|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: |
||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеміс-жидектің пайдасы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.6.1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: мәтіндегі орфографиялық қателерді анықтау, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Көпшілігі: мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзету, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Кейбір оқушылар: мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жердің көркі – ағаш |
||||||||||||
|
Жоспар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Мәліметтерге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Қызығушылықты ояту. Құрма туралы бейне фильмді (https://www.youtube.com/watch?v=NIhuqeBblyI) тамашалап, оның қандай пайдасы барын анықтаңдар.
«Жеміс-жидектің пайдасы қандай?» Сұраққа жауапты әр топ оқушылары «Әткеншек» әдісімен бір-бір сөйлемнен айтып шығады. Өз пікірлерімен бөліседі.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Мәтінді оқыңыз.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Жүзімнің жүз грамында қанша калория бар? 2. Жүзім шырынының қандай пайдасы бар? 3. Бір килограмм жүзім калориясы қанша азық-түлікке тең? 4. Тағы қандай жемістерді білесіңдер? Олардың қандай пайдасы бар? 2-тапсырма. «Т» кестесі әдісі.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Мәтіннен орфографиялық нормаға сай жазылмаған сөздер мен сөз тіркестерін анықтаңыз. Қателерді сөздіктерге сүйеніп, орфографиялық нормаға сай түзетіңіз. Жеміс ағашын отұрғызу – сауап. Мұхаммед пайғамбар адамдардің жеміс ағашын отырғызып, жемысын игылікке жаратуін құптап, қолдаған. Ол бұл орай да былай дейды: «Мұсылман кісі жемыс ағашын отырғызіп, одан адам, хайуанат немесе құстар дәм татса, көлеңкелесе, ақырғы күніне дейін сауапқа қаладі». Дескриптор:
ҚБ ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. 5-тапсырма. Берілген сөздердің омонимдерін тауып, мағыналарын нақтылайтын бірнеше сөйлем құрастырып жазыңдар. Түс. Жүз. Аз. Түз. Жаз. Біз. 6-тапсырма. Тура мағынасында берілген сын есімдердің ауыспалы мағыналарын жазыңдар. Терең көл. Қиын есеп. Ашық терезе. Қалың шаш. Ақ көйлек. Қара шалбар. Тәтті алма. Өткір пышақ. Жұмсақ жастық. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты әрқайсысы бір сөйлеммен қорытындылайды. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Құрма туралы бейнефильмді тамашалап, оның қандай пайдасы барын анықтайды. Сұраққа жауапты әр топ оқушылары «Әткеншек» әдісімен бір-бір сөйлемнен айтып шығады. Өз пікірлерімен бөліседі.
Мәтінді оқып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Т» кестесі арқылы жүзімнің құрамындағы дәрумендерді анықтайды; адам ағзасына пайдасын жазады.
Мәтіннен орфографиялық нормаға сай емес сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды; қате жазылған сөздер мен сөз тіркестерін сөздіктерге сүйеніп түзетеді.
Берілген сөздердің омонимдерін тауып, мағыналарын нақтылайтын бірнеше сөйлем құрастырып жазады. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты әрқайсысы бір сөйлеммен қорытындылайды |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://www.youtube.com/watch?v=NIhuqeBblyI
(«Балалар әлемі» журналы)
|
|||||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: 7-тапсырма |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жеміс -жидектің пайдасы" 5-сынып
"Жеміс -жидектің пайдасы" 5-сынып
|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: |
||||||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеміс-жидектің пайдасы |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.6.1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау; 5.4.3.1. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: мәтіндегі орфографиялық қателерді анықтау, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Көпшілігі: мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып түзету, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Кейбір оқушылар: мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жердің көркі – ағаш |
||||||||||||
|
Жоспар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Мәліметтерге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Қызығушылықты ояту. Құрма туралы бейне фильмді (https://www.youtube.com/watch?v=NIhuqeBblyI) тамашалап, оның қандай пайдасы барын анықтаңдар.
«Жеміс-жидектің пайдасы қандай?» Сұраққа жауапты әр топ оқушылары «Әткеншек» әдісімен бір-бір сөйлемнен айтып шығады. Өз пікірлерімен бөліседі.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану. Мәтінді оқыңыз.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Жүзімнің жүз грамында қанша калория бар? 2. Жүзім шырынының қандай пайдасы бар? 3. Бір килограмм жүзім калориясы қанша азық-түлікке тең? 4. Тағы қандай жемістерді білесіңдер? Олардың қандай пайдасы бар? 2-тапсырма. «Т» кестесі әдісі.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Мәтіннен орфографиялық нормаға сай жазылмаған сөздер мен сөз тіркестерін анықтаңыз. Қателерді сөздіктерге сүйеніп, орфографиялық нормаға сай түзетіңіз. Жеміс ағашын отұрғызу – сауап. Мұхаммед пайғамбар адамдардің жеміс ағашын отырғызып, жемысын игылікке жаратуін құптап, қолдаған. Ол бұл орай да былай дейды: «Мұсылман кісі жемыс ағашын отырғызіп, одан адам, хайуанат немесе құстар дәм татса, көлеңкелесе, ақырғы күніне дейін сауапқа қаладі». Дескриптор:
ҚБ ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН. 5-тапсырма. Берілген сөздердің омонимдерін тауып, мағыналарын нақтылайтын бірнеше сөйлем құрастырып жазыңдар. Түс. Жүз. Аз. Түз. Жаз. Біз. 6-тапсырма. Тура мағынасында берілген сын есімдердің ауыспалы мағыналарын жазыңдар. Терең көл. Қиын есеп. Ашық терезе. Қалың шаш. Ақ көйлек. Қара шалбар. Тәтті алма. Өткір пышақ. Жұмсақ жастық. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты әрқайсысы бір сөйлеммен қорытындылайды. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Құрма туралы бейнефильмді тамашалап, оның қандай пайдасы барын анықтайды. Сұраққа жауапты әр топ оқушылары «Әткеншек» әдісімен бір-бір сөйлемнен айтып шығады. Өз пікірлерімен бөліседі.
Мәтінді оқып, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Т» кестесі арқылы жүзімнің құрамындағы дәрумендерді анықтайды; адам ағзасына пайдасын жазады.
Мәтіннен орфографиялық нормаға сай емес сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды; қате жазылған сөздер мен сөз тіркестерін сөздіктерге сүйеніп түзетеді.
Берілген сөздердің омонимдерін тауып, мағыналарын нақтылайтын бірнеше сөйлем құрастырып жазады. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісімен бүгінгі тақырыпты әрқайсысы бір сөйлеммен қорытындылайды |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://www.youtube.com/watch?v=NIhuqeBblyI
(«Балалар әлемі» журналы)
|
|||||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: 7-тапсырма |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














