«Жаса сен мәнгі!
Жаса сен мәнгі»
Жарық күн!
М. Мақатаев
Әлмұрат Гүлжақан
Сағынайқызы
Ақынның поэзиясын дәріптеуге әр пән мұғалімі мүмкіндігінше өз
үлестерін қосып отырады. Осындай дәстүрден тыс сабақтың бірі – 11
сыныпқа өткізілген «Жарықтың толқындық және квантық касиеттері»
қайталау сабағы.
-
Сабақтың тақырыбы:
«Жарықтың толқындық және квантық касиеттері»
қайталау.
-
Сабақтың мақсаты:
а. Жарықтың толқындық және
квантық касиеттерін сипаттайтың фактілері
қайталау арқылы және
қорытындылау.
ә. Оқшылардың алған
теориялық білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету, жаңа
технологиялық
әдістәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың ой-өрісін
кеңейту, есеп шығару
дағдысын дамыту.
б. М. Мақатаев поэзиясын
үзінділер келтіру арқылы кәсіби бағдар беру,
ұқыптылыққа,
ынтымақшылыққа, ізденуге тәрбиелеу.
-
Сабақтың типі: Білімді
жинақтау, жүйелеу сабағы.
-
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
емес ( жарыс) сабақ.
-
Сабақты өткізу әдісі:
жарыс, оқытудың иновациялық технология элементтерін қолдану.
-
Сабақтың формасы: топпен
жұмыс, жекелемей жұмыс.
-
Сабақтың көрнекілігі:
құралдар, радиометр, сызбалар, карточкалар, кодоскоп, слайдттар,
тест.
-
Сабақтың барысы: а)
ұйымдастыру (сабақ шартымен таныстыру)
Сабвқ
жарыс түрінде өткізілетіндіктен, оқушылар 2 топқа бөлінеді.
1 топ -
« Толқын» 2 топ - « Квант»
Сабақты мына ақынның бір
шумақ өлеңінен бастауға болады.
Өмір дегенге
Тіршілікте, сірә жетер ме ой
Жарық
сәуледен басқаның бәрі бекер ғой
Бекер
ғой бәрі
Бекер
ғой бәрі, бөтен ғой
Өмір
дегенің бір күндік сәуле екен ғой
Тамшыдай ғана нұрына, міне қанықтым
Жаса
сен мәңгі
Жаса
сен мәңгі жарық күн!
Осы өлең туралы
оқушылар пікірін айтады
Күн – тіршіліктің көзі
жарықтың көзі, өмірдің өзі – жарық екенің қорытындылайды.
Сабақ жарыс түрінде өтетін
болғандықтан, өз жарыстың шарты болады.
Сол шартты ақынның мына бір
шумақ өлеңі арқылы жеткізуге болады:
Шартым осы
Осыған шыдайсың ба?
Шыдамасаң, тынасың,
құлайсың да
Болсам сосын боларсың, қол
бастарың.
Шыдайсың ба?
Бағыңды сынайсың ба?
Сабақты қай топ бастауын «
Жұмбақ » шешеді
« Нені сандыққа тыға
алмайсың?»
( Күн сәулесі)
№ 1 тапсырма : «Сырлы
сандар» ойыны арқылы оқушылардың ториялық білімдері сыналады. Әр
баспалдақ оқушыға сұрақ, жауап берген жағдайда оқуш. Келесі
баспалдаққа көшеді.
2030
2004
2000
1976
19931
1990
1931
Ол сандар ақынның туған,
қайтқан және ғасыр атағын алған жылдар.
Келесі баспалдақтағы
ғасыр атағын алған жылдар,
Келесі баспалдақтағы
сандар мектептің ашылған, оқушылар тарыдай болып 1- сыныпқа келген,
еңді таудай болып мектепті бітіретін деп отырған жылдары
көрсетіледі.
Оқушылар тындалып болған
соң , бағаланады.
№ 2 – Тапсырма
Тірек
конспект
С =3*10 м/с
Тапсырмаларды орындап
есептер шығаруға көшеміз.
Мысалы : 1 топ - Инфрақызыл
сәуле үшін фотонның энергиясын массасын,
Импульсін есептеу.
2 – топ рентген сәулесі
үшін фотонның массасын , энергиясын, импульсін
Есептеу.
Денгейлеп тапсырмалар
беріледі.