|
Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жамбыл Жабаев «Июнь жарлығы» / «Зілді бұйрық» өлеңінің тақырыбы мен идеясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.1.4.1. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Зілді бұйрық» өлеңінің мазмұнын түсініп, құрылымын талдау; Көпшілігі: көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту; Кейбір оқушылар: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау, көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. Оқушылардың әрбір бесіншісі «Бес қадам» әдісі арқылы төмендегі мәселелерді айуы керек.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді: «Зерттеушілер», «Журналистер», «Оқырмандар», «Ақындар». Өлең тұтастай оқиға желісіне құрылған және тарихи деректермен берілген, осыған қарап нақты тарихи оқиғаның берілгендігін аңғару қиын емес. Бұл 1916 жылғы сар даланы сабылтқан сұрапыл жарлық болатын. Өлең мазмұнынан халықтың толқынысты хал-жағдайын, күпті көңіл-күйін нақты көруге болады. Жамбыл Жабаевтың өзі де бұл тарихи оқиғаның саналы куәгері болғандықтан, қалтқысыз жеткізе білген. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Оқушылар 4 топқа бөлінеді: «Зерттеушілер», «Журналистер», «Оқырмандар», «Ақындар». |
ҚБ «Нысана» Оқушылар
стикер
жапсыру арқылы бағалайды.
|
Зілді бұйрық - Жамбыл Жабаев - Өлеңдер - Bilim - All |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
|
Оқушылар топта жұмыс жасайды. Өлең мәтіні мен тапсырма ұсынылады.
Адамдардың ниеті мен көзқарастарындағы және мінез-құлқы мен әрекеттеріндегі өзгерісті танытатын сөздер мен сөз тіркестерін теріп алып (кемінде 5 сөз немесе сөз тіркесі), мәнін ашып, өзгерістердің себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Халықтың ішіндегі түрлі әлеуметтік таптар мен топтарының сипаты мен күй-жайындағы өзгерісті танытатын сөздер мен сөз тіркестерін тауып (кемінде 5 түрлі адамдар сипаты), мәнін ашып, өзгерістердің себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Шығарманы оқи отырып, идеялық мазмұнын ашып-талдаңыздар. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңыздар.
Кейіпкерлердің жағдаятқа байланысты көзқарасын, сезімін,ниетін, болмыс-бітімін, сипатын танытатын көркем сөздер мен сөз тіркестерінің қолданысын тауып (кемінде 5 сөз немесе сөз тіркесі), мәнін ашып, қиындықтың туындау себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Ақын өлеңінен өз қалауы бойынша үзінділерді таңдап, жаттай алады. Жаттағанын нақышына келтіріп, мәнерлеп айтады. Автор сезімін дауыс мәнері арқылы жеткізе алады. |
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
|
7-сынып «Қазақ әдебиеті»
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/25220/
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Рефлексия . «3-2-1» стр.
Үйге тапсырма: Өлеңдегі оқиғалардың ретін көрсете отырып, оқиғалар картасын әзірле. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|
Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс . Құндылықтардағы байланыс |
сурет |
|
|
Рефлексия |
Кері байланыс |
|
|
Сабақ / оқу мақсаттар шынайы ма ? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе ? Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен ? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз )? |
||
|
1: |
||
|
2: |
||
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз ) |
||
|
1: |
||
|
2: |
||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл Жабаев «Июнь жарлығы» / «Зілді бұйрық» өлеңінің тақырыбы мен идеясы
Жамбыл Жабаев «Июнь жарлығы» / «Зілді бұйрық» өлеңінің тақырыбы мен идеясы
|
Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жамбыл Жабаев «Июнь жарлығы» / «Зілді бұйрық» өлеңінің тақырыбы мен идеясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.1.4.1. Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Зілді бұйрық» өлеңінің мазмұнын түсініп, құрылымын талдау; Көпшілігі: көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту; Кейбір оқушылар: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау, көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. Оқушылардың әрбір бесіншісі «Бес қадам» әдісі арқылы төмендегі мәселелерді айуы керек.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді: «Зерттеушілер», «Журналистер», «Оқырмандар», «Ақындар». Өлең тұтастай оқиға желісіне құрылған және тарихи деректермен берілген, осыған қарап нақты тарихи оқиғаның берілгендігін аңғару қиын емес. Бұл 1916 жылғы сар даланы сабылтқан сұрапыл жарлық болатын. Өлең мазмұнынан халықтың толқынысты хал-жағдайын, күпті көңіл-күйін нақты көруге болады. Жамбыл Жабаевтың өзі де бұл тарихи оқиғаның саналы куәгері болғандықтан, қалтқысыз жеткізе білген. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Оқушылар 4 топқа бөлінеді: «Зерттеушілер», «Журналистер», «Оқырмандар», «Ақындар». |
ҚБ «Нысана» Оқушылар
стикер
жапсыру арқылы бағалайды.
|
Зілді бұйрық - Жамбыл Жабаев - Өлеңдер - Bilim - All |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
|
Оқушылар топта жұмыс жасайды. Өлең мәтіні мен тапсырма ұсынылады.
Адамдардың ниеті мен көзқарастарындағы және мінез-құлқы мен әрекеттеріндегі өзгерісті танытатын сөздер мен сөз тіркестерін теріп алып (кемінде 5 сөз немесе сөз тіркесі), мәнін ашып, өзгерістердің себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Халықтың ішіндегі түрлі әлеуметтік таптар мен топтарының сипаты мен күй-жайындағы өзгерісті танытатын сөздер мен сөз тіркестерін тауып (кемінде 5 түрлі адамдар сипаты), мәнін ашып, өзгерістердің себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Шығарманы оқи отырып, идеялық мазмұнын ашып-талдаңыздар. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңыздар.
Кейіпкерлердің жағдаятқа байланысты көзқарасын, сезімін,ниетін, болмыс-бітімін, сипатын танытатын көркем сөздер мен сөз тіркестерінің қолданысын тауып (кемінде 5 сөз немесе сөз тіркесі), мәнін ашып, қиындықтың туындау себеп-салдарын анықтап, «Кесте» сызбасы түрінде ұсыныңыздар.
Ақын өлеңінен өз қалауы бойынша үзінділерді таңдап, жаттай алады. Жаттағанын нақышына келтіріп, мәнерлеп айтады. Автор сезімін дауыс мәнері арқылы жеткізе алады. |
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
ҚБ «Нысана»
Оқушылар стикер жапсыру арқылы
бағалайды.
|
7-сынып «Қазақ әдебиеті»
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/25220/
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Рефлексия . «3-2-1» стр.
Үйге тапсырма: Өлеңдегі оқиғалардың ретін көрсете отырып, оқиғалар картасын әзірле. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|
Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс . Құндылықтардағы байланыс |
сурет |
|
|
Рефлексия |
Кері байланыс |
|
|
Сабақ / оқу мақсаттар шынайы ма ? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе ? Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен ? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз )? |
||
|
1: |
||
|
2: |
||
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз ) |
||
|
1: |
||
|
2: |
||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||
шағым қалдыра аласыз














