|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
Сынып : |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жауынқұртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы. №1Модельдеу«Адамның,сиырдыңжәнежауынқұртының» асқорытужүйесінің құрылысын салыстыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 омыртқасыз жауынқұрт , күйіс қайыратын сиыр жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты |
Жауынқұрттың, сиырдың және адамның асқорту жүйесін салыстырады Асқорыту жүйелеріндегі ерекшеліктерді ажыратады
|
|
Бағалау критерилері |
-омыртқасыз жауынқұрт , күйіс қайыратын сиыр жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесін моделдейді -Омыртқасыз жануарлар , сиырдың және адамның асқорыту жүйелеріндегі ерекшеліктерді салыстырады |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрект |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 минут. 4-5 минут 6-10 минут Сабақтың ортасы 10-40мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды .ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады. 2.Топқа бөлуді арнайы рондом платформасында жүргіземін. (Үш топқа бөлемін) 1топ- Жауынқұрттар 2топ- Күйіс қайыратындар 3топ-Сүтқоректілер
қойылады. Жаңа сабақты бастау. «Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың назарын адамның, жауынқұрттың, сырдың қореқтенуі, асқорыту процесі туралы бейнекөрініске аудармастан бұрын бейне алды сұрақтар қоямын.
Осы сұрақтардың жауабын бейнекөрсетілім арқылы анықтайық Тақырыпқа қатысты термин сөздерді жаздыртады Мұғалімнің түсіндірмесі жүзеге асады. «Ой бұлты» әдісін қолдана отырып оқушылардың теориядан алған ақпараттарын бекіту тапсырмасын ұсынады. Леонинг апс платформасынан қызықты тапсырма жасақатап ұсынады. 1-тапсырма Жауынқұртының асқорыту жүйесін көрсет. 2-тапсырма Адамынң асқорыту жүйесін ата Сабақтың мақсатына жетелейтін тапсырмаларды топтық, жұптық, жеке жұмыстарда ұйымдастыру Оқушыларға топқа мәтіндер ұсынылады Берілген суреттер мен құралдарды қолдана отырып әр топ моделдеу жұмысын жасайды
«Кел жұптасайық» әдісін қолдана отырып оқушыларды топта жұптастырады. Функционалдық сауаттылығы бар тапсырма. Тапсырма ағза қызметі жағдаяттарымен байланыс аясында құрастыру арқылы ұсыну. 1- қадам Көпжасушалы жануарлардың асқорыту жүйесі эволюция барысында қалыптасты. Біржасушалы жануарларда қоректік заттар денесінің беті – жасуша мембранасы арқылы өтеді немесе арнайы органоидтер тұтып қалады. Кейін тамақ лизосома арқылы жасуша ішінде қорытылды. Бірақ көпжасушалы ағза жасушасына басқа тіршілік иесінің нәруыздары, майлары немесе көмірсулары ыдыраған күйде түсуі қажет. Ағза жасушаларына қоректік заттарды (тамақ нәруыздары, майлары мен көмірсулары) қолжетімді ету үшін асқорыту мүшелері немесе асқорыту жүйесі керек. 1. Ағзаның қоректік заттарды сіңіруі A. Тыныс алу B. Фотосинтез C. Асқорыту D. Бөліп шығару E. Гомеостаз
2. Астың
ы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Бөлім: Педагогтің
Т.А.Ә. Сынып
: Сабақтың
тақырыбы: Жауынқұртының, сиырдың және
адамның асқорыту жүйесінің
құрылысы.
№1Модельдеу«Адамның,сиырдыңжәнежауынқұртының»
асқорытужүйесінің құрылысын
салыстыру Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
8.1.2.1 омыртқасыз
жауынқұрт , күйіс қайыратын сиыр жануарлар мен адамның ас қорыту
жүйесінің құрылысын салыстыру Сабақтың
мақсаты
Жауынқұрттың, сиырдың және адамның асқорту
жүйесін салыстырады
Асқорыту жүйелеріндегі ерекшеліктерді
ажыратады
Бағалау
критерилері -омыртқасыз жауынқұрт , күйіс
қайыратын сиыр жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесін
моделдейді -Омыртқасыз жануарлар ,
сиырдың және адамның асқорыту жүйелеріндегі ерекшеліктерді
салыстырады
Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрект Бағалау Ресурс-тар
Сабақтың
басы
0-3
минут.
4-5
минут
6-10
минут
Сабақтың
ортасы
10-40мин
1.Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық
жағымды .ахуал туғызу үшін «Көңіл
күй» әдісін пайдаланып, оқушылар
бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал
туғызады.
2.Топқа бөлуді
арнайы рондом платформасында
жүргіземін.
(Үш топқа
бөлемін)
1топ-
Жауынқұрттар
2топ- Күйіс
қайыратындар
3топ-Сүтқоректілер
А
қойылады.
Жаңа сабақты бастау.
«Stop-кадр» әдісі. Оқушылардың назарын адамның, жауынқұрттың, сырдың
қореқтенуі, асқорыту процесі туралы бейнекөрініске аудармастан
бұрын бейне алды сұрақтар
қоямын.
Неліктен жауынқұрты тек
топырақпен қоректенді деп
ойлайсыздар?
Адамның асқорыту жүйесі
жануарлардан несімен ерекше деп
ойлайсыздар?
Сиырдың асқазаны бірнеше
қабаттан тұрады деп ойлайсыздар
ма?
Осы сұрақтардың жауабын
бейнекөрсетілім арқылы
анықтайық
Тақырыпқа қатысты термин
сөздерді жаздыртады
Мұғалімнің түсіндірмесі жүзеге
асады.
«Ой
бұлты» әдісін қолдана отырып
оқушылардың теориядан алған ақпараттарын бекіту тапсырмасын
ұсынады. Леонинг апс платформасынан қызықты тапсырма жасақатап
ұсынады.
1-тапсырма Жауынқұртының
асқорыту жүйесін
көрсет.
2-тапсырма Адамынң асқорыту
жүйесін ата
Сабақтың мақсатына жетелейтін
тапсырмаларды топтық, жұптық, жеке жұмыстарда
ұйымдастыру
Оқушыларға топқа мәтіндер
ұсынылады
Берілген суреттер мен
құралдарды қолдана отырып әр топ моделдеу жұмысын
жасайды
«Кел жұптасайық»
әдісін қолдана отырып оқушыларды
топта жұптастырады. Функционалдық сауаттылығы бар тапсырма.
Тапсырма ағза қызметі жағдаяттарымен байланыс аясында құрастыру
арқылы ұсыну.
1- қадам
Көпжасушалы
жануарлардың
асқорыту
жүйесі
эволюция
барысында
қалыптасты.
Біржасушалы
жануарларда
қоректік
заттар
денесінің
беті
–
жасуша
мембранасы
арқылы өтеді
немесе
арнайы
органоидтер
тұтып
қалады.
Кейін
тамақ
лизосома
арқылы жасуша
ішінде
қорытылды.
Бірақ
көпжасушалы
ағза
жасушасына
басқа
тіршілік
иесінің
нәруыздары,
майлары
немесе
көмірсулары
ыдыраған
күйде
түсуі
қажет.
Ағза
жасушаларына
қоректік
заттарды
(тамақ
нәруыздары,
майлары
мен
көмірсулары)
қолжетімді
ету
үшін
асқорыту
мүшелері
немесе
асқорыту
жүйесі
керек.
1. Ағзаның
қоректік
заттарды
сіңіруі
A.
Тыныс
алу
B.
Фотосинтез
C.
Асқорыту
D. Бөліп
шығару
E.
Гомеостаз
2. Астың
ы |
лдыңғы
білімді пысықтау:














