Материалдар / Жануарлар қалай көбейеді?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жануарлар қалай көбейеді?

Материал туралы қысқаша түсінік
жаратылыстану пәнінен 2-сыныпқа
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Маусым 2021
422
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Жаратлысытану

САБАҚ:

Жануарлар қалай көбейеді?

Мектеп:Ы.Алтынсарин ном

Күні:

Мұғалімнің есімі:Култаева Ж


СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

2.2.2.3 - жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;

2.2.2.4 - жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,биология.

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 5 минут


Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру

Оқушылармен сәлемдесу,келген қонақтармен сәлемдесу

Табиғат – біздің анамыз.

Табиғатқа баламыз,

Иіліп сәлем береміз

Біз әдепті баламыз.

Топқа бөлу

Оқушылар үй жануарларын, жабайы жануарларды, балықтардың, құстардың суреттерін таңдау арқылы топтарға бөлінеді.

1-топ - «үй жануарлары»

2-топ - «жабайы жануарлар»

3-топ - «балықтар»

4-топ - «құстар»

Әр топтан бір оқушы өз топтары туралы ой білдіру.

Неліктен сол суретті тандағанын.

-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?

-Жарайсыңдар,күз мезгілінде табиғатта қандай ерекшеліктер болады?

-Өте дұрыс айтасыңдар балалар.Байқадыңдар ма балалар біздің сынып ішіне де жапырақтар төгіліп, сары алтындай түске еніпті.Ендеше,осы жапырақтарды теріп алып,шеңбер бойына тұрайық.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Шаттық шеңбері: «Тәтті тілек» оқушылар шеңбер бойында тұрып,қолдарындағы Жапырақты жанындағы оқушыға тілек айта отырып ұсынады.

Орындарына жайғастыру

Түрлі-түсті жапырақтар

Инт. тақта. Табиғаттың суреті.


Түйе, сиыр, жылқы, қой.

Аю, қасқыр, түлкі, тиін, кірпі.

Тауық, қаз, үйрек, бөдене, аққу.

Бекіре, шортан,сазан, жайын, көксерке, қарагөз



Ортасы 20 минут

Өткен тақырыпқа шолу

Тыңдалым және айтылым «Миналанған алаң» ойыны

Әр топтан оқушы шығып ,көзі байланып миналанған алаңнан жүріп өтеді.Егер мина басып кетсе сол сұраққа жауап береді.Топ оқушылары оқушының алаңнан өтуіне нұсқаулық береді.

Сұрақтар:

  • Жануарлардың қандай түрлерін білесің?

  • Жылан бауырымен жорғалаушылар тобына жатады ма?

  • Бейне сұрақ (Тасбақа жануарлардың қай тобына жатады?)

  • Бунақденелілер тобына нелер жатады?

  • Сүтқоректілер тобына нелер жатады?

  • Бейне сұрақ (балықтың дене мүшелерін ата)

Жарайсыңдар,балалар!Барлығымызда жануарлар топтары туралы жақсы меңгеріппіз.Ендеше, «Салют » атайық


Жаңа сабақты ашу


-Балалар,біз жануарлардың сан алуан түрлері бар екенін білдік.Ал,осы жануарлар қалай көбейеді деп ойлайсыңдар?

Жақсы,ендеше бүгінгі сабақта жануарлардың көбею жолдарымен таныс болады екенбіз.

Сабақтың мақсаты:

2.2.2.3 - жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;

2.2.2.4 - жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

«Әлемді шарлау » әдісі

Әр топқа мемлекет атауын беру .Топ ішінен спикер сайлау.Сол оқушы келесі топқа барып түсіндіріп береді.

-Жарайсыңдар,өте жақсы.Ал,енді балалар қай мемлекеттің басшысы өте жақсы түсіндірді деп ойлайсыңдар.Сол топқа жасыл түсті стикерді апарып береміз.Егерде жақсы түсіндірсе,сары түсті стикерді береміз.

Дескриптор:

-Суреттері жануарларды сыртқы белгісін сипаттайды;

-Жануарлардың барлығы бірдей болса не болатынын айтады;

-Жануарлардың көбеюін болжайды.

Қолдану

Топтық жұмыстар

Ұяда сиқырлы жұмыртқалар бар содан бір-бір жұмыртқа таңдап алайық.

Тапсырмалары:

1-топ: үй жануарларының төлдерін сәйкестендір және адамға пайдасы қандай?

2-топ: жабайы жануарларды ата және балаларын қалай атайды, оларды неге қорғаймыз?

3-топ: балықтардың ішінде бағалы балықтар бар ма, олар неге көп уылдырық шашады?

4-топ: құстар калай көбейеді?

Оқушылар суреттермен жұмыс жасап, постер құрастырып,

әр топ өз жұмыстарын қорғайды.

Топтар бір-бірінің жауаптарын бағалайды, өздеріне ұнаған топты: Жануарлар тобы құртпен, жабайы жануарлар жаңғақпен, балықтар уылдырықпен, құстар жұмыртқамен бағалайды.

Дескриптор:

-Үй жануарларының төлдерін сәйкестендіріп, адамға пайдасын айта алады;

-Жабайы жануарларды балаларын атайды, неге қорғайтынымызды айта алады;

-Бағалы балықтарды ажыратып, олардың неге көп уылдырық шашатынын айта алады;

-құстардың қалай көбейетінін айтады.


«Миналанған алаң» әдісі арқылы түсіндіріледі.













«Салют» әдісі

Оқушылар қол шапалақтайды











«Әлемді шарлау»











Сергіту сәті


«Қыдырып қайтайық!»

би билеу

«Қыдырып қайтайық!» биі


Аяқталуы 15минут

















Кері байланыс


Жеке жұмыс, жұмыс дәптері

Оқылым жазылым

Оқушылар берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды


Дескриптор:

-жұмыртқа салатын жануарларды анықтайды, жазады

-уылдырық салатын жауарларды атайды, жазады

-баласын тірі туатын жануарларды жазады

Синтез

Екі түрлі түсініктеме күнделігі.

Оқушылардан алдарында А3 бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:


Дескриптор:

-жануарлардың көбею жолдарын біледі;

-жұмыртқа салатынын, уылдырық шашатынын ажырата алады;

-балаларын тірі туатын жануарларды анықтай алады.

Әр топ бір-бірінің жасаған жұмыстарын бағалайды

Қорытындылау

«Желпуіш »әдісі

Сабақ бойынша түсінгендерін сұрақ-жауап арқылы тексереді

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін смайлик арқылы көрсету

Ұнады,ұнамады



Оқушылар кестемен жұмыс жасайды



А3,кеспе суреттер





смайликтер




Жұмыс дәптері



А4

смайлик

Үйге тапсырма: Мазмұндау.


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!