|
4- сынып |
Устемирова Назира Түзелқызы |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жанғыш пайдалы қазбалар |
|||||||||||
|
Мақсаты |
Оқушылардың пайдалы қазбалар туралы білімдерін толықтыру арқылы, жанғыш пайдалы қазбалардың адам өміріне қажеттілігінің мағынасын ашуға жағдай жасай отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге ,ой- өрістерін, зерттеу мен сөйлеу мәдениетін дамытуға әсер ету.Туған жерге деген сүйіспеншілікке баулу және қажеттілікті үнемдеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||
|
Міндеті: |
|
|||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
*топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады; *тапсырмаларды талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі; *әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады. |
|||||||||||
|
Түйінді ой: |
Ғылым , білімге ұмтылу Туған жерге сүйіспеншілік |
|||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||||||||||
|
Әдістер |
топтық жұмыс, топтық әңгіме, жеке жұмыс, «Постер қорғау» әдісі, «Қызығушылығын ояту» әдісі, «Ой толғау» әдісі, «Кері байланыс» әдісі, «Мағнасын ажырату» |
|||||||||||
|
Ресуртар |
Оқулық, стикер, слайд, маркер, плакат, АКТ, |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақы-ты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 |
Психологиялық дайындық а)«Шаттық шеңбер» бір- біріне жылы лебіздерін білдіру ұұұұұұұұұұұ ә)Сыныпты топқа бөлу: Сандары бар стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлінеді: 1, 2, 3 сандары арқылы үш топқа бөлінеді1топ: «Ғалымдар» 2топ : «Экологтар» 3 топ: «Кәсіпкерлер» Әр топтық мақсатымен таныстырылады. Мысалы: «Ғалымдар» тобы берілген тапсырманы зерттейді, «Экологтар» берілген тапсырманы табиғатқа пайдасы мен зиянын айтады, «Кәсіпкерлер» өнімнің пайдалануы мен үнемдеу жолдарын айтады. Топ басшыларын анықтау. Бағалау парағын топ басшыларға тарату, толтыру. |
-мұғаліммен сәлемдеседі; - өлең шумағын бәрі айтады Балалар айтқан санына қарай топқа бөлінеді |
|||||||||
|
Қызығушылықты ояту Топтық жұмыс |
5 |
Балалар үйге қандай тапсырма берілді? Түсті металл кендері туралы толық мәліметтер жинақтау. 1топ «Ғалымдар»: Түсті металл кендері туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Түсті металл кендерінің пайдасы мен зияны туралы баяндайды. 3 топ «Кәсіпкерлер»: Түсті металл кендерін пайдалану және үнемдеу жолдарын атайды. |
Түсті металл кендері туралы не білетінін ортаға салады Постер қорғайды |
|||||||||
|
Жеке жұмыс |
1 |
|
Әр оқушы жеке-жеке орындайды |
|||||||||
|
Топтастыру |
2 |
Пайдалы қазбалар дегеніміз не? Оның түрлерін ата!
|
Пайдалы қазбалар
|
|||||||||
|
|
П
Кенді пайдалы қазбалар Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар Жанғыш пайдалы қазбалар
|
|||||||||||
|
Мағынаны ажырату
|
15
|
Сонымен балалар бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы пайдалы қазбалардың бір түрі «Жанғыш пайдалы қазбалар» Менің үстелімнің үстінде пайдалы қазбалардың бірнеше түрі бар. Соның ішінен жанғыш пайдалы қазбаларды теріп алып, мына қорапқа саламыз. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді 3 топқа бөліп оқыту Бөлімдерге тақырып қою,түсіндіру , мақал-мәтелдермен ой түйіндеу . 1.Мәтінді тізбек бойымен оқып шығу 2.Өздері мәтінді тағы бір рет түсініп оқып, түсіндіру 3. Картамен жұмыс Постермен жұмыс 1топ «Ғалымдар»: Жанғыш пайдалы қазбалар туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Жанғыш пайдалы қазбалардың пайдасы мен зияны туралы баяндайды. 3 топ «Кәсіпкерлер»: Жанғыш пайдалы қазбаларын пайдалану және үнемдеу жолдарын атайды. |
Бейнетаспадан көсетілген,көріністерді тамашалайды,ойланады, ой түйіндерін жинақтайды. Оқушылар жанғыш пайдалы қазбаларды іріктеп, қорапқа салады.
1топ «Тас көмір» 2 топ «Мұнай» 3 топ «Газ»
Оқушылар өз топтарында жұмыс жасайды, талдайды, қорғайды |
|||||||||
|
Ой толғаныс |
10 |
1топ «Ғалымдар»: Біздің ауылдың Жанғыш пайдалы қазбалар туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Біздің ауыл тұрғындары жанғыш пайдалы қазбаның қандай түрін қолданады? Неге? 3 топ «Кәсіпкерлер»: Біздің ауылдан қандай жанғыш пайдалы қазбаны көруге болады? Оны тұтынушыларға ұсынуға болады ма? Қалай? |
1.Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын ортаға салады,сыни тұрғыдан ойлауға,ой-пікірлерін еркін айтуға дағдыланады.
2.Топтық жұмыс жасайды. Оқушылар жеке жұмыс жасайды, топтан бір оқушы хатын оқиды. |
|||||||||
|
Қорытынды
|
10 |
Сұрақ-жауап. 1топ: Қазақстанда ең алғаш «отқа жанатын қара тасты» кім тапты? Мұнай-газ кен орны деп нені айтады? 2топ: Тас көмір қалай пайда болды? Мұнай мен газ күнделікті тұрмыста қайда пайдаланылатыны туралы айтып бер. 3топ. Тас көмірді, мұнай мен газды өңдеу арқылы одан қандай заттар алынады? |
Оқушылар топ болып тапсырмаларын орындайды.
|
|||||||||
|
Бағалау |
|
а)Топ басшысы бағалау критерийлері бойынша топтағы оқушының жинаған ұпайын айтады, оқушылар бір -бірін бағалайды ә)Берілген смайлингтерді есептеп, әр топтың бағасын мұғалім береді |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды |
|||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
3 |
1. «Жанғыш пайдалы қазбалар» мәтінді оқу, картамен жұмыс. 2. Жергілікті жердің жанғыш пайдалы қазбаларды қолдану тәсілдері туралы ізденіп келу. |
Күнделіктеріне үй тапсырмаларын жазу
|
|||||||||
|
Кері байланыс |
2 |
|
Өткен сабаққа көңіл күйлерін баспармақпен көрсетеді |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жанғыш пайдалы қазбалар
Жанғыш пайдалы қазбалар
|
4- сынып |
Устемирова Назира Түзелқызы |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жанғыш пайдалы қазбалар |
|||||||||||
|
Мақсаты |
Оқушылардың пайдалы қазбалар туралы білімдерін толықтыру арқылы, жанғыш пайдалы қазбалардың адам өміріне қажеттілігінің мағынасын ашуға жағдай жасай отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге ,ой- өрістерін, зерттеу мен сөйлеу мәдениетін дамытуға әсер ету.Туған жерге деген сүйіспеншілікке баулу және қажеттілікті үнемдеуге тәрбиелеу. |
|||||||||||
|
Міндеті: |
|
|||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
*топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады; *тапсырмаларды талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі; *әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады. |
|||||||||||
|
Түйінді ой: |
Ғылым , білімге ұмтылу Туған жерге сүйіспеншілік |
|||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||||||||||
|
Әдістер |
топтық жұмыс, топтық әңгіме, жеке жұмыс, «Постер қорғау» әдісі, «Қызығушылығын ояту» әдісі, «Ой толғау» әдісі, «Кері байланыс» әдісі, «Мағнасын ажырату» |
|||||||||||
|
Ресуртар |
Оқулық, стикер, слайд, маркер, плакат, АКТ, |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақы-ты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2 |
Психологиялық дайындық а)«Шаттық шеңбер» бір- біріне жылы лебіздерін білдіру ұұұұұұұұұұұ ә)Сыныпты топқа бөлу: Сандары бар стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлінеді: 1, 2, 3 сандары арқылы үш топқа бөлінеді1топ: «Ғалымдар» 2топ : «Экологтар» 3 топ: «Кәсіпкерлер» Әр топтық мақсатымен таныстырылады. Мысалы: «Ғалымдар» тобы берілген тапсырманы зерттейді, «Экологтар» берілген тапсырманы табиғатқа пайдасы мен зиянын айтады, «Кәсіпкерлер» өнімнің пайдалануы мен үнемдеу жолдарын айтады. Топ басшыларын анықтау. Бағалау парағын топ басшыларға тарату, толтыру. |
-мұғаліммен сәлемдеседі; - өлең шумағын бәрі айтады Балалар айтқан санына қарай топқа бөлінеді |
|||||||||
|
Қызығушылықты ояту Топтық жұмыс |
5 |
Балалар үйге қандай тапсырма берілді? Түсті металл кендері туралы толық мәліметтер жинақтау. 1топ «Ғалымдар»: Түсті металл кендері туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Түсті металл кендерінің пайдасы мен зияны туралы баяндайды. 3 топ «Кәсіпкерлер»: Түсті металл кендерін пайдалану және үнемдеу жолдарын атайды. |
Түсті металл кендері туралы не білетінін ортаға салады Постер қорғайды |
|||||||||
|
Жеке жұмыс |
1 |
|
Әр оқушы жеке-жеке орындайды |
|||||||||
|
Топтастыру |
2 |
Пайдалы қазбалар дегеніміз не? Оның түрлерін ата!
|
Пайдалы қазбалар
|
|||||||||
|
|
П
Кенді пайдалы қазбалар Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар Жанғыш пайдалы қазбалар
|
|||||||||||
|
Мағынаны ажырату
|
15
|
Сонымен балалар бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы пайдалы қазбалардың бір түрі «Жанғыш пайдалы қазбалар» Менің үстелімнің үстінде пайдалы қазбалардың бірнеше түрі бар. Соның ішінен жанғыш пайдалы қазбаларды теріп алып, мына қорапқа саламыз. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді 3 топқа бөліп оқыту Бөлімдерге тақырып қою,түсіндіру , мақал-мәтелдермен ой түйіндеу . 1.Мәтінді тізбек бойымен оқып шығу 2.Өздері мәтінді тағы бір рет түсініп оқып, түсіндіру 3. Картамен жұмыс Постермен жұмыс 1топ «Ғалымдар»: Жанғыш пайдалы қазбалар туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Жанғыш пайдалы қазбалардың пайдасы мен зияны туралы баяндайды. 3 топ «Кәсіпкерлер»: Жанғыш пайдалы қазбаларын пайдалану және үнемдеу жолдарын атайды. |
Бейнетаспадан көсетілген,көріністерді тамашалайды,ойланады, ой түйіндерін жинақтайды. Оқушылар жанғыш пайдалы қазбаларды іріктеп, қорапқа салады.
1топ «Тас көмір» 2 топ «Мұнай» 3 топ «Газ»
Оқушылар өз топтарында жұмыс жасайды, талдайды, қорғайды |
|||||||||
|
Ой толғаныс |
10 |
1топ «Ғалымдар»: Біздің ауылдың Жанғыш пайдалы қазбалар туралы не білеміз? ( Картамен байланыстырып айтады ) 2топ «Экологтар»: Біздің ауыл тұрғындары жанғыш пайдалы қазбаның қандай түрін қолданады? Неге? 3 топ «Кәсіпкерлер»: Біздің ауылдан қандай жанғыш пайдалы қазбаны көруге болады? Оны тұтынушыларға ұсынуға болады ма? Қалай? |
1.Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын ортаға салады,сыни тұрғыдан ойлауға,ой-пікірлерін еркін айтуға дағдыланады.
2.Топтық жұмыс жасайды. Оқушылар жеке жұмыс жасайды, топтан бір оқушы хатын оқиды. |
|||||||||
|
Қорытынды
|
10 |
Сұрақ-жауап. 1топ: Қазақстанда ең алғаш «отқа жанатын қара тасты» кім тапты? Мұнай-газ кен орны деп нені айтады? 2топ: Тас көмір қалай пайда болды? Мұнай мен газ күнделікті тұрмыста қайда пайдаланылатыны туралы айтып бер. 3топ. Тас көмірді, мұнай мен газды өңдеу арқылы одан қандай заттар алынады? |
Оқушылар топ болып тапсырмаларын орындайды.
|
|||||||||
|
Бағалау |
|
а)Топ басшысы бағалау критерийлері бойынша топтағы оқушының жинаған ұпайын айтады, оқушылар бір -бірін бағалайды ә)Берілген смайлингтерді есептеп, әр топтың бағасын мұғалім береді |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды |
|||||||||
|
Үй тапсырмасы
|
3 |
1. «Жанғыш пайдалы қазбалар» мәтінді оқу, картамен жұмыс. 2. Жергілікті жердің жанғыш пайдалы қазбаларды қолдану тәсілдері туралы ізденіп келу. |
Күнделіктеріне үй тапсырмаларын жазу
|
|||||||||
|
Кері байланыс |
2 |
|
Өткен сабаққа көңіл күйлерін баспармақпен көрсетеді |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













