Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. Шығарманың тақырыбы мен идеясы
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абай Индира Медетқызы |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
17.02.2025 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. Шығарманың тақырыбы мен идеясы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.2.1. эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тұлға болмысын гуманистік тұрғыдан талдау арқылы өмірмен байланыстыру, өз ойларын тұжырымдайды. - кейіпкер бейнесін ашуда, шығармадағы автор бейнесін анықтауда үзінділер келтіре отырып, мысалдармен дәлелдейды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
- тұлға болмысын гуманистік тұрғыдан талдау арқылы өмірмен байланыстыру, өз ойларын тұжырымдау - кейіпкер бейнесін ашуда, шығармадағы автор бейнесін анықтауда үзінділер келтіре отырып, мысалдармен дәлелдеу |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі 2024 жылдың 30 шілдесіндегі №194 бұйрығы. Білім беру ұйымдарында «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы бойынша «Жасампаздық және жаңашылдық» құндылығы: кейіпкерлердің жаңшылдығына баға беру, білім алушының жаңашыл идеясына қолдау білдіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрап, назарын сабаққа аудару. Алдыңғы білімді тексеру. «Ретімен орналастыр».
«Ой шақыру». Бейнематериал көрсетіледі
Қазақтың баласына аналық
қамқорлық Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. |
Сәлемдесу. Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру
Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқиғаларды ретімен орналастырады Өз ойын білдіріп, сұрақтарға жауап берген оқушылар бағаланады. |
Дескриптор: -шығарма мазмұнын ретімен орналастырады; ҚБ: «Әскери шен» ҚБ: «Әскери шен» |
7-сынып қазақ әдебиеті оқулығы Слайд Бейнематериал |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
1-тапсырма. «Әдебиет лотосы»
Шығарма авторы: Қасым Қайсенов Шығарма аты: «Жау тылындағы бала» Шығарманың тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдары. Жас партизан Шығарманың идеясы: Соғыс кезіндегі халық жағдайы, жау тылындағы жас партизандардың басқыншыларға қарсы жасаған ерліктерін дәріптеу. Кейіпкерлері: Серік, Жамал, Жомарт Мергенбаев, Анна Ивановна, Борис 2-тапсырма. «Тұжырымдамалық кесте» сызбасы. Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін теріп жазып, автор берген портреттік мінездемемен салыстырыңыздар
3-тапсырма. Ой толғау
- Қалай десеңіз де, бұл тапсырмаға жібере алмаймын, қиналмаңыз Сережа, Серікті айтам шешесінің өлімін өз көзімен көрген жетім. Әкесінің қайда жүргенін де білмейді. Қазақстанға он екі мүшесі сау, аман жеткізу аруақ алдындағы борышым.
|
Графикалық органайзер арқылы шығармаға талдау жасайды.
Әр топ өзіне берілген кейіпкер бейнесін сипаттап, автор берген портреттік мінездемені салыстырады.
Анна Ивановна өзінен тумаған баласын өз баласындай көруі.
Серік батыл, есте сақтау қабілеті жақсы, аттың құлағында ойнайды. Автор да партизан қатарында болған. Автордың жас кезінде жаны нәзік болған, бұл Серік екеінің ұқсастығы. |
Дескриптор: Білім алушы -Шығарманың атын, авторын анықтайды; -Шығарманың тақырыбын, идеясын анықтайды; -Кейіпкерлеріне талдау жасайды.
ҚБ: «Әскери шен»
Дескриптор Білім алушы -Кейіпкерлерді анықтайды -Кейіпкерлердің іс-әрекетін жазады -Автор берген портреттік мінездемемен салыстырады ҚБ: «Әскери шен»
Дескриптор: Білім алушы -берілген сұрақтарға жауап береді; -кейіпкер бойындағы ізгі қасиеттерді анықтайды; -кейіпкер бойындағы жақсы қасиеттерді талдайды және автормен ұқсастығын анықтайды; -жағымсыз кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.
ҚБ: «Әскери шен»
|
Үлестірмелі парақтар
Слайд
Үлестірмелі парақтар
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Үйге тапсырма: 19-тапсырма, 127-бет. «Жау тылындағы бала» повесінің көркемдік құндылығы туралы эссе жазыңдар. Эсседе адамдар арасындағы адамгершілік пен Отан алдындағы борыш мәселесін таладаңдар.
Кері байланыс. «Мұғалімге хат» - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? – Сабақта не қиын болды? – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Сабаққа кері байланыс береді. |
«Әскери шен» бағалау түрімен көп бағаланған оқушыларға баға қойылады. |
Стикерлер |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жау тылындағы бала" 7 сынып, қысқа мерзімді жоспар
"Жау тылындағы бала" 7 сынып, қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. Шығарманың тақырыбы мен идеясы
|
Бөлім: |
Балалар мен үлкендер |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абай Индира Медетқызы |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
17.02.2025 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі. Шығарманың тақырыбы мен идеясы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.2.1. эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тұлға болмысын гуманистік тұрғыдан талдау арқылы өмірмен байланыстыру, өз ойларын тұжырымдайды. - кейіпкер бейнесін ашуда, шығармадағы автор бейнесін анықтауда үзінділер келтіре отырып, мысалдармен дәлелдейды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
- тұлға болмысын гуманистік тұрғыдан талдау арқылы өмірмен байланыстыру, өз ойларын тұжырымдау - кейіпкер бейнесін ашуда, шығармадағы автор бейнесін анықтауда үзінділер келтіре отырып, мысалдармен дәлелдеу |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі 2024 жылдың 30 шілдесіндегі №194 бұйрығы. Білім беру ұйымдарында «Біртұтас тәрбие» бағдарламасы бойынша «Жасампаздық және жаңашылдық» құндылығы: кейіпкерлердің жаңшылдығына баға беру, білім алушының жаңашыл идеясына қолдау білдіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрап, назарын сабаққа аудару. Алдыңғы білімді тексеру. «Ретімен орналастыр».
«Ой шақыру». Бейнематериал көрсетіледі
Қазақтың баласына аналық
қамқорлық Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. |
Сәлемдесу. Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру
Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқиғаларды ретімен орналастырады Өз ойын білдіріп, сұрақтарға жауап берген оқушылар бағаланады. |
Дескриптор: -шығарма мазмұнын ретімен орналастырады; ҚБ: «Әскери шен» ҚБ: «Әскери шен» |
7-сынып қазақ әдебиеті оқулығы Слайд Бейнематериал |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
1-тапсырма. «Әдебиет лотосы»
Шығарма авторы: Қасым Қайсенов Шығарма аты: «Жау тылындағы бала» Шығарманың тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдары. Жас партизан Шығарманың идеясы: Соғыс кезіндегі халық жағдайы, жау тылындағы жас партизандардың басқыншыларға қарсы жасаған ерліктерін дәріптеу. Кейіпкерлері: Серік, Жамал, Жомарт Мергенбаев, Анна Ивановна, Борис 2-тапсырма. «Тұжырымдамалық кесте» сызбасы. Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетін теріп жазып, автор берген портреттік мінездемемен салыстырыңыздар
3-тапсырма. Ой толғау
- Қалай десеңіз де, бұл тапсырмаға жібере алмаймын, қиналмаңыз Сережа, Серікті айтам шешесінің өлімін өз көзімен көрген жетім. Әкесінің қайда жүргенін де білмейді. Қазақстанға он екі мүшесі сау, аман жеткізу аруақ алдындағы борышым.
|
Графикалық органайзер арқылы шығармаға талдау жасайды.
Әр топ өзіне берілген кейіпкер бейнесін сипаттап, автор берген портреттік мінездемені салыстырады.
Анна Ивановна өзінен тумаған баласын өз баласындай көруі.
Серік батыл, есте сақтау қабілеті жақсы, аттың құлағында ойнайды. Автор да партизан қатарында болған. Автордың жас кезінде жаны нәзік болған, бұл Серік екеінің ұқсастығы. |
Дескриптор: Білім алушы -Шығарманың атын, авторын анықтайды; -Шығарманың тақырыбын, идеясын анықтайды; -Кейіпкерлеріне талдау жасайды.
ҚБ: «Әскери шен»
Дескриптор Білім алушы -Кейіпкерлерді анықтайды -Кейіпкерлердің іс-әрекетін жазады -Автор берген портреттік мінездемемен салыстырады ҚБ: «Әскери шен»
Дескриптор: Білім алушы -берілген сұрақтарға жауап береді; -кейіпкер бойындағы ізгі қасиеттерді анықтайды; -кейіпкер бойындағы жақсы қасиеттерді талдайды және автормен ұқсастығын анықтайды; -жағымсыз кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.
ҚБ: «Әскери шен»
|
Үлестірмелі парақтар
Слайд
Үлестірмелі парақтар
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Үйге тапсырма: 19-тапсырма, 127-бет. «Жау тылындағы бала» повесінің көркемдік құндылығы туралы эссе жазыңдар. Эсседе адамдар арасындағы адамгершілік пен Отан алдындағы борыш мәселесін таладаңдар.
Кері байланыс. «Мұғалімге хат» - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? – Сабақта не қиын болды? – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Сабаққа кері байланыс береді. |
«Әскери шен» бағалау түрімен көп бағаланған оқушыларға баға қойылады. |
Стикерлер |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















