Кіріктірілген сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
ҚЗМ «Бәйтерек» |
|
|
Пәні: |
Химия, биология, география |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Х. Ширинбекова |
|
|
Күні: |
04.12.2024ж. |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаһандық экологиялық мәселелер: қышқылды жаңбырлар және оның экожүйеге әсері |
|
|
Оқу мақсаты |
Оқушыларға «Қышқылды жаңбыр» жаһандық экологиялық мәселеге айналуының маңыздылығын түсіндіру . |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: 1. «Қышқыл жаңбыр» ұғымымен танысу. 2. Олардың түзілуіне қандай жағдайлар әсер етуін анықтау. 3. Қышқылдық жауын-шашынның табиғат пен адамға әсері туралы білу. 4. Қышқылды жаңбырлардың алдые алу шараларын ұсыну. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Кіріктірілген сабақ |
|
|
Құныдықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық • Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. Топқа бөлу
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Түгелдеу. Проблемалық жағдай туғызу. Білімалушылардың мотивациясын ояту. 2. «Шарлар» әдісі арқылы топқа бөлу
ә). Топ ережесін еске түсіру. б). Топтастыру. |
Топқа бөлу. «Шарлар» әдісі. Оқушылар шарларды алып, ішінен қай топқа бөлінуін білу арқылы топтарға бөлінеді. 1-топ: «Химия» тобы 2-топ: «Биология» тобы 3-топ: «География» тобы Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Интерак-тивті тақта Слайд-1,2 Дидактикалық материалдар, химиялық құралдар мен заттар. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин
|
3. (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Интерактивті тақтадағы сұрақтарға жауап береді. 1.Ластанудың түрлері? 2.Химиялық ластану........ 3.Антропогендік ластану..... 4.Қоршаған ортаның ластану түрі? 5.Ластану түрлері неше топқа топтасады? 6. Мерзіміне байланысты ластану 7.Экологиялық жағдай екі фактордың ықпалымен қалыптасады....................... 8. Балдырлардың қаулап өсуі қандай ластануға жатады? 9. Жыл сайын мұхитқа қандай көлемде мұнай төгіледі? 10.Табиғи ортаның ластану көрсеткіші ретінде ......... алынады |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Жалпы - 1 балл |
Слайд-3 https://wordwall.net/ru/resource/63864716/%D0%B3 wordwall платформа-сында білімін тексеру |
|
Сабақтың ортасы (негізгі бөлім) Мағынаны ашу. 50 мин |
4.Т.Ж. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбың ашу. |
Оқушылар тапсырмадағы суретке қарап жаңа сабақтың тақырыбын табады. |
1.Суреттегі үдерісті сипаттайды. |
Слайд 4-5 |
|
5. Т.Ж. Бейнежазба «Қышқылды жаңбырдың түзілуі»
|
Оқушылар бейнежазбаны көріп, ауада қышқылды жаңбырлардың түзілуін біледі. Атмосфераның ластану себептерін біледі. Қышқылды жаңбырдың құрылыс ғимаратына, жануарлар мен өсімдіктер ілеміне келетін зардабымен танысады. |
|
Слайд 6-11 |
|
|
6. Т.Ж. Жобалық жұмыс.
|
Әр топ мүшелері өз тақырыбы бойынша ақпарат жинайды, қорғайды. 1-топ «Қышқылды жаңбырдың биосфераға зардабы» 2-топ «Ғимараттар, ескерткіштер мен металл конструкциялардың қышқылды жаңбырдан зақымдануы» 3-топ «Қышқылды жаңбырдан топырақ пен су эрозиялары» |
Жалпы - 4 балл |
Слайд-12 |
|
|
Сабақтың соңы. Қорытынды. 20 мин |
7. Ж.Ж. «Формативтік тапсырма» арқылы Мұғалім қышқылды жаңбырлардың зардабына байланысты реакцияларды дұрыс жазып шығуын, өсімдіктер мен топыраққа әсеріне тапсырма орындатады. |
Оқушылар тапсырмадағы қышқылдардың атаулары мен формулаларын сәкестендіреді. |
Жалпы - 5 балл 1.Реакцияларды аяқтау, теңестіру (2) 2. Тұқымдардың өсуіне рН-тың әсерін сипаттайды (1) 3. Атластан зардап шеккен елдерді табу (2) |
Слайд-13-15 |
|
Ой толғаныс. Рефлексия. 5 мин.
|
Кері байланыс. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылар-дың сабаққа деген көзқарасын анықтайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар қажетсіз сөздерді сызып тастау арқылы сауалнаманы толтырып шығады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд-16
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаһандық экологиялық мәселелер: қышқылды жаңбырлар және оның экожүйеге әсері
Жаһандық экологиялық мәселелер: қышқылды жаңбырлар және оның экожүйеге әсері
Кіріктірілген сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
ҚЗМ «Бәйтерек» |
|
|
Пәні: |
Химия, биология, география |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Х. Ширинбекова |
|
|
Күні: |
04.12.2024ж. |
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаһандық экологиялық мәселелер: қышқылды жаңбырлар және оның экожүйеге әсері |
|
|
Оқу мақсаты |
Оқушыларға «Қышқылды жаңбыр» жаһандық экологиялық мәселеге айналуының маңыздылығын түсіндіру . |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: 1. «Қышқыл жаңбыр» ұғымымен танысу. 2. Олардың түзілуіне қандай жағдайлар әсер етуін анықтау. 3. Қышқылдық жауын-шашынның табиғат пен адамға әсері туралы білу. 4. Қышқылды жаңбырлардың алдые алу шараларын ұсыну. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Кіріктірілген сабақ |
|
|
Құныдықтарға баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық • Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. Топқа бөлу
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Түгелдеу. Проблемалық жағдай туғызу. Білімалушылардың мотивациясын ояту. 2. «Шарлар» әдісі арқылы топқа бөлу
ә). Топ ережесін еске түсіру. б). Топтастыру. |
Топқа бөлу. «Шарлар» әдісі. Оқушылар шарларды алып, ішінен қай топқа бөлінуін білу арқылы топтарға бөлінеді. 1-топ: «Химия» тобы 2-топ: «Биология» тобы 3-топ: «География» тобы Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Интерак-тивті тақта Слайд-1,2 Дидактикалық материалдар, химиялық құралдар мен заттар. |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин
|
3. (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Интерактивті тақтадағы сұрақтарға жауап береді. 1.Ластанудың түрлері? 2.Химиялық ластану........ 3.Антропогендік ластану..... 4.Қоршаған ортаның ластану түрі? 5.Ластану түрлері неше топқа топтасады? 6. Мерзіміне байланысты ластану 7.Экологиялық жағдай екі фактордың ықпалымен қалыптасады....................... 8. Балдырлардың қаулап өсуі қандай ластануға жатады? 9. Жыл сайын мұхитқа қандай көлемде мұнай төгіледі? 10.Табиғи ортаның ластану көрсеткіші ретінде ......... алынады |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Жалпы - 1 балл |
Слайд-3 https://wordwall.net/ru/resource/63864716/%D0%B3 wordwall платформа-сында білімін тексеру |
|
Сабақтың ортасы (негізгі бөлім) Мағынаны ашу. 50 мин |
4.Т.Ж. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбың ашу. |
Оқушылар тапсырмадағы суретке қарап жаңа сабақтың тақырыбын табады. |
1.Суреттегі үдерісті сипаттайды. |
Слайд 4-5 |
|
5. Т.Ж. Бейнежазба «Қышқылды жаңбырдың түзілуі»
|
Оқушылар бейнежазбаны көріп, ауада қышқылды жаңбырлардың түзілуін біледі. Атмосфераның ластану себептерін біледі. Қышқылды жаңбырдың құрылыс ғимаратына, жануарлар мен өсімдіктер ілеміне келетін зардабымен танысады. |
|
Слайд 6-11 |
|
|
6. Т.Ж. Жобалық жұмыс.
|
Әр топ мүшелері өз тақырыбы бойынша ақпарат жинайды, қорғайды. 1-топ «Қышқылды жаңбырдың биосфераға зардабы» 2-топ «Ғимараттар, ескерткіштер мен металл конструкциялардың қышқылды жаңбырдан зақымдануы» 3-топ «Қышқылды жаңбырдан топырақ пен су эрозиялары» |
Жалпы - 4 балл |
Слайд-12 |
|
|
Сабақтың соңы. Қорытынды. 20 мин |
7. Ж.Ж. «Формативтік тапсырма» арқылы Мұғалім қышқылды жаңбырлардың зардабына байланысты реакцияларды дұрыс жазып шығуын, өсімдіктер мен топыраққа әсеріне тапсырма орындатады. |
Оқушылар тапсырмадағы қышқылдардың атаулары мен формулаларын сәкестендіреді. |
Жалпы - 5 балл 1.Реакцияларды аяқтау, теңестіру (2) 2. Тұқымдардың өсуіне рН-тың әсерін сипаттайды (1) 3. Атластан зардап шеккен елдерді табу (2) |
Слайд-13-15 |
|
Ой толғаныс. Рефлексия. 5 мин.
|
Кері байланыс. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылар-дың сабаққа деген көзқарасын анықтайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар қажетсіз сөздерді сызып тастау арқылы сауалнаманы толтырып шығады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд-16
|
шағым қалдыра аласыз



















