Пән:
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Күні:
Сынып: 1
|
Мектеп: «Қ.И.Сәтбаев атындағы №7
мектеп-лицейі»КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Абикаева
Ж.Г.
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жануарлардың
қандай түрлері
болады?
|
Оқу
мақсаттары
|
1.2.2.2 жабайы және үй
жануарларын ажырату
|
Оқу дағдысының
деңгейі
|
Білу,түсіну және
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: жабайы және үй
жануарларын білу,ажырату;
Оқушылардың басым
бөлігі: жануарларды түрлеріне
қарай топтау,төлдерін
білу;
Кейбір
оқушылар:жабайы және үй
жануарларын салыстыру, күту қажеттіліктерін
анықтау.
|
Бағалау
критерилері
|
-
Жануарлар түрлерін
біледі,ажыратады;
-
Жабайы және үй жануарларының төлдері туралы
біледі;
-
Жануарлар түрлерін топтайды, күту
қажеттіліктерін
анықтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:сабақ барысында
жеке,топтық,ұжымдық жұмыстар
жүргізеді.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Жабайы жануарлар,үй
жануарлары,төл.
Сыныпта диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Жануарлар нешеге
бөлінеді?
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз
ба?
Ит пен қасқыр бірі-біріне ұқсас екенін айта
аласың ба?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жануарларды аялай
білуге,қамқорлыққа,мейірімділікке
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану,көркем
еңбек
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары
|
-интерактивті тақта,
бейнебаян;
-сайд,қима
суреттер,үлестірмелі парақшалар.
|
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
|
Жануарлар-тірі ағзалар.Жануарлар жайлы
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Уақыты
|
Сабақтағы
жоспарланған іс әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
2 мин
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Жылы –жылы жүзбенен,
Маңдайыңнан сипайын.
Жылы-жылы жүзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
Амандасып өзіңмен,
Құшақтасып алайын.
Іс қимыл арқылы бір-бірлеріне жылы лебіздерін
білдіру.
Ширату жаттығуы
«Орманға саяхат» жасау ойыны
арқылы
орман арасынан жануарлардың суреттерін тауып
алу
-Орманды аралау ұнады ма?
-Орманда нелер болады?
-Өздерің атап өткен жануарлар мен өсімдіктердің бір-бірімен
қандай байланысы бар?
Кері байланыс: «Ойымды
жалға»
Жақсы балалар сіздер өткен тақырыпты естеріңізге жақсы
сақтапсыздар.
Енді қолымыздағы суреттерге назар
аударайық.
«Миға шабуыл» әдісіарқылы жаңа сабақтың
тақырыбын ашып алу
-
Суретте қандай жануарлар
бейнеленген?
-
Қазақстанда тіршілік ететін қандай жануарларын
білесіңдер?
-
Бүгінгі сабақ нелер жайында деп
ойлайсыңдар?
Ендеше бүгін біз жабайы жануарлар мен үй жануарларын
ажыратуды үйренеміз.
Топқа бөлу:«Сиқырлы
сандықша»
Сандықша ішендегіорман мен үйдің суреті бойынша топқа
бөлу.
1 топ: Жабайы
жануарлар
2 топ: Үй
жануарлары
|
Орман, суреттер
Сандықша,
суреттер
|
2 мин
2
мин
|
Сабақтың ортасы
|
5 мин
5 мин
4 мин
3
мин
|
1 тапсырма:
«Ой жалғау» әдісі. Оқулықпен
жұмыс.
1 топ: Жануарлар
дүниесі.
Оқулықтағы суреттерді деректі
материалдардан,энциклопедиядан қарау,сұрақтарға жауап
беру.
-
Бейнеленген жануарлардың қайсысын
білесіңдер?
-
Олар туралы не айта
аласыңдар?
-
Қайсысы біздің өлкемізде тіршілік ете
алады?
-
Суреттегі әр жануар қай жерде тіршілік
етеді?
-
Немен қоректенеді?
2 топ: Жабайы және
үй жануарлары
Суреттегі екі жануарды салыстыр,бос орындарға жануар
аттарын жазып шық.
|
Қорегін өзі
табады
|
|
|
Адам тамақ
береді
|
|
|
Жарақатын жалап
жазады
|
|
|
Адам қамқорлық
жасап,дәрігерге апарады
|
|
|
Өзіне ін жасап
алады
|
|
|
Адам үйшік
жасайды
|
|
|
Оқулық,
журналдар,энциклопедия
Суреттер,
үлестірмелі материалдар
|
Бағалау критериилері
|
Дескриптор
|
Жабайы және үй жануарларын
біледі
|
1.Жануарларды дерек көздерінен тауып,сұрақтарға жауап бере
алады.
2.Суреттерді салыстырып, айырмашылықтарын таба
алады.
|
Дерекөздер арқылы
саралау:
Төменгі
деңгей:
Дерек
көздердерінен жануарлардың суретін таба
алады;
Ортаңғы
деңгей:Жануарларды
дерек көздерінен тауып,сұраққа жауап бере
алады;
Жоғарғы
деңгей:Жануарлардың түрлерін салыстырып,
айырмашылықтарын таба
алады.
«Көңілді смайликтер» арқылы топпен
бағалау
2 тапсырма
«Ашық микрафон»
әдісі
1 топ: Мал қалай
дыбыстайды?
2 топ оқушылары жануарлардың аттарын
атайды.
1 топ оқушылары сол жануардың дыбысын дыбыстап
көрсету
2 топ: Төлін тап?
1 топ оқушылары жануарардың аттарын атайды. 2 топ оқушылары
сол жануарлардың төлдерін атап
шығады.
Жануарлардың дыбысталуы мен төлдерін видеожазбалардан
көрсету.
Сергіту сәті:
«Қаражорға»
әніне
қойылған би
билету.
|
Бағалау критериилері
|
Дескриптор
|
Жабайы және үй жануарларының тіршілігі туралы
біледі.
|
-
Суретбойыншатөлдерінатайалады.
-
Жануарлардың дыбысын сала
алады
-
Жануарлардысалыстыра алады
|
«Шаршылар» арқылы өзін өзі
бағалау.
3 тапсырма. Жазылым
1 топ:
Өз бетінше тіршілік ететін
жануарлар:------------------
Адамдар қамқорлық жасайтын
жануарлар:-------------
2 топ:Жануарлар тобын атау,
бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін
салу.
« Түсініксіз тармақ» арқылы
бағалау.
Жеке
жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Оқушыларға
арналған жұмыс
дәптерінің
12,13-жұмыс парағын
орындату.
Кері байланыс.Жұптық
жұмыс
«Бір минуттық
әңгіме»
тәсілі
Оқушылар
жасаған жұмыстарын түзету мақсатында жұптық әңгіме
жүргізеді.
|
Бағалау критериилері
|
Дескриптор
|
Жабайы және үй жануарларын топтайды,
сипаттайды,күту қажеттіліктерін
анықтайды.
|
1.Жануарлардың күту қажеттіліктерін
ажыратады
2.Жабайы
және үй жануарларын
топтайды
3.Жабайы
және үй жануарларының суретін
салады
|
Тапсырмалар арқылы
саралу:
Төменгі
деңгей:
Өз бетінше
,адам көмегімен тіршілік ететін жануарларды айыра
алады;
Ортаңғы
деңгей:Жануарлар
түрлерін топтайды,суретін
салады;
Жоғарғы
деңгей:
Жануарларды салыстыра отырып,күту қажеттіліктерін
ажыратады.
|
Сабақтың соңы
|
6 мин
|
Рефлексия «Жетістік
баспалдағы»
Өте жақсы
түсіндімтттүсіндім.Мен үшін
Мен үшін
қызықты
болды болдболдым
Көмек қажет
болды
|
суреттер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау- сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жосапарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау- оқушылардың
үйренгенін қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
1.Топтық,жұптық
жұмыстар.
Оқушылардың бірін-бірі білуі,басқаларды тыңдап,диологқа
қатыса отырып бүгінгі өткен тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып
,өз ойларын анық жеткізе алады.
|
Бағалау критерилеріне құрылған дескрипторлар арқылы
бағалау
|
-мектептегі қауіпсіздік ережелерін
сақтау;
-оқу құралдарын дұрыс
қолдану.
|