|
Қысқа мерзімді жоспар |
Мектеп: №31 Абай атындағы жалпы орта мектеп |
Мұғалімнің аты-жөні: Кизбаева Ақмарал Нурболатовна |
|
Мерзімі: |
21.12.2017ж |
|
|
Сыныбы: |
6а |
|
|
Барлығы: |
25 |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығару |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарға есептер шығару |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Жақшаларды ашу ережесін білу; 2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару; 3.Ережелерді есеп шығару барысында қолдана білу; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
1. Жақшаларды ашу ережесін біледі; 2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады; 3.Ережелерді есеп шығару барысында қолдана біледі; |
|
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа білімді игеру сабағы |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ережесін қолданып есептер шығара алады. 2.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминалогия Жақшаларды ашу |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өткен сабақтарда қарастырылған жақшаларды ашу, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен жәнеде жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында тарих , биология пәндерімен байланыс орнатамын. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. |
|
|
Бастапқы білім |
Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару |
|
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут Үй жұмысын тексеру 3 минут Сабақтың ортасы «Мағынаны тану» 5 минут 8 минут |
Мотивациялық кезеңі:
а) Сәлемдесу;
«Мен үшін қымбат» деген сөзді айтамын. Сол сөзді естігенде оқушылар ойына не келетінін сұраймын.Оқушылардың есімдерін айтқызу арқылы топқа бөлемін. Есімдері 4-5әріптен тұратын оқушылар бір топ, 6-7 әріптен тұратын бір топ, ббір топ қалғандары болып бөлінеді. в)Үй жұмыстарын тексеру.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін бейнетаспа қойылады. «Хат келу» әдісі 3 топқа 3 хат келеді. Хаттың ішіне өткен тақырып бойынша формулалар беріледі. Оқушылар формулаларды құрастырып, қандай формула екенін айту керек.
Жақша алдында «+»таңбасы
болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары
сақталады.
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ас+ вс=(а+в)*с
Әр оқушы тақтаға шығып жылдам шығару керек. Қай топ жылдам шығарып қойса, сол топ ұпай санын көп жинайды. 1) а+(в - с) =а+в - с
2) 4, 5х+2х= 6, 5х
4) 5, 6у - 3+6, 1у =8, 7у
6) - 4m - 4m+9, 9m=1, 9m |
Слайд-шоу Презентация Маркер Алдамұрато ва. Т.А, Байшоланова Т.С. математика – 1 бөлім Слайд-шоу |
|
|
12 минут Ой толғаныс 3 минут Бағалау 2 минут 2 минут |
Топтық жұмыс. «Кір жайғыш» әдісі. Жіпте есептер жазылып тұрады. Оқушылар жіптегі жайылған кірлерді алады. Алған парақтарында есептер ұпай бойынша беріледі. Егер тақтадағы оқушы жауапты дұрыс таба алмаса, топ мүшесінің бірі көмекке келіп, топпен қарастырылған тапсырманы тақтадағы оқушыға түсіндіріп, жұптық жұмыс жасайды. Математика пәнін оқытуда топтық, жұптық жұмыстарда қолданылады.
1) 1, 9(а+2) =1, 9а+3, 8 6)3(а-1,7)=3а-5,1 7)-3(1,6+у)=-4,8-3у 8)-4(х+у)=-4х-4у
Бағалау критерийлері: 1.Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығара алады;
2.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады Дескриптор: - Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ережесін қолданылатынын есептер шығара алады; - Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады «Жылдам жауап» әдісі арқылы бірнеше сұрақтар қойып қорытындылаймын.
Сабақ барысында топ басшылар сайланады және бағалау паракшасы беріледі. Сабақ соңында оқушылар өзін – өзі бағалайды. Соңында оқушыларды бағалаймын. Кері байланыс. Үйге тапсырма № |
Таратпа материал |
|
|
Тексерілді:_______ А.Примбетова |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы дерлік оқу мақсатына қол жеткізді.
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар жұптық жұмыста белсенділік танытты. 2: Оқушылар есеп шығаудың алдында есептің шығарылу алгоритімін өз бетінше құра алады. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылардың сабақты өткен материалмен байланысты екенін білуі. 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылар бір-бірімен сыйластық қарым қатынас жасайды, жұптық жұмыста бір-біріне түсіндіреді, өз ойларын толық жеткізе алады. Өтілген материалдарды жаңа сабақпен байланыстыра біледі. |
|||
Тексерілді:_______ А.Примбетова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығару.
|
Қысқа мерзімді жоспар |
Мектеп: №31 Абай атындағы жалпы орта мектеп |
Мұғалімнің аты-жөні: Кизбаева Ақмарал Нурболатовна |
|
Мерзімі: |
21.12.2017ж |
|
|
Сыныбы: |
6а |
|
|
Барлығы: |
25 |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығару |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарға есептер шығару |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Жақшаларды ашу ережесін білу; 2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару; 3.Ережелерді есеп шығару барысында қолдана білу; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
1. Жақшаларды ашу ережесін біледі; 2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады; 3.Ережелерді есеп шығару барысында қолдана біледі; |
|
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа білімді игеру сабағы |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ережесін қолданып есептер шығара алады. 2.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминалогия Жақшаларды ашу |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өткен сабақтарда қарастырылған жақшаларды ашу, ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен жәнеде жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында тарих , биология пәндерімен байланыс орнатамын. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. |
|
|
Бастапқы білім |
Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару |
|
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут Үй жұмысын тексеру 3 минут Сабақтың ортасы «Мағынаны тану» 5 минут 8 минут |
Мотивациялық кезеңі:
а) Сәлемдесу;
«Мен үшін қымбат» деген сөзді айтамын. Сол сөзді естігенде оқушылар ойына не келетінін сұраймын.Оқушылардың есімдерін айтқызу арқылы топқа бөлемін. Есімдері 4-5әріптен тұратын оқушылар бір топ, 6-7 әріптен тұратын бір топ, ббір топ қалғандары болып бөлінеді. в)Үй жұмыстарын тексеру.
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін бейнетаспа қойылады. «Хат келу» әдісі 3 топқа 3 хат келеді. Хаттың ішіне өткен тақырып бойынша формулалар беріледі. Оқушылар формулаларды құрастырып, қандай формула екенін айту керек.
Жақша алдында «+»таңбасы
болса, жақшаны ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз таңбалары
сақталады.
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ас+ вс=(а+в)*с
Әр оқушы тақтаға шығып жылдам шығару керек. Қай топ жылдам шығарып қойса, сол топ ұпай санын көп жинайды. 1) а+(в - с) =а+в - с
2) 4, 5х+2х= 6, 5х
4) 5, 6у - 3+6, 1у =8, 7у
6) - 4m - 4m+9, 9m=1, 9m |
Слайд-шоу Презентация Маркер Алдамұрато ва. Т.А, Байшоланова Т.С. математика – 1 бөлім Слайд-шоу |
|
|
12 минут Ой толғаныс 3 минут Бағалау 2 минут 2 минут |
Топтық жұмыс. «Кір жайғыш» әдісі. Жіпте есептер жазылып тұрады. Оқушылар жіптегі жайылған кірлерді алады. Алған парақтарында есептер ұпай бойынша беріледі. Егер тақтадағы оқушы жауапты дұрыс таба алмаса, топ мүшесінің бірі көмекке келіп, топпен қарастырылған тапсырманы тақтадағы оқушыға түсіндіріп, жұптық жұмыс жасайды. Математика пәнін оқытуда топтық, жұптық жұмыстарда қолданылады.
1) 1, 9(а+2) =1, 9а+3, 8 6)3(а-1,7)=3а-5,1 7)-3(1,6+у)=-4,8-3у 8)-4(х+у)=-4х-4у
Бағалау критерийлері: 1.Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруға есептер шығара алады;
2.Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады Дескриптор: - Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару ережесін қолданылатынын есептер шығара алады; - Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады «Жылдам жауап» әдісі арқылы бірнеше сұрақтар қойып қорытындылаймын.
Сабақ барысында топ басшылар сайланады және бағалау паракшасы беріледі. Сабақ соңында оқушылар өзін – өзі бағалайды. Соңында оқушыларды бағалаймын. Кері байланыс. Үйге тапсырма № |
Таратпа материал |
|
|
Тексерілді:_______ А.Примбетова |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы дерлік оқу мақсатына қол жеткізді.
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар жұптық жұмыста белсенділік танытты. 2: Оқушылар есеп шығаудың алдында есептің шығарылу алгоритімін өз бетінше құра алады. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылардың сабақты өткен материалмен байланысты екенін білуі. 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылар бір-бірімен сыйластық қарым қатынас жасайды, жұптық жұмыста бір-біріне түсіндіреді, өз ойларын толық жеткізе алады. Өтілген материалдарды жаңа сабақпен байланыстыра біледі. |
|||
Тексерілді:_______ А.Примбетова
шағым қалдыра аласыз


