Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Жаңа өмір ауылы
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Пилоттық сыныптар бойынша
жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Мусагалиева Жанаргул Шмитовна
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Заттар және олардың қасиеттері |
Мектеп: Шаған ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Заттың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың оқу мақсаттары |
4.3.1.1 заттың
қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау. Тәжірибе жасап, қорытынды жасау. Сызбалардан, суреттерден, мәтіндерден ақпарат алу. Мәтінді талдап, бастысын таңдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау өлшемдері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Көптілділік: су – вода – water, тәжірибе – эксперимент – еxperiment |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: заттардың қасиеттері, қаттылық, мөлдірлік, серпімділік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқылауға арналған сұрақтар: Сезім мүшелері арқалы заттардың қандай қасиеттерін тексеруге болады? Сызбаны қандай қасиеттермен толықтыруға болады? Заттың мөлдірлігін қалай тексеруге болады? Сен заттардың мөлдірлік, серпімділік, қаттылық қасиеттерін анықтаған кезде қандай зерттеу әдістерін пайдалана аласың ? Адам үшін қандай зат ең пайдалы деп ойлайсың? Неліктен? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: мінез қасиеттері (білуге құмарлық, ықылас, ынта және т.б.). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пәнаралық байланыс – салауатты өмір салты, қауіпсіздік техникасы. Коммуникативтік құзыреттіліктерді дамыту – басқа оқушыны коммуникация бойынша серіктесін және мұғалімді тыңдау, пікір алмаса білу; өз әрекеттерін серіктесімен үйлестіре білу. Тіл дамыту – синквейн құру. Ерте бағдарлау – химик ғалымдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттарды олардың шығу тегі мен агрегаттық күйі бойынша жіктеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған әрекет |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
(Ұ) Мұғалім сабақ үстінде жұмысқа қолайлы жағдай жасайды. Мақсат қою. -Заттар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін білетін боласың. -Заттардың кейбір қасиеттерін қалай білуге болатынын түсіндіре алатын боласың. -Балалар айналамызда нелерді көріп тұрмыз? (терезе, шкаф, есік, тақта т.б.) -Бұларды бір сөзбен не деуге болады? -Заттар. «Ойлан, тап!» ойыны Мұғалім оқушылардан не туралы айтылып жатқанын табуды сұрайды 1. Ол қолдың жылуынан жұмсарады. Ол еңбек сабағында қолданылады (ермексаз). 2. Бұл – сарғыш түсті иісі өткір сұйықтық. Ол мұнайдан алынады. Ол «автомобиль» үшін азық (бензин). 3. Бұл тәтті жартылай мөлдір бөліктер желеге ұқсайды. Оны дайындау үшін көп қант қосылады. Бірақ ол пайдалы тәттіге жатады (мармелад). Заттардың қасиетін анықтау. Доп, қарындаш, қайшы, текшелер, ойыншық, кітап, шелек Бір заттан жасалған әр түрлі денелердің топтастыр. Бұл заттардың ұқсастығы неде? Қорытынды: Бір заттан бірнеше дене жасауға болады және бір денені әртүрлі заттан жасауға да болады. Қолғаптар қандай материалдан жасалған? Олар қай кезде қолданады? Топтық жұмыс Машина жасауға қандай заттар пайдаланған. (шыны,пластик, металл,резеңке) Әр қайсысының қасиетін анықтау |
https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/qatty-denelerding-qasietteri |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Анықта.
(Ұ) «Сипаттамасы бойынша таны» ойыны Заттарды сипаттамасы бойынша танып, атауларын торларға жаз. 1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады. Жауабы: су. 2.Бұл зат тас түрінде жер
астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген түрде
бар. Оны әр үйде асүйден табасың. 3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар. Жауабы: қант. 4.Бұл зат адамның асүйдегі көмекшісі, өйткені жақсы жанады. Бірақ жылыстаған кезде, бүкіл үйге таралуы мүмкін, бұл өте қауіпті болуы мүмкін. Жауабы: табиғи газ. 5.Мына заттар жасанды. Оларды үй жабдығын, құрал-сайман, терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйымдарды жасау үшін қолданады. Жауабы: пластмасса. |
Кестемен жұмыс сызба
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Ө, Қ) Рефлексиялық бағалау. Заттар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін білдің бе? Заттардың кейбір қасиеттерін қалай білуге болатынын түсіндіре аласың ба? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарладыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
«Сипаттамасы бойынша таны» ойыны
1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады.
Жауабы: ---------------------------
2.Бұл зат тас түрінде
жер астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген
түрде бар. Оны әр үйде асүйден табасың.
Жауабы:
--------------------------
3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар.
Жауабы: --------------------------
4.Бұл зат –адамның асүйдегі көмекшісі,өйткені жақсы жанады. Бірақ шығып кетуі кезінде бүкіл үйге таралуы мүмкін.Бұл өте қауіпті
Жауабы: ------------------------
5. Мыналар жасанды заттар. Олардың үй жабдығын , құрал- сайман,терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйырымдарды жасау үшін қолданады.
Жауабы: --------------------------
6.Бұл заттан түрлі жиһаздар жасайды, тұрмыста қолданылады. Үйді жылыту үшін пайдаланады.
Жауабы: -------------------------
«Сипаттамасы бойынша таны» ойыны
1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады.
Жауабы: ---------------------------
2.Бұл зат тас түрінде
жер астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген
түрде бар. Оны әр үйде асүйден табасың.
Жауабы:
--------------------------
3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар.
Жауабы: --------------------------
4.Бұл зат –адамның асүйдегі көмекшісі,өйткені жақсы жанады. Бірақ шығып кетуі кезінде бүкіл үйге таралуы мүмкін.Бұл өте қауіпті
Жауабы: ------------------------
5. Мыналар жасанды заттар. Олардың үй жабдығын , құрал- сайман,терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйырымдарды жасау үшін қолданады.
Жауабы: --------------------------
6.Бұл заттан түрлі жиһаздар жасайды, тұрмыста қолданылады. Үйді жылыту үшін пайдаланады.
Жауабы: -------------------------
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаратылыстану пәні "Заттардың қасиеттері"
Жаратылыстану пәні "Заттардың қасиеттері"
Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Жаңа өмір ауылы
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Пилоттық сыныптар бойынша
жоғары санатты бастауыш сынып мұғалімі
Мусагалиева Жанаргул Шмитовна
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Заттар және олардың қасиеттері |
Мектеп: Шаған ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Заттың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың оқу мақсаттары |
4.3.1.1 заттың
қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау. Тәжірибе жасап, қорытынды жасау. Сызбалардан, суреттерден, мәтіндерден ақпарат алу. Мәтінді талдап, бастысын таңдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау өлшемдері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Көптілділік: су – вода – water, тәжірибе – эксперимент – еxperiment |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: заттардың қасиеттері, қаттылық, мөлдірлік, серпімділік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқылауға арналған сұрақтар: Сезім мүшелері арқалы заттардың қандай қасиеттерін тексеруге болады? Сызбаны қандай қасиеттермен толықтыруға болады? Заттың мөлдірлігін қалай тексеруге болады? Сен заттардың мөлдірлік, серпімділік, қаттылық қасиеттерін анықтаған кезде қандай зерттеу әдістерін пайдалана аласың ? Адам үшін қандай зат ең пайдалы деп ойлайсың? Неліктен? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: мінез қасиеттері (білуге құмарлық, ықылас, ынта және т.б.). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пәнаралық байланыс – салауатты өмір салты, қауіпсіздік техникасы. Коммуникативтік құзыреттіліктерді дамыту – басқа оқушыны коммуникация бойынша серіктесін және мұғалімді тыңдау, пікір алмаса білу; өз әрекеттерін серіктесімен үйлестіре білу. Тіл дамыту – синквейн құру. Ерте бағдарлау – химик ғалымдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттарды олардың шығу тегі мен агрегаттық күйі бойынша жіктеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған әрекет |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы |
(Ұ) Мұғалім сабақ үстінде жұмысқа қолайлы жағдай жасайды. Мақсат қою. -Заттар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін білетін боласың. -Заттардың кейбір қасиеттерін қалай білуге болатынын түсіндіре алатын боласың. -Балалар айналамызда нелерді көріп тұрмыз? (терезе, шкаф, есік, тақта т.б.) -Бұларды бір сөзбен не деуге болады? -Заттар. «Ойлан, тап!» ойыны Мұғалім оқушылардан не туралы айтылып жатқанын табуды сұрайды 1. Ол қолдың жылуынан жұмсарады. Ол еңбек сабағында қолданылады (ермексаз). 2. Бұл – сарғыш түсті иісі өткір сұйықтық. Ол мұнайдан алынады. Ол «автомобиль» үшін азық (бензин). 3. Бұл тәтті жартылай мөлдір бөліктер желеге ұқсайды. Оны дайындау үшін көп қант қосылады. Бірақ ол пайдалы тәттіге жатады (мармелад). Заттардың қасиетін анықтау. Доп, қарындаш, қайшы, текшелер, ойыншық, кітап, шелек Бір заттан жасалған әр түрлі денелердің топтастыр. Бұл заттардың ұқсастығы неде? Қорытынды: Бір заттан бірнеше дене жасауға болады және бір денені әртүрлі заттан жасауға да болады. Қолғаптар қандай материалдан жасалған? Олар қай кезде қолданады? Топтық жұмыс Машина жасауға қандай заттар пайдаланған. (шыны,пластик, металл,резеңке) Әр қайсысының қасиетін анықтау |
https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/qatty-denelerding-qasietteri |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Анықта.
(Ұ) «Сипаттамасы бойынша таны» ойыны Заттарды сипаттамасы бойынша танып, атауларын торларға жаз. 1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады. Жауабы: су. 2.Бұл зат тас түрінде жер
астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген түрде
бар. Оны әр үйде асүйден табасың. 3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар. Жауабы: қант. 4.Бұл зат адамның асүйдегі көмекшісі, өйткені жақсы жанады. Бірақ жылыстаған кезде, бүкіл үйге таралуы мүмкін, бұл өте қауіпті болуы мүмкін. Жауабы: табиғи газ. 5.Мына заттар жасанды. Оларды үй жабдығын, құрал-сайман, терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйымдарды жасау үшін қолданады. Жауабы: пластмасса. |
Кестемен жұмыс сызба
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Ө, Қ) Рефлексиялық бағалау. Заттар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін білдің бе? Заттардың кейбір қасиеттерін қалай білуге болатынын түсіндіре аласың ба? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарладыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
|
|
Зат қасиеттері |
Дұрыс |
Дұрыс емес |
|
1 |
Сүт аққыш |
|
|
|
2 |
Сым иілгіш |
|
|
|
3 |
Өсімдік майы жұмсақ |
|
|
|
4 |
Тас қатты |
|
|
|
5 |
Топырақ жылтыр |
|
|
|
6 |
Шырын сұйық |
|
|
|
7 |
Темір мөлдір |
|
|
|
8 |
Тұз сұйық |
|
|
|
9 |
Топырақ борпылдақ |
|
|
|
10 |
Мұнай қатты |
|
|
«Сипаттамасы бойынша таны» ойыны
1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады.
Жауабы: ---------------------------
2.Бұл зат тас түрінде
жер астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген
түрде бар. Оны әр үйде асүйден табасың.
Жауабы:
--------------------------
3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар.
Жауабы: --------------------------
4.Бұл зат –адамның асүйдегі көмекшісі,өйткені жақсы жанады. Бірақ шығып кетуі кезінде бүкіл үйге таралуы мүмкін.Бұл өте қауіпті
Жауабы: ------------------------
5. Мыналар жасанды заттар. Олардың үй жабдығын , құрал- сайман,терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйырымдарды жасау үшін қолданады.
Жауабы: --------------------------
6.Бұл заттан түрлі жиһаздар жасайды, тұрмыста қолданылады. Үйді жылыту үшін пайдаланады.
Жауабы: -------------------------
«Сипаттамасы бойынша таны» ойыны
1.Бұл зат кез келген тірі ағзаның құрамына кіреді. Адам денесінің 3-тен 2 бөлігі осы заттан тұрады.
Жауабы: ---------------------------
2.Бұл зат тас түрінде
жер астында кездеседі, сондай-ақ теңіз бен мұхит суларында еріген
түрде бар. Оны әр үйде асүйден табасың.
Жауабы:
--------------------------
3.Бұл зат жер астында тас түрінде, сондай-ақ теңіз және мұхит суында ерітінді түрінде кездеседі. Табиғатта өсімдіктердің құрамында бар.
Жауабы: --------------------------
4.Бұл зат –адамның асүйдегі көмекшісі,өйткені жақсы жанады. Бірақ шығып кетуі кезінде бүкіл үйге таралуы мүмкін.Бұл өте қауіпті
Жауабы: ------------------------
5. Мыналар жасанды заттар. Олардың үй жабдығын , құрал- сайман,терезе тұтқасын, ойыншықтар және тағы көптеген басқа бұйырымдарды жасау үшін қолданады.
Жауабы: --------------------------
6.Бұл заттан түрлі жиһаздар жасайды, тұрмыста қолданылады. Үйді жылыту үшін пайдаланады.
Жауабы: -------------------------
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
|
|
ермексаз |
өшіргіш |
|
|
1 |
Сыртқы түрі |
|
|
|
2 |
Салмағы |
|
|
|
3 |
Иілгіштігі |
|
|
|
4 |
Магнитке тартылады |
|
|
|
5 |
Қызуы |
|
|
шағым қалдыра аласыз













