Жаңа бұйрықпен 3-сыныпқа үйден оқытудан 1-тоқсанға арналған толық ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жаңа бұйрықпен 3-сыныпқа үйден оқытудан 1-тоқсанға арналған толық ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа бұйрықпен 3-сыныпқа үйден оқытудан 1-тоқсанға арналған толық ҚМЖ жеңіл ақыл ой кемістігі бойынша
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар 1-сабақ

Өзім туралы . Менің мектебім. Сабақтың тақырыбы: Естіп қабылдауын дамыту.

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Естіп қабылдауын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.1 дыбыс деңгейіне қарай (қатты-тыныш) дыбыссыз дыбыстарды дауыстап ажырату;

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: (дыбыс деңгейіне қарай (қатты-тыныш) дыбыссыз дыбыстарды дауыстап ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



  • Сәлемдесу.Сенің атың кім?

  • Менің атым..........

  • Жазғы демалысың жақсы өтті ме?

  • Қанша ай демалыста болдың?

  • Жазда ауарайы қандай болды?

  • Демалыста не істедің?

  • Демалыс аяқталды, енді біз не істейміз?

  • Дұрыс айтасың, мектепке келіп, сабақ оқимыз.

  • Бүгін қандай күн?

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі

Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Білім күні» (мәтінмен жұмыс)

Суретпен жұмыс

  • Мына суреттен не көріп тұрсың?

  • Балалар не істеп жатыр?

  • Мынау не?

  • Сыныпта балалар не істейді?

Тыңда – қайтала:

сабақ, қоңырау, үзіліс, демалу

Мектепке қажет құралдарды ата


Суреттерін салдырып, бояту


Тапсырма «Сөзді тап»

«Сөздерді есіңде сақта!» әдістемесі

Берілген әдістеменің көмегімен жаттау процесінің динамикасын анықтайды. «Балаға бірнеше мүмкіндікті пайдалана отырып қатесіз 12 сөзден тұратын қатарды жатқа айту қажет» деген тапсырма беріледі. Олар: парта, алма, айна, үстел, сызғыш, қалам, орындық, телефон, киім, қол, жапырақ, тауық.

Қатарды есте сақтау келесі жолмен айтылады. Бала сөздердің барлық әрбір рет тыңдағаннан кейін барлық қатардағы сөздерді айтуға талпынады. Баланың берілген мүмкіншілік кезінде есіне түсірген және дұрыс айтқан сөздері санын белгілеп, одан соң қайтадан дәл сол қатарды оқиды. Қатардағы сөздерді қайталау нәтижесі алынбайынша мүмкіндікке дейін рұқсат беріледі, яғни жалғаса береді. Қатардағы сөздерді есінде сақтаудың нәтижесін жазып беруге болады.

Мәтінді тыңдау. Суретке қарап мектеп туралы әңгімелеу.

Мектеп өмірі»

(тыңда-қайтала)

Мектеп

Мұғалім

Парта

Тақта

Мектеп ауласы

Асхана



Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Орнымыздан тұрайық, Алақанда соғайық, Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып, Орнымызды табайық.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі


Қорыту.

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: (дыбыс деңгейіне қарай (қатты-тыныш) дыбыссыз дыбыстарды дауыстап ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Есту арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 2-сабақ

Өзім туралы . Менің мектебім. Сабақтың тақырыбы: Естіп қабылдауын дамыту.

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Естіп қабылдауын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.2 ұзақ уақытына қарай (ұзақ-қысқа) сөйлеу тіліне жатпайтын дыбыстарды ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: ұзақ уақытына қарай (ұзақ-қысқа) сөйлеу тіліне жатпайтын дыбыстарды ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



  • Сәлемдесу.Сенің атың кім?

  • Менің атым..........

  • Жазғы демалысың жақсы өтті ме?

  • Қанша ай демалыста болдың?

  • Жазда ауарайы қандай болды?

  • Демалыста не істедің?

  • Демалыс аяқталды, енді біз не істейміз?

  • Дұрыс айтасың, мектепке келіп, сабақ оқимыз.

  • Бүгін қандай күн?

«Болады - болмайды»

Мақсаты:Себеп – салдарлық байланыстарды қалыптастыру қабілетін дамыту

Нұсқау: «Мен әртүрлі жағдайларды айтып допты лақтырамын, егер осы жағдайлардың болуы мүмкін болса допты қағып алыңыздар да, мүмкін емес жағдайлар болса допты ұстамаңыздар»

Жағдайлар:

1.Мысық тамақ пісірді 8.Әйнек бәтеңке

2.Пойыз ауада ұшып жүр 9.Кастрюльде тамақ тұр

3.Мысық тамақ жегісі келіп отыр 10.Түнде күн шығады

4.Адам ұя тоқыды 11.тауық жем жеді

5.Почташы хат әкелді 12.Бала құйрығын қозғады

6.Қоян мектепке барады 13.Құрылысшы үй тұрғызды

7.Тұздалған алма 14.Мысық тышқанды қуды


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі

Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Тапсырма. Сөздерді табу


Сөзді есіңде сақта. Жүргізуші балаға 7 қосарлы сөздерді оқиды. Балаға мұқият тыңдау ұсынылады. Бірінші сөзді жүргізуші айтады, бала келесі сөзді есінде сақтап қайталайды. Осылайша қалған сөздерді түгел айтып шығу керек.

            көктем – жаңбыр

            жаз – күн шықты

            аспан – бұлт

             жер – шөп

ағаш-алма

тауық-жұмыртқа

Мәтінді тыңдау. Суретке қарап мектеп туралы әңгімелеу.

Мектеп өмірі»

(тыңда-қайтала)

Мектеп

Мұғалім

Парта

Тақта

Мектеп ауласы

Асхана



Сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Желкілдеген желменен,
Жел егінді тербеген.
Өсірді оны дихандар,
Тамшылаған терменен.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі


Қорыту.

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: ұзақ уақытына қарай (ұзақ-қысқа) сөйлеу тіліне жатпайтын дыбыстарды ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Есту арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 3-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Көріп қабылдауын дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көріп қабылдауын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.1 заттарды мақсатты түрде (көзбен тексеру) қарау;

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: заттардың: негізгі элементтерін көріп, есте сақтайды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



  • - Сәлемдесу.Сенің атың кім?

  • Менің атым..........

  • Сенің апайыңның аты кім?

  • Сен нешінші сыныпта оқисың?

  • Сен қай мектепте оқисың?

  • Сыныпта қанша оқушы бар?

«Сандарды тап»

Мақсаты: Зейін мен ойлау ерекшеліктерін дамыту. Көріп қабылдауын дамыту

Көрнекілігі: Сандар жазылған карточкалар.

Сұрақтар қою арқылы оқушының жағдайын білу. Эмоциялық ахуалына назар аудару.

Берілген әдістеме оқушыдан нақты зейінділікті қажет етеді.

Нұсқау:Берілген суреттегі оқу құралдарының арасынан нақты сандарды табу және бояу.




Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі

Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Тез тауып, тез ойла» ойыны.

«Артық сөзді тап»

Мақсаты: Мәнді белгілерді білу, ойлау үрдісін дамыту.

Нұсқау: «Қазір мен сіздерге 4 сөз оқимын, оның біреуінің мағынасы бөлек. Сізге берілетін тапсырма осы сөзді тауып жазып, оның не себепті артық екенін түсіндіріңіз»

1.Арман,Айдар, Бақыт, Балдырғанов

2.Сүт, ірімшік, ет, қаймақ

3.Шаң, жаңбыр, шық, қырау

4.Ата, мұғалім, ана, әке

5.Қаламсап, қылқалам, раушан, қарандаш




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Орнымыздан тұрайық,

Алақанда соғайық,

Оңға қарай иіліп,

Солға қарай иіліп,

Бір отырып, бір тұрып,

Орнымызды табайық.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі


-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Көру арқылы есте сақтау туралы түсінік қалыптасады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көріп Есте сақтау арқылы қабылдау қабілеті дамыды.









Қысқа мерзімді жоспар 4-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Көріп қабылдауын дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көріп қабылдауын дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.2 заттарды жапсыру және құрастыру кезінде түстерді кезектестіру

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: заттарды жапсыру және құрастыру кезінде түстерді кезектестіріп, қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



. Күнделікті сөздер

  • - Сәлемдесу. - Бүгін нешесі?

  • Бүгін..........

  • Қазір қандай мезгіл?

  • Күз айларын ата?

  • Бір аптада неше күн бар?

  • Апта күндерінен бүгін қай күн?

  • Тапсырма

  • Үлестірмелі парақшада орындайды.

Бейнелік ойлаудың тура және ұқсас түсінігі.

Мақсаты: Бейне арқылы түсінігін қалыптастыру. Жаттығу екі кезең бойынша өтеді. Осы кезеңде бала көрген бейнесін мықтап есіне қалтыра алмайды. Сондықтан оларға графикалық бейнелерді көрсетуді қолдану керек.

Психолог: «Мен айтқан сөздердің әрқайсысына сурет салып көріңдерші»

Баланың қандай да бір бейнені көру арқылы қабылдап, түйсіну тез әрі жылдам болады. Мысалы: бірқатар топталар үлгісі: Екінші кезең мысалдар мен сөздерді ойда сақтаумен сипатталынады

Жүк машинасы Ақылды мысық

Ашу Қорқақ бала

Қызықты ойын Қыңыр бала

Ағаш Мамыражай ауа- райы

Жаза Қызықты ертегі

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі

Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Түрлі –түсті доптар» жаттығуы

Мақсаты : оқушылардың есту арқылы есте сақтауын дамыту

Қағаз бетіне екі кішкентай қызыл және жасыл доп , қызыл доп пен жасыл доптың ортасына үлкен көк доп сал , ал жасыл доптың жанына кішкентай сары доп сал .

«Сандарды есіңде сақта!» әдістемесі

Баланың аз уақытта сандарды қаншалықты көріп есте сақтауын, мөлшері мен дәлдігін бағалауға арналған. Тапсырмада 10 сан жазылған кесте беріледі. 20 секундтан соң кесте алынады. Оқушылар есінде қалған санды қағазға түсіреді.

40,62,46,25,14,30,23,

84,72,45,57,16,75

Бірнеше рет қайталау арқылы есте сақтап, дәптерге жазады.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


«Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Тік ұста бойыңды.

Жоғары соз қолыңды.

Соз қолыңды тағыда.

Жеткіз жираф мойынына.

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі


-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: заттарды жапсыру және құрастыру кезінде түстерді кезектестіріп, қолданады..

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.



Қысқа мерзімді жоспар 5-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бағдарлануын дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістікте бағдарлануын дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.1 дене бөліктерінің орналасуын талдау;

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа)орналасуын бақылап, ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Жылдың төрт мезгілі туралы сұрау

«Артығын тап» Жыл мезгілдеріне байланысты топтастырылған суреттерден артығын атап белгіле.


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі

Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Ата-анамен бірге орындауға тапсырма

Ата-анасымен бірлесіп берілген тақырып бойынша дамыту әдістерін жүргізу керек. Балаңызға карточкадан көрсетілген сандық қатарды көрсетіп, жазылған қалпында қайталауын сұраңыз. Кейін бұл қатар бір санман көбейеді. Бұл максималы сандық өлшемді бала қалай қайталай алады?

6 2

2 8 3

3 7 1 4

6 3 9 1 5

7 1 4 9 2 6

8 4 1 8 3 9 2


Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Арқырап өзен ағады,

Шомылып жұрттар тұрады.

Өзен қандай керемет,

Толқып жағаға ұрады.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі


-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа)орналасуын бақылап, ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.











Қысқа мерзімді жоспар 6-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бағдарлануын дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістікте бағдарлануын дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.2 қарама-қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлану: адамда дененің бөліктерін көрсету

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: қарама-қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлану: адамда дененің бөліктерін көрсетеді.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



- Сәлемдесу.

  • Бір жылда қанша мезгіл бар?

  • Қазір қандай мезгіл?

  • Күз мезгілінде канша ай бар?

  • Бір айда қанша күн бар?

  • Бір аптада қанша күн бар?

  • Апта күндерін ата

«Күз бейнесі» Суретпен жұмыс

- Күз ерекшелігі қандай?

Күн суыта бастайды, адамдар жылы киімдерін киеді, құстар жылы жаққа ұшып кетеді. Жапырақтар сарғайып түсе бастайды. Жемістер мен көкөністер піседі. Егіс алқабы да пісіп қамба дәнге толады. Қатты жаңбыр жауған кезде адамдар жылы киініп, қолына қолшатыр ұстайды.

Прямоугольник 54

Сөзжұмбақты шештіру

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру













Оқушы сөзжұмбақты шешеді.

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Әрқашан күн сөнбесін» жаттығуы Мақсаты: Ойлау мен зейін процесін дамыту.

Көрнекілігі: Бұлттардың, күннің суреті.

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушымен көңілді сәлемдесу. Сұрақтар қою арқылы оқушының жағдайын білу. Эмоциялық ахуалына назар аудару.

Өткен сабақты еске түсіру.

1. «Әрқашан күн сөнбесін» жаттығуы.

Бұлт басқан күннің суреті ілінеді. Әр бұлтта тапсырмалар берілген, соларды орындау барысында күннің көзі ашылады.

Бұлттағы тапсырмалар:

1-ден 10-ға дейін тура және кері санау.

Негізгі түстерді ата.

Қандай пішіндерді білесің?

Кемпірқосақтың түсі нешеу?

5, 6, 3 сандарының көрші сандарын ата.

«Заттың пішінін анықта» жаттығуы.

Баланың алдына заттардың бейнелері (теледидар, үй, үстел, шам, кереует және т.б) бар карточкалар қойылады. Пішіндеріне қарай оқушы заттарды орналастыру керек.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


«Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Тік ұста бойыңды.

Жоғары соз қолыңды.

Соз қолыңды тағыда.

Жеткіз жираф мойынына.

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: қарама-қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлану: адамда дененің бөліктерін көрсетеді

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 7-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бағдарлануын дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кеңістікте бағдарлануын дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.3.2 қарама-қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлану: адамда дененің бөліктерін көрсету

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: қарама-қарсы тұрған адамның денесінде бағдарлану: адамда дененің бөліктерін көрсетеді.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

«Суретті есіңе сақта» ойыны. Мақсаты: көру, есін және зейінін дамыту. Қажетті құралдар: балаға 10 заттың суреттері ойынға қатысты үйлестірмелеркөрсетіледі.

Ойынның жүру барысы: Балаға  ойынға арналған үлестірмелерді таратады және зейін қойып назарларын аударуын сұрайды. Оқушы кезекпен жауап беріп отырады. Кейін үлестірмелерді ауыстырады. Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар. Ойын осылай жалғаса береді.

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Дидактикалық ойын «Қай зат осы түске ұқсайды?»

Ойын барысы:

Оқушыларға суреттерді көрсетемін, суреттердің түсін айтқызамын. Осы суреттердің бетін жауып тастап, оқушыларға түрлі-түсті гүлжапырақтарының түссіз жағын көрсетіп, бір-бірден келіп суырып алуларын сұраймын. Оқушылар түсті жағын көрсетіп, түсті айтады. Мысалы: мынау-жасыл түс. Көрсетілген суреттердің ішінен есінде сақтап қалған осы түсті суреттерді атайды.

Түстері қызыл, жасыл геометриялық пішіндер. Олардың түстерін әртүрлі түске өзгерте аламыз. Ал, табиғат заттарының өздерніе тән түстері болады, оларды өзгертуге болмайды. Мысалы: қар-ақ, шөп-жасыл түсті, қысы-жазы бір түсті шыршаның түсі де –жасыл.

Суреттер салып. бояу

«Дене бөліктері қызметі қандай?»
Дене бөліктерін ата.

Әр дене бөліктеріне қандай күтім жасау керек? Тіс тазалығы деген не?

Оқушыға өз пікірін айтқызу. Сен қалай өзіңе тазалық жұмыстарын жүргізесің? Өз дене мүшелеріңді тазалауды білесің бе?


Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Оңға, оңға түзу тұр,
Солға, солға түзу тұр.
Артқа қарай бір адым
Алдыға қарай бір адым
Жоғары төмен қарайық
Орнымызды табайық.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Кеңістікте бағдарлану туралы түсінік қалыптасады. Дене бөліктерін (ажыратады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.



Қысқа мерзімді жоспар 8-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.4.1 әр түрлі заттардың (мақта, шеге, бөренелер) ауырлығын ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады. Бағдарлауда іздеу тәсілдерін: сезіну, тексеру, үтіктеу, шаю, дыбыстау, сығу қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Берілген өлеңді түрлі эмоциямен айту. (көңілді, көңілсіз, ашулы)

Бірінші күн- дүйсенбі

Екінші күн – сейсенбі

Үшінші күн – сәрсенбі

Төртінші күн — бейсенбі

Бесінші күн — жұма

Алтыншы күн- сенбі

Жетінші күн- жексенбі.Ойын

«Бір әріп» ойыны.

Оқушы бөлмеде бар, заттың аты аталатын қандай да бір әріп таңдап алынады. Оқушы сағат тілімен таңдап алынған әріптен басталатын бөлмедегі өз затын атайды. Соңында осындай затты тауып айта алған бала сөздері есептелінеді.

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Сөз тіркесін құра

Мақсаты: Ойлау ерекшеліктерін және сөздік қорын дамыту. Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту

Көрнекілігі: Суреттер.

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушымен көңілді сәлемдесу. Сұрақтар қою арқылы оқушының жағдайын білу. Эмоциялық ахуалына назар аудару.

Өткен сабақты еске түсіру.

Негізгі бөлім: Сурет пен сөзді қосу арқылы сөз тіркесін құрау және сөз тіркестерінен сөйлемдер құрау ұсынылады.Әр жеміске сипаттама беру.

Мысалы, қызыл алма. Мен қызыл алма жедім.

- - - - алма- - - - апельсин---- алмұрт

«Қай сөз көп?» ойыны.

Кім көп жеміс айтады,  А әрпімен байланысты?
Кім көп жануар айтады, О әрпіне байланысты?
Кім көп үй құстарын айтады, У әрпіне байланысты?

Жемістердің суреттерін бояу және қасына сол жемісті қарап отырып, салу.

Әр жеміске сипаттама беру.

Түрі, түсі, дәмі, пішіні туралы айтқызу.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді.

Кездесті, міне, керегі:

Екеуі қайың астынан.

Біреуі терек қасынан.

Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке?

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Заттардың әр түрлі қасиеттері туралы түсінік қалыптасады. Бағдарлауда іздеу тәсілдерін қолдану: сезіну, тексеру қалыптасады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.



Қысқа мерзімді жоспар 9-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім.Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.4.1 әр түрлі заттардың (мақта, шеге, бөренелер) ауырлығын ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: әр түрлі заттардың (мақта, шеге, бөренелер) ауырлығын ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

" Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту ".

Мақсаты: әр түрлі заттардың (мақта, шеге, бөренелер) ауырлығын ажырата білуін қалыптастыру.

Әр түрлі заттардың түрлерін пайдалану. Аттарын ататып, сөз тіркесін, сөйлем құрату.Сөз соңында талдап, қарым-қатынасқа түсу.

Тапсырма орындау қиын болды ма?

Бұл заттарды пайдаланып көрдің бе? Айырмашылықтарын ата. Мақтаны не үшін қолданады?Шегенің пайдасы бар ма ? Ол қандай? Ұстатып, көрсету. Суреттерін бояту.

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Сандарды тап»


Мақсаты: Зейін мен ойлау ерекшеліктерін дамыту.

Көрнекілігі: Сандар жазылған карточкалар.

Берілген әдістеме оқушыдан нақты зейінділікті қажет етеді.


Нұсқау: Берілген суреттегі оқу құралдарының арасынан нақты сандарды табу және бояу.

оқу құралдарының арасынан нақты сандарды табу және бояу.



Суреттер салу














Тапсырмаларды үлестірмелі парақшада орындайды.


Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


«Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Тік ұста бойыңды.

Жоғары соз қолыңды.

Соз қолыңды тағыда.

Жеткіз жираф мойынына.

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Заттардың әр түрлі қасиеттерін қабылдауды дамыту туралы түсінік қалыптасады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады. әр түрлі заттардың (мақта, шеге, бөренелер) ауырлығын ажыратады.







Қысқа мерзімді жоспар 10-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ұсақ моториканы дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. Қимыл-қозғалысты дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұсақ моториканы дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.1.1 суретті аяқтап салу

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Суретті жалғастыр

Мақсаты: Ойлау арқылы зейін ерекшеліктерін дамыту.

Көрнекілігі: Толық бітпеген суреттер.

Сұрақтар қою арқылы оқушының жағдайын білу. Эмоциялық ахуалына назар аудару.

Нұсқау: «Суретші суреттің бір ғана бөлігін салды, екінші бөлігін салуға үлгермеді. Суретті аяқта, есіңде болсын, суреттің екінші жартысы дәл бірінші жартысындай болуы керек».

Группа 85


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Атын ата және ұрғылап тексер».

Бала оқытушымен бірге бөлменің әрбір түкпірінде тұрған 10-15 әртүрлі заттарды таңдап алады. Ол заттардан қаламмен ұрғанда қандай дыбыс шығатындығын тыңдайды. Содан соң оқушы көздерін жұмады да оқытушы осы заттардың бірін қаламмен 5-10 рет ұрады. Ол затты оқушы анықтайды.


Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Сергіту сәті:


 «Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Тік ұста бойыңды.

Жоғары соз қолыңды.

Соз қолыңды тағыда.

Жеткіз жираф мойынына.

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Ұсақ моториканы дамытуға қалыптасады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Суретті аяқтап салады, бояйды Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 11-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Ұсақ моториканы дамыту



Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. Қимыл-қозғалысты дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұсақ моториканы дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.1.1 суретті аяқтап салу

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жақын орналасқан қозғалыстағы затты (көлденең, тігінен, шеңбері бойынша, алға/артқа) бақылап, ажыратады,суретті аяқтап салады,

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



- Сәлемдесу.

  • Бір жылда қанша мезгіл бар?

  • Қазір қандай мезгіл?

  • Күз мезгілінде канша ай бар?

  • Бір айда қанша күн бар?

  • Бір аптада қанша күн бар?

  • Апта күндерін ата

Суретте неше үшбұрыш, неше шаршы, неше дөңгелек бар?

Группа 86 Суретке мұқият қара, бұл суреттегі пішіндердің атауларын білесің бе?


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Суретті аяқтап салу».

Балалар бірінен соң бірі сыныпта бар айналадағы заттарды атап шығады.

Содан кейін оқытушының тапсырмасы бойынша мына суретті аяқтап салады.

Дәптермен жұмыс

Дәптерге көкөністердің суреттерін салдырып,бояту, сөйлем құрату.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


«Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Тік ұста бойыңды.

Жоғары соз қолыңды.

Соз қолыңды тағыда.

Жеткіз жираф мойынына.

Орнымыздан тұрайық,

Алақанды ұрайық.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Суретті аяқтап салады, бояйды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.





Қысқа мерзімді жоспар 12-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Кинестетикалық қабылдауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. Қимыл-қозғалысты дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кинестетикалық қабылдауды дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіру

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіреді

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



- Сәлемдесу.

  • Бір жылда қанша мезгіл бар?

  • Қазір қандай мезгіл?

  • Күз мезгілінде канша ай бар?

  • Бір айда қанша күн бар?

  • Бір аптада қанша күн бар?

  • Апта күндерін ата

«Пантомима» бейнелеу.

Мақсаты: Балаларға жест тілін түсінуге үйрету.

Ойынды сипаттау: педагог оқушылардың біреуін шақырады, оған тапсырма береді, ол оны бейнелейді, ал қалғандары педагогтың оған берген тапсырмасын ол  көрсеткен бейнеден  табу керек.

Бала ойынның тапсырмасын орындайды, ал көрушілер ұпай ретінде бағалайды.

Ойындық тапсырма:

жіпті инеге өткізу
түймені тігу
допты лақтырып, қағып алу
отын жару
қарындаш ұштау
газетті ашу, қою
суды бір стақаннан екінші стақанға құю
апельсин, сарымсақ, алма иіскеу
газды шарды үрлеу

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Ойын «Кейіпкерлерді сомдау»

а) Суреттерді ретсіз тақтаға іледі де, оны қарап шығуды талап етеді. Содан соң оларды қандай топтарға бөлуге болатындығын сұрайды.

Үлгі суреттер жинағы: «Бауырсақ», «Қызыл телпек» ертегісінің кейіпкерлері

б) Бірнеше суреттерді көрсетеді және Оған мағынасы жақын келетін суреттерді оқушы таңдауы қажет. Мысалға, «Бауырсақ» ертегісін айтады да, оған байланысты суреттерді көрсетіп, рөлдерін сомдайды. Бауырсақ рөлін ойнату.

Қызыл телпектегі қасқыр рөлін ойнату.

Ойын саған ұнады ма? Қандай рөл ұнады?Екі ертегідегі жағымды кейіпкерлерді толық атау. Қай ертегі үнайды?

 

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


«Менің көңіл-күйім » жаттығуы \ Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар .

Күн шуағын себеді,
Нәр аламын бойыма.
Осы күннің жылуын,
Берейін достым бойыңа.


Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіреді

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды, жақын орналасқан қозғалыстағы затты бағдарлауда іздеу тәсілдерін қолданып, сезініп, зерттейді.

Қысқа мерзімді жоспар 13-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Кинестетикалық қабылдауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. Қимыл-қозғалысты дамыту.

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кинестетикалық қабылдауды дамыту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.2.1 жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіру

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіреді

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Қимылды ойын: «Шарларды жина»

Ойын мақсаты :баланың шарлардың түсін, формасын айыра білуге үйрету.

Ойын барысы:Психолог жерге әртүрлі түсті шарлар мен доптарды шашып тастап, балаларға оларды жинап, қорапшаға салуды ұсынады. Ойынды қиындату үшін шашылып жатқан шарлардың алдына бірнеше бөген( мысалы, отырғыш, скамейка) қою керек, бала олардан өтіп шарларды жинау керек. Балаға тек қана қызыл немесе жасыл шарларды жинаттыруға болады.

Керекті құралдар: әртүрлі түсті шарлар.



Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру









«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Қимылды ойын: «Маған қарай лақтыр»

Мақсаты: балалардың қимыл дағдыларын қалыптастыру.

Ойын барысы: бала психологқа қарама- қарсы еденде отырады.Псхолог допты балаға домалатады және айтады: «Допты ұстап алып маған қарай А-дан келетін сөз айтып, лақтыр». Бала допты ұстап алып тпсихологқа а-алма деп лақтырып, береді.

Керекті құралдар: доп.

Ойын ұнады ма?

Тапсырма «Пішіндерлді аяқта»

1.Жоғарыдағы пішіндерді аяқтап салу, бояу.

2. Сұрақтар арқылы бала ойын жетелеп, өз ойын айту ұсынылады.

«Сөздерден ертегі құрастыру» ойыны

Тапсырма: Жұптағы екінші сөзді қатыстырып, ертегі құрау

МЫСЫҚ – СҮТ
Тауық-жұмыртқа

Жапырақ аю

Қай ертегі кейіпкерлері?

«Мақта қызбен мысық» ертегісінен үзінді көрсету

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала


Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



Сергіту сәті:


Соз қолыңды оң жаққа,
Соз қолыңды сол жаққа.
Қолды айналдыр бұлданбай
Шеңбер жасап тұрғандай

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: жануарларды, ертегі кейіпкерлерін, мультфильм кейіпкерлерін және фильмдерді ұқсатып келтіреді

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 14-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жады мен ойлауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. . Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жады мен ойлауды дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.1 суреттер қатарын қайта жаңғырту;


Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, суреттер қатарын қайта салады.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

Суретпен жұмыс Суреттерді бояу.

  • Мына суреттен не көріп тұрсың?

  • Жануарларды ата

  • Үй жануарлары мен жабайы аңдарды ата,ажырат

Тыңда – қайтала:

Қасқыр, аю, жолбарыс, қоян, түлкі, тиын, бұғы

Сиыр, ат, жылқы, түйе, қой, ешкі


Олар туралы не білеміз?

Суретке қарап жануарлар туралы әңгімелеу. Суреттерді бояту

Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі







«Айырмашылығын тап»

Мақсаты:Баспа әріптердің элементтерінің орналасуындағы ұқсастығы мен айырмашылығын табуға үйрету.

Нұсқау:«Әріптерді мұқият қарап, олардың бір – бірімен ұқсастығы мен айырмашылығын анықтаңдар және бұл жұмыста жылдам әрі дұрыс істеуге тырысыңыздар».

  1. АИНП

  2. ГТПН--------

  3. РЬФ

  4. КНИ

  5. ВБФР

  6. ОЮС

  7. ЕШЩ

  8. ХУКЖ

  9. МНП

Тапсырма. "Сандарды есте сақтау"

10 түрлі сандар жазылған кесте беріледі. Белгіленген уақыттан соң кесте алынады, ал зерттеуші есінде қалған сандарды қағазға түсіруі керек.

"Саған сандары бар кесте беріледі. Сен 5 минут ішінде неғұрлым көбірек санды есте сақтауың керек. 5 минуттан кейін кестені алып кеткеннен соң, есіңде қалған сандарды жаз".

Нәтижелерін өңдеу. Алдыңғы әдістемеге үйлестіріп, оны жады түрінің көрсеткіші бірлікке жақын келсе, жадының сол түрі жақсы дамыған.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Желкілдеген желменен,
Жел егінді тербеген.
Өсірді оны дихандар,
Тамшылаған терменен.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, суреттер қатарын қайта салады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын бағдарлап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.

Қысқа мерзімді жоспар 15-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жады мен ойлауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. . Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жады мен ойлауды дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.1 суреттер қатарын қайта жаңғырту;


Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, суреттер қатарын қайта салады.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

«Шөп» жаттығуы.

1. Қолдарымызды екі жанымыздан жоғары қарай баяу көтереміз.

2. Күнге ұмтылған шөп сияқты жоғарыға керілеміз, яғни мейлінше созыламыз.

3. Желмен тербелген шөп тәрізді алдымен оңға, солға содан кейін алдыға-артқа тербелеміз.

4. Қолымызды баяу түсіреміз.


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






«Сөзді аяқтау»

Мақсаты:Ойлау жылдамдығын дамыту.

Нұсқау:«Балалар мен қазір сіздерге сөздің алғашқы буынын оқимын, ал сіздер оны аяқтауларыңыз керек.»

Мынадай 10 сөздің алғашқы буыны беріледі:

1.Сый 3. Ау 5. Ай 7.Ше 9. Ба

2.Ха 4. Ми 6. Қас 8. Ша 10. Ер

«Құлама сан» ойыны

Мақсаты: Есте сақтаудың сандағы көлемділігін дамыту.

Нұсқау: «Балалар, қазір сіздер менің айтқанымды қайталап отыруларың керек. Мен бастапқыда 1 сан оқимын, содан соң үшеу, міне осылай жалғасып кете береді. Сіз осы сандарды есте сақтауларыңыз керек»



Сандар:6,2

2,8,3

1,7,4,3

6,3,5,1,9

1,4,8,6,9,2

,9,3,8,1,4,7

Дәптермен жұмыс. Дәптерге ондық , жүздік бойынша жаздыру


Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Бір, екі, үш –
Қарлығаш боп ұш.
Төрт, бес, алты –
Қарлығаш боп қалқы
Жеті, сегіз, тоғыз,он –
Қарлығаш боп қон

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, суреттер қатарын қайта салады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын есте сақтап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.



Қысқа мерзімді жоспар 16-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Жады мен ойлауды дамыту

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Өзім туралы . Менің мектебім. . Зерде аясын дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

3

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жады мен ойлауды дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.1.2 ойыншықтар мен суреттердің берілген орнын ойнату


Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, ойыншықтар мен суреттердің берілген орнын ойнатады.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.



Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.

 «Фотоаппарат» ойыны

Мақсаты: Қысқа мерзімдік көру арқылы есте сақтауды дамыту.

Өткізу әдісі: Алдымен балаға өзін фотоаппарат ретінде сезінуін түсіндіріп айту керек. Содан соң, балаға үстел үстіндегі заттарды есте сақтап қалуын ескертеді 1 – 2 минуттан кейін баланың көзін жұмып, ойында қалған заттарды айтуды сұраңыз.

Мысалы: дәптер, парақ, тамақ, доп, сыпырғы, балға, шеге, мысық, сабын, сызғыш

Дәптерге жаздыру.Есіне түскендерін жаздырып, ұнаған зат суретін салдыру.


Сәлемдесу

Күнделікті сөздерге жауап беру

«Смайлик» әдісі


Сұрақ жауап


Күнделікті сөз планшеті

Ізденуші-ұйымдастырушылық кезеңі






Тапсырма. «Сөйлем құра»

Мақсаты:Заттарды өзара тез байланыстыруды дамыту.

Өткізу әдісі: Балаларға үш бір – біріне байланысы жоқ сөздерден мүмкіндігінше көбірек сөйлем құрастыру тапсырылады. Мысалы: мынадай үш сөз берілсе, « өзен, карандаш, аю» мынадай сөйлемдер құрастыруға болады.

  1. ААю карандаш алып,өзеннің суретін салды.Аю өзен жағасына отырып, карандаш кемірді т.б. Берілетін сөздер:Теледидар, кенгуру, орман. Кітап, машина, жаңбыр.Піл, арқан, өрт. Таңертен,сарай, мысық.

(Құрастырған сөздерін дәптеріне жазып отыру сұралады.

Тапсырма «Сөздерді таду » Бір сызық арқылы көрсету.

Суреттер салу




Жалпы білім беретін пәндерге байланысты сөздерді тыңда – қайтала




Сұрақ -жауап әдісі



Суреттер сөйлейді әдісі



«Тез ойлан, тез жауап бер» ойыны

Сергіту сәті:


Өзім тігем кестені,

Өзім кесем кеспені.

Сабақтан да қалмаймын,

Екілікте алмаймын.

Шынықсын деп денемді,

Күнде жуам еденді.

Мұғаліммен бірге сергіту сәтін жасау


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

-Біз бүгін не істедік?

-Біз бүгін _______Мақтау, мадақтау.



Жұмысты мадақтау, мақтау, қол шапалақтау


Динамикасы

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды, ойыншықтар мен суреттердің берілген орнын ойнатады.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Заттардың орналасуын есте сақтап үйренді. Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
07.00.2024
284
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі