БҚО, Теректі ауданы, Ақсоғым ауылы, Восход ЖОББМ. Биология пәні мұғалімі Идресова
Анаргуль Талапвна
Тақырыбы Жасушаның негізгі компоненттерінің
қызметтері
Сынып: 7 Оқушылардың
саны:
Сабақта жоқ оқушылардың саны:
Оқу
мақсаттары
9.4.2.1 Өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің
құрылысы мен қызметін түсіндіру
Сабақтың
мақсаты
Барлығы: Өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің
құрылысы мен қызметін түсінеді.
Басым бөлігі: Өсімдік және жануар жасушасының құрылысындағы
айырмашылықты талдайды.
Кейбірі:Жасуша бөліктеріне талдау жасау арқылы тірі организмдегі
ролін тұжырымдайды;
Ойлау деңгейі Білу,түсіну
Бағалау
критерийлері
Өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысын
біледі;
Жасуша органойдтарының қызметін нақтылайды;
Тілдікмақсатта
р
Оқытудың тілдік мақсаты:
-жасуша органойдтарын білу үшін видеороликті пайдаланып, бір-біріне
түсіндіре алады( айтылым және тыңдалым дағдылары)
- жұмысының нәтижесін кестеге түсіреді( оқылым және жазылым
дағдылары)
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Органойдтар,мембрана, эндоплазмалық тор, рибосома, митохондрия,
пластид
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
1 Өсімдіктер мен жануар жасушаларының ұқсастығы мен
ерекшеліктерін талқылаңдар ................ Неліктен?
2. Фотосинтез неліктен тек жасыл өсімдіктерде жүретінін айта аласыз
ба?
Құндылықтард
ы дарыту
Топтық және салыстыру жұмыстары арқылы өзіне және айналадағы
адамға құрмет көрсетуге баулу.
Пәнаралық
байланыстар
Химия-органикалық заттар мен бейорганикалық заттар
Алдыңғы білім Жасуша құрылысы 8 сынып.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі.
4минут
Сыныптажағымдыатмосфера орнату
«Шеңбер бойымен»жаттығуы әдісімен сұрау
1.Тірі ағзаның ең ұсақ бөлшегі
2. Жасуша қандай бөліктерден тұрады?
3. Органойдтардың құрылысы туралы не білеміз?
4.жасуша бөліктерін (органойдтарын) атап көрейікші?
Бағалау: Мадақтау әдісі «Жарайсың!», «Тамаша!».
Топқа бөлу. Сабаққа байланысты тірек сөздерді
қорапшадан ашып оқушыларға алуға ұсынып, топқа
қалай бөлінетінін сұраймын.
Тірек сөздің соңындағы санмен бөлінетінін
табады.(сынып төрт топқа бөлінеді)
1 мин
3 мин
Сабақтың
ортасы
33 минут
1.Видео көрсетілім «жасуша құрылысы» (3 мин)
Түрткі сұрақтар: (3 мин)
1).Бейнетаспадан не байқадыныздар?
2).жасуша құрылысының ерекшелігі бар ма?
2.Мұғалім сабақтың тақырыбын айта кетіп, оқу
мақсатымен таныстыру(1 мин)
3.Оқулықпен жұмыс.Мәтінді оқы (3мин)
Топпен жұмыс: «джигсо»әдісі
1-Топ. «Цитоплазма»
2- Топ. «Митохондрия
3-топ. «Пластид»
4-топ. «Ядро"
Мәтінді оқып, топта талдап, ортада бір оқушы
шығып қорғайды.
Бағалау: Оқушылар бірін бірі бағалайды. «Екі
жұлдыз бір ұсыныс»
«Микрафон» әдісі арқылы қорытындылайды.
Жұптық жұмыс.
Жасуша құрылымы мен олардың арасындағы
сәйкестікті табыңдар.
Кесте жұпқа беріледі.
рс Жасуша
бөлімдері
Жасуша
қызметтері
1
2
3
4
Бағалау: Өзін өзі бағалау
Жеке жұмыс (минут)
Презентация
Қосымша
ресурстар
беріледі.
(Сурет, схема)
кесте
Тапсырмалар:
1.Өсімдіктер мен жануар жасушасының
бөліктерінің құрылымын анықтап (+-
таңбасымен) белгілеңіз
ТИ кестесі
Жасушбөліктер
і
Өсімдік жануар
Қабықша
ядро
цитоплазма
пластид
Митохондрия
Пластид
2. Венн диаграммасы арқылы өсімдік пен жануар
жасуша қызметін салыстыру
3. Органойдтардың тірі ағзалар тіршілігіндегі ролі
неде?(Тұжырымдамалық карта )
Бағалау. Дескриптор бойынша оқушыларға
жазбаша кері байланыс беру
1. Өсімдіктер мен жануар жасушасының
бөліктерінің құрылымын анықтайды;
2.Өсімдік пен жануар жасуша қызметін
салыстырады;
3. Органойдтардың тірі ағзалар тіршілігіндегі
ролін талдайды;
Сабақ соңы
3 минут
Рефлексия.. Сабақ соңында сабақ басында алынған
термин сөзге жауап жазып табыс ағашына ілуі керек.
Жасыл түсті - мен бүгін бәрін жақсы орындадым.
Сары түсті – мен тапсырмаларды толық орындай
алмадым.
Қызғылт түсті - мен тапсырманы орындау
барысында көп қиналдым.
2. Үй тапсырмасы:§ 1
«Табыс ағашы
» суреті