Тақырып бойынша 13 материал табылды

"Жемқорлық індет-жою міндет" тәрбие сағатының қмжсы

Материал туралы қысқаша түсінік
"Жемқорлық індет-жою міндет"
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Біз – сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)


17-САБАҚ

9- сыныптар: «Зиян келтіруі мүмкін ұсыныстарды нақты және батыл түрде қабылдамауды қалай үйренуге болады»

Сабақтың мақсаты:

Сыбайлас-жемқорлық” деген ұғымды түсіндіріп, пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру.

Өз көзқарастарын білдіріп, дүниетанымдарын кеңейту. Өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту

Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу. Патриоттық тәрбие қалыптасады

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: оқушыларды қауіпті ұсыныстардан бас тартуға және өз шегараларын қорғауға үйрету.

Қауіпсіздік міндеті :

Негізгі міндеттер:

1. Неліктен «жоқ» деп айта білу маңызды екенін түсіндіріңіз.

2. Қауіпті ұсыныстардан бас тарту жолдарын көрсетіңіз. Материалдар мен ресурстар:

«Жоқ» деп айтудың маңыздылығы туралы

Дәйексөз

«Талап бар жерде, тәртіп бар»


Құндылық

Заң және тәртіп

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу және сабаққа қатысушыларды түгендеу.

«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы оқушылардың көңіл-күйін көтеру:

Бір-біріне жемқорлықтан таза қоғам туралы тілектер айту.

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

7 САБАҚ. «ЗИЯН КЕЛТІРУІ МҮМКІН ҰСЫНЫСТАРДЫ НАҚТЫ

ЖӘНЕ БАТЫЛ ТҮРДЕ ҚАБЫЛДАМАУДЫ ҚАЛАЙ ҮЙРЕНУГЕ БОЛАДЫ?»


Сабақтың барысы

1. Кіріспе (2 минут):

2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін):

- Презентация: «Жоқ» деп айта білудің маңыздылығы, - Жағдайлардың мысалдары.

- Бас тарту мысалдарын талқылау: «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын».

Адамдардың өз мүдделерін ұмытып кетуінің басқа себептері бар:

ренжітуге немесе ашулануға құлықсыздық;

жеке шегараларды белгілей алмау;

«жақсы» болып көріну мүмкіндігі;

ерекшелену қажеттілігі;

қарым-қатынасты сақтауға деген ұмтылыс.

Практикалық бөлім:

Рольдік ойын.

1. «Жоқ, рақмет!» деп нақты айту керек.

2. Себебін түсіндіріңіз немесе сылтау табыңыз. «Жоқ, рақмет, мен оны қолданбаймын», «Мен алмаймын. Ата-анам мені тексереді», «Менің жаттықтырушым мені іздейді», «Мен мұғаліммен кездесемін».

3. Әңгіме тақырыбын өзгерту. «Мен өте күлкілі жаңа фильм көрдім»

4. Мүмкіндігінше тезірек кетіңіз. «Кешіріңіз, менде қазір уақыт жоқ».

5. Жағдайдан аулақ болыңыз. Егер сіз есірткі қолданатын немесе ұсынатын адамдар жиналатын жерлерді білсеңіз, онда бұл жерлерден аулақ болыңыз.

6. Жағдайды өзгертіңіз: «Егер сіз нағыз дос болсаңыз, онда мен қиындыққа айналатын нәрсені істеуімді сұрамас едім».

3. Қорытынды

























































Пайдалы сілтемелер:

https://youtu.be/BCAA6q-DBnc?si=HAiV_l2MG2aIVUEP



https://drive.google.com/file/d/1zr0xk3YY5XJuddXYQM36oZSyfRFItux5/view


https://drive.google.com/file/d/1PIp-x-SgLIM7NkIeNkE_omo9i3Ud8WbP/view










Ортасы (25 мин)


Миға шабуыл: «Сыбайлас жемқорлық деген не?», «Оның қоғамға әсері қандай?».

Сыбайлас жемқорлықтың зардаптары қандай?

Оқушылардың жауаптарын тыңдап, сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру.


Оқушылар жұптасып немесе топпен сұрақтарды талқылайды, нәтижесінде бір анықтама мен салдарын түсіндіреді.


Сыбайлас-жемқорлық” деген түсінік “параға сатып алу”, “пара” ретінде, “corruptio” деген латын сөзін алып, анықтауға мүмкіндік береді. Рим құқығында сондай-ақ “corrumpire” түсінік болған, ол жалпы сөзбен айтқанда “сындыру, бүлдіру, бұзу, зақымдау, жалғандау, параға сатып алу” деген түсінік берген де, құқыққа қарсы іс-әрекетті білдірген.


ҚР 37 мемлекет қабылдаған конвенцияға қосыла отырып, 1998 жылы 2 шілдеде «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» заң қабылдады. Қазақстанда сондай-ақ сыбайлас жемқорлық үшін қылмыстық, тәртіптік, әкімшілік жауапкершілікті реттейтін арнайы нормативтік –құқықтық актілерде қабылданды


Оларға «Мемлекет қызмет туралы» (1995) және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» (1998) ҚР заңдары жатады.


ҚР Қылмыстық кодексінің өкілеттіктерді теріс пайдалану


Коммерциялық сатып алу


Қызмет өкілеттілігін теріс пайдалану


Билікті немесе қызметтік өкілеттілікті асыра пайдалану


Пара алу


Сыбайлас жемқорлықтың зардаптары:


қоғамның бақытты болашағын тежейді;


елдің халықаралық беделіне көлеңке түсіреді;


жұртшылықтың заң мен әділдікке, билікке деген

сеніміне сызат түсіреді



Әркім өз рөлін ойнап, айыпталушының кінәсін дәлелдеу немесе қорғау үшін аргументтер келтіреді.

Сот соңында шешім шығарады: «Жемқорлыққа қандай жаза қолдану керек?»



5. Постер жасау

Тапсырма:


Топтар «Жемқорлықсыз қоғам» тақырыбында постер дайындайды.

Бір топ – сыбайлас жемқорлықтың түрлерін сипаттайды.

Екінші топ – сыбайлас жемқорлықтың салдарын көрсетеді.

Үшінші топ – оған қарсы күрес әдістерін ұсынады.

Постерді топ алдында қорғайды.

Бағалау:


(Әр топ постерге өз ой-пікірлерін жазып, қорғайды)


Жеке жұмыс: Эссе жазу

Тақырып:

«Мен жемқорлықсыз болашақты қалай елестетемін?»
















Оқушылар өз пкірлерін айтады

















Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал-мәтелдер .


1.Адамгершілік болмай,

Әділдік болмас.

2.Адамның ұяты бетінде,

Адамгершілігі ниетінде.

3.Адамгершілікке арналған үш сауап бар: Шөлге құдық қазған бір сауап,

Өзенге көпір салған бір сауап,

Жолға ағаш еккен бір сауап.

4.Адалдық — ардың ісі.

5.ШЫНДЫҚ ЖОҚ ЖЕРДЕ СҰМДЫҚ КӨП.

6.Адамның әдемілігі шыншылдығында.

7.Ақихат сөзде алалық жоқ.

8.Әділ айтқан жеңер.

9.Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.

10.Әкімің әділ болмаса жұрт бұзылады,

Саудаң әділ болмаса нарық бұзылады.










Соңы (7минут )






Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюға болады?


1.Пара бермеу және алмау.


2.Мақсаты нәтижелерге жету үшін,өз мүмкіншілігіңмен жетуге тырыс.


3.Парақорлықты көрсеңіз жергілікті органдарға және ақпарат көздеріне хабар беріңіздер.




Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.02.2025
58
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11