Жемірілудің түрлері және онымен күресу жолдары.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жемірілудің түрлері және онымен күресу жолдары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін білу және металл құрылымдарына теріс әсерін түсіндіру; металдардың қатысында химиялық реакциялардың теңдеулерін, қоспалары бар реагенттерді, сондай-ақ теориялық мүмкіндіктен салыстырғандағы өнімнің практикалық шығымын есептеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ тақырыбы

Коррозиямен күресу себептері мен шаралары.

Модуль /пән атауы

ОН 11.2. Химиялық байланыстың табиғатын және оның түрлерін түсіндіру

Педагог

Тиллаходжаева С

Курс, оқу жылы, топ



Сабақ типі

Теориялық

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.3.7 Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін білу және металл құрылымдарына теріс әсерін түсіндіру;

10.2.2.2 металдардың қатысында химиялық реакциялардың теңдеулерін, қоспалары бар реагенттерді, сондай-ақ теориялық мүмкіндіктен салыстырғандағы өнімнің практикалық шығымын есептеу.

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар:

Металдардың жемірілу себептерін білу және түсіндіру

Көптеген оқушылар:

Жемірілудің түрлерін ажырата алу олардың кері әсерін түсіндіру

Кейбір оқушылар:

Қоспаға байланысты есептерді практикамен ұштастыра алу

Жемірілумен күресу жолдарын ұсынады

Жетістік

критерийлері

-металдардың жемірілуі себептерін түсіндіреді;

- жемірілудің зиянын сипаттайды;

- жемірілудің түрлерін бір-бірінен айырмашылығын табады;

-қоспаға байланысты есептеулерді жүргізеді.

- жемірілумен күресу жолдарын ұсынады


Уақыт


5

10

15

20

25

30

35

40

45

50

55

60

65

70

75

80

85

90



















Ұй тапсыр.тек



















Жаңа тақырып.түсін



















Жаңа тақырып. бекіту



















рефлексия



















Бағалау,үйге тапсырма беру




















Құндылықтарды

дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары: Сыйластық; Ынтымақтастық;

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;

  • Ашықтық;

  • Өмір бойы білім алу, нақтылық, жинақылық;

  • мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/res00000472/properties-of-the-transition-metals-and-their-compounds?cmpid=CMP00000542

Пәнаралық байланыстар

Биология, география

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар











Ұйымдастыру сәті.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Ынтымақтастық атмосферасын құру (оқушыларды шаттық шеңберіне шақырып бір-бірлеріне сәттілік тілеу)

Сабақтың стартері. Бұл суреттен не байқауға болады?

  • Бұл үрдіс жайлы не білеміз?

  • Қай элементтің қосылыстары осы құбылысқа ұшырайды?

  • Қайда қолдануымыз мүмкін?

  • Бұл элементтердің қандай ерекшеліктерін білесіңдер?

Осы сұрақтардың жауабын толықтай білу үшін бүгінгі сабақтан жауабын табамыз. Ендеше, сабағымыздың тақырыбы «Жемірілудің түрлері және онымен күресу жолдары». Оқушылардан сабақтың мақсатын өздеріне айқындауды сұрау.

http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/res00000472/properties-of-the-transition-metals-and-their-compounds?cmpid=CMP00000542





















Коррозия үрдісіне анықтама беріледі.

  1. Жемірілудің механизмінің қандай түрлері бар?

  2. Жемірілудің қандай түрлері бар?

  3. Жемірілудің физикалық әсері қандай?

  4. Жемірілуді болдырмайтын қандай әдістерді білесіздер?

Топтық жұмыс:

Оқушылар үш топқа бөлініп, жоғарыда берілген сұрақтарға жауап бере отырып, постер қорғайды.

Постерді қорғау үшін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін құрастыру. Топтар бір-бірінің постерді қорғауын өзара бағалайды.

Теориялық мүмкіндікпен салыстырғанда зат шығымын есептеу.

Есептің бірінші типін шешу алгоритімі:

1) Есептің шартын мұқият оқып шығу.

2) Жазып ал: не берілді, не табу керек?

3) Реакция теңдеуін жазып, теңестіру.

4) Реакция теңдеуі бойынша өнімнің теориялық массасын табу.

5) Белгілі формула бойынша өнімнің шығымын есептеп алу. Жауабын жазу.

Топтық жұмыс. Бірінші мысалдың шешу алгоритмін құрастыру.

Жеке жұмыс. Әр оқушы өздері есеп шығарады. Тақтадағы жауабымен сәйкестіріп өз-өзің тексеріп бағалайды.

1 мысал. 32,4г. Мырыш оксидінен алюминийтермия әдісі арқылы, 24г. таза мырыш алынды. Өнімнің шығымын табыңдар. Жауабы: 92% Zn

2 мысал. Теория жүзіндегі мен салыстырғандағы шығымы 92% болса, онда 23,4г. алюминий гидроксидінең алынған металл оксидінің массасын табыңдар. (14г.)

3 мысал. Теория жүзіндегі мен салыстырғандағы шығымы 80% болса, онда темір (ІІІ) оксидіне, көміртек (ІІ) оксидімен әсер етсек, нәтижесінде 11,2г. темір алынды. Реакцияға жұмсалған темір (ІІІ) оксидінің массасын табыңдар. (20г.)

4 мысал. 234 г ас тұзына күкірт қышқылымен әсер еткенде131,4 г хлорсутек алынса, хлорсутектің шығымы (%) (90%)

5 мысал. Массасы 120 г темір (ІІІ) оксидін көміртекпен тотықсыздандырғанда массасы 67,2 г темір түзілді. Темірдің теориялықпен салыстырғандағы шығымы (%) (80%)

3 – слайд





Периодтық кесте.

Металдар үлгісі.



Барлығы мин

Оқу мақсаттары және жетістік критерийлеріне қайта оралу. Қорытындылау

Үй жұмысы.

1. 11,2 г темір тұз қышқылымен әрекеттескенде 4,45 л (қ.ж.) сутек бөлінеді. Реакция өнімінің шығымы (%).

2. 20 кг алюминий оксидінен 10 кг алюминий алынды. Реакция өнімі шығымының массалық үлесін анықтаңыз.

3. 5,64 кг техникалық темір (ІІ) сульфаттын ауада өртегенде, шығымы 75% болған қатты өнімнің (FeO) зат мөлшері (моль)


Презентация

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

Көбісі:

Кейбіреулері:


Оқушылардың тақтадағы жұмысы, жазбаша ҚБ жұмысы, өзара тексеру

Көрсету №6 кезінде ҚТ ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2024
251
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі