|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№19 сабақ. Қазіргі ғарыштық зерттеулер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ғарышты зерттейтін құралармен және ұшу аппараттарымен танысады
|
||||
|
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут 2 мин Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Рефлексия 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу; Алақанды ашайық Күннің нұрын салайық Мейірімділік шоғын алайық Жүрекке жылу сыйлайық Жылыған жылу шуақты Қонақтарға шашайық Оқушыларды топқа бөлу: «Жұлдыз» суреттерінің қиындыларына жазылған сандар арқылы топқа бөлу 1 – топ:Ғарыш 2-топ:Ғаламшар 3-топ:Шоқжұлдыз Балалар,біздің сабаққа робот қонаққа келді.Сіздерге айтары бар екен.Тыңдап көреміз бе? Олай болса роботтың тапсырмаларын орындауға дайыңсыңдар ма? Ең алдымен сабағымызды бастамас бұрын өткен сабақты еске түсірейік. Қандай ақпаратты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Әжемнің әңгімесі» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз Жарайсыңдар, балалар! Сабақтың тақырыбы:Қазіргі ғарыштық зерттеулер Сабақтың мақсаты: Ғарышты зерттейтін құралармен және ұшу аппараттарымен танысады Осы сабақ мақсатына жету үшін берілген тапсырмаларды орындайық. Ол үшін тақырыпты түсініп, білімімізді жетілдіріп алайық! Жаңа сабаққа кіріспе: ҰЖ. Нұсқаулық: Жаңа тақырып Телескоп. -Телескоп туралы не білесің? Телескоп аспан денелерін бақылауға арналған құрал. Италяндық ғалым Галилео Галилей 1606 жылы алғаш рет ғарышты қарапайым дүрбінің көмегімен бақылап көрді. Осылайша алғашқы телескоп пайда болды.
Қазіргі телескоптар заттарды нақты, айқын етіп көрсетеді.Алыста орналасқан заттарды жақындатып, анағұрлым ұлғайтып көрсете алады. «Адамдарды аспан әлемінің құпиясы қызықтырған. Сондықтан олар ғарыш кеңістігін зерттеуге арналған орталық құрды. Ол орталық обсерватория деген атқа ие болды.
Бақылау жасалатын жер неғұрлым биік болуы керек, мысалы, таулы жер. Көкжиек анық болу үшін жердің тегіс болғаны дұрыс. Айналасында көпқабатты ғимараттар мен жарық оттар болмауы керек. Расытханалар арнайы ғимараттарда орналасады. Онда үлкен телескоптар, дыбыстар мен көріністерді жазып алатын құралдар қойылады. Олар қалалардан алыс жерлерде, биік тауларда орналасады. Қазақстанда Асы-Түрген, Тянь-Шань расытханалары бар. ҰЖ. Жұппен жұмыс «Ноутбук» әдісі Жерден барлығын көруге бола ма? -Ғарышқа бару үшін адамдарға не қажет? Зымыран- ғарышты зерттеу мақсатында ойлап табылған ұшу аппараты. Ғарышта ауа жоқ, сондықтан ол жаққа ұшақпен, тікұшақпен, әуе шарларымен ұшу мүмкін емес. Ғарышкерлер дем алу үшін скафандр деп аталатын арнайы киім киеді. Қазіргі кезде ғарышты зерттеуші ғалымдар ғаламшарлар мен жұлдыздар туралы ақпаратты Жер серіктерінің көмегімен алады. Ғарыш стансаларында түрлі тәжірибелер жүргізіледі. Нұсқаулық: Ұшу аппараттарының суретін сал және аттарын жаз. СЕРГІТУ СӘТІ Топпен жұмыс: «Кім жылдам?» әдісі 1-топ. «Ғарыш» – зымыранның суретін салады. 2-топ. «Ғаламшар» – оны ермексаздан жасайды. 3-топ. «Шоқжұлдыз» – зымыранның үлкен үлгісін қағаздан жасайды. Сен білесің бе? 1. Байқоңыр ғарыш айлағы 2. Ғарышкер неге скафандр киеді? 3. Зымыран қалай ұшады? Сабақты қорытуға арналған «Wordwall» платформасы арқылы Жарайсыңдар, балалар! Рефлексия: «Білім кілті» арқылы Үйге: 64-65 б оқу |
Амандасады Оқушылар үш топқа бөлінеді Өткен сабақтағы білетін білімдерін пысықтайды, өткенді еске түсіреді Сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақтың мақсатымен танысады Сұрақтарға жауап береді Сергіту сәтін жасайды Оқушылар топпен жұмыс жасайды \ Сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді Сабаққа кері байланыс береді |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!» Жарайсыңдар!
ою арқылы бағаланады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл Мадақтау әдісі арқылы Дескриптор: Жаңа сабақтың тақырыбын табады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Скафандр туралы өз ойларын айтады-1б Ұшу аппаратының суретін салады-1б Дескриптор: Зымыранның суретін салды.-1б Ермексаздан зымыранның мүсінін жасады.-1 Қағаздан зымыранның үлкен үлгісін жасады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б |
Топ аттары Презентация Платформалық жұмыс Оқулық Телескоп суреті Оқулық
Қағаз, ермексаз, зымыран Дәптермен жұмыс Платформалық жұмыс Асықтар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану 1 сынып
Жаратылыстану 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№19 сабақ. Қазіргі ғарыштық зерттеулер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ғарышты зерттейтін құралармен және ұшу аппараттарымен танысады
|
||||
|
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіп – тәрбие бастауы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут 2 мин Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Рефлексия 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын тексереді; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алу; Алақанды ашайық Күннің нұрын салайық Мейірімділік шоғын алайық Жүрекке жылу сыйлайық Жылыған жылу шуақты Қонақтарға шашайық Оқушыларды топқа бөлу: «Жұлдыз» суреттерінің қиындыларына жазылған сандар арқылы топқа бөлу 1 – топ:Ғарыш 2-топ:Ғаламшар 3-топ:Шоқжұлдыз Балалар,біздің сабаққа робот қонаққа келді.Сіздерге айтары бар екен.Тыңдап көреміз бе? Олай болса роботтың тапсырмаларын орындауға дайыңсыңдар ма? Ең алдымен сабағымызды бастамас бұрын өткен сабақты еске түсірейік. Қандай ақпаратты білгендеріңді тексеру үшін сендерге тапсырмалар алып келдім: «Әжемнің әңгімесі» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймыз Жарайсыңдар, балалар! Сабақтың тақырыбы:Қазіргі ғарыштық зерттеулер Сабақтың мақсаты: Ғарышты зерттейтін құралармен және ұшу аппараттарымен танысады Осы сабақ мақсатына жету үшін берілген тапсырмаларды орындайық. Ол үшін тақырыпты түсініп, білімімізді жетілдіріп алайық! Жаңа сабаққа кіріспе: ҰЖ. Нұсқаулық: Жаңа тақырып Телескоп. -Телескоп туралы не білесің? Телескоп аспан денелерін бақылауға арналған құрал. Италяндық ғалым Галилео Галилей 1606 жылы алғаш рет ғарышты қарапайым дүрбінің көмегімен бақылап көрді. Осылайша алғашқы телескоп пайда болды.
Қазіргі телескоптар заттарды нақты, айқын етіп көрсетеді.Алыста орналасқан заттарды жақындатып, анағұрлым ұлғайтып көрсете алады. «Адамдарды аспан әлемінің құпиясы қызықтырған. Сондықтан олар ғарыш кеңістігін зерттеуге арналған орталық құрды. Ол орталық обсерватория деген атқа ие болды.
Бақылау жасалатын жер неғұрлым биік болуы керек, мысалы, таулы жер. Көкжиек анық болу үшін жердің тегіс болғаны дұрыс. Айналасында көпқабатты ғимараттар мен жарық оттар болмауы керек. Расытханалар арнайы ғимараттарда орналасады. Онда үлкен телескоптар, дыбыстар мен көріністерді жазып алатын құралдар қойылады. Олар қалалардан алыс жерлерде, биік тауларда орналасады. Қазақстанда Асы-Түрген, Тянь-Шань расытханалары бар. ҰЖ. Жұппен жұмыс «Ноутбук» әдісі Жерден барлығын көруге бола ма? -Ғарышқа бару үшін адамдарға не қажет? Зымыран- ғарышты зерттеу мақсатында ойлап табылған ұшу аппараты. Ғарышта ауа жоқ, сондықтан ол жаққа ұшақпен, тікұшақпен, әуе шарларымен ұшу мүмкін емес. Ғарышкерлер дем алу үшін скафандр деп аталатын арнайы киім киеді. Қазіргі кезде ғарышты зерттеуші ғалымдар ғаламшарлар мен жұлдыздар туралы ақпаратты Жер серіктерінің көмегімен алады. Ғарыш стансаларында түрлі тәжірибелер жүргізіледі. Нұсқаулық: Ұшу аппараттарының суретін сал және аттарын жаз. СЕРГІТУ СӘТІ Топпен жұмыс: «Кім жылдам?» әдісі 1-топ. «Ғарыш» – зымыранның суретін салады. 2-топ. «Ғаламшар» – оны ермексаздан жасайды. 3-топ. «Шоқжұлдыз» – зымыранның үлкен үлгісін қағаздан жасайды. Сен білесің бе? 1. Байқоңыр ғарыш айлағы 2. Ғарышкер неге скафандр киеді? 3. Зымыран қалай ұшады? Сабақты қорытуға арналған «Wordwall» платформасы арқылы Жарайсыңдар, балалар! Рефлексия: «Білім кілті» арқылы Үйге: 64-65 б оқу |
Амандасады Оқушылар үш топқа бөлінеді Өткен сабақтағы білетін білімдерін пысықтайды, өткенді еске түсіреді Сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақтың мақсатымен танысады Сұрақтарға жауап береді Сергіту сәтін жасайды Оқушылар топпен жұмыс жасайды \ Сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді Сабаққа кері байланыс береді |
Ынталандыру әдісі бойынша «Жарайсың!» Жарайсыңдар!
ою арқылы бағаланады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 балл Мадақтау әдісі арқылы Дескриптор: Жаңа сабақтың тақырыбын табады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: Скафандр туралы өз ойларын айтады-1б Ұшу аппаратының суретін салады-1б Дескриптор: Зымыранның суретін салды.-1б Ермексаздан зымыранның мүсінін жасады.-1 Қағаздан зымыранның үлкен үлгісін жасады-1б Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б |
Топ аттары Презентация Платформалық жұмыс Оқулық Телескоп суреті Оқулық
Қағаз, ермексаз, зымыран Дәптермен жұмыс Платформалық жұмыс Асықтар |
|
шағым қалдыра аласыз

















