Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Қыз Жібек» жыры – көп заманнан бері ел аузында сақталып келген жыр-эпос
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
1-бөлім: «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Тундебаева Назгуль Касеновна |
|
|
Күні |
4 қыркүйек |
|
|
Сынып: 7 «Б» Қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қыз Жібек» жыры – көп заманнан бері ел аузында сақталып келген жыр-эпос |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Қыз Жібек» жырындағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды;Жырдағы кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды; Шығарма эпизодтарын талдайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы
5 минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу; Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айту; Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.«Қыз Жібек» жырында қандай оқиға баяндалады? 2. «Қыз Жібек» жырының маңызы қандай? Жыр қалай танымал болды? 3. Жырдағы Базарбай, Төлеген, Сансызбай деген кімдер? 4. Жібек туралы Төлеген кімнен естиді? Қандай шешім қабылдайды?
Бейнебаян көрсету Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасады; Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды. Сұрақтарға жауап береді Бағалау критерийлерімен танысады.
|
ҚБ. Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», сөздерімен ынталандыру ҚБ
|
Оқулық 7-сынып Алматы «Атамұра» 2017
|
||||||||
|
5 мин |
Анықтама бұрышы Сюжет - кез-келген әдеби шығарманың негізгі бөлігі. Сюжетте оқырман назарын аудару үшін оқиғалар белгілі бір ретпен тізіледі. Сюжеттің элементтері: бастамасы, іс-әрекеттің шиеленісуі, шарықтау шегі, шешілу-аяқталуы. Бастамасы қақтығыстың қалыптасуымен немесе оның пайда болуымен байланысты. Сюжеттің құрамдас бөлшектері қатарында пролог пен эпилогта аталады Сөзмаржан Зарпынан–зардабынан, кесірінен. Қорамсақ–жебе салып жүруге арналған арнайы қалта. Борық–сулы жерде өсетін, қамыс тәрізді өсімдік. Кәззәп–қу,сұм,екіжүзді алаяқ. Пәрмен тілеу–қуат тілеу. Кіріс–садақтың керме бауы. Әккі–қу,тәжірибелі, айлакер. Бисағат күн–мезгілсіз, сәтсіз. Лағыл–асылтас. Атырап–өлке,өңір, аймақ. Лағынет–қарғыс. Намаздыгер–1) кешке таман;2)күн батар алдында оқылатын үшінші намаз мезгілі. |
Жаңа тақырып бойынша пікір білдіреді; Тиісті мәліметті дәптерге түртіп алады.
Сөздікпен жұмыс жасайды. Сөздердің мағынасын ашып, талдау жасайды.
|
Жаңа тақырып бойынша пікірлерін ынталандырып отырады Бағалау критерийі: Шығармадағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды Кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды Шығарма эпизодтарын талдайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады
Ойлау
дағдыларының |
Оқулық 7-сынып Алматы «Атамұра» 2017 |
||||||||
|
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
25 минут |
Ж 1-тапсырма. Төлеген бойындағы адамгершілік қасиеттер туралы жырдан дәлелдер келтіре отырып, талдаңдар .
|
Ж 1-тапсырма. Төлеген бойындағы адамгершілік қасиеттер туралы жырдан дәлелдер келтіре отырып, талдайды.
|
Дескриптор: Кейіпкердің адамгершілік қасиеттерін таниды-2б; Кейіпкер бейнесін талдайды-2б Барлығы – 4 балл Мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс |
ҚБ тапсырмасы |
||||||||
|
ЖЖ. 2-тапсырма. Жырдағы Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырып, эпизодпен дәлелдеңдер.
|
ЖЖ 2-тапсырма Жырдағы Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырып, эпизодпен дәлелдейді |
Дескриптор: Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырады-3б; Эпизодпен дәлелдейді-3б Барлығы- 6 балл Кері байланыс |
ҚБ тапсырмасы |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
5минут
|
1.Сабақты қорытындылау 1.Жырдың туған жері неліктен Батыс Қазақстан болып саналады? 2. Неліктен «Қыз Жібек» жыры тарихи жыр болып табылады? 3. Қандай себеппен Төлеген еліне оралады? 4. Неліктен Төлеген Жібектің еліне жалғыз аттанады? 5. Бекежанның Төлегенді өлтіру себебі неде? 2.Үй тапсырмасы: 3-тапсырма, 9-бет 3. Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау барысында берілген сұрақтарға жауап береді; Мұғалімнің бағалауымен танысады; Сабақ мақсаты бойынша рефлексия жасайды;
|
1.Оқушыларды 10 балға дейін бағалау; 2. Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру
|
Рефлексия парағы |
Тексерді ________
Директордың ӘОЖО Базаргалиева Ш.А.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл Жабаев
Жамбыл Жабаев
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№40 орта мектеп
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Қыз Жібек» жыры – көп заманнан бері ел аузында сақталып келген жыр-эпос
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
1-бөлім: «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Тундебаева Назгуль Касеновна |
|
|
Күні |
4 қыркүйек |
|
|
Сынып: 7 «Б» Қазақ әдебиеті |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қыз Жібек» жыры – көп заманнан бері ел аузында сақталып келген жыр-эпос |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Қыз Жібек» жырындағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды;Жырдағы кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды; Шығарма эпизодтарын талдайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы
5 минут |
Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру; Оқушыларды түгендеу; Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айту; Қызығушылықты ояту. Миға шабуыл 1.«Қыз Жібек» жырында қандай оқиға баяндалады? 2. «Қыз Жібек» жырының маңызы қандай? Жыр қалай танымал болды? 3. Жырдағы Базарбай, Төлеген, Сансызбай деген кімдер? 4. Жібек туралы Төлеген кімнен естиді? Қандай шешім қабылдайды?
Бейнебаян көрсету Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасады; Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды. Сұрақтарға жауап береді Бағалау критерийлерімен танысады.
|
ҚБ. Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», сөздерімен ынталандыру ҚБ
|
Оқулық 7-сынып Алматы «Атамұра» 2017
|
||||||||
|
5 мин |
Анықтама бұрышы Сюжет - кез-келген әдеби шығарманың негізгі бөлігі. Сюжетте оқырман назарын аудару үшін оқиғалар белгілі бір ретпен тізіледі. Сюжеттің элементтері: бастамасы, іс-әрекеттің шиеленісуі, шарықтау шегі, шешілу-аяқталуы. Бастамасы қақтығыстың қалыптасуымен немесе оның пайда болуымен байланысты. Сюжеттің құрамдас бөлшектері қатарында пролог пен эпилогта аталады Сөзмаржан Зарпынан–зардабынан, кесірінен. Қорамсақ–жебе салып жүруге арналған арнайы қалта. Борық–сулы жерде өсетін, қамыс тәрізді өсімдік. Кәззәп–қу,сұм,екіжүзді алаяқ. Пәрмен тілеу–қуат тілеу. Кіріс–садақтың керме бауы. Әккі–қу,тәжірибелі, айлакер. Бисағат күн–мезгілсіз, сәтсіз. Лағыл–асылтас. Атырап–өлке,өңір, аймақ. Лағынет–қарғыс. Намаздыгер–1) кешке таман;2)күн батар алдында оқылатын үшінші намаз мезгілі. |
Жаңа тақырып бойынша пікір білдіреді; Тиісті мәліметті дәптерге түртіп алады.
Сөздікпен жұмыс жасайды. Сөздердің мағынасын ашып, талдау жасайды.
|
Жаңа тақырып бойынша пікірлерін ынталандырып отырады Бағалау критерийі: Шығармадағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды Кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды Шығарма эпизодтарын талдайды; Кейіпкерлер бейнесін салыстырады
Ойлау
дағдыларының |
Оқулық 7-сынып Алматы «Атамұра» 2017 |
||||||||
|
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
25 минут |
Ж 1-тапсырма. Төлеген бойындағы адамгершілік қасиеттер туралы жырдан дәлелдер келтіре отырып, талдаңдар .
|
Ж 1-тапсырма. Төлеген бойындағы адамгершілік қасиеттер туралы жырдан дәлелдер келтіре отырып, талдайды.
|
Дескриптор: Кейіпкердің адамгершілік қасиеттерін таниды-2б; Кейіпкер бейнесін талдайды-2б Барлығы – 4 балл Мұғалімнің бағалауы. Кері байланыс |
ҚБ тапсырмасы |
||||||||
|
ЖЖ. 2-тапсырма. Жырдағы Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырып, эпизодпен дәлелдеңдер.
|
ЖЖ 2-тапсырма Жырдағы Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырып, эпизодпен дәлелдейді |
Дескриптор: Төлеген мен Бекежан бейнесін салыстырады-3б; Эпизодпен дәлелдейді-3б Барлығы- 6 балл Кері байланыс |
ҚБ тапсырмасы |
|||||||||
|
Сабақтың соңы
5минут
|
1.Сабақты қорытындылау 1.Жырдың туған жері неліктен Батыс Қазақстан болып саналады? 2. Неліктен «Қыз Жібек» жыры тарихи жыр болып табылады? 3. Қандай себеппен Төлеген еліне оралады? 4. Неліктен Төлеген Жібектің еліне жалғыз аттанады? 5. Бекежанның Төлегенді өлтіру себебі неде? 2.Үй тапсырмасы: 3-тапсырма, 9-бет 3. Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау барысында берілген сұрақтарға жауап береді; Мұғалімнің бағалауымен танысады; Сабақ мақсаты бойынша рефлексия жасайды;
|
1.Оқушыларды 10 балға дейін бағалау; 2. Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру
|
Рефлексия парағы |
Тексерді ________
Директордың ӘОЖО Базаргалиева Ш.А.
шағым қалдыра аласыз


















