Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра ЖМБ
Тақырыбы: Туындының анықтамасы
|
Бөлім: |
10.3С Туынды |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
21.02.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының анықтамасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу; 10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын анықтама бойынша табу; Тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын табу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. x нүктесінде дифференциалданатын u(x) және v(x) функцияларын қарастыру керек. ⠀ Онда туындыны табу үшін келесі ережелер қолданылады: ⠀Қосындыны дифференциалдау ережесі. Егер x нүктесінде u және v функциялар дифференциалданатын болса, онда осы нүктеде олардың қосындысы да дифференциалданады: (u + v)! = u! + v! ⠀Оқылуы: екі функцияның қосындысының туындысы олардың туындыларының қосындысына тең. ⠀ ⠀Айырманы дифференциалдау ережесі. Егер x нүктесінде u және v функциялар дифференциалданатын болса, онда осы нүктеде олардың айырмасы да дифференциалданады: (u – v)! = u! – v! ⠀Оқылуы: екі функцияның айырмасының туындысы олардың туындыларының айырмасына тең. ⠀ ⠀Тұрақты көбейткішті туынды белгісінің алдына шығару. Егер u функциясы x нүктесінде дифференциалданып, ал C тұрақты болса, онда Cu функциясы да берілген нүктеде дифференциалданады: (Cu)! = Cu! ⠀Оқылуы: тұрақты көбейткішті туынды белгісінің алдына шығаруға болады. ⠀Тұрақтының туындысы нөлге тең: C! = 0. ⠀ ⠀xn дәрежелік функцияның туындысы, мұндағы n – нақты сан, келесі формула арқылы табылады: (xn)! = nxn–1. Тапсырмалар орындау. Топтық жұмыс №1. y = 1 – x + x2 – x3 функциясының туындысын тап. №2. x =
1 нүктесінде y =
№3.
y =
2
№4.
y = -
№5. y = (2x2 – x)2 болғанда y ! ( x ) = 0 теңдеуін шеш. №6.
y = |
Жаңа тақырыпты меңгереді. Мысалдарды жазады Тапсырманы топтасып орындайды |
Балл дескриптор бойынша беріледі |
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңа сабақ. Туындының анықтамасы ЖМБ. ҚМЖ 10 сынып алгебра 3 тоқсан.
Жаңа сабақ. Туындының анықтамасы ЖМБ. ҚМЖ 10 сынып алгебра 3 тоқсан.
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Алгебра ЖМБ
Тақырыбы: Туындының анықтамасы
|
Бөлім: |
10.3С Туынды |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
21.02.2024ж |
|
|
Сынып: 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының анықтамасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу; 10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын анықтама бойынша табу; Тұрақты және дәрежелік функцияның туындысын табу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. |
Жинақтала ды, сабаққа ынталанады. |
|
Оқулық. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. x нүктесінде дифференциалданатын u(x) және v(x) функцияларын қарастыру керек. ⠀ Онда туындыны табу үшін келесі ережелер қолданылады: ⠀Қосындыны дифференциалдау ережесі. Егер x нүктесінде u және v функциялар дифференциалданатын болса, онда осы нүктеде олардың қосындысы да дифференциалданады: (u + v)! = u! + v! ⠀Оқылуы: екі функцияның қосындысының туындысы олардың туындыларының қосындысына тең. ⠀ ⠀Айырманы дифференциалдау ережесі. Егер x нүктесінде u және v функциялар дифференциалданатын болса, онда осы нүктеде олардың айырмасы да дифференциалданады: (u – v)! = u! – v! ⠀Оқылуы: екі функцияның айырмасының туындысы олардың туындыларының айырмасына тең. ⠀ ⠀Тұрақты көбейткішті туынды белгісінің алдына шығару. Егер u функциясы x нүктесінде дифференциалданып, ал C тұрақты болса, онда Cu функциясы да берілген нүктеде дифференциалданады: (Cu)! = Cu! ⠀Оқылуы: тұрақты көбейткішті туынды белгісінің алдына шығаруға болады. ⠀Тұрақтының туындысы нөлге тең: C! = 0. ⠀ ⠀xn дәрежелік функцияның туындысы, мұндағы n – нақты сан, келесі формула арқылы табылады: (xn)! = nxn–1. Тапсырмалар орындау. Топтық жұмыс №1. y = 1 – x + x2 – x3 функциясының туындысын тап. №2. x =
1 нүктесінде y =
№3.
y =
2
№4.
y = -
№5. y = (2x2 – x)2 болғанда y ! ( x ) = 0 теңдеуін шеш. №6.
y = |
Жаңа тақырыпты меңгереді. Мысалдарды жазады Тапсырманы топтасып орындайды |
Балл дескриптор бойынша беріледі |
bilimland.kz |
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № Рефлексия. Оқушылар өз ойларын карточкаға жазады:
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз













