|
Білім беру ұйымының атауы |
Өрлеу біліктілікті арттыру орталығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Прозадағы көркем ой |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.09.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы Ақбілек образын жинақтай отырып, даралайды. Авторлық идеяның өмірмен байланысын айқындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастырушы, ынталандырушы кезең 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасып,сыныпты түгелдеймін. Ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен-жүрекке» тренингін өткіземін.Оқушыларға А4 парағын таратып беремін.Мұғаліммен бірге желімқағаздарға жағымды сөздер жаздырамын. Қызығушылықты ояту Топқа бөлу: «Жалғасын тап» әдісі. Қима қағаздағы мақал-мәтелдерді құрастырып, жалғастырады. Құралдардан мақалды оқып, мағынасын түсіндіремін. |
Тыңдаушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалып отырады.Жақсы көңіл күймен сабақ бастайды. |
|
А4 парақ Қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Іс- әрекет кезеңі 25 минут 10 минут |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен оқушыларды таныстыру. Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы. Интербелсенді тақтада Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы туралы презентация көрсетіледі. Мәтіналды жұмыс.Жаңа сөздермен жұмыс. Мұғалім жаңа сөздерді оқып,аудармасын айтады 1.Оқушылар сөздерді қайталайды, аудармасын айтады 2.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады
Жеке жұмыс «Бұл қай кейіпкер?» Сипатталған кейіпкерлерді анықтап,бойындағы қасиетін даралаңыз 1. … - құрбыларының алды, теңдікке ұмтылған, азаттықты аңсаған, зорлыққа мойымаған, өмірінен тағылым-ғибрат алған, жан-жүрегі таза, махаббат, мейірімі мол, өжет қыр қызы.Ақбілек содырлардың ортасына түсіп, қарамұртқа ермек болды.Соған қарамастан өмірге деген құштарлық сезімінен айырмады. 2. … - қара торы, орта бойлы, қошқар тұмсық, түлкі мұрт, шүңірек көз жігіт. Жасы жиырма жетіде. Басында барқытпен тыстаған қара елтірі жекей тымақ, үстінде орысшалау пенжек, шалбар. Сұр шапан, сар сафиянға қара ала жапқан күміс белбеу, аяғында көнелеу қисық табаны бар. Белбеуіндегі жарғақ далбағайы, шашақты сары қынды мүйіз сапты өткір кездігі, алдыңғы қапталдағы дабыл байлайтын ұзын қайыс шеттегі- оның өнерсіз жігіт еместігіме айғақ болады. 3. … - романның басты тұлғасын жәбірлеп, арын аяққа таптаған жиіркенішті жан ғана емес, империялық саясаттың ғасырлар бойы халқымызды билеп, басып-жаншып келген көрінісі ретінде де есте қалады. 4. … - таңқы мұрын, бадырақ көз, шұнақ құлақтау, жарбақтау, кірпі шаш, қырыс маңдай, қара сұр жігіт. Жасы 35-те. Болыстыққа сайланбай қалған. 5. … - Ақбілектің жанашыр жеңгесі. Ақбілектің қалаға келіп, көзін ашуына бірден бір себепкер. Сонымен бірге баласы Ескендірді өсіруіне де көп көмектеседі. 6.… - Ақбілектің жанын түсінген жігіт. Ақбілектің басынан өткен тағдырға қарамай, оған ғашық болады. Балташтың бұл қасиетін бағалап, Ақбілек оған күйеуге шығады. Топтық жұмыс. Графикалық органайзер
«Кейіпкер портреті» әдісі 1-топ: Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
2-топ:«Венн диаграммасы».Ақбілек пен Ұрқия образын салыстырады
3-топ:«FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкердің тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F (дерек) – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I (пікір) – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L (сұрақ) – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A (іс-әрекет) – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі.
«1 минуттағы ой» стратегиясы. (Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады немесе бір сөз айтады. Оқушылар осы сөзді естігенде ойларына не түссе соны 1 минут ішінде жазады. Сосын сол сөзді не үшін жазды соны түсіндіреді. Егер де оқушылардың сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа не қатысы бар екенін дәлелдеп береді) Осы стратегия арқылы сабақтан алған білімдерін қорытындылайды
Үйге тапсырма: «Ақбілек» романының желісі бойынша, қазіргі замандағы қыз балалардың тағдыры туралы эссе жазып келу. |
Интербелсенді тақтадан презентация тыңдайды.
Дескриптор: -жаңа сөздерді үйренеді -сөздік жұмысын жүргізеді
.
Дескриптор 1.Сипатталған кейіпкерлерді анықтайды 2.Бойындағы қасиетін даралайды 3.Кейіпкер образын ашады
Мінездеме береді Кесте толтырады
Дескриптор: 1.Кейіпкерлерге тура мінездеме береді; 2.Кейіпкерлерге жанама мінездеме береді.
Дескриптор: 1.Кейіпкерлерге тән қасиетті анықтайды. 2.Кейіпкерлерді салыстырып,ортақ қасиетті табады.
Дескриптор: 1.шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинақтайды; 2.кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін айтады; 3.кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар дайындайды; 4.автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілін табады.
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат жазады. Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспектіні жазады. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик» әдісі
Қалыптастырушы бағалау: «Отшашу» әдісі
Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Плакат Фломастер
Кесте, қима қағаздар
Венн диаграммасы кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ж.Аймауытов Ақбілек романы 10-сынып
Ж.Аймауытов Ақбілек романы 10-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Өрлеу біліктілікті арттыру орталығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Прозадағы көркем ой |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.09.2022 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы Ақбілек образын жинақтай отырып, даралайды. Авторлық идеяның өмірмен байланысын айқындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Ұйымдастырушы, ынталандырушы кезең 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасып,сыныпты түгелдеймін. Ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен-жүрекке» тренингін өткіземін.Оқушыларға А4 парағын таратып беремін.Мұғаліммен бірге желімқағаздарға жағымды сөздер жаздырамын. Қызығушылықты ояту Топқа бөлу: «Жалғасын тап» әдісі. Қима қағаздағы мақал-мәтелдерді құрастырып, жалғастырады. Құралдардан мақалды оқып, мағынасын түсіндіремін. |
Тыңдаушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалып отырады.Жақсы көңіл күймен сабақ бастайды. |
|
А4 парақ Қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Іс- әрекет кезеңі 25 минут 10 минут |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен оқушыларды таныстыру. Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы. Интербелсенді тақтада Ж.Аймауытовтың өмірі мен шығармашылығы туралы презентация көрсетіледі. Мәтіналды жұмыс.Жаңа сөздермен жұмыс. Мұғалім жаңа сөздерді оқып,аудармасын айтады 1.Оқушылар сөздерді қайталайды, аудармасын айтады 2.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады
Жеке жұмыс «Бұл қай кейіпкер?» Сипатталған кейіпкерлерді анықтап,бойындағы қасиетін даралаңыз 1. … - құрбыларының алды, теңдікке ұмтылған, азаттықты аңсаған, зорлыққа мойымаған, өмірінен тағылым-ғибрат алған, жан-жүрегі таза, махаббат, мейірімі мол, өжет қыр қызы.Ақбілек содырлардың ортасына түсіп, қарамұртқа ермек болды.Соған қарамастан өмірге деген құштарлық сезімінен айырмады. 2. … - қара торы, орта бойлы, қошқар тұмсық, түлкі мұрт, шүңірек көз жігіт. Жасы жиырма жетіде. Басында барқытпен тыстаған қара елтірі жекей тымақ, үстінде орысшалау пенжек, шалбар. Сұр шапан, сар сафиянға қара ала жапқан күміс белбеу, аяғында көнелеу қисық табаны бар. Белбеуіндегі жарғақ далбағайы, шашақты сары қынды мүйіз сапты өткір кездігі, алдыңғы қапталдағы дабыл байлайтын ұзын қайыс шеттегі- оның өнерсіз жігіт еместігіме айғақ болады. 3. … - романның басты тұлғасын жәбірлеп, арын аяққа таптаған жиіркенішті жан ғана емес, империялық саясаттың ғасырлар бойы халқымызды билеп, басып-жаншып келген көрінісі ретінде де есте қалады. 4. … - таңқы мұрын, бадырақ көз, шұнақ құлақтау, жарбақтау, кірпі шаш, қырыс маңдай, қара сұр жігіт. Жасы 35-те. Болыстыққа сайланбай қалған. 5. … - Ақбілектің жанашыр жеңгесі. Ақбілектің қалаға келіп, көзін ашуына бірден бір себепкер. Сонымен бірге баласы Ескендірді өсіруіне де көп көмектеседі. 6.… - Ақбілектің жанын түсінген жігіт. Ақбілектің басынан өткен тағдырға қарамай, оған ғашық болады. Балташтың бұл қасиетін бағалап, Ақбілек оған күйеуге шығады. Топтық жұмыс. Графикалық органайзер
«Кейіпкер портреті» әдісі 1-топ: Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.
2-топ:«Венн диаграммасы».Ақбілек пен Ұрқия образын салыстырады
3-топ:«FILA толтыру» әдісі көркем шығармадағы кейіпкердің тұлғасын ашуға бағытталады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F (дерек) – шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I (пікір) – кейіпкер туралы өзінің ой- пікірі; L (сұрақ) – кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар; A (іс-әрекет) – автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілі.
«1 минуттағы ой» стратегиясы. (Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады немесе бір сөз айтады. Оқушылар осы сөзді естігенде ойларына не түссе соны 1 минут ішінде жазады. Сосын сол сөзді не үшін жазды соны түсіндіреді. Егер де оқушылардың сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа не қатысы бар екенін дәлелдеп береді) Осы стратегия арқылы сабақтан алған білімдерін қорытындылайды
Үйге тапсырма: «Ақбілек» романының желісі бойынша, қазіргі замандағы қыз балалардың тағдыры туралы эссе жазып келу. |
Интербелсенді тақтадан презентация тыңдайды.
Дескриптор: -жаңа сөздерді үйренеді -сөздік жұмысын жүргізеді
.
Дескриптор 1.Сипатталған кейіпкерлерді анықтайды 2.Бойындағы қасиетін даралайды 3.Кейіпкер образын ашады
Мінездеме береді Кесте толтырады
Дескриптор: 1.Кейіпкерлерге тура мінездеме береді; 2.Кейіпкерлерге жанама мінездеме береді.
Дескриптор: 1.Кейіпкерлерге тән қасиетті анықтайды. 2.Кейіпкерлерді салыстырып,ортақ қасиетті табады.
Дескриптор: 1.шығармадан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинақтайды; 2.кейіпкер туралы өзінің ой-пікірін айтады; 3.кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақтар дайындайды; 4.автордың кейіпкерді суреттеудегі қолданған тәсілін табады.
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат жазады. Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспектіні жазады. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик» әдісі
Қалыптастырушы бағалау: «Отшашу» әдісі
Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» әдісі
|
Интербелсенді тақта
Плакат Фломастер
Кесте, қима қағаздар
Венн диаграммасы кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














