Жаратылыстану 20-22 сабақ ҚМЖ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жаратылыстану 20-22 сабақ ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану 20-22 сабақ ҚМЖ жаңа жаратылыстану
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жер және ғарыш

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

20 сабақ. Жер сфералары дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу

3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу

Сабақтың мақсаты

Жердің қандай қабықтары болатынын біледі

Жердің әр қабығы неден құралатынын анықтайды

Құндылықтар:

Қаңтар айы: Заң және тәртіп

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут































Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

8минут

















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

Қазіргі заманғы және ежелгі заманғы еңбек құралдарын салыстырып, қорытынды ой жазып кел.


Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

«Жеміс себеті» әдісі

Топ шеңбер құрып орындықта отырады. Оқушылар берілген ресурс бойынша түсінгендерін айтып шығады.

Жердің төрт қабығы болады. Олар сфералар деп аталады.Олар атмосфера, биосфера, литосфера, гидросфера деп аталады. Осы жердің төрт қабығының негізін түсіну үшін оқулықта берілген тақырыпты оқып, танысамыз.


Топтық жұмыс

2-тапсырма

«Пазл» әдісі

Зерттеу жұмысын орындау үшін оқушыларға әр қабатта орналасқан нысандар мен пазлдарда жазылған сөздер арасындағы ортақ белгілерді табу керек. Әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс жасай отырып, оқушылар олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін айқындай алады.


Топтық жұмыс

3-тапсырма

«Зерттеуші» әдісі

Суретте берілген жер қабығының атауын жаз.

2.Осы қабыққа жататын зат атауларын жаз.

3.Ортақ белгісі не?.

Жауабы: Бірінші қабық-литосфера. Оған таулар, жанартаулар, жазықтар, шөл далалар кіреді.Ортақ нәрсе-Жер беті.

Екінші қабық— атмосфера. Ауа, бұлт орналасқан. Ортақ белгісі -кеңістік.

Үшінші қабық –гидросфера. Теңіз, мұхит, өзен, көлдер. Ортақ белгісі-су.

Төртінші қабық-биосфера.Өсімдіктер, жануарлар, балықтар, бунақденелілер, құстар.Ортақ белгісі-тірі табиғат нысандары.


ЕБҚ және ЕҚБ

«Диаграмма» әдісі

Диграмманың көмегімен жер қыртысын бейнелеңдер.Атауларын жазыңдар


Үй тапсырмасы

Жер сфераларының суретін салып, ол туралы әңгімелеп бер.Жердің біз тұратын қабаты туралы мәліметтер жинап айт.


Кері байланыс





Өлең жолдарын хормен оқиды










Өткенді пысықтайды













Постер жасайды














Тапсырманы орындайды














Зерттеу жүргізеді
















Жеке жұмыс жасайды




Үй тапсырмасын алады





Кері байланыс жасайды








Дескриптор:

Қазіргі заманғы және ежелгі заманғы еңбек құралдарын салыстырып, қорытынды ой жазып келеді-1б



Дескриптор:

жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеуді үйренеді-1б

жердің қандай қабықтары болатынын біледі-1б









Дескриптор:

жердің әр қабығы неден құралатынын анықтайды-1б








Дескриптор:

Суретте берілген жер қабығының атауын жазады-1б

Осы қабыққа жататын зат атауларын жазады-1б








Тамаша жұмыс орындадыңдар!










«Ноутбок» әдісі









Суреттер
















Оқулық












Оқулық





Жұмыс дәптері














Суреттер


















Оқулық







Кері байланыс тақтасы









































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жер және ғарыш

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

21 сабақ. Ғарыш қалай игерілді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Ғарышты игеру кезеңдерін біледі

Ғарыш жаңалықтарының маңызын түсінеді

Құндылықтар:

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Жасампаздық-бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут




















































Сергіту сәті

2 минут














Сабақты қорыту

8минут















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

«Жоба қорғау» әдісі

Жер қабықтарының орналасу реті туралы өз жобаңды дайында.Және оны қорға.



Құндылық мақсаты:Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық

салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және

түсінудің қарапайым дағдыларының болуы

Жаңа тақырып

1-тапсырма

«Мен журналистпін» ойыны арқылы сабақта қарастыратын тақырыпты анықтау. Оқушыларға микрофон арқылы сұрақ қою. Сұрақтар:

-Күн мен түннің қандай айырмашылығы бар?

- Күндізгі уақытта адам аспаннан нені көреді?

- Ал түнгі уақытта ше? Ойыңды дәлелдей түс.

- Күн адамға не береді?

- Түнгі уақытта аспанда қандай ерекшеліктерді байқауға болады?

- Күн жүйесі дегенді қалай түсінеміз? Есімізге түсірейік.

- Жердің серігі болады ма?



2-тапсырма

«Зерттеушімін» әдісі

Зерттеу сұрағы:

- Ғарышқа алғаш рет қай дене ұшты?

- Ең алғашқы ғарышкер кім?

- Орбиталық стансының маңызы неде?

Зерттеудің жоспары:

-Инфографикада берілген ақпаратпен танысу.

-Жоспар бойынша сұрақтарға жауап беру.

-Постер жасау.

Оқушылар оқулықта, қосымша әдебиеттерді, газет-журналдарда берілген ақпараттармен танысады. Сұраққа жауап іздеп, бір-бірімен пікір алмасады. Ойларын дәлелдейді.



ФС тапсырмасы

3-тапсырма

Ойлан. Оқушыларға ғарыш туралы бейнероликтер көрсету арқылы төмендегі сұрақтарға жауап алу. Сұрақтар:

- Ғарышкерлер туралы не айта аласың?

-Ғарышкерлер Жерге қонған кезде неге өз беттерімен жүре алмайды?

- Ғарышкерлер ұзақ сапарда жүргенде қандай қиындықтар болуы мүмкін?


ЕҚБ

Теледидардан келген бейнесюжеттер не арқылы бізге беріледі? Қалай ойлайсың?


ЕБҚ

Ойыңмен бөліс.

- Неліктен ғарышкерлер скафандр киеді?

- Жер мен ғарышты байланыстыратын орындар қалай аталады?




4-тапсырма

«Wordwall» ойыны

https://wordwall.net/ru/resource/64693417/ғарыш-қалай-игерілді

Ғарыш қалай игерілді? Тақырыбына сұрақтарға жауап беру




Үй тапсырмасы

Ғарыш зерттеулері бізге не береді?

Сұраққа жауап тап және оны түсіндір.




Кері байланыс







Өлең жолдарын хормен оқиды








Өткенді пысықтайды


















Сұрақтарға жауап береді




Тапсырманы орындайды














Зерттеу жүргізеді







Постер қорғайды











Сұрақтарға жауап береді










Жеке жұмыс жасайды



Сұрақтарға жауап береді







Интерактивті ойын ойнайды







Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды
















Дескриптор:

Жер қабықтарының орналасу реті туралы өз жобасын дайындайды және оны қорғайды-1б





Дескриптор:

Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты анықтайды-1б




Тамаша жұмыс!






Жарайсыңдар!





Дескриптор:

Инфографикада берілген ақпаратпен танысады-1б

Жоспар бойынша сұрақтарға жауап береді-1б

Ақпараттарды пайдаланып постер қорғайды-1б











Дескриптор:

Ғарышкерлер туралы біледі-1б

Сұрақтарға жауап береді-1б







Тамаша жұмыс орындадыңдар!








Дескриптор:

Ғарыш қалай игерілгені туралы сұрақтарға жауап береді-1б










«Әуе шарлары» әдісі









Суреттер









Оқушы жұмыстары







Оқулық












Оқулық





Жұмыс дәптері














Суреттер














Ғарыш туралы суреттер













Жұмыс парақтары





Оқулық




https://wordwall.net/ru/resource/64693417/ғарыш-қалай-игерілді





Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы

































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Жер және ғарыш

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

22 сабақ. Күн мен түн қалай ауысады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру

3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін, артықшылығы мен кемшілігін анықтау;

3.1.2.2 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес көрсету мен қорытынды жасау;

Сабақтың мақсаты

Күн мен түннің қалай ауысатынын біледі

Күннің тәуліктік жолы қалай өтетінін түсінеді

Құндылықтар:

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Жасампаздық-бәрімізге өнеге


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут













































Сергіту сәті

2 минут

















Сабақты қорыту

8мин



































Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

Ғарыш зерттеулері бізге не береді?

Сұраққа жауап тап және оны түсіндір.



Құндылық мақсаты:

Жаңа тақырып

1-тапсырма

«Пейзаж» әдісі

Суреттер көрсету.

Суреттерді сипаттау.

Суреттерді тәулік бөлігі ретінде дұрыс ретпен орналастыру (таң, күндіз, кеш, түн).



ЕБҚ

Тәулік мезгілдерін сағатпен өрнекте

Мысалы: таң- 6:00-10:00

Күндіз- 10:00- 12:00

Түс- 12:00-15:00

Кеш 15:00-18:00

Түн- 18:00-24:00


Ұжымдық жұмыс

ФС тапсырмасы

2-тапсырма

«Мен зерттеушімін» әдісі

Қажет ресурстарды тарату. Теллурий немесе үстел шамы мен глобус. Зерттеу екі кезеңнен тұрады.

Бірінші кезең.

Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық

Күн мен түннің біртіндеп алмасуын көрнекі көрсету үшін Жердің Күннің айналасындағы жылдық қозғалысын және Жердің өз осінен тәуліктік айналымын көрсету

Глобусқа Астананың немесе жергілікті жердің орналасуын анықтап, жапсырма жапсыру. Шамды қосу, глобусты ақырын айналдыру.

Глобусты тоқтату. «Астана қазір Күннің тікелей сәулесінің астында орналасқан деп айтуға болады ма? Астана тұрғындарына қазір Күн жақсы көріне ме?» (жоқ, Күн енді ғана көрініп шығып келе жатыр).



ЕҚБ

Глобусты Астанаға барынша жарық түсетіндей етіп айналдыру.

Қазір қалада тәуліктің қай мезгілі?

Күн сәулесі қалай түседі?

Глобусты Астана оның жарық түспейтін жағында болатындай айналдыру. «Енді не айтуға болады? Астана тұрғындары қазір Күнді қалай көріп тұр?» (көкжиектің астында).



Топтық жұмыс

3-тапсырма

Екінші кезең. Модельдеу

Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық

Төрт немесе сегіз баладан тұратын топтарға бөліну. Парақ тарату. Көкжиек сызығы бейнеленген және жоғарғы бұрышында көкжиектің төрт бұрышына бағытталған бағыттама көрсетілген үлгіні көрсету.

Топтың әр мүшесіне тірек сөздерді тарату.

Осы тірек сөзге байланысты парақтың тиісті бөлігіне Күнді салу (Мысалы, Күннің шығуы – шығыста, көкжиектің астында. Талтүс – жоғары, шамамен парақтың ортасында. Күннің батуы – батыста, көкжиектің астында. Түн ортасы – Күн жоқ).

Әр топ жартылай дұрыс шеңбер құрып, өз суреттерін бір сызық бойында болатындай етіп көтеруі тиіс. Осылайша Күннің тәуліктік жолының болжамды траекториясы жасалуы тиіс.

Қорытынды жасау. Күннің аспан бойымен тәулік ішінде қалай қозғалатынын бақылайды, көреді, түсінеді. Зерттеу жұмысынан кейін алынған Күннің тәуліктік жолын диаграмма-графика түрінде бейнелеу.



Үй тапсырмасы

«Глобус» әдісі

Глобуста полюстерді көрсету. Олардан Жер осі өтеді.

Біліп кел.

Тапсырма:

1.Олардың орналасуында қандай ерекшелік бар? (остің көлбеу болу себебінен бұл жерлерге Күн сәулесі ұзақ уақыт бойы түседі немесе керісінше, мүлде түспейді.).


2.Поляр күні мен поляр түні туралы не білесіңдер? (Поляр түні түн деп аталғанымен, ол ымыртқа ұқсайды. Күн көкжиектен көп түспейді де, сәулелері көрініп тұрады)



Кері байланыс







Өлең жолдарын хормен оқиды








Өткенді пысықтайды








Суреттерді сипаттайды








Жеке жұмыс жасайды









Тапсырманы орындайды








Зерттеу жұмысын жүргізеді















Жеке жұмыс жасайды













Зерттеу жүргізеді















Тапсырманы орындайды















Үй тапсырмасын алады













Кері байланыс жасайды














Дескриптор:

Ғарыш зерттеулерінің пайдасы туралы біледі-1б




Дескриптор:

Суреттерді сипаттайды-1б

Суреттерді тәулік бөлігі ретінде дұрыс ретпен орналастырады-1б




Тамаша жұмыс!









Дескриптор:

Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық бойынша жұмыс жасай алады-1б

Глобуспен жұмыс істеуді біледі-1б










Сен мықтысың!






Дескриптор:

Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық бойынша жұмыс жасай алады-1б

Тірек сөздерді пайдаланып жұмыс жасай алады-1б








Тамаша жұмыс орындадыңдар!












Мен сендерге сенемін!
















«Аралдар» әдісі


















Суреттер









Оқулық















Жұмыс дәптері














Суреттер

















Оқулық







Оқулық









Оқулық














Суреттер









Оқулық








Оқулық











Кері байланыс тақтасы







































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2025
226
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі