|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы Мектеп: «Бірлік негізгі орта мектебі»КММ Күні: Мүғалімнің аты-жөні: Сабетқан Назерке Серікқызы Сынып:7 Қатысқандар: 6 Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар. Лабораториялық тәжірибе №7 «Ерітінділердің қышқылдық,негіздік ортасын анықтау»,Лабораториялық тәжірибе №8 «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.4.1-«қышқыл» және «сабынданатын» заттар табиғи қышқылдар мен сілтілер екенін білу. 7.3.4.2-химиялық индикаторлар метилоранж,лакмус,фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу. 7.3.4.3- әмбебап индикаторды қолданып,сілтілер мен қышқылдарды анықтай білу. 7.3.4.4- «антацидтік заттары» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа қажетті тіркестері:
|
|||||||||||||
|
Қүндылықтарға баулу |
Қазақ елінің ұлттық идеясы-«Мәңгілік Ел» қағидаттарынан ынтымақтастық,жауапкершілік құндылықтарын сіңіру. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика,биология,информатика |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар табиғи қышқылдар туралы біледі. Қышқылдар мен негіздер формулаларын жаза біледі. Метал оксидтері – негіздік оксид,қышқыл оксидтері-қышқыл түзетінін біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
2 минут
3 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Психологиялық ахуал туғызу. «Екі шындық, бір өтірік» шаттық шеңбері. Мұнда оқушылар шеңбер бойымен өздерінің екі шындығын және бір өтірігін айтып шығады. Бұл әдістің тиімділігі оқушылар сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Сонымен қатар жүйелі ойлап, нақты айтуға тырысады. Мысалы,«Мен оқушымын, жақында жоғары оқу орнына шақырылдым және екі баланың анасымын»
2.Топқа бөлу. 1 топ: химиялық ыдыстар (колба, сынауық,стақандар,сүзгі); 2 топ: кабинет жабдықтары (өрт сөндіргіш, тартқыш шкаф, интербелсенді тақта).
II.Үй тапсырмасын сұрау Үй тапсырмасын сұрау кезеңінде «Гүл силаймын» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылды. Түрткі сұрақты өзім бастап қойып, оқушылар ары қарай бір-біріне гүл арқылы сұрақтар жолдады. Оқушылар сұрақтары ойландыратын, өткен тақырыптарды еске түсіретін сауалдар ретінде болды. Бір-бірімен кезектесіп сауалдарын жолдау арқылы алған білімдерін тиянақтайды. Шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
Стикерлер
Гүл |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
8 минут
6 минут Сергіту сәті «Кірпілер» 4 минут |
Өткен сабақты пысықтау: «Позитивті доп» әдісі Оқушыларға бір-біріне доп лақтыру арқылы үй тапсырмасын қайталауға арналған сұрақтар қою және допты алған оқушы сол сұраққа жауап беруі керектігін түсіндіреді. Сұраққа жауап бералмаған оқушы сұрақ қоймай допты келесі оқушыға лақтырады. Мысалы,химиялық реакциялар нешеге бөлінеді?
A Химиялық реакциялардың қандай типтері бар?
Бас бармақ әдісі арқылы бағалау III.Жаңа сабақ «Автобус аялдамасы» әдісі Оқулықтағы тақырыпты оқуға уақыт беру. Уақыт өткен соң топпен флипчартқа тақырып бойынша, тақырыпты өрбітетін ой жазу, басқа топпен орын ауыстырып, олардың ойларын жалғастыруды тапсыру Топтардың бірін-бірі бағалау (стикер арқылы) Зертханалық жұмыс:№7,№8 назар аударту I топқа: №7 зертханалық жұмыстың барысы,жасау жолдарын түсіндіру
II топқа: №8 зертханалық жұмыстың барысы,жасау жолдарын түсіндіру. Тамшуыр көмегімен сынауықтан 1-2 тамшы ерітіндіні сағат шынысына тамызып буландырыңдар.Не байқалады?
Бағдаршам әдісі арқылы бағалау «Қойын дәптер» әдісі Оқушыларға қойын дәптерге 4 сұрақ қойып көршісіне беруді, өздері алған көршілерінің сұрақтарына жауап жазуды тапсыру.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
Доп
Оқулық Флипчарттар Парақшалар Интербелсенді тақта,бейне көрсетілім №7зертханалық жұмыс, №8зертханалық жұмыс Дәптер,қалам Бейнекөрсетілім |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7 минут Мен бұл сабақта оқушыларды топпен жұмыс жасауға,сұрақтарға жауап іздеуге ынталандырдым (жеке,топтық) «Гүл сыйлаймын» әдісі сабақтың басында, «Позитивті доп» әдісі сабақтың ортасында «Автобус аялдамасы» әдістері осы әдістерді пайдалана отырып,қарқынды оқушымен,қабілеті баяу оқушымен және кейбір оқушылармен тиімді жұмыс жасадымҚарқынды оқушы сабақта өте жақсы жұмыс жасайды,қабілеті баяу оқушыларға бағыт- бағдар бердім.Кейбір оқушылар зертханалық жұмыстарды ешбір қиындықсыз өздері жасай алды. |
Кері байланыс: «Блоб ағашы» Оқушыларға «Блоб ағашы» парақшаларына осы сабақтағы өзін қандай деңгейде болғанын бояуды тапсыру.
Қалыптастырушы бағалау арқылы сабақтың әр бөлімі бойынша бағаладым. «Шапалақ» «Бас бармақ» «Бағдаршам» әдісі арқылы
|
А4 қағазы парақшалары Техника қауіпсіздік ережесін сақтай отырып №7,№8 зертханалық жұмыстарды орындады. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып,№7,№8 зертханалық жұмыстарды орындайды |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңа сабақ:Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар. Лабораториялық тәжірибе №7 «Ерітінділердің қышқылдық,негіздік ортасын анықтау»,Лабораториялық тәжірибе №8 «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» 7-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы Мектеп: «Бірлік негізгі орта мектебі»КММ Күні: Мүғалімнің аты-жөні: Сабетқан Назерке Серікқызы Сынып:7 Қатысқандар: 6 Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар. Лабораториялық тәжірибе №7 «Ерітінділердің қышқылдық,негіздік ортасын анықтау»,Лабораториялық тәжірибе №8 «Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы» |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.4.1-«қышқыл» және «сабынданатын» заттар табиғи қышқылдар мен сілтілер екенін білу. 7.3.4.2-химиялық индикаторлар метилоранж,лакмус,фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу. 7.3.4.3- әмбебап индикаторды қолданып,сілтілер мен қышқылдарды анықтай білу. 7.3.4.4- «антацидтік заттары» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогқа қажетті тіркестері:
|
|||||||||||||
|
Қүндылықтарға баулу |
Қазақ елінің ұлттық идеясы-«Мәңгілік Ел» қағидаттарынан ынтымақтастық,жауапкершілік құндылықтарын сіңіру. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика,биология,информатика |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар табиғи қышқылдар туралы біледі. Қышқылдар мен негіздер формулаларын жаза біледі. Метал оксидтері – негіздік оксид,қышқыл оксидтері-қышқыл түзетінін біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
2 минут
3 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Психологиялық ахуал туғызу. «Екі шындық, бір өтірік» шаттық шеңбері. Мұнда оқушылар шеңбер бойымен өздерінің екі шындығын және бір өтірігін айтып шығады. Бұл әдістің тиімділігі оқушылар сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Сонымен қатар жүйелі ойлап, нақты айтуға тырысады. Мысалы,«Мен оқушымын, жақында жоғары оқу орнына шақырылдым және екі баланың анасымын»
2.Топқа бөлу. 1 топ: химиялық ыдыстар (колба, сынауық,стақандар,сүзгі); 2 топ: кабинет жабдықтары (өрт сөндіргіш, тартқыш шкаф, интербелсенді тақта).
II.Үй тапсырмасын сұрау Үй тапсырмасын сұрау кезеңінде «Гүл силаймын» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылды. Түрткі сұрақты өзім бастап қойып, оқушылар ары қарай бір-біріне гүл арқылы сұрақтар жолдады. Оқушылар сұрақтары ойландыратын, өткен тақырыптарды еске түсіретін сауалдар ретінде болды. Бір-бірімен кезектесіп сауалдарын жолдау арқылы алған білімдерін тиянақтайды. Шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
Стикерлер
Гүл |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
8 минут
6 минут Сергіту сәті «Кірпілер» 4 минут |
Өткен сабақты пысықтау: «Позитивті доп» әдісі Оқушыларға бір-біріне доп лақтыру арқылы үй тапсырмасын қайталауға арналған сұрақтар қою және допты алған оқушы сол сұраққа жауап беруі керектігін түсіндіреді. Сұраққа жауап бералмаған оқушы сұрақ қоймай допты келесі оқушыға лақтырады. Мысалы,химиялық реакциялар нешеге бөлінеді?
A Химиялық реакциялардың қандай типтері бар?
Бас бармақ әдісі арқылы бағалау III.Жаңа сабақ «Автобус аялдамасы» әдісі Оқулықтағы тақырыпты оқуға уақыт беру. Уақыт өткен соң топпен флипчартқа тақырып бойынша, тақырыпты өрбітетін ой жазу, басқа топпен орын ауыстырып, олардың ойларын жалғастыруды тапсыру Топтардың бірін-бірі бағалау (стикер арқылы) Зертханалық жұмыс:№7,№8 назар аударту I топқа: №7 зертханалық жұмыстың барысы,жасау жолдарын түсіндіру
II топқа: №8 зертханалық жұмыстың барысы,жасау жолдарын түсіндіру. Тамшуыр көмегімен сынауықтан 1-2 тамшы ерітіндіні сағат шынысына тамызып буландырыңдар.Не байқалады?
Бағдаршам әдісі арқылы бағалау «Қойын дәптер» әдісі Оқушыларға қойын дәптерге 4 сұрақ қойып көршісіне беруді, өздері алған көршілерінің сұрақтарына жауап жазуды тапсыру.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
Доп
Оқулық Флипчарттар Парақшалар Интербелсенді тақта,бейне көрсетілім №7зертханалық жұмыс, №8зертханалық жұмыс Дәптер,қалам Бейнекөрсетілім |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
7 минут Мен бұл сабақта оқушыларды топпен жұмыс жасауға,сұрақтарға жауап іздеуге ынталандырдым (жеке,топтық) «Гүл сыйлаймын» әдісі сабақтың басында, «Позитивті доп» әдісі сабақтың ортасында «Автобус аялдамасы» әдістері осы әдістерді пайдалана отырып,қарқынды оқушымен,қабілеті баяу оқушымен және кейбір оқушылармен тиімді жұмыс жасадымҚарқынды оқушы сабақта өте жақсы жұмыс жасайды,қабілеті баяу оқушыларға бағыт- бағдар бердім.Кейбір оқушылар зертханалық жұмыстарды ешбір қиындықсыз өздері жасай алды. |
Кері байланыс: «Блоб ағашы» Оқушыларға «Блоб ағашы» парақшаларына осы сабақтағы өзін қандай деңгейде болғанын бояуды тапсыру.
Қалыптастырушы бағалау арқылы сабақтың әр бөлімі бойынша бағаладым. «Шапалақ» «Бас бармақ» «Бағдаршам» әдісі арқылы
|
А4 қағазы парақшалары Техника қауіпсіздік ережесін сақтай отырып №7,№8 зертханалық жұмыстарды орындады. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып,№7,№8 зертханалық жұмыстарды орындайды |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз








