|
Күні: 04.04.2024. |
Мұғалімнің аты-жөні: Скакова Ж.М. Мектеп:№222 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп |
|
|
Сынып: 8 |
Пәні: Геометрия |
|
|
Сабақтың тақырыбы 54 |
Жазықтықтағы координаталар әдісі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Екі нүктенің арақашықтығын есептеудің геометриялық жолдарын қарастыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Жағымды ахуал тудыру мақсатында «Көңіл-күй одағайлары» Өткен тарауға ауызша шолу Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын.
|
Берілген сұрақтарға жауабы «иә», «жоқ» деп жауап береді. Жауабын түсіндіреді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық, Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин) |
Жаңа сабақтың тақырыбын болжау мақсатында сұрақтар қоямын: -Координат жазықтығы тақырыбымен таныссыңдар ма? -Ол неден тұрады? -Осьтер қалай аталады? -Координат жазықтығын өмірде қайда кездестіресіңдер? (вагон номері мен орын номері, қабат номері мен пәтер номері, көше мен үй номері, сабақ кестесі, картада, шахмат, шашкада) Жақсы, олай болса бүгінгі өтетін сабақтың тақырыбы: «Жазықтықтағы нүктенің координаталары» Жаңа сабақ түсіндіру мақсатында видеоролик көрсетіледі. Сабақ мақсаты нақтыланады. Жаңа тақырыпты түсінгенін анықтау мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Оқушылар қажет мәліметтерді дәптерге түсіріп алады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Интерактивті тақта, жұмыс дәптері, оқулық, сызғыш |
||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 10 мин
|
Дайын координаталық жазықтықта берілген координаталарды енгізу ұсынылады. «Үйрек» (3;0) (1;2) (-1;2) (3;5) (1;8) (-3;7) (-5;8) (-3;4) (-6;3) (-3;3) (-5;2) (-5;-2) (-2; -3) (-4; -4) (1; -4) (3; -3) (6;1) (3;0) және (-1;5)
|
Тапсырманы жеке орындайды. Алғаш орындаған «үздік жұп» анықталады. Дескриптор:
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
№7 есеп. 1-топ. а) А(1;-2), В(5;6)
2-топ. ә) А(3;4), В(1;2)
3-топ. б) А(5;7), В(-3;-5)
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды. Дискрептор: -Қажет формуланы анықтайды; -Есептеуді дұрыс жүргізеді. |
Топтар өзара бір-бірін дискрептр бойынша бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 7 мин |
Рефлексия. «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар:
деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифинг жүргізеді. 5 сұраққа жылдам жауап: 1.Координаталық түзуде нүкте координаталар басының сол жағында орналасса, таңбасы қандай? 2.Оң жарты осьте жатса ше? 3.Екі нүктенің арақашықтығын есептеу формуласы? 4.Ох осі қалай атаймыз? Оу осі ше? 5.Екі нүктенің ортасының координатасының формуласы? |
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жазықтықтағы координаталар әдісі.
Жазықтықтағы координаталар әдісі.
|
Күні: 04.04.2024. |
Мұғалімнің аты-жөні: Скакова Ж.М. Мектеп:№222 Т.Рысқұлов атындағы орта мектеп |
|
|
Сынып: 8 |
Пәні: Геометрия |
|
|
Сабақтың тақырыбы 54 |
Жазықтықтағы координаталар әдісі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Екі нүктенің арақашықтығын есептеудің геометриялық жолдарын қарастыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Жағымды ахуал тудыру мақсатында «Көңіл-күй одағайлары» Өткен тарауға ауызша шолу Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын.
|
Берілген сұрақтарға жауабы «иә», «жоқ» деп жауап береді. Жауабын түсіндіреді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық, Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (15 мин) |
Жаңа сабақтың тақырыбын болжау мақсатында сұрақтар қоямын: -Координат жазықтығы тақырыбымен таныссыңдар ма? -Ол неден тұрады? -Осьтер қалай аталады? -Координат жазықтығын өмірде қайда кездестіресіңдер? (вагон номері мен орын номері, қабат номері мен пәтер номері, көше мен үй номері, сабақ кестесі, картада, шахмат, шашкада) Жақсы, олай болса бүгінгі өтетін сабақтың тақырыбы: «Жазықтықтағы нүктенің координаталары» Жаңа сабақ түсіндіру мақсатында видеоролик көрсетіледі. Сабақ мақсаты нақтыланады. Жаңа тақырыпты түсінгенін анықтау мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Оқушылар қажет мәліметтерді дәптерге түсіріп алады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Интерактивті тақта, жұмыс дәптері, оқулық, сызғыш |
||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 10 мин
|
Дайын координаталық жазықтықта берілген координаталарды енгізу ұсынылады. «Үйрек» (3;0) (1;2) (-1;2) (3;5) (1;8) (-3;7) (-5;8) (-3;4) (-6;3) (-3;3) (-5;2) (-5;-2) (-2; -3) (-4; -4) (1; -4) (3; -3) (6;1) (3;0) және (-1;5)
|
Тапсырманы жеке орындайды. Алғаш орындаған «үздік жұп» анықталады. Дескриптор:
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
№7 есеп. 1-топ. а) А(1;-2), В(5;6)
2-топ. ә) А(3;4), В(1;2)
3-топ. б) А(5;7), В(-3;-5)
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды. Дискрептор: -Қажет формуланы анықтайды; -Есептеуді дұрыс жүргізеді. |
Топтар өзара бір-бірін дискрептр бойынша бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 7 мин |
Рефлексия. «Таңда да таста» әдісі бойынша оқушылар:
деген 3 сұраққа жауап беріп, өзара дебрифинг жүргізеді. 5 сұраққа жылдам жауап: 1.Координаталық түзуде нүкте координаталар басының сол жағында орналасса, таңбасы қандай? 2.Оң жарты осьте жатса ше? 3.Екі нүктенің арақашықтығын есептеу формуласы? 4.Ох осі қалай атаймыз? Оу осі ше? 5.Екі нүктенің ортасының координатасының формуласы? |
Бүгінгі меңгерілген материал бойынша 5 сұраққа жылдам жауап береді.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз













