Материалдар / Жануарлар қалай қыстайды
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жануарлар қалай қыстайды

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қаңтар 2019
514
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар

Жаратылыстану


Пән:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып: 1


Мектеп: «Қ.И.Сәтбаев атындағы №7 мектеп-лицейі»КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Абикаева Ж.Г.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жануарлардың қандай түрлері болады?

Оқу мақсаттары

1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату

Оқу дағдысының деңгейі

Білу,түсіну және қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: жабайы және үй жануарларын білу,ажырату;

Оқушылардың басым бөлігі: жануарларды түрлеріне қарай топтау,төлдерін білу;

Кейбір оқушылар:жабайы және үй жануарларын салыстыру, күту қажеттіліктерін анықтау.

Бағалау критерилері

  • Жануарлар түрлерін біледі,ажыратады;

  • Жабайы және үй жануарларының төлдері туралы біледі;

  • Жануарлар түрлерін топтайды, күту қажеттіліктерін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:сабақ барысында жеке,топтық,ұжымдық жұмыстар жүргізеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Жабайы жануарлар,үй жануарлары,төл.

Сыныпта диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Жануарлар нешеге бөлінеді?

Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба?

Ит пен қасқыр бірі-біріне ұқсас екенін айта аласың ба?


Құндылықтарға баулу

Жануарларды аялай білуге,қамқорлыққа,мейірімділікке баулу

Пәнаралық байланыс

Дүниетану,көркем еңбек

АКТ-ны қолдану дағдылары

-интерактивті тақта,

бейнебаян;

-сайд,қима суреттер,үлестірмелі парақшалар.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Жануарлар-тірі ағзалар.Жануарлар жайлы біледі.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы














2 мин














3 мин




Ұйымдастыру кезеңі

Жылы –жылы жүзбенен,

Маңдайыңнан сипайын.

Жылы-жылы жүзбенен,

Жүрегімді сыйлайын.

Ыстық алақаныммен,

Қолыңды бер қысайын.

Амандасып өзіңмен,

Құшақтасып алайын.

Іс қимыл арқылы бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіру.

Ширату жаттығуы

«Орманға саяхат» жасау ойыны арқылы

орман арасынан жануарлардың суреттерін тауып алу

-Орманды аралау ұнады ма?

-Орманда нелер болады?

-Өздерің атап өткен жануарлар мен өсімдіктердің бір-бірімен қандай байланысы бар?

Кері байланыс: «Ойымды жалға»

  • Жануарлар өсімдік сияқты.........

  • Жануарлар-...........

  • Жануарлар бір жерден екінші жерге.......

Жақсы балалар сіздер өткен тақырыпты естеріңізге жақсы сақтапсыздар.

Енді қолымыздағы суреттерге назар аударайық.

«Миға шабуыл» әдісіарқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып алу

  1. Суретте қандай жануарлар бейнеленген?

  2. Қазақстанда тіршілік ететін қандай жануарларын білесіңдер?

  3. Бүгінгі сабақ нелер жайында деп ойлайсыңдар?

Ендеше бүгін біз жабайы жануарлар мен үй жануарларын ажыратуды үйренеміз.

Топқа бөлу:«Сиқырлы сандықша»

Сандықша ішендегіорман мен үйдің суреті бойынша топқа бөлу.

1 топ: Жабайы жануарлар

2 топ: Үй жануарлары










Орман, суреттер






























Сандықша,

суреттер



2 мин








2 мин

Сабақтың ортасы


















































5 мин


































5 мин






















4 мин
















3 мин

1 тапсырма:

«Ой жалғау» әдісі. Оқулықпен жұмыс.

1 топ: Жануарлар дүниесі.

Оқулықтағы суреттерді деректі материалдардан,энциклопедиядан қарау,сұрақтарға жауап беру.

  • Бейнеленген жануарлардың қайсысын білесіңдер?

  • Олар туралы не айта аласыңдар?

  • Қайсысы біздің өлкемізде тіршілік ете алады?

  • Суреттегі әр жануар қай жерде тіршілік етеді?

  • Немен қоректенеді?

2 топ: Жабайы және үй жануарлары

  • Суреттегі жануарлар не істеп жатыр?

Суреттегі екі жануарды салыстыр,бос орындарға жануар аттарын жазып шық.



Қорегін өзі табады



Адам тамақ береді



Жарақатын жалап жазады



Адам қамқорлық жасап,дәрігерге апарады



Өзіне ін жасап алады



Адам үйшік жасайды



  • Ит пен құндыздың іс-әрекеттерінде қандай айырмашылық бар?

  • Құндызға не көмектесіп жатыр?

  • Ал итке ше?


Оқулық, журналдар,энциклопедия









Суреттер,

үлестірмелі материалдар











































Бағалау критериилері

Дескриптор


Жабайы және үй жануарларын біледі


1.Жануарларды дерек көздерінен тауып,сұрақтарға жауап бере алады.

2.Суреттерді салыстырып, айырмашылықтарын таба алады.

Дерекөздер арқылы саралау:

Төменгі деңгей: Дерек көздердерінен жануарлардың суретін таба алады;

Ортаңғы деңгей:Жануарларды дерек көздерінен тауып,сұраққа жауап бере алады;

Жоғарғы деңгей:Жануарлардың түрлерін салыстырып, айырмашылықтарын таба алады.

«Көңілді смайликтер» арқылы топпен бағалау

2 тапсырма

«Ашық микрафон» әдісі

1 топ: Мал қалай дыбыстайды?

2 топ оқушылары жануарлардың аттарын атайды.

1 топ оқушылары сол жануардың дыбысын дыбыстап көрсету

2 топ: Төлін тап?

1 топ оқушылары жануарардың аттарын атайды. 2 топ оқушылары сол жануарлардың төлдерін атап шығады.

Жануарлардың дыбысталуы мен төлдерін видеожазбалардан көрсету.

Сергіту сәті: «Қаражорға» әніне қойылған би билету.


Бағалау критериилері

Дескриптор


Жабайы және үй жануарларының тіршілігі туралы біледі.

  1. Суретбойыншатөлдерінатайалады.

  2. Жануарлардың дыбысын сала алады

  3. Жануарлардысалыстыра алады


«Шаршылар» арқылы өзін өзі бағалау.

3 тапсырма. Жазылым

1 топ:

Өз бетінше тіршілік ететін жануарлар:------------------

Адамдар қамқорлық жасайтын жануарлар:-------------


2 топ:Жануарлар тобын атау, бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін салу.

« Түсініксіз тармақ» арқылы бағалау.

Жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

Оқушыларға арналған жұмыс дәптерінің

12,13-жұмыс парағын орындату.

Кері байланыс.Жұптық жұмыс

«Бір минуттық әңгіме» тәсілі

Оқушылар жасаған жұмыстарын түзету мақсатында жұптық әңгіме жүргізеді.


Бағалау критериилері

Дескриптор


Жабайы және үй жануарларын топтайды, сипаттайды,күту қажеттіліктерін анықтайды.

1.Жануарлардың күту қажеттіліктерін ажыратады

2.Жабайы және үй жануарларын топтайды

3.Жабайы және үй жануарларының суретін салады

Тапсырмалар арқылы саралу:

Төменгі деңгей: Өз бетінше ,адам көмегімен тіршілік ететін жануарларды айыра алады;

Ортаңғы деңгей:Жануарлар түрлерін топтайды,суретін салады;

Жоғарғы деңгей: Жануарларды салыстыра отырып,күту қажеттіліктерін ажыратады.




Сабақтың соңы



6 мин









Рефлексия «Жетістік баспалдағы»

Өте жақсы түсіндімтттүсіндім.Мен үшін





Мен үшін қызықты болды болдболдым





Көмек қажет болды








суреттер

Қосымша ақпарат


Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жосапарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Топтық,жұптық жұмыстар.

Оқушылардың бірін-бірі білуі,басқаларды тыңдап,диологқа қатыса отырып бүгінгі өткен тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып ,өз ойларын анық жеткізе алады.

Бағалау критерилеріне құрылған дескрипторлар арқылы бағалау


-мектептегі қауіпсіздік ережелерін сақтау;

-оқу құралдарын дұрыс қолдану.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!