Сыныбы: 6 «Ә» Күні:
Сабақтың тақырыбы: Жазба тілде қойылатын тыныс белгілері. Нүкте, сұрау белгісі, үтір, леп белгісі, көп нүкте.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жазба тілде қойылатын тыныс белгілерін өздігінен ажырата алуына ықпал ету.
Міндеттері:
1.Жұрт алдында мәдениетті сөйлей білуге дағдыланады.
2.Теориялық білімді практикада қолданады. Білім, білік, дағдыны
қалыптастыру.
3.Топтық жұмыс кезінде бір-бірімен пікірлеседі, алған білімдерін
бекітеді.
Бағалау:
1. Сұраққа жауап беру арқылы.
2. Эссе жазу, кітаптан сөйлемдер жазу мен сол үзінділер жайлы өз пікірін білдіру.
3. Өзара пікір алысқан кезінде оқушыларды мұғалімнің бақылауы арқылы.
Қолданылған әдіс-тәсілдер:
топтастыру, эссе жазу, автор орындығы.
Көрнекіліктер: топқа бөлетін қағаз қиындылары, қағазға жазылған
тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
А) Оқушыларды тыныс белгілері арқылы топқа бөлу
Ә) Тыныс белгілерінің қызметін анықтату (Бұл тыныс белгілері қандай жағдайда қойылады, сөйлем соңында, басында, ортасында?..)
ІІ. Мағынаны тану
А) Әр топ өз тыныс белгісіне сай кітаптан 3 сөйлем тауып жазу
Ә) Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын үндестік заңына сай жазыңдар, тыныс белгілерін қойыңдар. Айтылған ойдың мазмұнын ашыңдар.
1-топ Нүкте (.)
Ұлттың сақталуын... да жоғалуы... да себеп болатын нәрсе... ең қуаттысы – тілі (А.Байтұрсынұлы)
2-топ Сұрау белгісі (?)
Ұлттық рух... негізі – ұлттық тіл (М.Шоқай)
3-топ Үтір (,)
Кімде-кім ана тілі... сыйламаса бағаламаса оны сауатты мәдениетті адам деп санау... болмайды (М.Әуезов)
4-топ леп белгісі (!)
Сөз қасиеті – көркемдігі... ой қасиеті – шындығында (Ғ.Мүсірепов)
5-топ Көп нүкте (...)
Қазақ тілі – ғажап тіл О... болашағы да ғажап Тек о... насихаттай білуіміз керек оқыта білуіміз керек (Н.Назарбаев)
ІІІ.Ой
толғаныс.
«Егер тыныс белгілері болмаса...» атты тақырыпта эссе жазу (50-60 сөз)
Топта талқылау, үздік эссе иесін «автор орындығына» шақыру
Қорытынды:
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Кітаптан 3 сөйлем тауып жазу |
Тыныс белгілерін қою, мазмұнын ашу |
Эссе жазу |
Қорытынды баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілеріне көркем шығармадан 4 сөйлем тауып жазу. Қалаған 1 сөйлемнің мәнін ашу.(жазбаша)
Қарағанды облысы Теміртау қаласы "Теміртау қаласының №15 қазақ мектеп-гимназиясы" КММ қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жазба тілде қойылатын тыныс белгілері. Нүкте, сұрау белгісі, үтір, леп белгісі, көп нүкте.
Сыныбы: 6 «Ә» Күні:
Сабақтың тақырыбы: Жазба тілде қойылатын тыныс белгілері. Нүкте, сұрау белгісі, үтір, леп белгісі, көп нүкте.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жазба тілде қойылатын тыныс белгілерін өздігінен ажырата алуына ықпал ету.
Міндеттері:
1.Жұрт алдында мәдениетті сөйлей білуге дағдыланады.
2.Теориялық білімді практикада қолданады. Білім, білік, дағдыны
қалыптастыру.
3.Топтық жұмыс кезінде бір-бірімен пікірлеседі, алған білімдерін
бекітеді.
Бағалау:
1. Сұраққа жауап беру арқылы.
2. Эссе жазу, кітаптан сөйлемдер жазу мен сол үзінділер жайлы өз пікірін білдіру.
3. Өзара пікір алысқан кезінде оқушыларды мұғалімнің бақылауы арқылы.
Қолданылған әдіс-тәсілдер:
топтастыру, эссе жазу, автор орындығы.
Көрнекіліктер: топқа бөлетін қағаз қиындылары, қағазға жазылған
тапсырмалар
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
А) Оқушыларды тыныс белгілері арқылы топқа бөлу
Ә) Тыныс белгілерінің қызметін анықтату (Бұл тыныс белгілері қандай жағдайда қойылады, сөйлем соңында, басында, ортасында?..)
ІІ. Мағынаны тану
А) Әр топ өз тыныс белгісіне сай кітаптан 3 сөйлем тауып жазу
Ә) Көп нүктенің орнына тиісті септік жалғауларын үндестік заңына сай жазыңдар, тыныс белгілерін қойыңдар. Айтылған ойдың мазмұнын ашыңдар.
1-топ Нүкте (.)
Ұлттың сақталуын... да жоғалуы... да себеп болатын нәрсе... ең қуаттысы – тілі (А.Байтұрсынұлы)
2-топ Сұрау белгісі (?)
Ұлттық рух... негізі – ұлттық тіл (М.Шоқай)
3-топ Үтір (,)
Кімде-кім ана тілі... сыйламаса бағаламаса оны сауатты мәдениетті адам деп санау... болмайды (М.Әуезов)
4-топ леп белгісі (!)
Сөз қасиеті – көркемдігі... ой қасиеті – шындығында (Ғ.Мүсірепов)
5-топ Көп нүкте (...)
Қазақ тілі – ғажап тіл О... болашағы да ғажап Тек о... насихаттай білуіміз керек оқыта білуіміз керек (Н.Назарбаев)
ІІІ.Ой
толғаныс.
«Егер тыныс белгілері болмаса...» атты тақырыпта эссе жазу (50-60 сөз)
Топта талқылау, үздік эссе иесін «автор орындығына» шақыру
Қорытынды:
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
Бағалау парағы
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Кітаптан 3 сөйлем тауып жазу |
Тыныс белгілерін қою, мазмұнын ашу |
Эссе жазу |
Қорытынды баға |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілеріне көркем шығармадан 4 сөйлем тауып жазу. Қалаған 1 сөйлемнің мәнін ашу.(жазбаша)
Қарағанды облысы Теміртау қаласы "Теміртау қаласының №15 қазақ мектеп-гимназиясы" КММ қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
шағым қалдыра аласыз


