Сабақтың
тақырыбы:
|
Жел энергетикасы
(танымдық-викториналық сабақ)
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
Оқылым
6.3.6.1. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып,
көтерілген мәселені шынайы өмірмен
байланыстыру
|
Бағалау
критерийі:
|
-
Оқылым материалын
түсініп, жаңа сөздермен сөйлемдер құрайды;
-
Жел энергетикасының пайдасы мен тиімділігін шынайы өмірмен
байланыстыра мысал келтіреді.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Барлық оқушыларға сөйлеуге қажетті сөз
тіркестері:
Жел энергетикасының пайдасы, атом электр стансылары, су
электр стансылары, экологиялық электр стансылары, үйді жылытады,
үйді жап-жарық етеді, энергия жұмсалады
Пәнге қатысты терминдер мен сөздік
қор: жылыту, жап-жарық,
жұмса, артықшылық, кемшілік
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Жел электр стансыларын
салу қажет пе?
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел»
жалпыұлттық идеясының «ұлттық қауіпсіздік және еліміздің
бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы»
тармағындағы жауапкершілікке, білім алуға
баулу
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Физика,
география
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Түсіну, қолдану,
жинақтау, талдау, бағалау
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім:
|
Қуат көзіне не
жататынын, қуатты қайдан алатынын біледі.
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтық
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақтың басы
Сабақтың
ортасы
|
Амандасу. Үй тапсырмасын
тексеру.
“Үш минуттық кідіріс” әдісі
Дескриптор:
- Тақырып бойынша сөйлемдер
жазылады
-сөйлемдер 1-2 аспауы керек
Сабақтың тақырыбын ашу.
Кестемен жұмыс. Оқушыларға кесте
ұынылады.
ҚБ
«Стикерлер»
әдісі
Картамен жұмыс. Картаға қарай отырып, Қазақстанның желді
аймақтарын табады.
ҚБ
«Стикерлер»
әдісі
Бейнероликті тамашалау арқылы тақырыпты
болжаймыз.
Оқылым
Жаңа сөздермен жұмыс
Жаңа сөздермен танысамыз, қайталаймыз, қолданысын
анықтаймыз.
Графикалық органайзер толтырамыз
LINOIT/COM тақтасын қолданады
ҚБ
«Стикерлер»
әдісі
|
Оқушылар формативтәк тапсырманы орындайды (жаңа сөздерді
жазу). үй тапсырмасы жазылған дәптерлерін
тапсырады.
Өтілген тақырыпты пысықтау негізінде берілген парақшаға
өтілген тақырыптар бойынша сөйлемдер
жазады.
Кестеден табиғат құбылыстарын
табады.
Оқушыларға карта таратылады . картадан желді аймақтарды
табады.
Оқушылар бейнебаянның негізінде төмендегі сұрақтарға жауап
береді.
https://www.youtube.com/watch?v=KpVBg3h3K-0
сұрақтарға жауап береді
Роликтен нелерді көрдік?
Бүгін не туралы әңгіме қозғаймыз деп
ойлайсыздар?
Бұл сұрақтарға жауап беру арқылы сабақ тақырыбы
ашылады
Жылыту
жап-жарық
жұмса
артықшылық
кемшілік
Оқушылар органайзер негізінде мысал
жазады
кемшілік
үлкен кемшлік
мен үлкен кемшілік
жасадым
|
Сергіту
сәті
“Жадыңа сақта”
ойыны
Викторина
Оқушыларға интерактивті тақтада сұрақтар
беріледі.
ҚБ
«Стикерлер»
әдісі
|
Есімдік, табиғат, қуат, баламалы энергетика, көмір,
балауыз, тұрғын
Оқушылардың назарына тақтаға жазылған 10-12 сөз
көрсетіледі. 1 минуттан соң тақтадағы сөздер өшіріледі, оқушылар
есте қалған сөздерін жазады.
Тақтада слайд арқылы «Зат есім, сын есім, етістік,
энергетика» қобапшаларынан сандарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап
береді.
|
Сабақтың
аяғы
|
Кері байланыс
«Пирамида» әдісі
Мен … түсіндім.
Менің … сұрағым бар.
Мен … түсінбедім.
Стикерлерге жазып,
іліп
кетеді.
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Жаңа сөздерді жаттау,
103 бет 3-тапсырма
|