|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||
|
Бөлім: |
Дені саудың жаныы сау. Табиғат физикасы (дыбыс) |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
||||||
|
Күні: |
10.05.24ж |
||||||
|
Сынып: |
1 д сынып |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Табиғи дыбыс көздері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерімен танысу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғи дыбыс көздерімен танысады |
||||||
|
Құндылықтар |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Жарық»әдісі Жарық көздерінің суреттеріне жазылған тапсырмаларды орынддайды
Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Бұл ненің дыбысы? Қоңырау дыбысы естіледі. - Бұл не балалар? -Дыбыс. - Ненің дыбысы? -Телефонның дыбысы. Әртүрлі дыбыстарды естірту Мына жұмбақты шешіп көрейікші Естиміз,бірақ көре алмаймыз. Айтамыз,бірақ жаза алмаймыз. Бұл не? Жауабы: дыбыс «Табиғи дыбыс түрлері» бейнебаянын көрсету Жаңа тақырып Біз дыбыстар әлемінде өмір сүреміз.Айналамыздан әртүрлі дыбыстарды естуге болады. Дыбыстарды ұстай алмаймыз.Оны тек естиміз. Дыбыстар табиғи және жасанды болып екіге бөлінеді.Табиғи дыбыс бұл табиғи нысандар мен құбылыстардан шығатын дыбыстар.Табиғи дыбыс көздеріне табиғат құбылыстарының,адам және жануарлардың,құстар мен жәндіктердің дыбыстары жатады. Мысалы:адамның дауысы,құстардың сайраған үні,жапырақтардың сыбдыры,жануарлардың Ал жасанды дыбыстар адам ойлап тапқан дыбыстар. Мысалы:машинаның гүрілі,қоңыраудың сыңғыры,ойыншық сылдырмақтың сылдыры. ТОптық жұмыс 1-тапсырма Суретке назар аудару Суреттен не көріп тұрсындар?Олар қандай дыбыс шығарады. Дыбыстарын салып көрсету. Топтарға бөлу: 2-тапсырма Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Табиғи дыбыкөздеріне жататын заттардың суреттерін жинақтаңдар. Олар туралы білетіндеріңді айтыңдар Сергіту сәті. «Бал арамен саяхат» сергіту сәтінде әуенмен жануарлардың дыбысын салып,қимылдар жасалады Жұптық жұмыс 3-тапсырма Табиғи дыбыс көздеріне жататын заттарды тауып, бояңдар ҚЖ: «Сұрақ-жауап» әдісі 1-топ Дыбыс деп нені айтамыз? 2-топ Дыбыстың қандай түрімен таныссың? 3-топ Табиғи дыбыс түрлеріне мысал келтіре аласың ба? Кері байланыс
|
Бір-бірімен амандасады
Тапсырмалар ды орындайТақырыпты ашады
Жұмбақты шешеді
Бейнебаян көреді
Жаңа тақырыпты түсініп алады
ТОптық тапсырмалар орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Қорытынды жасайды
Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Сағат» әдісі арқылы мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Тақырыпты ашады Жұмбақтың шешуін табады
Тамаша!
Дескриптор: Табиғи дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, бояйды
Дескриптор: Дыбысар туралы білімі толықты Тақырыпты меңгерген, білімін қолдана алады
«Терминал» әдісі арқылы өз – өзін бағалайды 20 тг- онша түсінбедім 50тг- сұрарым бар 100тг- бәрі тамаша
|
Суреттер
Сағат моделі
Суреттер
Заттар
Оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
|||




|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||
|
Бөлім: |
Дені саудың жаныы сау. Табиғат физикасы (дыбыс) |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жунусова А |
||||||
|
Күні: |
17.05.24ж |
||||||
|
Сынып: |
1 Б сынып |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№32 сабақ. Жасанды дыбыс көздері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерімен танысу; 1.5.3.2 дыбыстың жасанды көздерімен танысу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жасанды дыбыс көздерімен танысады |
||||||
|
Құндылықтар |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Ашық микрофон» әдісі Балалар кезегіменмикрофонды алып табиғи дыбыс көздері туралы айтады. Олардың дыбыстарын салады Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы «Жасанды дыбыс түрлері» бейнебаянын көрсету Дыбыстарды ажырату арқылы жасанды дыбыстарды таныстыру Шыны стақан, ыдыстың темір қақпағы, ағаш текшелер, сылдырмақтар,қағаздың судырлауы, судың құйылуы Жаңа тақырып ТОптық жұмыс 1-тапсырма «Дыбыс қайдан шығады?» ойыны Шыққан дыбыстарды ажырат Топтарға бөлу: 1 топ- Жаңбырдың тырсылы, желдің уілі 2 топ- сағаттың, шаңсорғыштың теледидардың дыбыстары 3 топ- ұшақтың көліктің, әткеншектің дыбыстары 2-тапсырма ЕБҚ Суреттегі табиғи дыбыс көздерінің суреттерін көк түспен, жасанды дыбыс көздерінің суретін жасыл түспен белгіле. Сергіту сәті. «Дыбысын сал». -сағат(тық-тық) -жүріс (тоқ-тоқ) -су (сылдыр-сылдыр) -балға (тоқ-тоқ) -мысық (мяу-мяу) -көкек (ку-ку) -ит (аф-аф) Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Ойлан-Жұптас. Талқыла» 1.Алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін атаңдар. 2.Әр топқа өзіңіз бір мысал келтіріңдер ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей Суретпен жұмыс: -Екі суретті салыстырыңыз. Несімен ұқсас. -Айырмашылықтары неде? -Дыбыс көздерін атап өтіңіздер. Сұрақ: Сонда бұл дыбыс көздерінің барлығы табиғи дыбыс көздері ме? 2-деңгей Скрипка туралы не білесіңдер? Онда кім ойнайды? -Скрипка, домбыра, магнитафон, теледидар қайдан пайда болды? 3-деңгей Жасанды дыбыс көздерін ойлап тапқан кімдер? Жасанды дыбыс көздеріне өздерің мысал келтіріңдер.
К
|
Еркін тыныс алу жаттығуларын жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Бейнебаян көреді
Жаңа тақырыпты түсініп алады
Топтық жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Қорытынды жасайды
Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Балмұздақ» әдісі арқылы мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Өз ойларын еркін жеткізеді
Дескриптор: Табиғи және жасанды дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, мысал келтіреді
Дескриптор: 1-деңгей Екі суретті салыстырады 2-деңгей Сккрипка туралы айтады 3-деңгей Жасанды дыбыстар туралы баяндайды
«Білім кемесі» әдісі
|
Суреттер
Балмұздақ суреті
Микрофон Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Қимылдар
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
|||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану
Жаратылыстану
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||
|
Бөлім: |
Дені саудың жаныы сау. Табиғат физикасы (дыбыс) |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
||||||
|
Күні: |
10.05.24ж |
||||||
|
Сынып: |
1 д сынып |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Табиғи дыбыс көздері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерімен танысу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғи дыбыс көздерімен танысады |
||||||
|
Құндылықтар |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Жарық»әдісі Жарық көздерінің суреттеріне жазылған тапсырмаларды орынддайды
Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Бұл ненің дыбысы? Қоңырау дыбысы естіледі. - Бұл не балалар? -Дыбыс. - Ненің дыбысы? -Телефонның дыбысы. Әртүрлі дыбыстарды естірту Мына жұмбақты шешіп көрейікші Естиміз,бірақ көре алмаймыз. Айтамыз,бірақ жаза алмаймыз. Бұл не? Жауабы: дыбыс «Табиғи дыбыс түрлері» бейнебаянын көрсету Жаңа тақырып Біз дыбыстар әлемінде өмір сүреміз.Айналамыздан әртүрлі дыбыстарды естуге болады. Дыбыстарды ұстай алмаймыз.Оны тек естиміз. Дыбыстар табиғи және жасанды болып екіге бөлінеді.Табиғи дыбыс бұл табиғи нысандар мен құбылыстардан шығатын дыбыстар.Табиғи дыбыс көздеріне табиғат құбылыстарының,адам және жануарлардың,құстар мен жәндіктердің дыбыстары жатады. Мысалы:адамның дауысы,құстардың сайраған үні,жапырақтардың сыбдыры,жануарлардың Ал жасанды дыбыстар адам ойлап тапқан дыбыстар. Мысалы:машинаның гүрілі,қоңыраудың сыңғыры,ойыншық сылдырмақтың сылдыры. ТОптық жұмыс 1-тапсырма Суретке назар аудару Суреттен не көріп тұрсындар?Олар қандай дыбыс шығарады. Дыбыстарын салып көрсету. Топтарға бөлу: 2-тапсырма Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Табиғи дыбыкөздеріне жататын заттардың суреттерін жинақтаңдар. Олар туралы білетіндеріңді айтыңдар Сергіту сәті. «Бал арамен саяхат» сергіту сәтінде әуенмен жануарлардың дыбысын салып,қимылдар жасалады Жұптық жұмыс 3-тапсырма Табиғи дыбыс көздеріне жататын заттарды тауып, бояңдар ҚЖ: «Сұрақ-жауап» әдісі 1-топ Дыбыс деп нені айтамыз? 2-топ Дыбыстың қандай түрімен таныссың? 3-топ Табиғи дыбыс түрлеріне мысал келтіре аласың ба? Кері байланыс
|
Бір-бірімен амандасады
Тапсырмалар ды орындайТақырыпты ашады
Жұмбақты шешеді
Бейнебаян көреді
Жаңа тақырыпты түсініп алады
ТОптық тапсырмалар орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Қорытынды жасайды
Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Сағат» әдісі арқылы мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Тақырыпты ашады Жұмбақтың шешуін табады
Тамаша!
Дескриптор: Табиғи дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, бояйды
Дескриптор: Дыбысар туралы білімі толықты Тақырыпты меңгерген, білімін қолдана алады
«Терминал» әдісі арқылы өз – өзін бағалайды 20 тг- онша түсінбедім 50тг- сұрарым бар 100тг- бәрі тамаша
|
Суреттер
Сағат моделі
Суреттер
Заттар
Оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
|||




|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21мамандандырылған гимназия |
||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||
|
Бөлім: |
Дені саудың жаныы сау. Табиғат физикасы (дыбыс) |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жунусова А |
||||||
|
Күні: |
17.05.24ж |
||||||
|
Сынып: |
1 Б сынып |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№32 сабақ. Жасанды дыбыс көздері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерімен танысу; 1.5.3.2 дыбыстың жасанды көздерімен танысу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жасанды дыбыс көздерімен танысады |
||||||
|
Құндылықтар |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Ашық микрофон» әдісі Балалар кезегіменмикрофонды алып табиғи дыбыс көздері туралы айтады. Олардың дыбыстарын салады Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы «Жасанды дыбыс түрлері» бейнебаянын көрсету Дыбыстарды ажырату арқылы жасанды дыбыстарды таныстыру Шыны стақан, ыдыстың темір қақпағы, ағаш текшелер, сылдырмақтар,қағаздың судырлауы, судың құйылуы Жаңа тақырып ТОптық жұмыс 1-тапсырма «Дыбыс қайдан шығады?» ойыны Шыққан дыбыстарды ажырат Топтарға бөлу: 1 топ- Жаңбырдың тырсылы, желдің уілі 2 топ- сағаттың, шаңсорғыштың теледидардың дыбыстары 3 топ- ұшақтың көліктің, әткеншектің дыбыстары 2-тапсырма ЕБҚ Суреттегі табиғи дыбыс көздерінің суреттерін көк түспен, жасанды дыбыс көздерінің суретін жасыл түспен белгіле. Сергіту сәті. «Дыбысын сал». -сағат(тық-тық) -жүріс (тоқ-тоқ) -су (сылдыр-сылдыр) -балға (тоқ-тоқ) -мысық (мяу-мяу) -көкек (ку-ку) -ит (аф-аф) Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Ойлан-Жұптас. Талқыла» 1.Алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін атаңдар. 2.Әр топқа өзіңіз бір мысал келтіріңдер ҚЖ: Саралау тапсырмасы 1-деңгей Суретпен жұмыс: -Екі суретті салыстырыңыз. Несімен ұқсас. -Айырмашылықтары неде? -Дыбыс көздерін атап өтіңіздер. Сұрақ: Сонда бұл дыбыс көздерінің барлығы табиғи дыбыс көздері ме? 2-деңгей Скрипка туралы не білесіңдер? Онда кім ойнайды? -Скрипка, домбыра, магнитафон, теледидар қайдан пайда болды? 3-деңгей Жасанды дыбыс көздерін ойлап тапқан кімдер? Жасанды дыбыс көздеріне өздерің мысал келтіріңдер.
К
|
Еркін тыныс алу жаттығуларын жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Бейнебаян көреді
Жаңа тақырыпты түсініп алады
Топтық жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Қорытынды жасайды
Сұрақтарға жауап береді Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Балмұздақ» әдісі арқылы мадақтап отыру
Керемет!
Дескриптор: Дыбыстарды ажырата алады Өз ойларын еркін жеткізеді
Дескриптор: Табиғи және жасанды дыбыс көздерін біледі Оларды тауып, мысал келтіреді
Дескриптор: 1-деңгей Екі суретті салыстырады 2-деңгей Сккрипка туралы айтады 3-деңгей Жасанды дыбыстар туралы баяндайды
«Білім кемесі» әдісі
|
Суреттер
Балмұздақ суреті
Микрофон Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=Xu0EK8LOHcM
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Қимылдар
Суреттер
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
|||




шағым қалдыра аласыз




















