдыра алады.



Аталған сөздердің ішінен жай және құрмалас сөйлемдерді анықтап, шапалақ ұрады











ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі / 1 балл

Оқулық

Ә.Жұмабаева, Г.Уайсова, Г.Садуақас

«Атамұра» баспасы

Слайд №6







Слайд №7













Слайд №8



Топтық жұмыс.

І-топ.


Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазады

.







ІІ топ. Тарсия әдісі


Ережелерді толықтырып, қандай сөз табына, мәтін түріне жататынын анықтайды.












ІІІ топ.

Берілген сурет бойынша әңгіме құрастырып, жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдырады




IV топ.


Мақал-мәтелдерді толықтырып, олардың құрмалас сөйлем екенін дәлелдейді.





Берілген тапсырмадағы жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазады

Дескриптор:

- жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жаза алады




Дескриптор:

- Ережелерді толықтырады;

-қандай сөз табына, мәтін түріне жататынын анықтай алады.


Оқушылар сұрақтар мен жауаптарды үйлестіре отырып, фигура құрастырады



Дескриптор:

- сурет бойынша әңгіме құрастыра алады;

- жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдырады










Дескриптор:

-берілген мақал-мәтелдерді толықтырады;

- құрмалас сөйлем екенін дәлелдейді.


.






ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды./2балл




ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды/2балл














ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды/2балл













ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша топтар бір-бірін бағалайды/2балл




слайд №9


Тапсырма

А4 форматта







А3 форматы

Фигуралардың қиындылары;

Клей


слайд №9













А3 форматы

маркер



слайд №9












слайд №9


Жұптық жұмыс

Берілген сөз бен сөйлем түрлерін мазмұнына қарай сәйкестендір



Кестеде берілген сөз бен сөйлем түрлерін мазмұнына қарай сәйкестендіреді

Дескриптор:

-сәйкестендіруді дұрыс орындайды












ҚБ: «Жапондық бағалау» әдісі жұптар бір-бірін бағалайды/

2балл











Презентация

слайд №10-11

Сабақтың соңы


Сабақты бекіту.


Аяқталмаған тезис”

  1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін ... деп аталады.

  2. Екі немесе одан да көп ... деп аталады.

  3. Жаңбыр сіркіреп жауды. Бұл ... сөйлем.

  4. Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоны

бар. Бұл ... сөйлем.



Тапсырмада берілген сөйлемді толықтырады.


Дескриптор:

-сөйлемді толықтырады; - қандай сөйлем екенін анықтай алады;



ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша бір-бірін бағалайды/2балл



Оқулық

Ә.Жұмабаева, Г.Уайсова, Г.Садуақас

дәптер


слайд №12






Маркерлер, қарындаштар, А4 форматы


слайд №13

стикер

Үй тапсырмасы

Оқулықтағы 63 – жаттығу, 65 –бет, ережені оқу, түсіну.


слайд №14














































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ